Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#862883 Αφού ο giannik και ο diplomat κάνουν τις πάπιες, είπα να το ανοίξω εγώ το θέμα.

Γνωρίζω ότι για κάποιους είναι δύσκολο (οικονομικά), για άλλους νωρίς, έχετε κανονίσει τίποτα για φέτΟ;

Προσωπικά θα πάρω την καλοκαιρινή μου άδεια νωρίς, Ιούνιο, οπότε θα παίξει λίγες μέρες Δονούσα που έχω να πάω χρόνια και μετά εξοχικό. Κλασσικά Οκτώβριο Άγιο όρος και σκέφτομαι από τώρα για του χρόνου, ένα τότε στη κάτω Ιταλία, ειδωμεν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#863155 Η ξενιτεμένη κόρη παραπονέθηκε ότι συμμαθήτριές της έχουν πάει σε πιο πολλά ελληνικά νησιά από αυτήν που είναι και ελληνίδα. Οπότε αποφασίστηκε στην εβδομάδα διακοπών (κλείνουν τα σχολεία μια εβδομάδα για να σπάνε τα τρίμηνα, halfterm το λένε, Οκτώβριο, Φεβρουάριο και τέλη Μαΐου) να πάμε Ελλάδα και να επισκεφτούμε και κάποιο ελληνικό νησί για 3-4 μέρες. Κάτι σχετικά εύκολο, ήσυχο, όχι πολύ μακριά με ωραίες θάλασσες και καλύτερα να έχει πάει η σύζυγος για να μην ζηλέψει πολύ (έχει δουλειά οπότε μπαμπάς-κόρη quality time).
Και κάπως μας προέκυψε η Άνδρος. Που είχα πάει πριν 20-25 χρόνια αλλά και η γυναίκα μου έχει πάει μια και έχει συμμαθήτρια/φίλη/γειτόνισσα με σπίτι εκεί. Ρώτησα λοιπόν 1-2 που συχνάζουν στο νησί, διάβασα και κάποια προτεινόμενα που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ παλιότερα και είμαι έτοιμος για μάσα ρέκλα και ηλιοβασιλέματα. Και πρωινό τρεξιματάκι και κολύμπι και λίγη εξερεύνηση.
Μέσα σε λίγες ώρες χθες, κλείσαμε αεροπορικά, αυτοκίνητο, έξτρα ασφάλεια αυτοκινήτου (ειδική για νοικιάρικα, ετήσια που έληγε), εισιτήρια καραβιού (έχουν πρόβλεψη τι θα βάλεις σαν αριθμό πινακίδας αν θα νοικιάσεις και δεν ξέρεις την πινακίδα), ξενοδοχείο και έφτιαξα και πρόγραμμα διαδρομές, παραλίες, εστιατόρια, θεάματα κλπ. Και εκεί που λες τέλος, όλα καλά, είμαστε έτοιμοι, ανακάλυψα ότι λήγει το διαβατήριό μου :dizzy: Να και αίτηση για διαβατήριο με ολίγην αγωνία, λέει για 3 εβοδμάδες, ελπίζω να μην μας κάτσει καμιά στραβή και δεν έχω διαβατήριο...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#863159
sknipper έγραψε:Η ξενιτεμένη κόρη παραπονέθηκε ότι συμμαθήτριές της έχουν πάει σε πιο πολλά ελληνικά νησιά από αυτήν που είναι και ελληνίδα. Οπότε αποφασίστηκε στην εβδομάδα διακοπών (κλείνουν τα σχολεία μια εβδομάδα για να σπάνε τα τρίμηνα, halfterm το λένε, Οκτώβριο, Φεβρουάριο και τέλη Μαΐου) να πάμε Ελλάδα και να επισκεφτούμε και κάποιο ελληνικό νησί για 3-4 μέρες. Κάτι σχετικά εύκολο, ήσυχο, όχι πολύ μακριά με ωραίες θάλασσες και καλύτερα να έχει πάει η σύζυγος για να μην ζηλέψει πολύ (έχει δουλειά οπότε μπαμπάς-κόρη quality time).
Και κάπως μας προέκυψε η Άνδρος. Που είχα πάει πριν 20-25 χρόνια αλλά και η γυναίκα μου έχει πάει μια και έχει συμμαθήτρια/φίλη/γειτόνισσα με σπίτι εκεί. Ρώτησα λοιπόν 1-2 που συχνάζουν στο νησί, διάβασα και κάποια προτεινόμενα που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ παλιότερα και είμαι έτοιμος για μάσα ρέκλα και ηλιοβασιλέματα. Και πρωινό τρεξιματάκι και κολύμπι και λίγη εξερεύνηση.
Μέσα σε λίγες ώρες χθες, κλείσαμε αεροπορικά, αυτοκίνητο, έξτρα ασφάλεια αυτοκινήτου (ειδική για νοικιάρικα, ετήσια που έληγε), εισιτήρια καραβιού (έχουν πρόβλεψη τι θα βάλεις σαν αριθμό πινακίδας αν θα νοικιάσεις και δεν ξέρεις την πινακίδα), ξενοδοχείο και έφτιαξα και πρόγραμμα διαδρομές, παραλίες, εστιατόρια, θεάματα κλπ. Και εκεί που λες τέλος, όλα καλά, είμαστε έτοιμοι, ανακάλυψα ότι λήγει το διαβατήριό μου :dizzy: Να και αίτηση για διαβατήριο με ολίγην αγωνία, λέει για 3 εβοδμάδες, ελπίζω να μην μας κάτσει καμιά στραβή και δεν έχω διαβατήριο...

