Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#722672 Πρόσοχή προς όσους ταξιδεύουν με Aegean.

Ένα θέμα που είχα τον Ιούλιο που επέστρεψα με Aegean προς Γερμανία ήταν το εξής:
Στο Αεροδρόμιο Μακεδονία ελέγχουν οι υπάλληλοι τις αποσκευές ως προς το μέγεθος και βάρος (και καλά κάνουν, απλώς κάτι περίεργο συμβαίνει).
Έμείς έχουμε τις εξής χειραποσκευές της Delsey: Segur 43 L, 55 x 35 x 25 cm .Πλέον το μοντέλο τρέχει ως Segur 2.0 με μικρή παραλλαγή στο σχέδιο.
https://www.amazon.de/gp/product/B01LDK ... UTF8&psc=1
Παραθέτω το λινκ της δικής μου βαλίτσας από την Amazon, από όπου τις πήρα, γιατί το μοντέλο ονομάζεται πλέον Segur 2.0 και δε μπορώ να βρω γρήγορα το site της delsey με τις δικές μου χειραποσκευές.

Στην περιγραφή αναφέρεται επίσης πως εναρμονίζεται με τις διαστάσεις της Easy Jet.
Zugelassenes Handgepäck bei EasyJet (maximale Größe 56x45x25 cm)


Τί έγινε λοιπόν:
Παρουσιάζομαι στην επιβίβαση με 4 τέτοιες χειραποσκευές και μου λένε πως είναι μεγάλες και να τις βάλω για έλεγχο στο μεταλλικό δοχείο που είχαν. Εγώ τις είχα μετρήσει και όντως είναι 55x35x25 cm. Επίσης επειδή είναι πλαστικές, δύσκολα "φουσκώνουν", δλδ το πάχος δε μεταβάλλεται πολύ αν τιγκάρουν. Απλώς δε κλείνουν. Εγώ δεν τις είχα και τίγκα, δλδ μάξιμουν 7-8 κιλά όπως επιτρέπεται.

Οι διαστάσεις της Aegean είναι 55χ45χ25 εκ. και για πτήσεις Olympic air 55χ40χ23 εκ. Εγώ πετούσα με Aegean Airbus, δλδ για μένα επιτρέπονταν βαλίτσες με τις πρώτες διαστάσεις.

Λοιπόν οι βαλίτσες έμπαιναν στο μήκος και στο πλάτος αλλά ζορίζονταν να μπουν στο πάχος. Δλδ έμπαιναν, αλλά με πολύ ζόρι. Οφειλόταν μάλλον στα 2 εκατοστά μικρότερο πάχος του δοχείου. Εγώ της εξήγησα πως το δοχείο που είχαν εκεί μάλλον είναι για τη μικρή βαλίτσα της Olympic και πως γι' αυτό ζορίζονταν. Αυτή τίποτα. Στο δοχείο δεν αναγραφόταν καμία διάσταση. Εκείνη την ώρα ζήτησα να φέρουν ένα μέτρο για να δούμε τις διαστάσεις του δοχείου. Τίποτα αυτοί, στην κοσμάρα τους. "Πρέπει να πληρώσετε 4 χειραποσκευές ως 4 βαλίτσες, δλδ περί τα 200€ έξτρα."
Δεν το δέχτηκα και εφόσον ήρθε και ένας ακόμη που στην αρχή είχε την ίδια στάση, του τα εξήγησα και πάλι ήταν ανένδοτος. Εν τέλει δεν πλήρωσα, αλλά πραγματικά ήθελα να έχω ένα μέτρο για να τους ξεμπροστιάσω μπροστά σε αυτούς που μάλλον κορόιδεψαν και έβαλαν να πληρώσουν. Έτσι για το γμτ.

Την επόμενη φορά θα πάρω ένα μέτρο και θα τους ξεμπροστιάσω. Επειδή θα ξανααργήσω να πετάξω εγώ προσωπικά, αν κάποιος δε βαριέται και πετάει με Aegean, ας πάρει ένα μέτρο να μετρήσει το δοχείο. Πιστεύω πως αυτό γίνεται, το δοχείο έχει τις μικρές διαστάσεις και βάζουν κόσμο να πληρώνει άδικα.


ΥΓ: έψαξα να βρω κάποια εφαρμογή που να έχει χάρακα αλλά μες το όλο σκηνικό δε βρήκα.

ΥΓ 2: δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω αν κάπου σφάλω. Αλλά οι βαλίτσες όντως πληρούν τις προδιαγραφές και δεν είναι τίγκα γεμισμένες. Η μία κιόλας που προσπάθησα να βάλω ήταν ψιλοάδεια, δλδ με τίποτα δεν προεξείχε.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#722730 Περίεργο που ασχολήθηκαν με το μέγεθος των αποσκευών.
Φετος το καλοκαίρι και εγω και 3 φιλοι που ταξίδευσαν, παρατηρήσαμε οτι δεν κοιτούσαν καν τις βαλίτσες, τους ενδιεφεραν κυριως τα plf και τα πράσινα πιστοποιητικά.

Οταν γυριζα απο Ιταλία με Ryan λαποιος ειχε τοσο μεγαλη βλίτσα που την εβαλαν με δυσκολία σε ενα ντουλάπι κάθετα. Επιανε τοσο χωρο, οσο τρεις "κανονικές"


Σχετικά με τον covid, sτα αεροδρόμια, από Ελλάδα προς Ιταλία (SKG) μας ρώτησαν απλά αν έχουμε plf και πράσινο πιστοποιητικό. Στην Ιταλία δεν ασχολήθηκε κανενας.
Όταν επιστρέψαμε από Ιταλία Ελλάδα, στο ιταλικό αεροδρόμιο μας έλεγξαν πρώτα τα πιστοποιητικά και τα plf και μετά μας έδωσαν χαρτάκι να περάσουμε το «ψάξιμο».
Στην Ελλάδα επίσης έλεγξαν τα πιστοποιητικά μας για να μας αφήσουν να μπούμε.
Η μικρή κόρη (που ήταν το άγχος μου) πέρασε Ιταλία με ραπιντ τεστ και επιστροφή στην Ελλάδα με selftest
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#722742 Πέτρο μάλλον θα έπεσες σε περίεργο ground staff αεροδρομίου. Κι εμείς Ιούλιο Ρώμη με Ryan πέρα δώθε κανένας έλεγχος διαστάσεων.
Μια φορά μόνο μου έχουν κάνει σκηνή στο Λονδίνο, μάλλον Ryan, ήταν παραφουσκωμενη η βαλίτσα. Από τότε προσπαθώ να μην δίνω δικαιώματα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#722754 Τί να σας πω… Ήταν υπερβολικά άκομψο.

Το προσωπικό της Aegean μου το έκανε, στον έλεγχο στο Gate. Μου το είχαν ξανακάνει πριν την πανδημία πάλι στη Θεσσαλονίκη, γι’ αυτό ήξερα ότι οι βαλίτσες σίγουρα δεν είναι μεγαλύτερες, τις είχα μετρήσει και στο σπίτι κάποια στιγμή.
Τί να πω…


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#722756 Μου έχει τύχει μερικές φορές να ζυγίζουν τις βαλίτσες αλλά όχι να τις μετράνε. Όχι για να βγάλουν λεφτά αλλά για να διώξουν μερικές χειραποσκευές που δεν θα χωρούσαν στην καμπίνα.
Δεν ήξερα ότι έχει διαφορά επιτρεπόμενης διάστασης στην Olympic όταν μάλιστα μιλάμε για το ίδιο αεροπλάνο...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#722761 Αν θυμάμαι καλά στο Μπέργκαμο δε χωρούσε η βαλίτσα στο ''μετρητή'' γιατί ήταν λίγο φουσκωμένη αλλά εν τέλη με άφησαν. Κατά τ άλλα και με Aegean ποτέ δεν είχα θέμα αλλά πάντα θυμάμαι να τη μετράνε.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#722792 Σε ελεγχο της wizz (αν θυμάμαι καλά ) απο Ελ Βεν προς ΗΒ μου ζητησαν να βάλω το τσαντάκι ώμου μέσα στο backpack και να το βάλω στο καλάθι .Ταξιδευω πάντα με τα απολύτως απαραίτητα οπότε χώρεσε ακόμα και έτσι.Στην ryanair εχουν ακριβύνει πολύ την βαλίτσα αν είναι μεγαλύτερη κατά τον έλεγχο,69€ νομίζω.
Ισως να με έχουν ελέγξει άλλη μια φορά στο τόσα ταξίδια που έχω κάνει.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#722805 H Aegean πλέον αυτό που κάνει με τις καινούριες κατηγορίες ναύλων GoLight/Flex κτλ είναι να κοιτάει πόσα αντικείμενα πας να βάλεις στην καμπίνα. Πλέον στον φτηνότερο ναύλο (που διαλέγει η πλειοψηφία) είναι ένα μόνο προσωπικό αντικείμενο (είτε τσάντα πλάτης, είτε χειραποσκευή) και έχω δει αρκετές φορές μανούρα από πέρσι που το ξεκινήσανε.

Αντί να κοιτάνε διαστάσεις χειραποσκευών που μερικές φορές βλέπω τα αίσχη να μπαίνουν μέσα, κοιτάνε τον αριθμό (που την τσάντα πλάτης την βάζεις και κάτω από το εμπρός κάθισμα και ούτε γάτα ούτε ζημιά)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#722806
sknipper έγραψε:Δεν ήξερα ότι έχει διαφορά επιτρεπόμενης διάστασης στην Olympic όταν μάλιστα μιλάμε για το ίδιο αεροπλάνο...

Δεν ειναι θεμα Aegean ή Olympic αλλα Airbus/Turboprop. Αν πετάξεις με πτήση της Ολυμπιακης που εκτελείται με Airbus ισχύει η μεγαλύτερη βαλίτσα, αν πετάξει με πτηση της Ολυμπιακής ή της Aegean που εκτελείται με Dash/ATR τοτε ισχυει η μικρότερη διάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#722810 Νομίζω πως αν πετάς με μικρό αεροσκάφος και έχεις την τυπική βαλίτσα χειραποσκευής, όχι την μικρότερη, στην βάζουν από κάτω δωρεάν. Ίσως μου έχει τύχει σε πτήση IST-ATH. Οι πιο πολλοί άλλωστε κοιτάνε το όριο διαστάσεων και όχι με τι α/φ πετάνε.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#722811 Δεν ειναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, επισης ολες οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες όταν κλείνεις το εισιτήριο, μέσα σε αυτές και ο τύπος του αεροσκάφους και τα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη αποσκευών.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#722927 Όλη η διαδικασία Check-in, ελέγχων, επιβίβασης, αποβίβασης γίνεται πολύ πιο φιλική όταν έχεις ένα παιδάκι. Περνάς παντού μπροστά, ανοίγουν όλες οι πόρτες, κουβαλάς ότι θέλεις κλπ. Αισθάνεσαι ξαφνικά σαν επιβάτης Business (αν εξαιρεσουμε το εγγενές μαρτύριο του να ταξιδεύεις με το παιδάκι).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#722930 με τις βαλιτσες δεν βγαζεις ακρη σε πτησεις εντος Ελλαδας ειτε με ετζιαν ειτε με την σκαι.
Εχει να κανει με το πως ξυπνησε ο καθε υπαλληλος.
Απο δικα μου στατιστικα μιας και κανω πολλες πτησεις λογω δουλειας, θα ελεγα οτι ειναι πλεον αυστηροι οι νεοι υπαλληλοι,προφανως ψαρωμενοι απο τις εντολες.
Αλλο κολπο ειναι οχι οι σκληρες βαλιτσες,αλλα τα ευκαμπτα σακ βουαγιαζ οταν εισαι οριακα.
Μια φορα που ηθελαν να με χρεωσουν μπροστα στα μουτρα τους την εδωσα την βαλιτσα στον πισω επιβατη στη σειρα που δεν ειχε αποσκευη. Μια αλλη φορα ειχα ανεβει πανω στο σταντ και παταγα την βαλιτσα μεχρι που μπηκε μεσα σφηνωτη.Μετα το παταγα με τα ποδια για να βγει γιατι ειχε σφηνωσει.Ειδες που σου ελεγα οτι χωραει?
Τωρα εχω παρει μπακ πακ για 17'' λαπτοπ,χωραει ολους τους καταλογους της δουλειας+λαπτοπ =10-12 κιλα
Η τρολευ της δουλειας εχει το ξυραφακι ,τον φορτιστη κινητου,μια αλλαξια ρουχα και μια κουτα τσιγαρα=5-6 κιλα.
Περναω αεροπορια τωρα.
Οποτε μπακ πακ μεγαλο,βαζεις ολα τα βαρια εκει μεσα,και βαλιτσα ευκαμπτη και αδειασμα.Μολς τσεκαρεις τα ξανααλλαζεις.Δλδ για 5 λεπτα θα τα εχεις ολα στο μπακπακ.

εντιτ οσοι ταξιδευεται με σκαι με τα μικρα ελικοφορα,παιρνεις την βαλιτσα μαζι,αλλα το αμπαρι δεν τη χωραει,ειναι πιο μικρο σε συγκριση με τα ελικοφορα της ετζιαν τα μπομπαρντιε.Για να μην κανεις το ταξιδι σαν τον καβουρα, με τα ποδια να μην μπορεις να τα απλωσεις γιατι θα την εχεις βαλει κατω απο το εμπρος καθισμα,την δινεις στην αεροσυνοδο να την βαλει σε ενα χωρο που εχουν πισω που ειναι με δυχτι.Δουλευει παντα εδω και χρονια.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#722952
dimviii έγραψε:Μια αλλη φορα ειχα ανεβει πανω στο σταντ και παταγα την βαλιτσα μεχρι που μπηκε μεσα σφηνωτη.Μετα το παταγα με τα ποδια για να βγει γιατι ειχε σφηνωσει.Ειδες που σου ελεγα οτι χωραει?

Χαχαχχααααχχααααχχχαααααχχχχχ....
Μλκ το κάνω εικόνα κάθε που τραβάω τζούρα και φεύγει ο καφές από την μύτη, λυπήσου με...