Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#48421 Ανοίγω θέμα.
Ξεκινάμε απο Τέξας προς δυτική ακτή, Κολοράντο--> Σαν Φρανσίσκα, Λος Άτζελες, Σαν Ντιέγκο.
Και πίσω.

Αμολάτε ιδέες

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#48515 Πλακα κανεις.
Το κανονισες?? Πολυ θελω να το κανω αυτο το ταξιδι. Πες λεπτομερειες ρε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#48529 Κλεισε αδεια κ ελα :lol:
Πεταω για houston μαλλον στις 20, ακομα δεν εχω κανονισει τπτ :lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#48532 Ωραιος! Μακαρι να μπορουσα.... θα γινουμε και μπαμπαδες τωρα γμσ τα...
20 αυτουνου?? θα προλαβεις ρε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#48567
rx8_drifter έγραψε:Ανοίγω θέμα.
Ξεκινάμε απο Τέξας προς δυτική ακτή, Κολοράντο--> Σαν Φρανσίσκα, Λος Άτζελες, Σαν Ντιέγκο.
Και πίσω.

Αμολάτε ιδέες

Νομιζω πας Las Vegas, Grand Canyon πριν να πας California. Δες λιγο τον χαρτη. Από Τεξας μου φαινεται λιγο μακρια παντως για τετοιο ταξιδι. Ισως αεροπλανο για Βεγκας και μετα οδικως Καλι?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#48575 Δεν τα έγραψα με σειρά :lol:
Πετάω για Houston λογω δουλειάς και είναι κι ο κολλητός εκεί, οποτε απο κει ξεκινάμε κι εκεί θα καταλήξουμε :)
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#48614
rx8_drifter έγραψε:Ανοίγω θέμα.
Ξεκινάμε απο Τέξας προς δυτική ακτή, Κολοράντο--> Σαν Φρανσίσκα, Λος Άτζελες, Σαν Ντιέγκο.
Και πίσω.

Αμολάτε ιδέες

:metalo:

Λοιπόν, εκτυπώνεις χάρτη Αγίου Φραγκίσκου από google maps, αγοράζεις ένα πακέτο πινέζες και ξεκινάμε :lol:

Βρες κανά motel [αυτά τα κλασσικά ΗΠΑμερικάνικα σε "Π" με parking lot στη μέση, παρατάς αυτοκίνητο εκεί (χωρίς κάρτα μονίμου απλά δεν έχεις ελπίδα), ζμαρτφον με google maps, πιστωτική με καλό όριο :lol: , μη ξεχάσεις τπτ τρύπια tshirts με λεκέδες, yoga pants και σκισμένο σανδάλι και είσαι έτοιμος :lol:

Κρίμα πάντως, για τη φάση σου έπρεπε να το κανονίσεις να πετύχεις Halloween :whistlink:

Προτίμησε ΣΚ για να βιώσεις λίγο τη θρησκεία του brunching, drunkover στο Dolores Park και να παίζουν και λίγο νορμάλ νυχτερινές ώρες εξόδου, γιατί αλλιώς 21:00 θα είσαι κρεβατάκι για ύπνο.
Αν θες καλό εστιατόριο, καλύτερα επίσης να κάνεις κράτηση από τώρα :lol:

Α ναι, φρέσκαρε λογαριασμό tinder οπωσδήποτε, και τυπωσε καμιά 100η χιπστερο κάρτες CEO σε κάποιο δήθεν σταρταπ :shifty:
Και κάνε κάτι με το ξύρισμα, γιατί σε θυμάμαι πολύ ξυρισμένο για τη φάση :thumbsdown:

Ψάξου και με airbnb. Καλύτερα δλδ πες στο φίλο σου να ψαχτεί, γιατί για non-ΗΠΑμερικάνο μπορεί να παίξει λίγο γείωση.

Πιστεύω 3 βράδια τα θες. Αν κρατήσεις το Φραγκίσκο για βάση εξόρμησης σε winetasting sonoma/napa, βάνε άλλη μια μέρα.