Καλά να περάσετε.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#863164 Το νοικιαρικο αμαξι επιτρέπεται να μπει σε πλοίο;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#863182 Λήγει το κανονικό ή το extension ; :lol:

Μιας και είναι off season καλύτερα να πάτε σε κάποιο νησί που "βουλιάζει" από κόσμο το καλοκαίρι, ώστε να το χαρείτε. Δεν έχω πάει Άνδρο, αλλά θα πρότεινα Σαντορίνη ή Σύρο :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#863183
Dimitris_P έγραψε:Λήγει το κανονικό ή το extension ; :lol:

Μιας και είναι off season καλύτερα να πάτε σε κάποιο νησί που "βουλιάζει" από κόσμο το καλοκαίρι, ώστε να το χαρείτε. Δεν έχω πάει Άνδρο, αλλά θα πρότεινα Σαντορίνη ή Σύρο :inlove:

τι ειναι το extension διαβατήριο;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#863189 Δεν θυμάσαι που λέγαμε για την 7μηνη παράταση που έδιναν στα Αγγλικά διαβατήρια; :lol: Θεωρώ πως τόσα χρόνια έξω θα έχει πάρει την υπηκοότητα και θα έχει Αγγλικό διαβατήριο γι'αυτό και τον πειράζω λίγο :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#863200 Εγω επιασα τα διαβατηρια απο το συρταρι την Πεμπτη για να πεταξω Παρασκευη, και προσεξα οτι της μικρης εχει ληξει απο το Μαρτιο. Διαβασα πως πισω προς την χωρα εκδοσης μπορεις να πας και με ληγμενο και ψιλοησυχασα. Τελικα, και για να επιβεβαιωσω μια κουβεντα που ειχαμε παλιοτερα, δεν τα κοιταξε κανεις. Τωρα κοιταω για ανανεωση, παιρνεις παραβολο απο το ΚΕΠ, πας στην τραπεζα να το πληρωσεις, και στην αστυνομια για την εκδοση. Γιατι γαμω τη γραφειοκρατια μου να χρειαζεται να περασεις απο ΤΡΕΙΣ διαφορετικες υπηρεσιες????

Και στο θεμα μας, Σεπτεμβρης/Οκτωβρης/Νοεμβρης κατι χρωστουμενες αδειες θα γινουν ενα τριμηνο λιωσιμο στην Αιγινα. Αν δεν αναψει τζακι ΔΕ ΦΕΥΓΩ
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#863203 Το παράβολο γιατι να μην το πληρώσεις από το taxis και να πας απευθείας στην αστυνομία;


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#863204 Δεν το ηξερα, οπως μου τα ειπε ο αστυνομος τα εγραψα. Θα το δω, ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#863205
sknipper έγραψε:Η ξενιτεμένη κόρη παραπονέθηκε ότι συμμαθήτριές της έχουν πάει σε πιο πολλά ελληνικά νησιά από αυτήν που είναι και ελληνίδα. Οπότε αποφασίστηκε στην εβδομάδα διακοπών (κλείνουν τα σχολεία μια εβδομάδα για να σπάνε τα τρίμηνα, halfterm το λένε, Οκτώβριο, Φεβρουάριο και τέλη Μαΐου) να πάμε Ελλάδα και να επισκεφτούμε και κάποιο ελληνικό νησί για 3-4 μέρες. Κάτι σχετικά εύκολο, ήσυχο, όχι πολύ μακριά με ωραίες θάλασσες και καλύτερα να έχει πάει η σύζυγος για να μην ζηλέψει πολύ (έχει δουλειά οπότε μπαμπάς-κόρη quality time).
Και κάπως μας προέκυψε η Άνδρος. Που είχα πάει πριν 20-25 χρόνια αλλά και η γυναίκα μου έχει πάει μια και έχει συμμαθήτρια/φίλη/γειτόνισσα με σπίτι εκεί. Ρώτησα λοιπόν 1-2 που συχνάζουν στο νησί, διάβασα και κάποια προτεινόμενα που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ παλιότερα και είμαι έτοιμος για μάσα ρέκλα και ηλιοβασιλέματα. Και πρωινό τρεξιματάκι και κολύμπι και λίγη εξερεύνηση.
Μέσα σε λίγες ώρες χθες, κλείσαμε αεροπορικά, αυτοκίνητο, έξτρα ασφάλεια αυτοκινήτου (ειδική για νοικιάρικα, ετήσια που έληγε), εισιτήρια καραβιού (έχουν πρόβλεψη τι θα βάλεις σαν αριθμό πινακίδας αν θα νοικιάσεις και δεν ξέρεις την πινακίδα), ξενοδοχείο και έφτιαξα και πρόγραμμα διαδρομές, παραλίες, εστιατόρια, θεάματα κλπ. Και εκεί που λες τέλος, όλα καλά, είμαστε έτοιμοι, ανακάλυψα ότι λήγει το διαβατήριό μου :dizzy: Να και αίτηση για διαβατήριο με ολίγην αγωνία, λέει για 3 εβοδμάδες, ελπίζω να μην μας κάτσει καμιά στραβή και δεν έχω διαβατήριο...

Έπρεπε να πάρετε ιστιοφόρο με σκίπερ ή ακόμα καλύτερα μπείτε σε καμιά φλοτίλα. Θα κάνετε όλα αυτά πολύ πιο άνετα, πολύ πιο φτηνά και πολύ πιο όμορφα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#863207
Chris έγραψε:Εγω επιασα τα διαβατηρια απο το συρταρι την Πεμπτη για να πεταξω Παρασκευη, και προσεξα οτι της μικρης εχει ληξει απο το Μαρτιο. Διαβασα πως πισω προς την χωρα εκδοσης μπορεις να πας και με ληγμενο και ψιλοησυχασα. Τελικα, και για να επιβεβαιωσω μια κουβεντα που ειχαμε παλιοτερα, δεν τα κοιταξε κανεις. Τωρα κοιταω για ανανεωση, παιρνεις παραβολο απο το ΚΕΠ, πας στην τραπεζα να το πληρωσεις, και στην αστυνομια για την εκδοση. Γιατι γαμω τη γραφειοκρατια μου να χρειαζεται να περασεις απο ΤΡΕΙΣ διαφορετικες υπηρεσιες????

