Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By 224v
#575743
DAP έγραψε:Για καποιους μπορει να ειναι ενδιαφερον και για αλλους τελειως αδιαφορο.....

https://www.documentonews.gr/article/ti ... taxidiwtes


Ναι θα πρεπει να παω νωρίτερα στο Αεροδρομειο πηγαίνοντας στην Ινδια την Άλλη βδομαδα… θα δουμε ποσο θα παρει αυτος ο ελεγχος…. διαβατηριων… με τσιπακι, λογικα θα το σκαναρουν δεν θα παιρνει πολύ χρονο σαν διαδικασια… Με ταυτοτητα φυσικα θα είναι πιο χρονοβορο, αλλα ποιος ταξιδευει εκτος σενγκεν με διαβατηριο???
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#576082 Εγώ ήρθα στις 8 Απριλίου στην Ελλάδα από χώρα εκτός Σένγκεν και όντως υπήρχε αναταραχή και καθυστέρηση. Μετά έμαθα ότι κάτι άλλξε. Επιβεβαιώνω ότι ο έλεγχος με ταυτότητα πήρε πιο πολύ χρόνο από ότι με διαβατήριο (τους έδειξα ταυτότητα ενώ είχα διαβατήριο ενώ έδειξα το διαβατήριο της συζύγου).
Άβαταρ μέλους
By 224v
#577181 Εχουνε αυτόματο μηχάνημα που διαβάζει το διαβατήριο με τσιπακι. Μετα στέκεται και σε παιρνει φωτογραφία... Ουτε ενα λεπτό όλη η διαδικασία. Πραγματικά Ευρωπαϊκή οργάνωση.
Στα γκισε με μη ηλεκτρονικά έγγραφα τουλάχιστον 100 ατομα στην ουρά...

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#577235 Δυστυχώς τα αυτόματα μηχανάκια για τα βιομετρικά διαβατήρια δεν κάνουν για παιδάκια οπότε αν ταξιδεύεις οικογενιεακά στην ουρά.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#579450 Στα διαβατήρια στο Ελ. Βενιζέλος στην επιστροφή, καθυστερησαμε πολύ με το τσεκαρισμα των διαβατηρίων. Ειμασταν και γεμάτο 787. Απο την στιγμη της προσγείωσης βγήκαμε για τα παρκιν σε 1 ωρα και 20 λεπτα περιμένοντας και βαλίτσες

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#579943
Dimitris_P έγραψε:Στο αεροπλάνα να τα γράφετε αυτά όχι εδώ. Από μηχάνημα η άνθρωπο;


Ανθρωπος, ηταν τιγκα και οι δυο επιλογες δλδ ΕΕ και εκτος ΕΕ. Η αληθεια ειναι οτι δεν χωραει εκει περισσοτερα γκισε στις αφηξεις. Ειχαν βαλει ενα προσωρινο τοιχο λεγοντας οτι συντομα θα ειναι ετοιμο ο,τι φτιαχνουν απο πισω του, και πιθανον να προσθεσουν γκισε, και αυτοματα ακομα οπως και στις αναχωρησεις... Παντως οι Βαλιτσες δεν ειχαν ερθει στον ιμαντα οποτε παλι θα περιμεναμε να τις παρουμε, απλα ο εκνευρισμος στην ουρα στα διαβατηρια... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#580112
224v έγραψε:Εχουνε αυτόματο μηχάνημα που διαβάζει το διαβατήριο με τσιπακι. Μετα στέκεται και σε παιρνει φωτογραφία... Ουτε ενα λεπτό όλη η διαδικασία. Πραγματικά Ευρωπαϊκή οργάνωση.
Στα γκισε με μη ηλεκτρονικά έγγραφα τουλάχιστον 100 ατομα στην ουρά...

.

Στο Gatwick είχε τέτοια αλλά δεν πηγαινε κια πολυ γρήγορα. Τους περισσότερους τους έβλεπα κολλημένους.
Εγω επειδή ειχα και τη μικρή μαζί μου πήγα υποχρεωτικά στο γκισε, μπορώ να πω οτι ξεμπλέξαμε αμέσως.

Μετά που κάθησα και χάζευα περιμένοντας τους υπόλοιπους να τελειώσουν με τις ταυτότητες, είδα οτι κάποιοι περνούσαν αμέσως. Πρέπει να ξέρεις όμως
Άβαταρ μέλους
By bill33
#580114 Στο Stansted όταν ήρθα πέρασα από τέτοιο. Ούτε δύο λεπτά υπόθεση.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580514 Αν το έχεις ξανακάνει είναι πολύ απλό. Η ουρά είναι μηδενική ή ελάχιστη, πας με ανοιχτό διαβατήριο, το βάζεις εκεί που πρέπει, βγάζεις τα γυαλιά σου αν φοράς, κοιτάς την κάμερα περί τα 3-5 δευτερόλεπτα και τέλος. Ξαναβάζεις γυαλιά, μαζεύεις-κλείνεις διαβατήριο, παίρνεις τα τσουμπλέκια σου και πας παραπέρα. Συνολικός χρόνος λιγότερο από μισό λεπτό, πιο κοντά στα 10-15''.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#580545 Το εχω κάνει κανα δυο φορές και σε εμένα δούλεψε πολυ γρήγορα, έβλεπα όμως κάποιους εμπρός μου που παρολο που κάνανε τα σωστά βήματα είχανε κολλήσει και τελικά τους μετέφεραν στο κανονικό γκισέ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#580559 Εμένα μια φορά στο Ελ Βελ μετά από ηλεκτρονικό έλεγχο ζήτησε να με δει και υπάλληλος :lol:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#580596
Dimitris_P έγραψε:Εμένα μια φορά στο Ελ Βελ μετά από ηλεκτρονικό έλεγχο ζήτησε να με δει και υπάλληλος
Λογικά θα διαβαζε το φόρουμ ο άνθρωπος

don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By gianik
#582130 @drifter κ λοιποί..


brugge Vs Krakow... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#582147
gianik έγραψε:@drifter κ λοιποί..


brugge Vs Krakow... :hmmm:

Τι να συγκρίνουμε;
Εχουν κάποιες ομοιότητες (κεντρικός τομέας βγαλμένος απο τον Μεσαίωνα, εκκλησίες και μουσεία για να επισκεφτείς, πλακόστρωτα για να περπατήσεις...)

Απο 'κει και πέρα: Η Μπρίζ ειναι υπερβολικά προβεβλημένη (ισως οχι αδικα), σίγουρα πιο ακριβή, πιο πολύς κόσμος...
Εχει τη Γάνδη να πας διπλα για ημερήσια...

Η μια είναι η παλια αρχόντισσα και η άλλη α ανερχόμενη κοντέσα :shifty:

Διαλέγεις και παίρνεις