Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#30353 Θα κάνω ένα ταξίδι για 4 μέρες τη Πρωτοχρονιά στο Λονδίνο. Θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν για κάποια θέματα.
Γνωρίζεται τι συμφέρει περισσότερο σε οικονομικό και λειτουργικό επίπεδο, η Oyster Card ή η Travelcard για την μετακίνηση μου? 2 μέρες θα κινηθώ σε τρείς ζώνες, 1 μέρα στο κέντρο και 1 μέχρι Heathrow(6 ζώνες). London Pass δε με ενδιαφέρει :thumbsdown: .
Επίσης για το βράδυ της Παραμονής θα είχατε να προτείνατε κάποιο σημείο για την αλλαγή του χρόνου κοντά στο Μεγάλο Μπεν ή όπου και να πάμε θα γίνεται χαμός ? :protest:
Επίσης εάν έχετε να προτείνεται κάτι για διασκέδαση μετά την αλλαγή! :s_drinks
ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#31047
nomarxis έγραψε:Θα κάνω ένα ταξίδι για 4 μέρες τη Πρωτοχρονιά στο Λονδίνο. Θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν για κάποια θέματα.
Γνωρίζεται τι συμφέρει περισσότερο σε οικονομικό και λειτουργικό επίπεδο, η Oyster Card ή η Travelcard για την μετακίνηση μου? 2 μέρες θα κινηθώ σε τρείς ζώνες, 1 μέρα στο κέντρο και 1 μέχρι Heathrow(6 ζώνες). London Pass δε με ενδιαφέρει :thumbsdown: .
Επίσης για το βράδυ της Παραμονής θα είχατε να προτείνατε κάποιο σημείο για την αλλαγή του χρόνου κοντά στο Μεγάλο Μπεν ή όπου και να πάμε θα γίνεται χαμός ? :protest:
Επίσης εάν έχετε να προτείνεται κάτι για διασκέδαση μετά την αλλαγή! :s_drinks
ευχαριστώ!


Oyster travelcard το ιδιο θα σου ερθει, η εβδομαδιαια oyster για ζωνες 1-3 35 λιρες, και κανα 6 λιρο για αεροδρομιο (νομιζω)

Θα γινεται χαμος :omg: οποτε οπου και να πας να εχεις κλεισει τραπεζι απο τωρα(!), για διασκεδαση εξαρταται τα γουστα σου, αν αγαπας σπεσιαλ κοκτεϊλ με τρελα τζιν δοκιμασε https://barnightjar.com/ (αν εχεις παρεα κλεισε τραπεζι παλι)

ή στο http://www.purl-london.com/ :s_drinks

Αν απο την αλλη θες θεα και γκλαμουρια να πας στο http://www.the-shard.com/restaurants/oblix/ η φεουδαρχικη θεα γαμαει, το φαγητο επισης αλλα ακριβο, γενικα και εδω κλεισε για τραπεζι αλλιως μπαρα.

τωρα βεβαια πας πρωτοχρονια οποτε πιτα θα ειναι παντου, καλη τυχη.

Επι ευκαιριας να κανω και το promotion στα μουσεια :lol:

Στην tate britain να πας εχει καταπληκτικη εκθεση για τα τελευταια εργα του Turner (βλεπεις και την ταινια πιο πριν σε κανα σινεμα) και στο V&A


http://www.vam.ac.uk/content/exhibitions/exhibition-constable-the-making-of-a-master/ πολυ καλη και ειναι μεχρι τις 11 ιανουαριου.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#31101 Η πιο safe επιλογη ειναι να πας στην Lambeth bridge να χαζεψεις τα πυροτεχνηματα και μετα σπιτι για υπνο. Οι εγγλεζοι παιζει να κλεινουν απο τον Σεπτεμβρη που θα πανε Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια και αν δεν εχεις καποιον να σε καθοδηγηση θα φας ευκολα την φολα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#31187 Ισως να παιζει κατι εκει στον τροχο ή στα μαγαζια που ειναι διπλα.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#32401 Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις oyster, διότι θα έχεις και ένα κίνητρο να...ξαναπάς στο μέλλον :P

Το Λονδίνο είναι μαγικό - σε όσα σου πρότειναν θα ήθελα να προσθέσω ότι προσωπικά προτιμώ τις μετακινήσεις με λεωφορείο όποτε μπορώ γιατί έχεις όμορφη θέα στην πόλη, ειδικά από ψηλά. Μετά κάνε ατέλειωτα περπατήματα και "ρούφηξε" όσο μπορείς περισσότερα πράγματα. Νοίκιασε ποδήλατο αν ο καιρός είναι καλός και ποδηλάτεψε και μέσα στα πάρκα.
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#32417
nass έγραψε:
gto250swb έγραψε:η φεουδαρχικη θεα


:hmmm: :hmmm:


Εικόνα

οφφτοπικ σορρυ

Το εμπορικο κεφαλαιο μιμηθηκε αριστα τις σχεσεις φεουδαρχων-δουλοπαροικων, και κατασκευασε μεσα στην πολη αμυντικους πυργους οπως καλη ωρα βλεπεις στην Μπολονια.

Με ενα αντιστοιχο τροπο δεν μπορεις παρα να αναλογιστεις τη σχεση θεατη-θεας απο τα υψηλα πατωματα* των ουρανοξυστων οπως το Shard.

πως λεει και η λαϊκη ρηση "απο τα υψηλα πατωματα βρεθηκα μες τα χωματα" :lol:

@hellinic tifosi να αγιασει το στομα σου, εχω φιλο που εφτα χρονια τωρα μπαινοβγαινουν-επιμονα- στις σκουλικοτρυπες χωρις να εχει εστω μια αμυδρη αντιληψη του χωρου... λεωφορειο και παλι λεωφορειο. (εκτος αν βιαζεσαι ανθρωποι ειμαστε κλπ.) α και btw παρε ενα χαρτη Α-Ζ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#32978 πλησιάζει σιγά σιγά το ταξιδάκι στη Βαρσωβία , δεν έχω μαζέψει ακόμα κανά extra φράγκο , πλην όμως έχω κάνει καλή προετοιμασία για το τι θα δω εκεί πέρα..
Ελπίζω μόνο να μην το δαγκώσουμε στο κρύο (αν και πιο κρύο από το -5 που είχαμε πετύχει στο Παρίσι με χιόνια κ.λ.π δεν φαντάζομαι να έχει..)
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#33173 Σίγουρα πιο κρύο από το μειον 5 στο Παρίσι δε παίζει! Ιούνιο θα πας?

Είμαι φίλος του ΣΧ
Άβαταρ μέλους
By mirage
#33789 Ε ριξε μια ματια στην προβλεψη και οργανωσου αναλογα.

Sent from Corsair's brick