Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#11508
mirage έγραψε:Δεν είναι αυτό το πιο τουριστικό τους μέρος. Καλα ευτυχώς που την έβρισες, λέμε τώρα, στα Γερμανικά και δεν σχημάτισε λάθος εντύπωση για τους Ελλήνες. Πολλά νεύρα για μερικά ψιλά....

Το θέμα είναι πως πουθενά αλλού δε γίνεται να δώσεις ψιλά παρά μόνο στα σκουπίδια. Ακόμη κ τα παρκόμετρα από 10λεπτα κ πανω δέχονται.
Παλιομαλ@κω ήταν, αλλά δε θέλω να το συνεχίσω. Όταν της μιλώ αγγλικά, αυτή απαντά γαλλικά κ εν τέλει κοιτά τον επόμενο πελάτη, του στυλ "κάνε μας τη χάρη κ φύγε" , προσωπικά μου τη δίνει. Γιατί εγώ ντρέπομαι να συμπεριφερθώ έτσι...

Αλήθεια, ποιο ειναι το τουριστικότερο μέρος της Γαλλίας? Μη μου πεις κλισέ τύπου ο πύργος του Άιφελ!! :s_smile
Άβαταρ μέλους
By mirage
#11510 Τα Παρίσι, γενικά, τα Ηλύσια πεδία ειδικά. Δεν είναι θέμα κλισέ είναι θέμα αριθμών.
Μπορείς να τα δώσεις σε 100αδες μέρη που δέχονται μετρητά και επειδή είναι ευρώ δεν θα σου ξεμείνουν όταν γυρίσεις στην Γερμανία. Κατα τα άλλα λίγη προσπάθεια κατανόησης της διαφορετικότητας λίγη fake ευγενεια και ψυχραιμία ποτέ δεν έβλαψαν κανένα σε καμία ξενη χώρα. Διακοπές είσαι δεν θα την παντρευτείς
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#11512 Ε, εντάξει κ η κοτ ντ αζούρ δεν είναι σαν το χωριό μου στη Δράμα. Σχήμα λόγου, μην το παίρνεις τις μετρητοίς. Με τόσο τζετ σετ σε κάννες κ νίκαια, αυτοι έπρεπε να μιλούν αγγλικά από το νηπιαγωγείο.

Έχω πολλές ιστορίες να διηγηθώ, σε κάποια άλλη φάση μάλλον... Η πιο κίνκυ με Ουκρανό που πήγε τη γυναίκα στο αλεξάντερ παλάς στην καλλιθέα κ τη γκόμενα στη νίκαια :yahoo:

Περίμενα τους κρυόκ÷λους Γερμανούς ως πιο αφιλόξενους, αλλά οι Γάλλοι εν γένει αποδείχτηκαν χειρότεροι. Το αποκορύφωμα: πάμε να καθίσουμε σε μια πλατειούλα με τραπεζάκια κτλ το μεσημεράκι, κατά τις 2 παρά, μιας που έπαιζαν κάποιοι πλανόδιοι τζαζούλα κτλ. Δίπλα μας ένα ζευγάρι Ρώσων. Πάει στο διπλανό ζευγάρι για παραγγελία ο τύπος, θέλουν να πιουν μόνο, τους λέει πως είναι ώρα φαγητού κ τους δίνει τον κατάλογο να πάρουν κ κάτι ορεκτικό κτλ. Έρχεται για παραγγελία, του ζητώ ένα ποτήρι κρασί κ η γυναίκα μου ένα Μονακό. Μου εξηγά το ίδιο παραμύθι, του λέω πως δε σκοπεύω να φάω, δεν πεινώ, ούτε η γυναίκα... (εχω ένα μειονέκτημα, στη Γαλλία μου αρέσουν τα κρουασάν κ τα κις. Όταν δω καλό φούρνο μπαίνω σε πειρασμό, πράγμα που είχα κάνει πριν καθίσουμε στην πλατεία κ ήμουν χορτάτος) . Εντέλει δεν είπε τίποτα κ γύρισε στον σοβιετικό κ του είπε πως δεν είναι αναγκη να παραγγείλουν κάτι. Το αποκορύφωμα ήταν όταν ο σοβιετικός πλήρωσε τις 2 μπύρες με 500ευρο. Για την ιστορία, ο τύπος δε μου έφερε ποτέ το κόκκινο κρασί που παρήγγειλα, μου έφερε ένα ροζέ, το ήπια κ δεν είπα τίποτα :s_smile
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#11550 Συμφωνω εν μέρει με PeterPan.Για ένα περίεργο λόγο οι Γερμανοι σε όσες Γερμανικές πόλεις έχω πάει μου φαίνονται ευγενικότεροι απο τους Γάλλους.Επίσης Μόναχο-Βερολίνο πχ ,μιλάνε όλοι Αγγλικα.
Για την Κυανή ακτη ειδικότερα,εγω δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα συνεννοησης.Ακομα και σε κάτι Beach Bar στις Κάννες ,μίλαγαν Αγγλικα.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#11551 @PeterPan
μπορεί να πέτυχες στην περίπτωση, αλλά γενικά στη Γαλλία (ακόμα και στα πιο τουριστικά μέρη από αυτά που πήγες) μην περιμένεις την εξυπηρέτηση και την επαγγελματική συμπεριφορά των Γερμανών. Η προσωπική μου εμπειρία λέει οτι οι Γάλλοι είναι πιο περίεργοι, στριφνοί, αγενείς και ίσως ο πιο τσιγκούνης λαός της Ευρώπης
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#11572 Σε αλυσίδες καταστημάτων μπροστά στην κρουαζέτ στις Κάννες μιλούσαν αγγλικά όπως κ στα ξενοδοχεία. Και σε φαρμακεία που πήγαμε ( η χαρά των καλλυντικών για τις γυναίκες, το ίδιο προιόν 19,90€ στη Γερμανία, 17€ σε ελληνικό φαρμακείο, 9,90€ στο γαλλικό φαρμακείο). Σε 2-3 καλά ξενοδοχεία που πήγαμε για ποτό ( για φαγητό το μπάτζετ εκτινασσόταν με ρυθμούς μπόινγκ, την επόμενη φορά κ βλέπουμε :s_sorry ) ακόμη κ οι 55ρηδες μπάτλερ ήξεραν πολύ καλά αγγλικά. Ο μέσος Γάλλος σχεδόν καθόλου θα έλεγα...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#11642 Εμεις στη Γαλλια (και Παρισι και επαρχια, πχ Προβηγκια και στα χωρια της και κυανη ακτη και τριγυρω) ειχαμε πολυ ζεστη και φιλικη αντιμετωπιση παντου. Απο μαγαζια και ξενοδοχεια μεχρι περαστικους και τυπους που αραζανε στα παρκα και συζητουσαν.
Κλειδι σε αυτο ηταν οτι η :inlove: μιλαει απταιστα Γαλλικα (ως καθηγητρια γαλλικης φιλολογιας)... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#13768 Εγώ πάντως στο λίγο Παρίσι που είδα, μια χαρά ένιωσα. Και στα αγγλικά μιλούσα και σπάνια στα άθλια γαλλικά που τα έχω ξεχάσει (πάνε 20 χρόνια που δεν έχω πει λέξη! :s_omg ), ήταν όλοι ευγενέστατοι.
Και στην Γερμανία που βρέθηκα πέρυσι, επίσης ευγενικοί ήταν όλοι, και τυπικοί και κανένα πρόβλημα δεν είχα. Απλώς από τα λίγα που είδα, στην Γερμανία δεν θα έμενα ποτέ (αφήνω πισινή για το Βερολίνο όμως...), ενώ στην Γαλλία Α-Ν-Ε-Τ-Α.
:s_crazy
Πέρα από το ψυχρό και υγρό κλίμα, οι γερμανοί έχουν ένα θέμα με την διασκέδαση και την καλοπέραση: σε τουριστικό χωριουδάκι στις 8 το βράδυ είχαν κλείσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ενώ μια από τις ομορφότερες πόλεις όπως η Κολωνία, είχε λιγότερα μέρη να βγεις από τα... Γιάννενα (μιλάμε για μια Κολωνία με πληθυσμό, άνω του 1 εκατομμυρίου..).
Όποιος γουστάρει τα παραπάνω, κανένα πρόβλημα, αλλά να μην λέμε για τους Γάλλους απαραίτητα κακίες, όταν οι Γερμανοί είναι σε δική τους κλάση σε κάποια πράγματα...
:s_crazy
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#13781 Καλα, μη νομιζεις οτι η Γαλλικη επαρχια εχει ζωη...

Εδω και στο παρισι σχεδον ολα κλεινουν στις 02:00, μετα πρεπει να εισαι λοκαλι για να κινηθεις :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#13784
rx8_drifter έγραψε:Καλα, μη νομιζεις οτι η Γαλλικη επαρχια εχει ζωη...

Εδω και στο παρισι σχεδον ολα κλεινουν στις 02:00, μετα πρεπει να εισαι λοκαλι για να κινηθεις :rtfm:


Δεν ξέρω τι έχει, είναι η αλήθεια. Αλλά αυτό που είδα στην Γερμανία, ΔΕΝ το ζήλεψα με την καμία. Μιλάμε ήταν για να βαράς ενέσεις. Πολλές. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#13809 Ενταξει στο Βερολινο μερικα μαγαζια δεν κλεινουν ποτε. Απλα εχουν θεμα με την διασκεδαση και την αισθητικη γενικα. Μπορει να πας σε γαμω εστιατοριο γευστικα και εχει ναυλον για τραπεζομαντηλο. Ασε που την εχουν δει πολυ εναλλακτικα τυπακια ολοι τους. Εμενα η αισθητικη αυτη δεν μου αρεσει καθολου, φανταζομαι και εσενα που κινεισαι σε Γλυφαδες και λοιπα την ιδια αισθηση θα σου αφηνε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#13900 Δεν κινούμαι μόνο Γλυφάδα, πιο συχνά θα κατέβω κέντρο, ενώ και τα Εξάρχεια, είναι αγαπημένο μέρος.
Ανέφερα το Βερολίνο σαν ξεχωριστή περίπτωση, όπως μου το έχουν μεταφέρει, δεν είπα πως θα είναι απαραίτητα καλά.
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#13914 Βερολίνο μπηκε στο πρόγραμμά για Νοέμβριο! Για να δουμε γιατι πολυ τη διαφημίζουν τα γερμανακια!

40 ευρω το ατομο απο Θεσσαλονικη με Easyjet απο εκει μετα λεωφορείο Φρανκφουρτη κ επιστροφή απο Hahn με ryanair και 20.4€!!! Τσάμπα πραμα!