Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By glf
#602252 Εγω χθες πηγα Ηγουμενίτσα -> Γιάννενα απο τον παλιό, να θυμηθώ το δρόμο. Με οικογενεια μεσα, η μικρή η κορη κοιμήθηκε κιόλας...

Και το απόγευμα απο Γιάννενα για Κοζάνη, ο γκουγκλης με ειπε να φυγω απο Πέραμα και να μπω Εγνατία στο Μέτσοβο. Απόρησα και ειπα θα εχει κοσμο στα πρωτα διόδια (1,20 πριν φτάσεις στα Γιαννενα).

Σημερα ειδα ειδήσεις αυτοκινητο έπιασε φωτιά στην Εγνατία καπου κατα κει την ιδια μέρα...
Άβαταρ μέλους
By Tsardas
#650791 Χθες εκανα μαλλον το Πατρα Θεσσαλονίκη του petrolhead. Ιτεα Λαμια Ελασσόνα μεσω Δομοκου και Κατερινη απο πισω Δεν περιμενα τοσο στριφτερο το volvo. Και τα pilotsport βεντουζα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#669041 Σκέφτομαι το ερχόμενο Σάββατο να βγω προς Ήπειρο, καθαρά φωτογραφικό / οδηγικό το theme της βόλτας.
Θέλω σίγουρα να κάνω το πέρασμα του Μπάρου γιατί δεν έχω οδηγήσει ποτέ από εκείνη τη μεριά και έλεγα να φύγω μετέπειτα προς Χαλίκι για να κάνω το κλασικό για το forum πλέον κομμάτι προς Ανήλιο.

2 ερωτήματα έχω:
1) Θα είναι πορτοκαλί η βλάστηση ή είναι νωρίς/αργά ακόμα ? Επίσης υπάρχουν κομμάτια που δεν περνάς με συμβατικό Ι.Χ.?

2) Δεδομένου ότι θα ξεκινήσω από Λάρισα, ποιος είναι ο συντομότερος δρόμος να φτάσω στο Μπάρο χωρίς να χάσω τα ενδιαφέροντα σημεία του περάσματος?

Φυσικά το σχέδιο είναι να φτάσω ανήλιο και να επιστρέψω από τον Ε92 στη Λάρισα.

Βάσει maps, θα φτάσω περτούλι και από κει προς πολυθέα, κατάφυτο κλπ θα κατέβω να πιάσω το δρόμο προς Μπάρο pass. Εκεί πιάνω αυχένα και γυρίζω προς χαλίκι και έπειτα ανήλιο, μέτσοβο, Λάρισα. Χάνω κάτι? :oops:
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#669078 Πιστευω ειναι λιγο νωρις.
Χτες ημουν Λιβαδι Ολυμπου και μετα Ανω Μηλια και επαιζε ακομη φουλ της πρασιναδας :s_cry
Εικόνα


Εικόνα

Αν εχεις ορεξη πιασε ε92 απο Μετσοβο.
Εκανα Katara pass πριν κανα 20ημερο, ζητημα να συναντησα Κυριακατικα 3 αυτοκινητα :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669080 Πώς είναι το πέρασμα της Κατάρας πια; Το Παναγιά-Καλαμπάκα το έχω κάνει αρκετές φορές, αλλά το Παναγιά Αυχένας Κατάρας και Μέτσοβο, πάνε πάρα πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#669082 Καθαρο και αξιολατρευτο :inlove:
Βεβαια τοτε ειχε ακομη πολυ καλο καιρο, πλεον αν ξεκινησαν οι βροχες στη ευρυτερη περιοχη δεν ξερω πως μπορει να ειναι.