#protip Αν δεις χιπστεργκλαμ μπαράκι "PRIVATE EVENT", δεν κωλώνεις. Μπαίνεις μέσα όπως είσαι. 99.999% είναι kickstarter launch party. Blend in, και αν σε ρωτήσει κανείς "I'm a backer" [καλό είναι να έχεις και μια άλφα αντίληψη χώρου να πιάσεις και τι σκατά είναι το προϊόν] :s_sarcastic ===> Free drinks and mingling.
Το πολύ πολύ να σε πετάξουν έξω. Εντάξει, αν μαυροφέρνεις μπορεί τελικά να σε πυροβολήσουν στο δρόμο, αλλά νομίζω πως περνάς το τεστ :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#48619 Μια χαρα θα ειναι με το airbnb αρκει να το παξει gay που το εχει.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#48623 ναι το είχα ξεχάσει αυτό :lol:

Περαν Αγίου Φραγκίσκου, μέρη που βρίσκονται μέσα στα όρια της διαδρομής και θα ήθελα να περάσω είναι:

Mojave (λογικά βολεύει καθώς περνάς αριζόνα και πας LA)
LA
Φραγκίσκος
sonoma/napa
Yosemite
Death Valley [και σε αυτό, και στο παραπάνω, παίζει διανυκτέρευση εντός πάρκου αν θες :inlove: camp, αμάξι κλπ]
Las Vegas
Grand Canyon
Albuquerque και πίσω.

Και κάπως πρέπει να βάλεις New Orleans (δλδ δίπλα θα είσαι, θα είναι ΚΡΙΜΑ) και κάπως θα το πάλευα για Alabama (φαντάζομαι και tennessee πολύ δύσκολα)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#48624 Ποσες μερες θα ειναι εκει περα; Δεν ειμαι σιγουρος πως θα τον αντεξουν πανω απο 3ήμερο. Για LA απο τον Αγιο εννοειται μέσω Α1 το κατεβασμα.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By GTS
#48626
rx8_drifter έγραψε:Δεν τα έγραψα με σειρά :lol:
Πετάω για Houston λογω δουλειάς και είναι κι ο κολλητός εκεί, οποτε απο κει ξεκινάμε κι εκεί θα καταλήξουμε :)


Για Βεγκας 2 μερες να γυρισεις τα ξενοδοχεια και βολτες στο στριπ.
Λος Αντζελες 3 μερες για Universal Studios, Kodak Theater, Beverly Hills, Santa Monica, Malibu, Venice Beach, βραδυνη εξοδο Sunset Blvd etc.
San Diego περνας και Τιχουανα.

Grand Canyon ειναι σχετικα κοντα στο Βεγκας νομιζω. Για Κολοραντο δεν ξερω εκτος απο το οτι θα εχει χιονι ενω στην Καλιφορνια θα ειναι καλοκαιρι.

Ποσες μερες θα πας?

Μην ξεχνας οπου σταματας να πηγαινεις στο εκαστοτε Greek restaurant να ενισχυσεις και την ομογενεια.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#48629
GTS έγραψε:Για Βεγκας 2 μερες να γυρισεις τα ξενοδοχεια και βολτες στο στριπ.
Λος Αντζελες 3 μερες για Universal Studios, Kodak Theater, Beverly Hills, Santa Monica, Malibu, Venice Beach, βραδυνη εξοδο Sunset Blvd etc.

Προσωπικά θα τα έκαιγα τελείως αυτά. Απλά θα πέρναγα για να λέω ότι πέρασα. 1 μέρα στο καθένα max.
Τις μέρες που θα εξοικονομούσα θα τις έκανα New Orleans (και εκεί γύρω).

GTS έγραψε:Μην ξεχνας οπου σταματας να πηγαινεις στο εκαστοτε Greek restaurant να ενισχυσεις και την ομογενεια.

Ναι καλά :lol:
Αγίο Φραγκίσκο το μόνο ελληνικό που αξίζει να πας, όχι επειδή είναι ελληνικό αλλά επειδή όντως είναι καλό, είναι το Estiatorio Kokkari. Αλλά αν μιλάμε για ΣΚ πρέπει να κλείσεις πολλές μέρες πριν, και μιλάμε για καλό dinner budget. Μπορείς να πας για κανά κρασάκι στι μπάρα βέβαια, έχει καλό mingling :shifty:

Παίζει και το evvia στο Palo Alto (αν σε βγαίνει, αξίζει τη βόλτα, το Palo Alto + Stanford) για να νιώσεις λίγο το Silicon Valley Steve Jobs spirit :lol:

Α, το σημαντικότερο ξέχασα.
Αν δεν έχεις iPhone, δεν εμφανίζεις κινητό δημοσίως :rtfm: Μόνο κινέζοι λάθρο παίζουν με androids :shifty:
Τελευταία επεξεργασία από mjacob και 07 Δεκ 2014, 12:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#48630 Νέα Ορλεάνη :inlove: Αξίζει με τα χίλια, έχω υπέροχες αναμνήσεις από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#48634
drdino έγραψε:Νέα Ορλεάνη :inlove: Αξίζει με τα χίλια, έχω υπέροχες αναμνήσεις από εκεί.

Δυστυχώς δεν έχω πάει ποτέ :sorry:
Το πιο κοντινό σε New Orleans που έχω "πάει", είναι το Gabriel Knight 1 :lol: