Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#778362
fot έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Για να λυθούν απορίες εννοείται 2 20λτ μπιτόνια έξτρα. Ακόμα με μακεδονική βενζίνη είμαι.
Μπορείς να περνάς τα σύνορα με μπιτόνια καυσίμου στο αυτοκίνητο; Δεν λεει κανένας τίποτα; Με ενδιαφέρει


< >
Κανονικά επιτρέπεται ένα μπιτόνι.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#781253 Όσοι ταξιδέψουν από Ελλάδα για Ευρώπη μέσω Βαλκανίων και δη πύλη εξόδου η Β. Μακεδονία
Για γέμισμα είτε στο Lukoil που είναι 2 χλμ μετά το συνοριακό σταθμό, είτε γύρω στα 15 με 20χλμ έχει ένα βενζινάδικα (δυστυχώς) της Shell που (πάλι δυστυχώς) νομίζω είναι ελληνικών συμφερόντων. Είναι καινούργιο άνοιξε πέρσι οπότε έχει καθαρά καύσιμα.
Αυτή την μικρή ενημέρωση.
Φυσικά κίνηση πλέον έπεσε μιας και τα σχολεία ξεκίνησαν στην Ευρώπη. Οπότε μαζεύτηκαν
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#781671 Επιστροφή δεν έχω γράψει ποτέ αλλά δεν θα είμαι γλαφυρός.
Αντιθέτως θα είμαι περιληπτικος για ευνόητους λόγους. Τι χαρά να έχει κανείς που γυρνάει στο σκοτεινό πρόσωπο της Γερμανίας.
Ταξίδι επιστροφής χθες.
Αγρινιο-Ευζωνοι σε περίπου 4 ώρες και 45 λεπτά.
Αναμονή 10 λεπτά στα σύνορα.
Οι Μακεδόνες ζητάγαν μπαχτσισι, μακάρι ισοπέδωση χθες. Αν ήταν για 5€ όπως συνήθως πάει στα κομμάτια.
Τιμη βενζίνης 95ρα στο 1,38€/λτ, η 98 και 100ρα (ανάλογα το πρατήριο) στο 1,42
Ντίζελ σημαντικά ακριβότερο γύρω στο 1,55 αν θυμάμαι καλά. (το ντίζελ ας το βαράνε αρκεί να μην πειράζουν την βενζίνη θα πει μια πονηρή ψυχή).
1 ώρα και 42 λεπτά χρόνος οδήγησης.
Στα σύνορα για Σερβία μια γεμάτη ώρα αναμονή γτ οι Σέρβοι κάνανε φύλλο και φτερό όλα τα αμάξια.
Εμένα με τσέκαραν 2 άτομα σε απόσταση 10 μέτρων. Δεν ειχα τπτ. Μια βαλίτσα, σακ βουαγιαζ, φέτα και λάδι.
Σερβία σχεδόν 6 ωρες για να την διασχισω. Αν θυμάμαι καλά 5ωρες και 47 λεπτά λόγω του έπεσα στον Ερντογαν οπότε κλείσανε τον δρόμο που πήγαινε αεροδρόμιο για 10 λεπτά.
Βενζίνη στο 1,62
Σερβια με Ουγγαρία 1,5 ώρα γτ κάνανε ελέγχους οι Ούγγροι. Δίνανε σήμα στους Σέρβους να κλείνουν τις μπάρες και περνάγαμε ανα μικρό αριθμο οχημάτων. Στην ζώνη ακριβώς στην μέση στρατιώτης έλεγχε κάθε ΙΧ και μετά πήγαινε στο φυλάκιο της Ουγγαρίας.
Σημείωση σημαντική : Ουγγρική βινιετα να παίρνετε από βενζινάδικο. Τα κιόσκια απλά πουλάνε αέρα και νταβατζιλικι.
Για να μιλήσω με αριθμούς. Από Αυστρία για Ουγγαρία πληρώνω την 10ημερη 16 με 20€ ανάλογα την ισοτιμία ή τα κέφια.
Στο κομμάτι Σερβίας Ουγγαρίας την 10ημερη βινιετα την πουλάνε 32€ μόνο μετρητά.
Στο πρώτο βενζινάδικο λίγα μέτρα παρακάτω η ίδια βινιετα κάνει 9,63€!
Οπότε όσοι είναι να ταξιδέψετε σημειώστε το.
Διανυκτέρευση στο Σεγκεντ.
Στην φώτο ακριβώς φώτο με χλμ και χρόνο.
Σα διαλείμματα μια στάση για κατουρημα στην Σερβία, ανεφοδιασμός στην Βόρεια Μακεδονία και Σερβία.
Ουγγαρία δεν δίνω κανένα σεντ στο καπέλο του Ηγέτη.
Επίσης έβαλαν έξτρα τουριστικό φόρο στην Ουγγαρία 2,50€ επιπλέον της κράτησης στο ξενοδοχείο.
Αυστρία βενζίνη 1,67-1,75€.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#781689 Τη Βινιέτα μπορείς να την αγοράσεις και online... γιατί παιδευεσαι σε φυσικά καταστήματα;
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#781852
BARHonda έγραψε:Τι «λάδωμα» θέλανε οι Σκοπιανοί?
20€ στον έλεγχο διαβατηρίου και 20 ο μπροστά ΓΤΧΤΣ
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#781856
Thomas_C200K έγραψε:
BARHonda έγραψε:Τι «λάδωμα» θέλανε οι Σκοπιανοί?
20€ στον έλεγχο διαβατηρίου και 20 ο μπροστά ΓΤΧΤΣ
Τι λες τώρα γτστς. Έλεος με τους φτωχομπινέδες ρπμ

