Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Africaptan
#857513
bebes έγραψε:
Africaptan έγραψε:Βλεπω οτι εχετε καιρο να γραψετε κατι κι ειπα να σας δωσω την αφορμη... :lol:

Και οι ερωτησεις ειναι δυο (προς το παρων).

Ολαααα αυτα που εχουν γραφει, ισχυουν ΤΑ ΙΔΙΑ και στις μοτοσυκλετες, η μηπως υπαρχουν καποιες διαφορες, συν, πλην, κτλ ;

Στις ουρες (διοδια, συνορα, βενζιναδικα) και γενικα οπου δημιουργουνται ουρες, οι μοτοσυκλετες πρεπει να καθονται υπομονετικα πισω απ τ αυτοκινητα να περιμενουν (και ασχετα με τις καιρικες συνθηκες) η περνανε μπροστα;

Τι εμπειριες εχετε περι του θεματος ;

Στα διόδια και στα βενζινάδικα δεν υπάρχει λόγος (ουρές) για να "χώνεσαι".
Στα τελωνεία που οι αναμονές μπορεί να είναι και (αρκετές) ώρες, πας κανονικά μπροστά. Μπορεί να ακούσεις κανα "ψιλο", αλλά γενικά ολοι δείχνουν μια κατανόηση, ειδικά αν βρέχει ή αν ειναι καλοκαίρι με πολύ ζέστη



:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#861215 Στα διόδια, στη Βόρεια Μακεδονία, υπάρχει ειδική λωρίδα για πληρωμή με πιστωτική ή πληρώνουμε στον γκισέ; Όποιος έχει περάσει πρόσφατα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος: μετρητά, πιστωτική/χρεωστική/κάποιο e-pass;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#861225
Scotch έγραψε:Στα διόδια, στη Βόρεια Μακεδονία, υπάρχει ειδική λωρίδα για πληρωμή με πιστωτική ή πληρώνουμε στον γκισέ; Όποιος έχει περάσει πρόσφατα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος: μετρητά, πιστωτική/χρεωστική/κάποιο e-pass;


κερματα σε ευρω, οι τιμες ειναι αναρτημενες σε ευρω
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#861227
bebes έγραψε:Ρεβολουτ σε οποιαδηποτε λωρίδα, ή κράτα κέρματα του € Μισα, μονά και ενα δίευρο

Φαντάζομαι με revolut ή άλλη κάρτα σε όλες τις "Cash" μόνο, σωστά; Η MTAG λογικά είναι μόνο για e-pass Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#861244 Έχε κέρματα όπως προαναφέρανε (0.5€,1€,2€). 7€ (μέχρι πρότινος) από άκρη σε άκρη

Αλλά το κάθε γκισέ δέχεται και κάρτα εάν επιθυμείς
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#861267 Θα έχω και revolut και κέρματα και θα δω εκείνη τη στιγμή τι θα προτιμήσω. Απλά είχα μια μικρή ελπίδα η τέρμα δεξιά λωρίδα της φωτογραφίας να είναι και για κάρτες (και όχι μόνο για epass).


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#861271
Scotch έγραψε:Απλά είχα μια μικρή ελπίδα η τέρμα δεξιά λωρίδα της φωτογραφίας να είναι και για κάρτες (και όχι μόνο για epass).


< >

Υπερ-αισιόδοξος :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#861273 Έχω χρόνια να σταθώ σε ουρά διοδίων και μου κακοφαίνεται :oops:
Και εντάξει στο πήγαινε, δεν θα έχει κίνηση λογικά. Στην επιστροφή όμως μάλλον θα τον πιω.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#861274
Scotch έγραψε:Έχω χρόνια να σταθώ σε ουρά διοδίων και μου κακοφαίνεται :oops:
Και εντάξει στο πήγαινε, δεν θα έχει κίνηση λογικά. Στην επιστροφή όμως μάλλον θα τον πιω.

Πράγματι, αν συνηθίσεις με τον πομποδέκτης ειναι μεγαλο ξενερωμα να περιμενεις στην ουρα να πληρωσεις διόδια...
Σκέψου όμως οτι θα κάνεις προθέρμανση για τα σύνορα, για να μην σου έρθουν απότομα οι ουρές εκει :innocent: