Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#596149
junior gt έγραψε:Και πώς αλλιώς μπορεί να έρθει κάποιος Ελλάδα δηλαδής άμα έχει οικογένεια, θέλει να κάτσει τρεις τέσσερις βδομάδες και θέλει και να γυρίσει γύρω γύρω να κάνει τις διακοπές του? :hmmm:
Αν υπάρχει αμαξι Ελλάδα παίζει και το αεροπορικό. Αν δεν υπάρχει κανείς υπολογισμούς και αποφασίζεις ανάλογα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#596151 Δεν είσαι true petrolhead αν δεν κάνεις τέτοιο ταξίδι τουλάχιστον 1 φορά στη ζωή σου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#596152
mirage έγραψε:
junior gt έγραψε:Και πώς αλλιώς μπορεί να έρθει κάποιος Ελλάδα δηλαδής άμα έχει οικογένεια, θέλει να κάτσει τρεις τέσσερις βδομάδες και θέλει και να γυρίσει γύρω γύρω να κάνει τις διακοπές του? :hmmm:
Αν υπάρχει αμαξι Ελλάδα παίζει και το αεροπορικό. Αν δεν υπάρχει κανείς υπολογισμούς και αποφασίζεις ανάλογα.

Ακομα και να υπαρχει αμαξι το κοστος αεροπορικων για 4μελη οικογενεια ειναι μιαμιση φορα το κοστος οδικως, το οποιο μπορει να φτασει πιο πανω αν υπολογισεις παρκινκ για το αμαξι η και τρενο μεχρι το αεροδρομιο ( δεν ζουν ολοι στην Γερμανια κοντα σε διεθνη αερορομια και τα τρενα κοστιζουν )

Ασε την ανεση να εχεις το δικο σου αυτοκινητο που ειναι συγχρονο, με ανεσεις και ευκολιες αντι το οποιο παλιο η μικροτερο που θα υπαρχει διαθεσιμο.

Ο φιλος λεει οτι το μερος του κοστους του ταξιδιου το καλυπτουν τα πραγματα που αγοραζει απο εδω σε τιμες που δεν υπαρχουν εξω, χωρια την καλυτερη ποιοτητα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#596157 Καλά ναι αλλα υπαρχει και ένα κόστος σε χρόνο και ποιότητα ζωής ειδικα αν το κάνεις έτσι. Τεσπα τα βάζεις κάτω τα ζυγιζεις και αποφασίζεις.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#596175
Νίκος Παππάς έγραψε:
mirage έγραψε:
junior gt έγραψε:Και πώς αλλιώς μπορεί να έρθει κάποιος Ελλάδα δηλαδής άμα έχει οικογένεια, θέλει να κάτσει τρεις τέσσερις βδομάδες και θέλει και να γυρίσει γύρω γύρω να κάνει τις διακοπές του? :hmmm:
Αν υπάρχει αμαξι Ελλάδα παίζει και το αεροπορικό. Αν δεν υπάρχει κανείς υπολογισμούς και αποφασίζεις ανάλογα.

Ακομα και να υπαρχει αμαξι το κοστος αεροπορικων για 4μελη οικογενεια ειναι μιαμιση φορα το κοστος οδικως, το οποιο μπορει να φτασει πιο πανω αν υπολογισεις παρκινκ για το αμαξι η και τρενο μεχρι το αεροδρομιο ( δεν ζουν ολοι στην Γερμανια κοντα σε διεθνη αερορομια και τα τρενα κοστιζουν )

Ασε την ανεση να εχεις το δικο σου αυτοκινητο που ειναι συγχρονο, με ανεσεις και ευκολιες αντι το οποιο παλιο η μικροτερο που θα υπαρχει διαθεσιμο.

Ο φιλος λεει οτι το μερος του κοστους του ταξιδιου το καλυπτουν τα πραγματα που αγοραζει απο εδω σε τιμες που δεν υπαρχουν εξω, χωρια την καλυτερη ποιοτητα.


Σιγουρα οι κάτοικοι εξωτερικού ξέρετε καλύτερα αλλά νομίζω ότι αεροπλάνο από κέντρο ανατολική Ευρώπη για τετραμελή οικογένεια πρέπει να συμφέρει υπό πάρα πολλές προϋποθέσεις. (οπωσδήποτε να έχεις αυτοκίνητο στην πατρίδα, να είσαι κοντά στα δύο αεροδρόμια, να βρεις σχετικά φθηνό εισιτηριο, να μην έχεις πολλά μπαγκάζια, να μη θέλεις να πάρεις πολλά πράγματα από την πατρίδα κλπ κλπ).
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596181
junior gt έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
mirage έγραψε:
junior gt έγραψε:Και πώς αλλιώς μπορεί να έρθει κάποιος Ελλάδα δηλαδής άμα έχει οικογένεια, θέλει να κάτσει τρεις τέσσερις βδομάδες και θέλει και να γυρίσει γύρω γύρω να κάνει τις διακοπές του? :hmmm:
Αν υπάρχει αμαξι Ελλάδα παίζει και το αεροπορικό. Αν δεν υπάρχει κανείς υπολογισμούς και αποφασίζεις ανάλογα.

Ακομα και να υπαρχει αμαξι το κοστος αεροπορικων για 4μελη οικογενεια ειναι μιαμιση φορα το κοστος οδικως, το οποιο μπορει να φτασει πιο πανω αν υπολογισεις παρκινκ για το αμαξι η και τρενο μεχρι το αεροδρομιο ( δεν ζουν ολοι στην Γερμανια κοντα σε διεθνη αερορομια και τα τρενα κοστιζουν )

Ασε την ανεση να εχεις το δικο σου αυτοκινητο που ειναι συγχρονο, με ανεσεις και ευκολιες αντι το οποιο παλιο η μικροτερο που θα υπαρχει διαθεσιμο.

Ο φιλος λεει οτι το μερος του κοστους του ταξιδιου το καλυπτουν τα πραγματα που αγοραζει απο εδω σε τιμες που δεν υπαρχουν εξω, χωρια την καλυτερη ποιοτητα.


Σιγουρα οι κάτοικοι εξωτερικού ξέρετε καλύτερα αλλά νομίζω ότι αεροπλάνο από κέντρο ανατολική Ευρώπη για τετραμελή οικογένεια πρέπει να συμφέρει υπό πάρα πολλές προϋποθέσεις. (οπωσδήποτε να έχεις αυτοκίνητο στην πατρίδα, να είσαι κοντά στα δύο αεροδρόμια, να βρεις σχετικά φθηνό εισιτηριο, να μην έχεις πολλά μπαγκάζια, να μη θέλεις να πάρεις πολλά πράγματα από την πατρίδα κλπ κλπ).

Εξαρτάται, αν μια 4μελης οικογένεια χρειάζεται 1000€ για τα αεροπορικά και οδικώς τους βγαίνει μαξ 700€ είναι μια σεβαστή διαφορά, χώρια ότι κατεβαίνουν για κανά 3βδομαδο οπότε αν είναι να νοικιαστεί ΙΧ ξεφεύγει το κόστος κατά πολύ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#596182 Όπως είπα ολα ειναι σχετικά. Επίσης με μικρά παιδιά ταξίδια τυπου κιλο τα ξεχνάς για προφανείς λόγους, εκτός της ασφαλειας δλδ που είναι και ο βασικότερος.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#596195
mirage έγραψε:Όπως είπα ολα ειναι σχετικά. Επίσης με μικρά παιδιά ταξίδια τυπου κιλο τα ξεχνάς για προφανείς λόγους, εκτός της ασφαλειας δλδ που είναι και ο βασικότερος.


Σε κλειστο α/δ (και καλοκαιρι) δεν βλεπω θεματα ασφαλειας εστω και αν οδηγας για πολλες ωρες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#596201 Balkan Express : Αθηνα -> Βιέννη non stop 

Ξεκίνησα χαλαρά λίγο πριν τις 5 υπολογίζοντας να διανυκτερεύσω στη Nis, ειχα κλείσει apartment από το booking, όλα καλά. Η οδήγηση στο ξημέρωμα είναι η αγαπημένη μου φάση οποτε η αρχή ηταν cool και ομορφη, no pressure. 
Εικόνα
Πρωτη σταση συνεχίζουμε  χαλαρα, εκατσα και ηπια καπουτσινο μεσα στο ΣΕΑ, χαζευα την ανατολη ηλιου.. ειχαμε και μια παρακαμψη αναγκαστικη από την ΑΟ στον Αγιο Κων/νο, εβγαζα χαζοφωτογραφιες κτλ..
Εικόνα
Εικόνα


