Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#631530
sknipper έγραψε:Υποθέτω τώρα θα πρέπει να πέσουν σημαντικά οι τιμές ταξιδιών, ξενοδοχείων κλπ.

Για Εδιμβούργο πάντως, επειδή το παρακολουθώ, η easyjet κρατάει ακόμη ψηλά τις τιμές.
Εγώ έκλεισα για το καλοκαίρι, παραδοσιακά μόλις βγήκε το πρόγραμμα, με 970 € (4 ενήλικες, 2 παιδιά). Τώρα έχει 2.030 € (πριν από ένα μήνα είχε γύρω στα 1.600, αν θυμάμαι καλά). Να δούμε πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#631531
sknipper έγραψε: ...Κανένας δε μιλάει για ταξίδια...

προσωπικά περιμένω κάποια καλή προσφορά για να οργανώσω ενα καλό ταξιδάκι (αλλά μετά τις πανελλήνιες) :shifty:

Λίγο καιρό αφότου ενεργοποιήθηκαν τα capital controls είχα κλείσει ενα ταξιδάκι στο Παρίσι οικογενειακώς σε πολύ συμφέρουσα τιμή. Το μόνο δύσκολο τότε ήταν οτι δυσκολεύτηκα να πληρωσω αεροπλάνα και ξενοδοχείο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#631536
Dodger έγραψε:Καμιά πρόταση της τελευταίας στιγμής για το 2-3ήμερο που έρχεται; :oops:


Επανέρχομαι στην ερώτηση που είχα κάνει για το 2-3ημερο της Καθαράς Δευτέρας και να πω ότι προτιμήσαμε τη Λίμνη Ευβοίας. Κοιτούσαμε Ναύπακτο, Γαλαξίδι και Τρίκαλα Κορινθίας, αλλά δεν βρήκαμε ούτε σκαμπό και βρήκαμε σε ένα ξενοδοχείο (Αστρολάβος) ανάμεσα στη Λίμνη και τις Ροβιές. Πολύ όμορφος χώρος, πάρκινγκ για το αυτοκίνητο, τεράστιος κήπος με πισίνα, ωραίο φαγητό, πρωινό με πολλές επιλογές, ευρύχωρα δωμάτια και βεράντες και από φαγητό πήγαμε συστημένοι στο Bella Vista και στο Άστρον, με πεντανόστιμα και φρέσκα θαλασσινά αλλά και κρεατικά.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#631546
Scotch έγραψε:
sknipper έγραψε:Υποθέτω τώρα θα πρέπει να πέσουν σημαντικά οι τιμές ταξιδιών, ξενοδοχείων κλπ.

Για Εδιμβούργο πάντως, επειδή το παρακολουθώ, η easyjet κρατάει ακόμη ψηλά τις τιμές.
Εγώ έκλεισα για το καλοκαίρι, παραδοσιακά μόλις βγήκε το πρόγραμμα, με 970 € (4 ενήλικες, 2 παιδιά). Τώρα έχει 2.030 € (πριν από ένα μήνα είχε γύρω στα 1.600, αν θυμάμαι καλά). Να δούμε πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση...


Εγω παλι στις πτησεις που με ενδιαφερουν (Αμστερνταμ-Αθηνα), εχω προσεξει μια διαφορετικη κατασταση. Νομιζω πως μολις πρωτοβγαινουν ονλάιν (γυρω στους 9 μηνες πισω) βγαινουν σε μια "ενδεικτικη" τιμη και μετα απο 1-2 μηνες αρχιζει το χρηματιστηριο: πεφτουν για ενα διαστημα, μεχρι φυσικα να αρχισουν να ανεβαινουν και να φτασουν στο θεο την τελευταια βδομαδα.

Πχ αυτες τις μερες κοιταω Σεπτεμβρη και τελος Αυγουστου, 2 εβδομαδες, απο Παρασκευη εως Δευτερα. 21 Αυγ με 7 Σεπτ, 165 ευρω. 28 Αυγ-14 Σεπτ το ιδιο. 4 με 21 Σεπτ, 230 !!! ειναι παραλογο τα μεσα Σεπτεμβρη να ειναι ακριβοτερα απο τον Αυγουστο, και περιμενω να πεσουν τουλαχιστον στα 165 σε μερικες μερες, ή κανω βλακεια??
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#631554 @ Chris: Υποψιάζομαι ότι στο σενάριο 4-21/9, το 4/9 είναι που εκτοξεύει την τιμή στο πακέτο και όχι το 21/9 (και δεν είμαι βέβαιος αν θα πέσει).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#631557 Ειναι κατι ιδιαιτερο το 4/9? Δε μπορω να σκεφτω κατι (γιορτη κλπ). Αλλιως πως γινεται να ειναι αρκιβοτερο απο το 21/8?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#631559 Τελειώνουν οι διακοπές του Αυγούστου για τους εργαζόμενους και οσονούπω ανοίγουν και τα σχολεία :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Chris
#631560 :hmmm: Δεν το ειχα σκεφτει ετσι να σου πω την αληθεια. Ενιγουει, θα του δωσω 2 βδομαδες περιθωριο να δω αν γινει κατι...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#631562 Και στην easyjet πάντα βγαίνει πιο ακριβό το εισιτήριο το 10ήμερο 25/8-5/9 (για επιστροφή Ελλάδα), οπότε κι εγώ κλείνω είτε λίγο πριν είτε λίγο μετά (συνήθως το δεύτερο :innocent: ).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#631680 Αρχές Σεπτεμβρίου στις περισσότερες χώρες έχει επιστροφή από διακοπές και αρχή σχολείων αλλά και ερχομό-επάνοδο των φοιτητών. Βασικά μην περιμένεις να φτηνύνει τότε.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#631754
sknipper έγραψε:Αρχές Σεπτεμβρίου στις περισσότερες χώρες έχει επιστροφή από διακοπές και αρχή σχολείων αλλά και ερχομό-επάνοδο των φοιτητών. Βασικά μην περιμένεις να φτηνύνει τότε.
Ολα αυτα ειδικά φέτος ίσως πάνε περίπατο εάν τα πράγματα με τον κωρονοιο σοβαρεψουν...

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#631833
224v έγραψε:Αύριο πάει η κόρη μου στο Μόναχο και περιμένω να μου πει πόσοι θα είναι οι συνεπιβάτες!!!

< Note >
Η πτήση ήταν κατά το ένα τρίτο άδεια, Σάββατο πρωί.. μια χαρά πιστεύω χωρίς ένδειξη πανικού...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#632520 πιθανοτητες να δεχθει refund σε non-refundable κρατηση μεσω booking ξενοδοχειο στο Λονδινο....;;;
λογω κορωνοιου φυσικα , business trip cancellation
Άβαταρ μέλους
By Chris
#632522 Στειλτους ενα μαιλ πες τους πως φτανεις την ταδε μερα και εχεις κορονοιο και ρωτα τους τι μετρα θα παρουν για να μην μεταδοθει. Θα σε ακυρωσουν μονοι τους


< >