Η εναλλακτική ποια είναι?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#781858 Σας βλέπουνε με τα Μερσεντέ και τα ροεικοσιέξι,σου λέει φορτογκες είναι.
Αέρα πέρασα με τη μαζουτιερα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#781860 Με ένα ταλιράκι ξεμπέρδεψα το καλοκαίρι

Αν θέλουν 40€, μπορούνε να πα να φασωθούν, θα πάρω καραβάκι να πάω μέσω Ιταλίας
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#781892 Και εγώ με ταληρακι ξεμπερδεψα το καλοκαίρι. Νταξ υποθέτω ότι έτυχε. Όχι[Admin]
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#781978
BARHonda έγραψε:Δηλαδή 20 στο έμπα και 20 πριν την Σερβία?
Όχι στην είσοδο της χώρας τους
Στην έξοδο για Σερβία δεν ζητάνε οι άνθρωποι εκεί
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#786205 Αποφάσισα να επιστρέψω Μπρνο μέσω Ιταλίας, να δω εάν αξίζει υπό προϋποθέσεις. Εισιτήριο λοιπόν για Μπάρι μέσω Ηγουμενίτσας
Το Αθήνα - Ηγουμενίτσα μέχρι ένα σημείο είναι ριλάξ, κάποια στιγμή όμως λόγω έργων (και 50-50 επειδή διάλεξα λάθος έξοδο, οι λακαμάδες δεν μπορούσαν να βάλουν έξτρα πινακίδες να καθοδηγήσουν τον κόσμο) μπήκα σε κάτι κωλόδρομους, με τα πολλά έφτασα στο λιμάνι χαλαρά
Αρκετά caravans, όχι τόσα αμάξια. Το ταξίδι προς Μπάρι χαλαρό σχετικά. Στην καμπίνα ήμουν με έναν κύριο. Πρώτη φορά άκουσα ροχαλητό σαν να σκας ξερογκαζιά σε Scania. ΓΤΣΤΜ
Προβλεπόμενη ώρα άφιξης 09.00 λόκαλ. Εν τέλει βγήκα από το καράβι κατά τις 10+. Με το που βγαίνω μου κάνουν να νόημα να σταματήσω κάτι κύριοι για έλεγχο. Δεν ξέρω τι είδαν στην σκατόφατσά μου, αλλά ενώ τους άλλους τους διώξανε σε 1-2 λεπτά, εμένα μου κάνανε μίνι ανάκριση που πάω, που δουλεύω, τι δουλειά κάνω, ποιουνού είναι το αμάξι