Περνάγανε τα χιλιόμετρα χωρις να το καταλαβω.. κοιταγα που και που στο GPS remaining distance και έβλεπα τις εκατοντάδες να πέφτουν, για πότε εφτασα τα ελληνικα συνορα.. τα πέρασα και σχετικα γρήγορα παρα την αυξημενη κίνηση και αρχισαν να μου μπαινουν οι ιδεες για το plan B.. λεω ασε να μπουμε Σερβια και βλέπουμε.
Πέρασα τα σύνορα Σκόπια-Σερβία αέρα και οδηγώ προς Νις…  εχω παρει θαρρος από το ρυθμο so far και τις διελεύσεις στα συνορα από κούραση αισθάνομαι μηδεν ενώ ειμαι και σε υπερδιέγερση καπως οποτε αν σταματαγα Νις μεσημεριάτικα θα εκοβα φλεβες περιμενοντας το ξημερωμα να φυγω… ακυρώνω την κρατηση και συνεχίζω.. θα το βγάλω με τη μια – το’χω! (τελευταία μεγάλα λόγια..) 

Όλα καλα μεχρι τα συνορα με Ουγγαρια .. εκει τελικα εφαγα μια ωρα η οποια και με πηγε πισω αρκετα σε σχεση με αυτό που υπολογιζα (που θα με επιανε η νυχτα και ποσο θα επρεπε να οδηγήσω με σκοταδι) ,  μου εσπασε και τα νευρα και με εριξε γενικα…. Ο ελεγχος εξονυχιστικός, κατεβασμα ολοι οι επιβατες, ανοιγμα τα αμαξια και δειγματοληπτικός έλεγχος σε αποσκευές.. μιλαμε πύλη εισοδου Ευρωπης και το έχουνε παρει σοβαρα….

Το φορτωμα του πεζω δεν κρυβοτανε… εκανε μπαμ και σε κάθε συνορο θελανε να το ψάξουνε…
μπαινοντας Σκοπια, του δινω τη UN ταυτοτητα, ο τυπος ψαρωσε (ο μοναδικος, οι αλλοι όχι) και μου λεει καλο ταξιδι και ανοιγει δρομο .. χα…πάντα τέτοια. Ο Σερβος επισης ηρθε και τα κοιταγε και ρωταει τι είναι όλα αυτά, ομως δουλεψε το ίδιο συστημα και απλα με αφησε να φυγω. Οι ουγγροι σάστισαν με την ταυτότητα, και το ψαχνανε λιγη ωρα να καταλαβουν τι γινεται.. να βαλουν χερι η όχι… τελικα τη βγαλαμε στο μιλητο αλλα κανανε αρκετες ερωτήσεις 
Εικόνα

Ουγγαρια πλεον εχω καταλαβει ότι θα αργησω περισσότερο από ότι πιστευα και εχω στο βάθος καποιες ανησυχίες  …  μεχρι και μετα την Βουδαπεστη ειχε φως και γενικα ειμουνα αισιοδοξος … ειχε όμως έργα στην εθνικη τακτικα (όχι κατι σοβαρο αλλα με άγχωνε για μετα όταν νύχτωνε)… το τελευταιο κομματι από Βουδαπεστη μεχρι Αυστριακα συνορα ηταν το χειροτερο ψυχολογικα .. μου φανηκε ατέλειωτο , ειχε νυχτωσει, ειχε εργα με πολλα φωτακια μεσα στο σκοταδι που με ενοχλουσαν..
Το σουρουπο κατι εγινε και οι οδηγοι τρελάθηκαν … μιλαμε από ολο το ταξιδι αυτό το κομματι Βουδαπεστη Αυστρια ενώ σουρούπωνε πετυχα την πιο τρελή οδηγηση με διαφορά και καταλαβα ότι εκανα και εγω το ιδιο…. Ένα 80% τα αμαξια που τρεχανε ηταν Γερμανοι, Ελβετοι, και αλλοι βορειοι που προφανώς όπως εγω αγχωνότανε επειδη νυχτωνει… το ειδα και εγω που ενώ την εβγαλα 1000+ χιλιομετρα με cc 135 εκει άρχισα τα 150+.. ισως και επειδη είναι η πρωτη decent εθνική ανεβαίνοντας τα βαλκανια… εκει ειχα και την μόνη επικίνδυνη οδηγικα στιγμη… εθνικη με 2 λωριδες+ΛΕΑ .. κατηφορικη.. αργα σουρουπο.. κατεβαινω με αρκετα (…) και ενας ουγγρος με ένα χρεπι αποφασιζει να ξεμυτισει από δεξια να περασει ένα φορτηγο….. ζητημα να πηγαινε με 100 και βγαινει αριστερα με φλας…. Ααααργκ…. Ενταξει δεν κινδυνέψαμε αλλα ενοιωσα τα πραγματα πισω να μετακινουνται από το φρεναρισμα…. Εφαγε όλα τα led ακτινογραφια και κορνα και ξαναμπηκε δεξια επι τοπου αλλα τι το θες .. (σημείωση τι φοβερα φωτα τα led που εχουν τα αμαξια πλεον…. Κανουν τη νυχτα μερα) 
Με το που μπαινω Αυστρια ηρέμησα.. το δρομο αυτό τον ξερω καλα και είναι μια ωρίτσα ολο και ολο… εχει και γαμω τους δρομους ετσι και αλλιως…με επιασε και μια βροχη εκει αλλα οκ, στο μυαλο μου ειχα φτάσει σπίτι 

