Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#283242
Dimitris_P έγραψε:Λίγο πιο βόρεια, στα παράλια

Ρώτησα γιατί αν θες ψηλά στα παραλια, πάνω από Καστροσυκια, μπορείς να βγεις από Εγνατία στο Καρτέρι και να κατέβεις παραλιακα αντί να βγεις Γιάννενα και να πας από Φιλιππιαδα. @nass, αυτό ακριβώς

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#283246 Ναι το ξέρω το φέρυ το 'χω ξαναπάρει. Στο maps οι αποκλίσεις μεταξύ εναλλακτικών είναι μισής ώρας περίπου.
Από Τρίκαλα μέχρι Μέτσοβο περίπου είναι γαμώδρομος, 1 λωρίδα σε βουνά, αν θυμάμαι καλά, και για πολύ λίγο πιάνει Εγνατία. :hmmm:
Θα με φάνε οι δρόμοι ρεεε :lol:

belg λίγο πιο κάτω από Καστροσυκιά πάω. Το Καρτέρι βλέπω είναι αρκετά πιο πάνω, σχεδόν Ηγουμενίτσα. Από Ε90 με πετάει στην Ε951
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#283263
Dimitris_P έγραψε:Ναι το ξέρω το φέρυ το 'χω ξαναπάρει. Στο maps οι αποκλίσεις μεταξύ εναλλακτικών είναι μισής ώρας περίπου.
Από Τρίκαλα μέχρι Μέτσοβο περίπου είναι γαμώδρομος, 1 λωρίδα σε βουνά, αν θυμάμαι καλά, και για πολύ λίγο πιάνει Εγνατία. :hmmm:
Θα με φάνε οι δρόμοι ρεεε

belg λίγο πιο κάτω από Καστροσυκιά πάω. Το Καρτέρι βλέπω είναι αρκετά πιο πάνω, σχεδόν Ηγουμενίτσα. Από Ε90 με πετάει στην Ε951

Για αυτο σου είπα αν πας ψηλά.Αν πας κάτω απο Καστροσυκια θα πας απο Φιλιππιαδα.Το κομμάτι Καλαμπάκα -Παναγιά είναι και θεμα τύχης τι κίνηση θα πετύχεις.Εγώ το έκανα αντίστροφα πρόσφατα και βρήκα 3-4 αυτοκίνητα στη δική μου κατεύθυνση Τρίτη απόγευμα,στην αντίθετη πλευρά είχε κινησουλα.Αλλά μιλάμε για 40 χιλιόμετρα και μετα απο Παναγία μέχρι Γιάννενα είναι μισή ώρα.Απο Γλυφα μέχρι Καλαμπάκα έχεις ή αυτοκινητόδρομο ή εθνικές οδούς με ευθείες.

.
Άβαταρ μέλους
By Andy
#283312
nass έγραψε:Το φέρι είναι Γλύφα (Μαγνησία) - Αγιόκαμπος (Εύβοια)

Σωστός, με τη λεπτομέρεια ότι η Γλύφα ανήκει στη Φθιώτιδα, είναι το τελευταίο χωριό πριν τη Μαγνησία
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#284346 Μονεμβασιά - Πουληθρα, ποιος είναι ο καλύτερος δρόμος; να συνδυάζει στοιχειώδη άνεση (άσφαλτος) και συντομία.
Στο χάρτη βλέπω ότι να'ναι
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#285250
belgarion έγραψε:Για αυτο σου είπα αν πας ψηλά.Αν πας κάτω απο Καστροσυκια θα πας απο Φιλιππιαδα.Το κομμάτι Καλαμπάκα -Παναγιά είναι και θεμα τύχης τι κίνηση θα πετύχεις.Εγώ το έκανα αντίστροφα πρόσφατα και βρήκα 3-4 αυτοκίνητα στη δική μου κατεύθυνση Τρίτη απόγευμα,στην αντίθετη πλευρά είχε κινησουλα.Αλλά μιλάμε για 40 χιλιόμετρα και μετα απο Παναγία μέχρι Γιάννενα είναι μισή ώρα.Απο Γλυφα μέχρι Καλαμπάκα έχεις ή αυτοκινητόδρομο ή εθνικές οδούς με ευθείες.



