Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#371334 Πώς μου είχε ξεφύγει αυτή η πόλη μέχρι τώρα?

Βarca--->the new Paris :adminpower:

Eυελπιστώ να συνεισφέρω σε αυτό το τοπικό αρκετά στο προσεχές μέλλον, εχω κατενθουσιαστεί :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By gianik
#371638
rx8_drifter έγραψε:Πώς μου είχε ξεφύγει αυτή η πόλη μέχρι τώρα?

Βarca--->the new Paris :adminpower:

Eυελπιστώ να συνεισφέρω σε αυτό το τοπικό αρκετά στο προσεχές μέλλον, εχω κατενθουσιαστεί :s_inlove


Εγώ στα λεγα , δε στα λεγα;;;;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#371662 Για τη Βαρκελώνη μου έχει πει τα καλύτερα ο κολλητός μου.
Δεν μου τη χαρακτήρισε σαν new Paris, αλλά μου είπε ότι είναι ο Πειραιάς όπως έπρεπε να είναι, ότι πήγαινε μόνιμα εκεί και άλλα διάφορα.
Τόσο που με έχει κάνει να θέλω να την επισκεφθώ.
Άβαταρ μέλους
By nass
#371696 Οπωσδήποτε να την επισκεφθείς.
Μάλλον η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη συνολικά όπως έπρεπε να είναι.
Ο Πειραιάς είναι βασικά το λιμάνι του, ενώ η Βαρκελώνη είναι πολύ περισσότερα από το λιμάνι της, και στο παραλιακό μέτωπο και στα ενδότερα.
Βαρκελώνη και Σαν Φρανσίσκο 2 πόλεις που μετακόμιζα μόνιμα αύριο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#371731 Να σημειώσω για τη Βαρκελώνη και την πιό βαθιά αίσθηση Ισπανικής, ίσως Νοτιοαμερικανικής κουλτούρας που σου δίνει, όπως τουλάχιστον την έχουμε "φανταστεί" (και περιμένουμε να δούμε) πηγαίνοντας Ισπανία.

Αξέχαστη θα μου μείνει και η Rota, στην άλλη άκρη του Golf de Cadiz, όπου αν και είχα πάει γα δουλειά τον Ιούνιο του 2000 και έμεινα μόνο 3 ημέρες με δυστυχώς (λόγω προγράμματος) λίγες ώρες δυνατότητα να την περιηγηθώ, ήταν αρκετές για να μου αφήσουν εξαιρετικές εντυπώσεις για την πόλη και τον τουριστική της οργάνωση, ειδικά στις παραλίες της
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#371744
gianik έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Πώς μου είχε ξεφύγει αυτή η πόλη μέχρι τώρα?

Βarca--->the new Paris :adminpower:

Eυελπιστώ να συνεισφέρω σε αυτό το τοπικό αρκετά στο προσεχές μέλλον, εχω κατενθουσιαστεί :s_inlove


Εγώ στα λεγα , δε στα λεγα;;;;


Αχ giannik μου μου τά λεγες εσύ αλλα ποιος σε άκουγε :s_cry :s_cry

Εικόνα

Εικόνα

:innocent:

Η Βαρκελώνη είναι αυτό ακριβώς που αναφέρθηκε παραπάνω, πόλη που ζεις. Για το Σαν Φρανσίσκο επίσης, αλλά εκει θα πρέπει να έχεις εξωφρενικούς μισθούς για να το ευχαριστηθείς.
Προφανως την χαλάει λίγο η πλημμυρίδα κόσμου (σε φάση που σε συγκεκριμένες περιοχές δεν ακους πουθενά Ισπανικά) αλλά δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά.

Εεπ, το μουσείο Πικάσσο δε με τρέλανε. Είναι το μόνο που επισκεύθηκα αυτή τη φορά, γιατί είμαστε κυρίως σε βολτάρισμα, αλλά σιγά σιγά θα τα γυρίσω όλα :lol:
Εχω ρίξει και μπόλικο ποδήλατο με τς bicing τα οποία σαν σύστημα είναι ανάλογο του velib αλλα δυστυχως δεν είναι διαθέσιμα σε τουρίστες. Παίζουν αρκετοί ποδηλατόδρομοι, και κάποιες ιδιαιτερότητες (πχ όταν το πεζοδρόμιο είναι μεγαλύτερο απο 5 μέτρα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις). Όπου δεν έχει ποδηλατόδρομους, πηγαίνεις δεξιά.
Τελευταία επεξεργασία από rx8_drifter και 05 Μαρ 2017, 13:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#371749 Trifter επειδη την κοιτουσα πριν κανα εξαμηνο το κοστος ζωης, ενοικια, ειναι υψηλο αν λαβεις υποψη μισθους. Δεν ειναι Φρισκο αλλα δεν ειναι και πολη που ζεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#371750 Τί εννοείς δεν είναι πόλη που ζείς?

Είναι παρα πολύ ανθρώπινη πόλη, προφανώς πιο ακριβή απ τις άλλες Ισπανικές, και δεν είναι για βασικό μισθό, όντως.
Άβαταρ μέλους
By ast
#373004 Φίλος ζει για 4 χρόνια στη Βαρκελώνη, εργαζόμενος σε θέση QA πολυεθνικής. Την πόλη τη λάτρεψε, αλλά όταν τον επισκέφθηκα έλεγε πως δε μένει τίποτα στην άκρη. Τον επόμενο μήνα ξεκινάει σε αντίστοιχη θέση στη Ζυρίχη. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#373022 Οταν ο Γιαννης Ιωαννου (γελοιογραφος) επισκεφθηκε την πολη ειχε πει το αμιμητο, "Η Βαρκελωνη εχει τοση σχεση με τη Θεσσαλονικη οσο και ο Παοκ με τη Βarca"
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#373076
ast έγραψε:Φίλος ζει για 4 χρόνια στη Βαρκελώνη, εργαζόμενος σε θέση QA πολυεθνικής. Την πόλη τη λάτρεψε, αλλά όταν τον επισκέφθηκα έλεγε πως δε μένει τίποτα στην άκρη. Τον επόμενο μήνα ξεκινάει σε αντίστοιχη θέση στη Ζυρίχη. :innocent:


Ρώτησε τον σε 4 χρόνια ξανά :s_cool
Άβαταρ μέλους
By ast
#373078 Όταν θα τον ξαναψάξω για να τον ρωτήσω, ελπίζω να τον πετύχω στο γραφείο κι όχι σε ταξίδι αναψυχής στη Γαλλική Πολυνησία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#378057 εκλεισα για 4 μερερς Βαρκελωνη τελος Μαιου... αξιζει να νοικιασει καποιος οχημα εκει?? θα ειμαστε 2 ζευγαρια και θα θελαμε να δουμε οσα πιο πολλα μερη μπορουμε...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#378609
nass έγραψε:Κανένας λόγος.


Ο.Κ αρα ψαχνουμε ξενοδοχειο.... καπου στο κεντρο πιστευω....