Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bebes
#799538 Λόγω θετικού "mood ταξιδιωτικού", ξείνησα να σχεδιάζω το φετινό καλοκαιρινό ταξίδι της οικογένειας.

Αρχικά είπα να πάω στις πρώην σοβιετίες της Βαλτικής με το αυτοκίνητο (να περάσω και απο δυο μέρη που "άφησα" πέρυσι στην Πολωνία). Η σκέψη όμως των συνόρων (ειδικά) της Ουγγαρίας Αύγουστο μήνα με επανέφερε γρήγορα στην τάξη.

Βρήκα ενα καλο παραθυράκι στα αεροπορικά της Aegean, οπότε θα έχω 7 μέρες (διανυκτερεύσεις).
Σκέφτομαι να παω Ταλλίν και να γυρίσω απο Στοκχόλμη.
Μια διανυκτέρευση θα είναι στο καράβι απο Ελσίνκι προς Στοκχόλμη και οι άλλες 6 θα μοιραστούν στις τρείς πόλεις.
Για Στοκχόλμη και Ταλλίν βρήκα αρκετες πληροφορίες, για το Ελσίνκι οχι.
Σκεφτομαι να βαλω 2 Δ στο Ταλλίν, μια στο Ελσίνκι και 3 στη Στοκχόλμη.

Δυστυχως δεν εχω μερες να νοικιασω αυτοκίνητο να κανω καμιά βόλτα στις εξοχές της Φινλαδίας, θα αρκεστούμε στις τρείς πόλεις μόνο.


Οταν είπα στην κα bebe το αρχικό πρόγραμμα (οδικώς απο Ελλάδα μεχρι Ταλλίν, καραβάκι Ελσίνκι, βόλτα στη Φινλανδία, καραβάκι Στοκχόλμη και μετά επιστροφή απο Δανία, κόντεψε να λιποθυμήσει πρίν με πιάσει στα μπινελίκια :s_tongue .
Κι εδω που τα λέμε εχει ενα δίκιο, δεν θα έπρεπε να κατεβαίνουμε καθόλου απο το αυτοκίνητο για 15 μέρες... :dizzy: )
Άβαταρ μέλους
By Serf
#799645
bebes έγραψε:[...]

Οταν είπα στην κα bebe το αρχικό πρόγραμμα (οδικώς απο Ελλάδα μεχρι Ταλλίν, καραβάκι Ελσίνκι, βόλτα στη Φινλανδία, καραβάκι Στοκχόλμη και μετά επιστροφή απο Δανία, κόντεψε να λιποθυμήσει πρίν με πιάσει στα μπινελίκια :s_tongue .
Κι εδω που τα λέμε εχει ενα δίκιο, δεν θα έπρεπε να κατεβαίνουμε καθόλου απο το αυτοκίνητο για 15 μέρες... :dizzy: )


Πες της να διαβάσει το https://facebook.com/events/s/roadtrip- ... 400333471/ (λογικά θέλει εγγραφή) μήπως και αλλάξει γνώμη (not) :D
Άβαταρ μέλους
By bebes
#799652
Serf έγραψε:
bebes έγραψε:[...]

Οταν είπα στην κα bebe το αρχικό πρόγραμμα (οδικώς απο Ελλάδα μεχρι Ταλλίν, καραβάκι Ελσίνκι, βόλτα στη Φινλανδία, καραβάκι Στοκχόλμη και μετά επιστροφή απο Δανία, κόντεψε να λιποθυμήσει πρίν με πιάσει στα μπινελίκια :s_tongue .
Κι εδω που τα λέμε εχει ενα δίκιο, δεν θα έπρεπε να κατεβαίνουμε καθόλου απο το αυτοκίνητο για 15 μέρες... :dizzy: )


Πες της να διαβάσει το https://facebook.com/events/s/roadtrip- ... 400333471/ (λογικά θέλει εγγραφή) μήπως και αλλάξει γνώμη (not) :D

Τους έχω παρακολουθήσει τους συγκεκριμένους.

Το εχω οργανώσει πολλές φορές (στο μυαλό μου :innocent: ) το συγκεκριμένο ταξίδι.
23 μερες θεωρώ οτι ειναι πολλές (για μας ανέφικτες), αλλά σε δυο βδομαδούλες παω κι έρχομαι άνετα :iconcool:

Βέβαια, λόγω του οτι τα τελευταία χρόνια παμε με τα παιδια (5αδα), θα είναι πολλά και τα έξοδα.
Πιο πιθανό το βλέπω να παμε με ενα ζευγαρι ακόμα αεροπορικώς μεχρι πχ Στοκχόλμη και απο κει με νοικιασμενο να κανουμε τη "γύρα".
Τουλαχιστον φέτος να δούμε τις πρωτεύουσες να μην χανουμε χρόνο μετα.
Ειδα μερικα βιντεάκια απο Ελσίνκι, δεν μας εντυπωσίασε (θα το έλεγα και αδιάφορο), ισως δεν βαλω καν διανυκτέρευση και μείνουμε 12 ωρες μεταξύ των καραβιών
Άβαταρ μέλους
By 224v
#812557 Θα πάμε Βελιγράδι για4 μέρες τον Ιούνιο, αεροπορικώς, υπάρχει πρόταση για ξενοδοχεία?? 2 ζευγάρια θα είμαστε και εάν αξίζει, να πάμε και κάπου αλλού εκτός Βελιγραδίου.

.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#812569 Έχει πολλές επιλογές για όλα τα βαλαντια. Προσπαθηστε να μείνετε στη παλιά πόλη aka stari grad κοντά στη Knez mihajlova ή στο Dorcol. Ιουνιο παιζει να σας πιάσει καμία μπορα ή θα έχει 500 βαθμούς οπότε καλό θα είναι το κέντρο να είναι προσβάσιμο γρήγορα.
Για 4 μέρες δε θα πήγαινα κάπου αλλού γιατί τα καλά είναι μακριά. Κάνα Avala άμα θέλετε να δείτε λιγο βουναλακι, είναι δίπλα στη πόλη.

Sent from hell
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#820303 Θυμάμαι ότι έχουν γραφτεί διάφορες εμπειρίες για γύρο της Ιταλίας με αμάξι, αλλά δεν είναι κάπου συγκεντρωμένες.

Όποιος έχει γράψει κάτι σχετικό, μπορεί παρακαλώ να ποστάρει το αντίστοιχο λινκ;

Σκεφτόμαστε για τουρ τον Αύγουστο και θέλω να εξετάσω όλες τις παραμέτρους, είτε φόρτωμα το αμάξι μου και καραβάκι τσούκου τσούκου, είτε αεροπορικώς και να νοικιάσω εκεί κάτι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#820304 Όταν λες γύρο της Ιταλίας με αμαξί τι ακριβώς εννοείς;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#820305 Όχι κάπου συγκεκριμένα, ό,τι κάτσει, πχ Νάπολη, Φλωρεντία, Μπολόνια και Μιλάνο, δεν έχουμε πάει ποτέ σ'αυτές τις πόλεις οπότε εκεί εστιάζουμε.
Για μια γεμάτη εβδομάδα.

Τώρα πχ κοιτάω το ενδεχόμενο αεροπορικώς Αθήνα-Νάπολη και επιστροφή από Μιλάνο-Αθήνα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#820446 Μιας και μιλας για Αυγουστο, τσέκαρε αν μπορεις να βρεις αυτοκινητο απο Νάπολη και να το παραδώσεις Μιλάνο (θα εχεις ενα εξτρα κόστος αν σου το κανουν).
Επίσης, να υπολογίζεις μεγαλη κίνηση και πολλά μποτιλιαρίσματα.
Ισως θα ηταν πιο εύκολο να τσεκαρεις δυο ή τρεις πόλει που θες να επισκευτεις και να κινείσαι με τα ΜΜΜ.
Στις μεγαλες πόλεις θα εχει τουρίστες, αλλά θα λείπουν οι ντοπιοι για διακοπες.
Στις εξοχες θα γινεται σφαγή
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#820453 Μάλιστα
Άρα να τσεκάρω και το ενδεχόμενο με τρένο
Νάπολη -> Ρώμη -> Φλωρεντία -> Μπολόνια -> Μιλάνο
Άβαταρ μέλους
By Chris
#820454 Ωπα ωπα, φρενο! Αυτο που περιγραφεις ειναι 3 ξεχωριστα ταξιδια. Μια βδομαδα Ναπολι-Αμαλφι, 5 μερες Ρωμη, μια βδομαδα Τοσκανη. Διαλεξε ενα απο τα τρια και πηγαινε. Τι νοημα εχει να χασεις 3 απο τις 7 μερες σε μεταβαση απο τον ενα προορισμο στον επομενο?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#820455 Έχουμε 8-9 μέρες προς διάθεση. Ρώμη έχουμε πάει 2 φορές οπότε δεν θα δώσουμε έμφαση.
Οι μεταβάσεις απ'ότι είδα με το τρένο είναι κατά μέσο όρο στις 1.30-2 ώρες εκτός από Φλωρεντία-Μπολόνια που είναι 3+
Άβαταρ μέλους
By mirage
#820460 Εγω θα ελεγα να διαλέξεις μια περιοχή και να απολαύσεις τον προορισμό. Τι φάση με αυτούς τους μαραθώνιους που βασικά δεν βλέπεις τπτ.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#820487 Μόλις γυρισα απο Νάπολη Αμαλφι κλπ, ήδη εχει πολύ κοσμο.
Επειδη εχω παει και Αυγουστο (με το αυτοκίνητο) θα πρότεινα να επικεντρωθείς βόρεια.

Διάλεξε ενα αεροδρόμιο, νοικιασε αυτοκινητο και κανε τη γυρα σου.