Φίλος μου προτείνει ν'ακολουθήσω την διαδρομή φέρρυ Αρκίτσα-Λειβαδιά-Γαλαξίδι κλπ
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#285321
Dimitris_P έγραψε:
belgarion έγραψε:Για αυτο σου είπα αν πας ψηλά.Αν πας κάτω απο Καστροσυκια θα πας απο Φιλιππιαδα.Το κομμάτι Καλαμπάκα -Παναγιά είναι και θεμα τύχης τι κίνηση θα πετύχεις.Εγώ το έκανα αντίστροφα πρόσφατα και βρήκα 3-4 αυτοκίνητα στη δική μου κατεύθυνση Τρίτη απόγευμα,στην αντίθετη πλευρά είχε κινησουλα.Αλλά μιλάμε για 40 χιλιόμετρα και μετα απο Παναγία μέχρι Γιάννενα είναι μισή ώρα.Απο Γλυφα μέχρι Καλαμπάκα έχεις ή αυτοκινητόδρομο ή εθνικές οδούς με ευθείες.



Φίλος μου προτείνει ν'ακολουθήσω την διαδρομή φέρρυ Αρκίτσα-Λειβαδιά-Γαλαξίδι κλπ

Αυτη η διαδρομή δεν ξερω ποσο πιο συντομη ειναι χιλιομετρικα αλλα ειναι ολη σε παλια εθνικη οδο εκτος απο την παρακαμψη Αγρινιου,παντως ουσιαστικά αυτες ειναι οι 2 επιλογες που έχεις.Δεν μπορω ομως να πω ειλικρινα ποια ειναι καλύτερη

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#291301 Μια χαρά η διαδρομή Γλύφα- Καστροσυκιά Πρέβεζας μέσω Γλύφας-Λάρισας-Καλαμπάκας-Εγνατίας-Φιλιππιάδας. Το χειρότερο σχετικά με τα άλλα κομμάτι ήταν Καλαμπάκα-Εγνατία αλλά και πάλι ήμασταν μόνοι μας οπότε κομπλέ. 9 Γλύφα και άφιξη 15:00 στην Καστροσυκιά με 2 στάσεις των 15'

Ακόμα και οι υπόλοιποι δρόμοι για εκδρομές προς Αχέροντα, Πάργα κλπ ήταν οκ. Στο Αγρίνιο μόνο είχε κάτι κωλόδρομους σε κάτι χωριά, όπως επίσης και αρκετούς βλάχους που οδηγούσαν και προσπερνούσαν όπως να 'ναι..

Κάποιοι που ήρθαν κατευθείαν Αγρίνιο από Αρκίτσα μέσω Μπράλου λένε μια χαρά ήταν ο δρόμος.

Αγρίνιο-Αντίρριο οκ ο δρόμος, κάνουν και κάποια έργα σε κάποια σημεία και έχουν βελτιωθεί κάποια κομμάτια.

Πάτρα - Κιάτο το γνωστό μπουρδέλο. Μετά το Κιάτο έχουν παραδώσει την καινούρια και πας καρφί

Εν τω μεταξύ το γαμώτο είναι με το που έχεις πληρώσει τα 13.30 της γέφυρας και σκας στο Ρίο έχει κι άλλα διόδια για να σε υποδεχτούν στον σαπιόδρομο που αποκαλούν εθνική :rant:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#428778 Ενθυμούμενος τις σχετικές αναρτήσεις του τιτανομεγιστοτεράστιου Jim Clark στο παλιό φόρουμ, ρωτάω αν έχει κανείς οδηγήσει πρόσφατα τις διαδρομές Ανήλιο Μετσόβου - Χαλίκι και την Ανθούσα-Καλαρρύτες (αυχένας Μπάρου). Σε τι κατάσταση είναι οι δρόμοι;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#428785 Μόλις προχθές.

Το κομμάτι Αβηλιου Χαλικιού θέλει λιγο προσοχη αρχικα στις στενωσιές ιδίως σ.κ. εχει κινηση, καταβαινουν οι πλανοδιοι ή οι κτηνοτρόφοι κ εχει αρκετά σημεια που θελουν 1 κλικ προσοχή. Ο δρόμος στο συνολο να έχει 50 με 100 μετρα βατότατο χωματοδρομο και κάποιες πεσμένες πέτρες. Προσοχή αν έχει βρέξει αποβραδίς το λοιπόν.

Ανάβαση για Μπάρο άψογη, μονο ενα κομματι πάνω στα 1700 μετρα θελει λιγο να κοψεις, αυτό μόνο. Κατάβαση καθαρή για Καλαρρίτες, λίγο πιο κακοτράχαλη για Ματσούκι.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#428802 Σε ευχαριστώ! Παραλίγο να περάσω από εκεί το ΣΚ αλλά τελικά στην κρίσιμη διασταύρωση έκοψα προς Καλαμπάκα...
Την επόμενη φορά :)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#450894
JimClark έγραψε:Μόλις προχθές.

Το κομμάτι Αβηλιου Χαλικιού θέλει λιγο προσοχη αρχικα στις στενωσιές ιδίως σ.κ. εχει κινηση, καταβαινουν οι πλανοδιοι ή οι κτηνοτρόφοι κ εχει αρκετά σημεια που θελουν 1 κλικ προσοχή. Ο δρόμος στο συνολο να έχει 50 με 100 μετρα βατότατο χωματοδρομο και κάποιες πεσμένες πέτρες. Προσοχή αν έχει βρέξει αποβραδίς το λοιπόν.

Ανάβαση για Μπάρο άψογη, μονο ενα κομματι πάνω στα 1700 μετρα θελει λιγο να κοψεις, αυτό μόνο. Κατάβαση καθαρή για Καλαρρίτες, λίγο πιο κακοτράχαλη για Ματσούκι.

Επειδή το έχεις πολυτραγουδήσει το Χαλίκι.
  • Πόση ώρα είναι από Ανήλιο;
  • Για 2 βράδια με παιδί λέει;
  • Καμιά διαδρομή 1 ώρα από το χωριό περπάτημα παίζει;
Λέω να πάω 17-19/11. Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν και που θα πάω.

Θενξ ιν αντβάνς που λέμε και στα Σάλωνα. :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#450903 Έχω να πάω πάρα πολλά χρόνια, αλλά δεν θα το πρότεινα. Είναι απομονωμένο και δεν έχει πράγματα να κάνεις το ίδιο το χωριό.
Θα πρότεινα Μέτσοβο και ημερήσια εκδρομή στο Χαλίκι.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#450904 συν ένα, με τον hi fi. Αρκετά ήσυχη η περιοχή, εκτός αν δεν έχετε πρόβλημα.

Μπορώ να σου δώσω το τηλ του Ζαχαρή Χρήστου που κρατάει Θερμοπύλες και έχει την ταβέρνα Βερλίγκα να σου πει πού μπορείς να μείνεις στην περιοχή. Καλά ονόματα της περιοχής, αλλα δεν ξέρω από πρώτο χέρι, από άποψη υποδομών, οι Αχελωίδες και η Μαντάνια.

Για διαδρομες περηπατητικές, έχει αρκετές εκκλησίες με παρέκκλιση 10 λεπτων από το δρόμο. Για πιο πολύ περπάτημα, την ανάβαση από το Χαλίκι στην αλπική λίμνγη Βερλίγκα (πηγές Αχελώου), που καιρού και κόσμου επιτρέποντος μπορεί και κάποιος να σε ανεβάσει ως ένα σημείο μέχρι ένα υψόμετρο κ να έρθει να σε πάρει πίσω