Μετά ζητήσανε να ανοίξουμε και το πορτμπαγκάζ. Το συγκεκριμένο Μεγκάν δεν έχει ρεζέρβα. Εάν σηκώσεις το πάτωμα, έχει το subwoofer και κομπρεσέρ αέρα. Παρόλα αυτά οι κύριοι δεν πειστήκανε με αυτά που βλέπανε. Σκύψανε από κάτω να δουν μήπως και καλά υπάρχει καμιά μυστική κρυψώνα για ντρόγκια ή άλλα ωραία πράγματα. Αφού σκαλίσανε, συζητήσανε, είδανε και αποείδανε, αποφάσισαν να με αφήσουν ελεύθερο (εντάξει, το εμπόρευμα έμεινε άθικτο, βρεθήκαμε με τον αγοραστή και όλα καλά :P )
Μπάρι - Μπρνο λοιπόν, 1500+ χλμ. Είχα προπληρώσει βινιέτα Αυστρίας, οπότε δεν είχα το άγχος, είχα αγοράσει επίσης και βινιέτα Τσεχίας ονλάιν, οπότε μόνο τα διόδια της Ιταλίας είχα να πληρώσω στη διαδρομή
Αν και Κυριακή, ίσως λόγω καιρού που ήταν εκπληκτικός, πέτυχα αρκετή κίνηση, δεν μπορούσα να μπω σε ένα ρυθμό να αράξω δεξιά λωρίδα και να πηγαίνω με 130. Είχε και ατύχημα κάπου, το GPS του αμαξιού κάπως ενημερώθηκε και με έβγαλε εκτός Autostrada για παράκαμψη
Κάτι που με έκανε και γέλασα, στο 2ο βενζινάδικο που σταμάτησα, είχε την αμόλυβδη 1.98 εάν σε εξυπηρετούσε υπάλληλος τους μαγαζιού, και 1.68 εάν το έκανες μόνος σου. Πιο no brainer απόφαση στην ζωή μου δεν υπήρξε
Συνολικό κόστος διοδίων ~77 έουρος. Λίγο πριν μπω Αυστρία ξεκίνησε η μουντάδα και τα πρώτα φλόκια. 2 φορές την έχω κάνει αυτή τη διαδρομή, ίδια εποχή, και τις 2 φορές βροχή. Επίσης φωτισμό δεν έχουν, καθιστώντας αρκετά κουραστική την οδήγηση νύχτα. Τελικά μετά από κάνα 15ωρο έφτασα σπίτι

Συνολικό κόστος "εξόρμησης":

40€ διόδια μέχρι Ηγουμενίτσα
213.10€ εισιτήρια καράβι (καμπίνα εγώ)
9.6€ η 10ημερη βινιέτα Αυστρίας (της Τσεχίας είναι ετήσια και πληρωμένη καιρό πριν, δεν την υπολογίζω)
287€ οι βενζίνες (συνολική απόσταση αν λάβουμε υπόψιν και το Αθήνα - Ηγουμενίτσα είναι ~2000χλμ)

Γενικά αυτή η διαδρομή όπως και να την κάνεις είναι απαλευτότατη, είτε μέσω Βαλκανίων, είτε μέσω Ιταλίας (ότι θες να κερδίσεις σε χιλιόμετρα θα το φας σε ώρες στο καράβι)

Εν τέλει, το μόνο που μετράει είναι ότι φτάσαμε σπίτι σώοι και αβλαβείς

Και αυτό θέλει πλύσιμο

Εικόνα

Επίσης ψήθηκα να το κόψω δεξιά εδώ…

Εικόνα