Κριμα που δεν εβγαλα καμια φωτο αλλα ειχα μπει σε mood, εκεινη τη μερα εκανα Παργα-Θεσ/ν., με μονη Εγνατια το Παραμυθια-Ιωαννινα :s_empathy

Αξιζει μια σταση στον ερειπωμενο οικισμο (δεν ξερω ονομα) στο υψος των διοδιων Μαλακασιου, για καμια φωτο με το αυτοκινητο στα ερειπια και μια μινι εξερευνηση στον οικισμο του Δασαρχειου.
Με προσοχη παντα, ειναι και ερημια :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#669097 Αφου το αναγεννησαμε το τοπικό, βάζω και μια δικη μου "ιδανική" διαδρομή.
Όλυμπος, απο Ελασσόνα μεχρι το χιονοδρομικό κεντρο/στρατόπεδο ΕΔ ΚΕΟΑΧ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#669138
sebastian έγραψε:Χτες ημουν Λιβαδι Ολυμπου και μετα Ανω Μηλια και επαιζε ακομη φουλ της πρασιναδας :s_cry

Εικόνα


Νταξ, απο εκει ξεκίνησα καταγραφή μέχρι πάνω κορυφή... Δες τα πρώτα 5 10 δευτερα του βίντεο :D


socratesn έγραψε:1) Θα είναι πορτοκαλί η βλάστηση ή είναι νωρίς/αργά ακόμα ? Επίσης υπάρχουν κομμάτια που δεν περνάς με συμβατικό Ι.Χ.?


Ακόμα όχι... Σε κανα 15ήμερο θα αρχίσει το σπαστό κιτρινάδι...

socratesn έγραψε:2) Δεδομένου ότι θα ξεκινήσω από Λάρισα, ποιος είναι ο συντομότερος δρόμος να φτάσω στο Μπάρο χωρίς να χάσω τα ενδιαφέροντα σημεία του περάσματος?

Βάσει maps, θα φτάσω περτούλι και από κει προς πολυθέα, κατάφυτο κλπ θα κατέβω να πιάσω το δρόμο προς Μπάρο pass. Εκεί πιάνω αυχένα και γυρίζω προς χαλίκι και έπειτα ανήλιο, μέτσοβο, Λάρισα. Χάνω κάτι? :oops:


Ή την πάνω βόλτα από Καλαμπάκα, έπειτα Καστανιά, πάσο κιάτρας μπροάστας (όρθια πέτρα), κατηφορίζεις προς Δολιανά (πέρνα και απο την 12τρουλη εκκλησία) και πιάνεις Ασπροπόταμο. Κάνεις την ανηφόρα για Μπάρο, επιστρέφεις Χαλίκι -> Ανήλιο.

Ή την κάτω που προσωπικά θα έπαιρνα, Τρίκαλα Πύλη Ελάτη, Περτούλι, Νεραιδοχώρι Δέση, και όλο τον Ασπροπόταμο
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#669238
JimClark έγραψε:Νταξ, απο εκει ξεκίνησα καταγραφή μέχρι πάνω κορυφή... Δες τα πρώτα 5 10 δευτερα του βίντεο :D

:metalo:

Εν τω μεταξυ συνεχισα 2-3 χλμ στον χωματοδρομο που παει στο μνημειο των θυματων του Γιακοβλεφ, αλλα μετα σοβαρευτηκα γιατι ημουν μονος, χωρις ρεζερβα, και γυρισα πισω :sorry:

Παντως φοβερο χωριο η Ανω Μηλια ε :inlove:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#669248 Εχει φοβερές διαδρομές αλλά και κακό δρόμο

Λιβάδι, ΑγΔημητριο, Ελατοχωρι, προς Καρυα, προς Καλλιπευκη και εννοείται προς Πριόνια, πάνω απο Λιτόχωρο

Αν και τη καλύτερη διαδρομή απο άσφαλτο - στροφή - ομορφιά την είδα τις προάλλες πηγαίνοντας προς Φαράγγι Καλυψούς, Λάρισα

Θα καλούσα Top Gear για εκεί δηλαδή :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#669265
JimClark έγραψε:
Ή την κάτω που προσωπικά θα έπαιρνα, Τρίκαλα Πύλη Ελάτη, Περτούλι, Νεραιδοχώρι Δέση, και όλο τον Ασπροπόταμο