Γενικότερα δεν θα ελεγα ότι ηταν τοσο δύσκολο οσο ακούγεται… νύστα δεν με έπιασε πουθενα 
Αν το ειχα βαλει στο μυαλο μου από νωρις και δε χασομεραγα στην αρχη θα ειχα φτασει κανα μισαωρο νωριτερα. 
Είναι που με πιάνει και συχνουρια αμα οδηγαω μακρυα και εχω αγχος γμτ, αμα ειχα ένα μπουκαλακι θα ειχα σωσει καμια ωρα ακομα ..  

Με βάση το app της Peugeot έγιναν οι ακολουθες στασεις
(μπορει να εχω μπερδέψει κανα ανεφοδιασμό στα μεσα , κατά τα αλλα είναι ακριβείς)  
04.58 – αναχώρηση
05.22-05.26 : γέμισμα Βενζινης Κηφισό , Νέα Φιλαδέλφεια 
06:37-06:56 : η μεγαλύτερη στάση του ταξιδιου νωρις νωρις.. πρωινό, ζεστός καφες, βιολογικες αναγκες κτλ  
09.02-09.17: μια επανάληψη του προηγουμένου , κρυος καφες , λίγο βενζίνη (ψυχολογικό)
10:43-10.52: φρεντο στα ελληνικα συνορα, peeee
13.12-13.22: Σκοπια, βενζίνη, pee
14.09-14.12: Σκόπια #2, pee
15.48-15.58: Serbia-Nis, νερo + χυμός, pee, σταση για WIFI 
17.34-17.40: Serbia – πριν το Belgrade, βενζίνη, pee, σταση για WIFI
18.17-18.29: πριν τα σύνορα Σερβια, pee, WIFI 
19.38 – 19.41: Ουγγαρια, peeee (fastest pit stop !! 3 λεπτά ) 
20.57-21.11: Ουγγαρια, κάπου πριν τη βουδαπέστη… ένα burek, νερο, pee
22.28-22.33: Oυγγαρία προς συνορα Αυστριας, pee & go. 
Εδώ δάγκωσα την ταυτότητα και ειπα όχι άλλες στασεις
23.51 – engine off

Σχεδόν 19 ωρες εκ των οποιων σχεδόν 2 ώρες διάλλειμα. Αν ειχα ένα μπουκαλι να κατουραω (γμ τη συχνουρία μου…) και WIFI Σκοπια-Σερβια παίζει να ειχα γλυτώσει καμια ωρα
Επίσης στα σύνορα έχασα : 
-35 λεπτα (Ελλαδα-Σκοπια)
-10 Λεπτά Σκόπια Σερβια
-55 Λεπτά Σερβία – Ουγγαρία (αυτό πόνεσε)
Σχεδόν 2 ωρες μείον δηλαδή καθαρή οδήγηση κάνα 15ωρο συνολο

Ακούγεται ζόρικο αλλα εμένα δε μου φάνηκε και τοσο.. αν δεν ειχα φαει μια ωρα αναμονή στα σύνορα Ουγγαρία θα ελεγα ότι βγηκε και ευκολα… Βοηθησε ότι ημουνα ορεξατος, υγιης τη συγκεκριμενη ημερα, το αμαξι επαιξε το ρολο του μιας και αποκαλύφθηκε εκπληκτικός χιλιομετροφαγος (θα γράψω καπου αλλου για αυτό)…
Θα το ξανα εκανα; Δεν ξερω… δεν ειμαι σιγουρος ότι θα ξανα κατεβασω το αμαξι Ελλαδα οδικως ετσι και αλλιως.. αν αναθεωρήσω ποτέ το βλέπουμε .. το ότι έσωσα μια μέρα δεν είναι και λιγο. Εννοείται με παιδιά μέσα αυτό δε γίνεται 

Αντε να γραψω και για το ψυγείο και τα τυρια  
Το ανοιξα για πρωτη φορα επειτα από 19 ωρες σφραγισμένο και ηταν σε απίστευτη κατασταση… σχεδον όπως το ειχα κλεισει… πχ στο τελος ειχα αδειάσει μια παγοκυψελη με παγακια χυμα που μπηκαν στα κενα…. Ε τα παγακια δεν ειχαν λιώσει ή κολλήσει , ηταν σα να τα εριξα μολις
Ετσι που το ειδα και 2 μερες να εκανα δεν χρειαζοτανε τιποτα, ουτε αλλαγη παγοκυστες κτλ 
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από KiloMeater και 19 Ιούλ 2019, 21:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596203 Άρα η πουτανιά μου και σε σένα ίσχυσε μια χαρά. Χαίρομαι πολύ :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Τιμή καυσίμων στην Βόρεια Μακεδονία είναι ίδια 1,15€ ή ποιό φθηνά? Θα κατέβω με 60λτ μπιτονια :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#596204
Thomas_C200K έγραψε:Άρα η πουτανιά μου και σε σένα ίσχυσε μια χαρά. Χαίρομαι πολύ :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Τιμή καυσίμων στην Βόρεια Μακεδονία είναι ίδια 1,15€ ή ποιό φθηνά? Θα κατέβω με 60λτ μπιτονια :lol: :lol:


επαιξε οπως τα ειπες :thumbsup:

ναι τοσο κανει, αν και εγω εβαζα την 100αρα μιας και την ειχε φτηνη που κανει λιγο περισσοτερο (1.18? καπου εκει)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596205
KiloMeater έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Άρα η πουτανιά μου και σε σένα ίσχυσε μια χαρά. Χαίρομαι πολύ :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Τιμή καυσίμων στην Βόρεια Μακεδονία είναι ίδια 1,15€ ή ποιό φθηνά? Θα κατέβω με 60λτ μπιτονια :lol: :lol:


επαιξε οπως τα ειπες :thumbsup:

ναι τοσο κανει, αν και εγω εβαζα την 100αρα μιας και την ειχε φτηνη που κανει λιγο περισσοτερο (1.18? καπου εκει)

1,18€ κανει ναι. Και εγω 98ρα απο LUKOIL έβαζα. Να ενισχύεται η Ρώσικη Οικονομία :inlove: Τωρα που αγόρασα και έξτρα 20λτ μπιτόνια θα γίνει όργιο :lol: . Κανά καφέ σου ζήτησαν οι Μακεδόνες τελωνειακοί ή την γλίτωσες λόγω ταυτότητας?
Εγώ στην επιστροφή τον Μάιο μου έκανε εντύπωση δεν μου ζήτησαν τίποτα. Μόνο οι λακαμάδες οι σέρβοι με έκαναν στην άκρη για να περάσουν το αμάξι ακτινογραφία για ναρκωτικά. Πηγα να τους ευχηθώ για κανα πολεμο αλλά αποζημιώθηκα στο Βελιγράδι :lol: . Πάντως βγαίνει άνετα το μονοκούκι ταξίδι. Εγώ που είμαι και ποιό μακρυά αν είμαι ξεκούραστος το 24ωρο το βγάζω, μιας και δεν ειμαι φαν των στασεων. Πάλι καλά που έχετε αυτό τον ΕΞΑΙΡΕΤΟ Καγκελάριο και έχετε δοκιμαστικό όριο τα 140χλμ/ω. Μακάρι να ξαναβγει :inlove:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#596206
Thomas_C200K έγραψε:.... Κανά καφέ σου ζήτησαν οι Μακεδόνες τελωνειακοί ή την γλίτωσες λόγω ταυτότητας?
Εγώ στην επιστροφή τον Μάιο μου έκανε εντύπωση δεν μου ζήτησαν τίποτα. Μόνο οι λακαμάδες οι σέρβοι με έκαναν στην άκρη για να περάσουν το αμάξι ακτινογραφία για ναρκωτικά. Πηγα να τους ευχηθώ για κανα πολεμο αλλά αποζημιώθηκα στο Βελιγράδι :lol: . Πάντως βγαίνει άνετα το μονοκούκι ταξίδι. Εγώ που είμαι και ποιό μακρυά αν είμαι ξεκούραστος το 24ωρο το βγάζω, μιας και δεν ειμαι φαν των στασεων. Πάλι καλά που έχετε αυτό τον ΕΞΑΙΡΕΤΟ Καγκελάριο και έχετε δοκιμαστικό όριο τα 140χλμ/ω. Μακάρι να ξαναβγει :inlove:


οχι δε μου ζητησαν τιποτα
στο κατεβασμα τωρα που το λες, οταν τσεκαρε τα διαβατηρια το Σκοπιανος αρχισε κατι ελληνικα... διακοπες πατε; βεβαια διακοπουλες.. εμεις πως θα παμε; και κατι μουρμουραγε.... κοιταχτηκαμε λιγο με τη γυναικα μπας και χρειαζεται 'action' αλλα εκεινη τη στιγμη μας εδωσε τα διαβατηρια και φυγαμε

το 140 ειναι ωραιο :-)
Αν βαλεις και το πρακτικο 'adjustment' ... ταξιδευεις με 150 under the radar... κυριολεκτικα :-)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596207
KiloMeater έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:.... Κανά καφέ σου ζήτησαν οι Μακεδόνες τελωνειακοί ή την γλίτωσες λόγω ταυτότητας?
Εγώ στην επιστροφή τον Μάιο μου έκανε εντύπωση δεν μου ζήτησαν τίποτα. Μόνο οι λακαμάδες οι σέρβοι με έκαναν στην άκρη για να περάσουν το αμάξι ακτινογραφία για ναρκωτικά. Πηγα να τους ευχηθώ για κανα πολεμο αλλά αποζημιώθηκα στο Βελιγράδι :lol: . Πάντως βγαίνει άνετα το μονοκούκι ταξίδι. Εγώ που είμαι και ποιό μακρυά αν είμαι ξεκούραστος το 24ωρο το βγάζω, μιας και δεν ειμαι φαν των στασεων. Πάλι καλά που έχετε αυτό τον ΕΞΑΙΡΕΤΟ Καγκελάριο και έχετε δοκιμαστικό όριο τα 140χλμ/ω. Μακάρι να ξαναβγει :inlove:


οχι δε μου ζητησαν τιποτα
στο κατεβασμα τωρα που το λες, οταν τσεκαρε τα διαβατηρια το Σκοπιανος αρχισε κατι ελληνικα... διακοπες πατε; βεβαια διακοπουλες.. εμεις πως θα παμε; και κατι μουρμουραγε.... κοιταχτηκαμε λιγο με τη γυναικα μπας και χρειαζεται 'action' αλλα εκεινη τη στιγμη μας εδωσε τα διαβατηρια και φυγαμε

το 140 ειναι ωραιο :-)
Αν βαλεις και το πρακτικο 'adjustment' ... ταξιδευεις με 150 under the radar... κυριολεκτικα :-)

Η μεγαλειώδης στιγμή στην επιστροφή στην Γερμανία ήταν όταν πέρασα το Passau περίμενα υπομονετικά να δώ την πινακίδα που καταργεί το όριο, μόλις την είδα κλείδωσα στα 220χλμ/ω . Στην Νυρεμβέργη μέχρι το Ερλάνγκεν πηγαινα συνοδεια δυο περιπολικών στην μεσαία με 230χλμ/ω :lol: , όπου τα παιδιά με χαιρέτησαν στην έξοδο τους και εγώ συνέχισα.
Όπου είχε έργα μείωνα στα όρια περίπου, απλά πήγαινα +10 από το όριο ώστε να έχω μικρό πρόστιμο :lol: