Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#849737 Καλημέρα σας.

Ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιο εστιατόριο στην Ρώμη για παραμονή Χριστουγέννων; Δεν ψάχνω κάτι τρελό ή gourmet ή luxury, κάτι καλό με ωραία ατμόσφαιρα, καλό φαγητό και προσιτές (σχετικά) τιμές.

Πέφτουν και τα γενέθλια της :inlove: οπότε δεν θέλω να πάμε σε tratoria.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#849787 Κυριλε και νορμαλ σε τιμες, λιγο χλωμο για Ρωμη.
Ριξε μια ματια σε Osteria Nannarella και Otello στην Trastevere, και τα 2 προτασεις απο Ρομανιστι :lol: και οντως ηταν καλα.
Εκει και στο Monti σχεδον ολα εχουν ωραια ατμοσφαιρα, δυσκολα να μην περασεις καλα.

Εdit:
Δες και το Nuova Piazzetta. Δεν πηγα γιατι ηταν γεματο, αυτο μου προτειναν πρωτο παντως.
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#849789 Λογικό. Δεν ψάχνω το πολύ κυριλέ ούτε το πιο φτηνό, απλά να μην αισθάνομαι ότι μου έπιασαν τον κ...ο.

Τις είδα τις προτάσεις σου, είναι πολύ ωραία όλα, θα δοκιμάσω την τύχη εκεί.

Σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#862399 Σκεφτόμαστε εξόρμηση σε ελληνικά νησιά. Βασικά θέλω να πάω με την κόρη μου για 2 μέρες σε ένα νησί κι από εκεί άλλες 2 μέρες σε άλλο, κάτι τέτοιο, island hopping που λέμε. Πού βρίσκω καράβια και διασυνδέσεις κλπ. Υπάρχει κάποιο μέρος που να μπορώ να τα συνδυάσω όλα μαζί πχ Αθήνα-Ίος-Φολέγανδρος-Αθήνα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#862403
sknipper έγραψε:Σκεφτόμαστε εξόρμηση σε ελληνικά νησιά. Βασικά θέλω να πάω με την κόρη μου για 2 μέρες σε ένα νησί κι από εκεί άλλες 2 μέρες σε άλλο, κάτι τέτοιο, island hopping που λέμε. Πού βρίσκω καράβια και διασυνδέσεις κλπ. Υπάρχει κάποιο μέρος που να μπορώ να τα συνδυάσω όλα μαζί πχ Αθήνα-Ίος-Φολέγανδρος-Αθήνα

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα τι εννοείς με το να "μπορείς να τα συνδυάσεις όλα μαί".
Εγω που ήθελα να κανω κατι αντίστοιχο, βρήκα αρχικα απο πλατφόρμες τύπου ferryhooper ή ferryscanner, τα δρομολόγια μεταξύ των προορισμών που με ενδιαφέρουν (ημερομηνίε και ωρες) και μετα κάνοντας τον συνδυασμό χρησιμοποίησα τις σελίδες των ακτοπλοϊκών για να κλεισω τα εισιτήρια.
Επίσης, μπαίνοντας σε τοπικές σελίδες των νησιων που σε ενδιαφέρουν, βρίσκεις τις διασυνδεσεις που εχουν (εταιρίες και διαδρομές) και ξανα ψαχνοντας κλείνεις τα εισιτήρια σου
Άβαταρ μέλους
By Chris
#862405
bebes έγραψε:
sknipper έγραψε:Σκεφτόμαστε εξόρμηση σε ελληνικά νησιά. Βασικά θέλω να πάω με την κόρη μου για 2 μέρες σε ένα νησί κι από εκεί άλλες 2 μέρες σε άλλο, κάτι τέτοιο, island hopping που λέμε. Πού βρίσκω καράβια και διασυνδέσεις κλπ. Υπάρχει κάποιο μέρος που να μπορώ να τα συνδυάσω όλα μαζί πχ Αθήνα-Ίος-Φολέγανδρος-Αθήνα

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα τι εννοείς με το να "μπορείς να τα συνδυάσεις όλα μαί".
Εγω που ήθελα να κανω κατι αντίστοιχο, βρήκα αρχικα απο πλατφόρμες τύπου ferryhooper ή ferryscanner, τα δρομολόγια μεταξύ των προορισμών που με ενδιαφέρουν (ημερομηνίε και ωρες) και μετα κάνοντας τον συνδυασμό χρησιμοποίησα τις σελίδες των ακτοπλοϊκών για να κλεισω τα εισιτήρια.
Επίσης, μπαίνοντας σε τοπικές σελίδες των νησιων που σε ενδιαφέρουν, βρίσκεις τις διασυνδεσεις που εχουν (εταιρίες και διαδρομές) και ξανα ψαχνοντας κλείνεις τα εισιτήρια σου


Έτσι κάπως :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By g8777
#862413 Αφήστε ρε τον σκνιπερ στην χαρμανα του. Σιγά μην του πείτε πως πηδάμε κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#862425 Sknipper έχω ακούσει ότι η εφαρμογή ferryhopper το υποστηρίζει αυτό, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Παίζει τώρα και early bird fast ferries απ'ότι έχω δει
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#862454
bebes έγραψε:
sknipper έγραψε:Σκεφτόμαστε εξόρμηση σε ελληνικά νησιά. Βασικά θέλω να πάω με την κόρη μου για 2 μέρες σε ένα νησί κι από εκεί άλλες 2 μέρες σε άλλο, κάτι τέτοιο, island hopping που λέμε. Πού βρίσκω καράβια και διασυνδέσεις κλπ. Υπάρχει κάποιο μέρος που να μπορώ να τα συνδυάσω όλα μαζί πχ Αθήνα-Ίος-Φολέγανδρος-Αθήνα

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα τι εννοείς με το να "μπορείς να τα συνδυάσεις όλα μαί".
Εγω που ήθελα να κανω κατι αντίστοιχο, βρήκα αρχικα απο πλατφόρμες τύπου ferryhooper ή ferryscanner, τα δρομολόγια μεταξύ των προορισμών που με ενδιαφέρουν (ημερομηνίε και ωρες) και μετα κάνοντας τον συνδυασμό χρησιμοποίησα τις σελίδες των ακτοπλοϊκών για να κλεισω τα εισιτήρια.
Επίσης, μπαίνοντας σε τοπικές σελίδες των νησιων που σε ενδιαφέρουν, βρίσκεις τις διασυνδεσεις που εχουν (εταιρίες και διαδρομές) και ξανα ψαχνοντας κλείνεις τα εισιτήρια σου
Για αυτό ρωτάω, για να αποφύγω τη μανούρα, μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή ή σελίδα που να περιλαμβάνει όλες τις διαφορετικές εταιρείες, μεγάλες και τοπικές και δρομολόγια χωρίς να πρέπει να ψάχνω ένα ένα. Ειδικά όταν δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος προορισμός αλλά περισσότερο ενδιαφέρει να βρεθεί κάποιος συνδυασμός που να βολεύει. Δηλαδή μην πάω κάπου που το επόμενο καράβι είναι 4 μέρες μετά....
Dimitris_P έγραψε:Sknipper έχω ακούσει ότι η εφαρμογή ferryhopper το υποστηρίζει αυτό, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Παίζει τώρα και early bird fast ferries απ'ότι έχω δει
Ωραία, θα τις τσεκάρω, ευχαριστώ