Και στο θεμα μας, Σεπτεμβρης/Οκτωβρης/Νοεμβρης κατι χρωστουμενες αδειες θα γινουν ενα τριμηνο λιωσιμο στην Αιγινα. Αν δεν αναψει τζακι ΔΕ ΦΕΥΓΩ

Βγάζεις e paravolo και με μη ελληνική κάρτα πλέον.Ποιος τρέχει σε ΚΕΠ?Αν έχεις ελληνικό λογαριασμό το κάνεις απο εκεί.Μονο αστυνομία πας.
https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavol ... m?langId=1
Άβαταρ μέλους
By otso
#863210
Corto Maltese έγραψε:
sknipper έγραψε:Η ξενιτεμένη κόρη παραπονέθηκε ότι συμμαθήτριές της έχουν πάει σε πιο πολλά ελληνικά νησιά από αυτήν που είναι και ελληνίδα. Οπότε αποφασίστηκε στην εβδομάδα διακοπών (κλείνουν τα σχολεία μια εβδομάδα για να σπάνε τα τρίμηνα, halfterm το λένε, Οκτώβριο, Φεβρουάριο και τέλη Μαΐου) να πάμε Ελλάδα και να επισκεφτούμε και κάποιο ελληνικό νησί για 3-4 μέρες. Κάτι σχετικά εύκολο, ήσυχο, όχι πολύ μακριά με ωραίες θάλασσες και καλύτερα να έχει πάει η σύζυγος για να μην ζηλέψει πολύ (έχει δουλειά οπότε μπαμπάς-κόρη quality time).
Και κάπως μας προέκυψε η Άνδρος. Που είχα πάει πριν 20-25 χρόνια αλλά και η γυναίκα μου έχει πάει μια και έχει συμμαθήτρια/φίλη/γειτόνισσα με σπίτι εκεί. Ρώτησα λοιπόν 1-2 που συχνάζουν στο νησί, διάβασα και κάποια προτεινόμενα που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ παλιότερα και είμαι έτοιμος για μάσα ρέκλα και ηλιοβασιλέματα. Και πρωινό τρεξιματάκι και κολύμπι και λίγη εξερεύνηση.
Μέσα σε λίγες ώρες χθες, κλείσαμε αεροπορικά, αυτοκίνητο, έξτρα ασφάλεια αυτοκινήτου (ειδική για νοικιάρικα, ετήσια που έληγε), εισιτήρια καραβιού (έχουν πρόβλεψη τι θα βάλεις σαν αριθμό πινακίδας αν θα νοικιάσεις και δεν ξέρεις την πινακίδα), ξενοδοχείο και έφτιαξα και πρόγραμμα διαδρομές, παραλίες, εστιατόρια, θεάματα κλπ. Και εκεί που λες τέλος, όλα καλά, είμαστε έτοιμοι, ανακάλυψα ότι λήγει το διαβατήριό μου :dizzy: Να και αίτηση για διαβατήριο με ολίγην αγωνία, λέει για 3 εβοδμάδες, ελπίζω να μην μας κάτσει καμιά στραβή και δεν έχω διαβατήριο...

Έπρεπε να πάρετε ιστιοφόρο με σκίπερ ή ακόμα καλύτερα μπείτε σε καμιά φλοτίλα. Θα κάνετε όλα αυτά πολύ πιο άνετα, πολύ πιο φτηνά και πολύ πιο όμορφα


Εγω θα προτεινα νοικιασμα παπι , σκηνουλα απ αυτες που τις πετας στον αερα κι ανοιγουν ,δεμενα ολα απο πισω κι ελευθερο καμπινγκ σε οποια παραλια θελουν , η ακομα καλυτερα μιας και ειναι σκληροπυρηνικος με ποδηλατα.