Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#450907 Με προλάβαν οι άλλοι :innocent:

Δεν πιστεύω οτι θα κάνουμε εκδρομή προς τα εκεί, αν αλλάξει κάτι μιλάμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#451046 Δεν είμαι σίγουρος ότι δε θέλω να έχω πλήρη απομόνωση. Άλλωστε ο λόγος που θα πάω από Παρασκευή (εκτός από το ότι για μας είναι αργία) είναι να έχω μία 100% μέρα ηρεμίας. Και διαδρομές θα κάνω κυρίως είτε στο πήγαινε είτε στο έλα. Να καταλάβεις πόσο θέλω κόσμο, εναλλακτικές στα όρια του κοσμικού είναι καμιά Βωβούσα πχ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#463224

Oslo - Bergen

https://nrkbeta.no/2009/12/18/bergensbanen-eng/
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#544481 Για άλλη μια φορά χάρηκα την περασμένη Κυριακή της διαδρομή της Καστανιάς. Είπα αρχικά να συνεχίσω στα τούνελ τις Εγνατίας, αλλά λίγο πριν τον Πολύμυλο έστριψα τελικά για Καστανιά και δεν το μετάνιωσα λεπτό.

Απίστευτη διαδρομή και μηδενική πρακτικά κίνηση. Κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω να ανέβω και στις ανεμογεννήτριες, που φαίνονται από τον δρόμο.

Αξίζει επίσης για όποιον περάσει, να κάνει την παράκαμψη για Παναγιά Σουμελά που καταλήγει στο χωριό της Καστανιάς.

Μου άρεσε πολύ που από τους ελάχιστους που συνάντησα στην διαδρομή ήταν μια παρέα μοτοσυκλετιστών με μηχανές μεγάλου κυβισμού και μια παρέα τύπων με mountain bikes, που είχαν αράξει όλοι στο μοναδικό ανοιχτό μαγαζί που υπήρχε στην Ζωοδόχο Πηγή.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#546011
JimClark έγραψε:Το κομμάτι Ανηλιου Χαλικιού θέλει λιγο προσοχη αρχικα στις στενωσιές ιδίως σ.κ. εχει κινηση, καταβαινουν οι πλανοδιοι ή οι κτηνοτρόφοι κ εχει αρκετά σημεια που θελουν 1 κλικ προσοχή. Ο δρόμος στο συνολο να έχει 50 με 100 μετρα βατότατο χωματοδρομο και κάποιες πεσμένες πέτρες. Προσοχή αν έχει βρέξει αποβραδίς το λοιπόν.

Ανάβαση για Μπάρο άψογη, μονο ενα κομματι πάνω στα 1700 μετρα θελει λιγο να κοψεις, αυτό μόνο. Κατάβαση καθαρή για Καλαρρίτες, λίγο πιο κακοτράχαλη για Ματσούκι.

Ανήλιο --> Χαλίκι
Ακολασία. Μετάνιωσα που δεν είχα το mx5 :oops: , μιλάμε για απίστευτη ομορφιά με πορτοκαλί παντού.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Χαλίκι = Ζαχαρης.- :s_airkiss
Χωρίς φωτογραφίες. Να πάτε να τον δείτε, να φάτε και να πιείτε.

Χαλίκι --> Μπάρος
Επιβλητικότατο. Ξεραΐλα και ερημιά. Ούτε ένας συνταξιδιώτης.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Ματσούκι --> Μελισσουργοί
Μακρινές και κοντινές κορυφές επί κορυφών στον ορίζοντα. Το κομμάτι όπου μπορεί κανείς να ανεβάσει και ρυθμό μιας και ο επαρχιακός είναι συνήθως 2 λωρίδες, χωρίς πολλές παγίδες όπως στα προηγούμενα χιλιόμετρα.
Εικόνα
Εικόνα

Άντε περιμένουμε και κανά χιονάκι.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#546018 Πω... σε 10 μέρες δε θα έχει μείνει ούτε φυλλαράκι... :x :x

:inlove: :inlove: :inlove: Την άλλη φορά θα φύγεις και με τυροκομικά απο τον αδερφό του Ζαχαρή...
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#546121
rocsta έγραψε: Μετάνιωσα που δεν είχα το mx5


Εγω παλι το ειχα :lol:
Στην γνωστη διαδρομη Jim Clark που καποιοι την ξερουν και σαν Ανηλιο-Χαλικι. :iconcool:

Εικόνα

Προορισμος ηταν η Καλαμπακα, αλλα ειχα χρονο, ειχε καλο καιρο, δεν ηθελε πολυ.
Αντι λοιπον για το κλασσικο Γρεβενα-Αγιοφυλλο-Καλαμπακα, εγινε το Ανηλιο-Χαλικι-Κρανια-Καστανια-Καλαμπακα.
Απο το προηγουμενο Σαββατο οι φωτο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Οσοι δεν εχετε παει, να πατε :thumbsup: Αν ειστε με το αισθημα καλο κουραγιο :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#546195 Πολυ ωραιες φωτο...και μπραβο που γουσταρετε να σταματατε για φωτο... :thumbsup:
Εγω το σκεφτομαι συνεχεια, αλλα τελικα πολυ σπανια θα σταματησω επ'αυτου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#546263 ωραιες φωτο,και ωραιο χρωμα το μιατα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#546347 Ο μόνος τρόπος να βγω εγώ φώτο σε τέτοιους δρόμους είναι να κλωνοποιήσω τον Τζιμ τον Κλαρκ και να σκορπίσω ...αντίγραφα κατά μήκος της διαδρομής. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#546361 Έχουν βαλθεί να με τρελάνουν! Μπράβο ρε παιδιά, χαίρομαι που τα 1 2 τιπς μου πιάνουν τόπο!

Πρώτα ο Θεόc , Κυριακή πρωί θα είμαι εκεί στα πέριξ, να δώσω κάποιο υλικό.