Μου θυμίζεις το 75, με τη ΜΟΜΑ που φτιάχναμε αυτη τη διάνοιξη!!!! Ήταν δύσκολη άσκηση και μάλιστα είχαν σκοτωθεί 2 παιδιά εθελοντές τότε, όταν γλίστρησε η μπουλντόζα στο γκρεμό τότε με χιόνια

< Note >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#669266
georgetz έγραψε:Εχει φοβερές διαδρομές αλλά και κακό δρόμο

Λιβάδι, ΑγΔημητριο, Ελατοχωρι, προς Καρυα, προς Καλλιπευκη και εννοείται προς Πριόνια, πάνω απο Λιτόχωρο

Αν και τη καλύτερη διαδρομή απο άσφαλτο - στροφή - ομορφιά την είδα τις προάλλες πηγαίνοντας προς Φαράγγι Καλυψούς, Λάρισα

Θα καλούσα Top Gear για εκεί δηλαδή :lol:

Γενικά ο Κίσσαβος έχει απίστευτες διαδρομές για οδήγηση.
Νομίζω το πέρασμα Σπηλιά - Καρύτσα είναι τοπ 5 για Θεσσαλία.
Από εκεί πήγες georgetz στο μονοπάτι για το φαράγγι ή από "παραλία" στόμιο, κόκκινο νερό κλπ?
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#669272 Πιερία , απο μεριά του Ολύμπου γυρίσαμε αρκετά μπορώ να πω , τους γειτονικούς νομούς δεν τους βλέπω :shifty:
Πλάκα κάνω , η χώρα έχει απίστευτες ομορφιές , πολλές φορές σε ανυποψίαστα, υποτιμημένα μέρη
Προχθές ήμουν μεταξύ Λιβαδίου - Αγ Δημητρίου , σε κτήμα-εστιατόριο της περιοχής, πολύ ικανοποιημένος.

Για το φαράγγι της Καλυψούς, πήγα απο μέσα Τέμπη , δεξιά , ανηφορικά (έντονα θα έλεγα ) προς ένα μεγάλο , άγριο χωριό (ως προς τη θέση του πάντα :lol: ) , Καρίτσα νομίζω.
Στο φαράγγι πριν απο 3 χλμ σταμάτησα γιατί η διαδρομή γινόταν αρκετά rough για τα γούστα του αυτοκινήτου , δύσκολες πέτρες και ανησύχησα για τα λάστιχα.
Έχει πολύ ακόμα ?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#669273
georgetz έγραψε:
Για το φαράγγι της Καλυψούς, πήγα απο μέσα Τέμπη , δεξιά , ανηφορικά (έντονα θα έλεγα ) προς ένα μεγάλο , άγριο χωριό (ως προς τη θέση του πάντα :lol: ) , Καρίτσα νομίζω.
Στο φαράγγι πριν απο 3 χλμ σταμάτησα γιατί η διαδρομή γινόταν αρκετά rough για τα γούστα του αυτοκινήτου , δύσκολες πέτρες και ανησύχησα για τα λάστιχα.
Έχει πολύ ακόμα ?

Πήγες από την "εμπορική πλευρά", λίγο πιο κάτω παίζει αυτή η διαδρομή από την οποία κατεβαίνεις Λάρισα διασχίζοντας σχεδόν αυχένα Κισσάβου (Από το 5ο λεπτό περίπου του βίντεο και μετά) :


Γενικά το μονοπάτι θες δεν θες έχει τουλάχιστον μισή ώρα περπάτημα για να φτάσεις καταρράκτες. με απλό όχημα εκείνος ο δρόμος καθ΄όλη τη διάρκεια φυτευτή πέτρα έχει, προχωράς όσο αντέχεις να ρισκάρεις τα λάστιχά σου και σε ένα σημείο αναγκαστικά παρκάρεις και συνεχίζεις μέσα στο δάσος με τα πόδια πλέον.