Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#722957
edmond έγραψε:
dimviii έγραψε:Μια αλλη φορα ειχα ανεβει πανω στο σταντ και παταγα την βαλιτσα μεχρι που μπηκε μεσα σφηνωτη.Μετα το παταγα με τα ποδια για να βγει γιατι ειχε σφηνωσει.Ειδες που σου ελεγα οτι χωραει?

Χαχαχχααααχχααααχχχαααααχχχχχ....
Μλκ το κάνω εικόνα κάθε που τραβάω τζούρα και φεύγει ο καφές από την μύτη, λυπήσου με...


πληρωνουμε για πτησεις 25 λεπτων χρηματα λες και παμε Στοκχολμη,καθυστερησεις μονιμα,ε οχι δεν θα πληρωσω και το 1 εκατοστο παραπανω στην αποσξευη αλλο ενα εισητηριο.
Γυρνωντας πριν τις διακοπες απο Κρητη πηγανε να χρεωσουν κανα 60αρι ευρω ενα ζευγαρακι Γερμανακια δεν θα ηταν πανω απο 20-22 χρονων.Ηταν μπροστα μου στο τσεκ ιν και ακουγα τι τους ελεγε.
Τον φωναζω παμε παραπερα του φτιαχνω ''σωστα'' τις αποσκευες,ξαναγυρναμε ,βαζω τη βαλιτσα με το ζορι μεσα στο πλαισιο,ολα κομπλε.
Οταν πηγε το Γερμανακι να την βαλει δεν μπορουσε,παω τη βαζω με το γνωστο τροπο :lol: ενω η υπαλληλος να φωναζει''δεν χωραει δεν χωραει'' :lol:
Ασε ρε με τους αλητες.Την αλλη φορα μετα απο 1,5 ωρα καθυστερηση χωρις ενημερωση και γαμωσταυριδια,μας εκαναν την χαρη να μας κερασουν απο το κυλικιο κατι.Μονο ενα πραγμα ομως.Η νερο η καφε. :lol:
Για να μην πω για την αποσκευη που χαλασαν και πεζανε τρελιτσα 3 μηνες η σκαι.
Ειχα κρατησει το χαρτι που ειχα δηλωσει την φθορα,και οποτε μου ελεγαν ''θα τη βαλουμε στο αμπαρι δωρεαν''
οοοοοχι γιατι εισαστε ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ.Επιτοπου το χαρτι εξω το βλεπεις αυτο? Μου χαλασατε την αποσκευη και με κοροιδευατε μηνες οτι δεν φαινονται οι φωτο στο μειλ,δεν σηκωνατε τηλεφωνα μετα απο 300 κλησεις μετρημενες σε αναμονη κλπ δεν την αποζημιωσατε την ζημα που μου κανατε.
Εννοειτε οτι παντα παιρνω την αποσκευη μαζι.
Μπορω να γινω ακομα πιο γυφτος εγω απο αυτους.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#722959 :lol: :lol:
Έχεις δει την ταινία Meet the Fockers?(Πεθερικά της συμφοράς)
Μέσα στην πλοκή του σεναρίου, ήταν και η ταλαιπωρία του Focker(Ben Stiller) με μια Samsonite που η αεροπορική του έκανε συνέχεια γκάφες με την παράδοση της. :lol:


Η καργιόλω βλέπω σε έχει στα πούπουλα με τα αεροπλανάκια σου :shifty: :shifty:
Ο δικός μας όλο στα καράβια την βγάζει :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#722963
edmond έγραψε:

Η καργιόλω βλέπω σε έχει στα πούπουλα με τα αεροπλανάκια σου :shifty: :shifty:

ναι αλλα διαλεγει πτηση 4 ευρω φθηνοτερη ενω φευγει 10 το βραδυ,αντι για την ακριβοτερη 4 ευρω που πεταει 6 το απογευμα.
Τι να κανω και εγω τοσες ωρες αναμονη,παω να φαω κανα ψαρικο. :(
edmond έγραψε:Ο δικός μας όλο στα καράβια την βγάζει :s_whiteflag

.Τετοιο σεναριο δεν παιζει ουτε με οπλοπολυβολα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#722977
dimitris έγραψε:Όλη η διαδικασία Check-in, ελέγχων, επιβίβασης, αποβίβασης γίνεται πολύ πιο φιλική όταν έχεις ένα παιδάκι. Περνάς παντού μπροστά, ανοίγουν όλες οι πόρτες, κουβαλάς ότι θέλεις κλπ. Αισθάνεσαι ξαφνικά σαν επιβάτης Business (αν εξαιρεσουμε το εγγενές μαρτύριο του να ταξιδεύεις με το παιδάκι).
Σκέψου πως όλο το σκηνικό που περιέγραψα συνέβη με δύο παιδιά, ένα 2+ετών και ένα 5.
Είχα 4 χειραποσκευές και ένα καρότσι στο Gate.


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#722981 Πέτρο θεωρώ πως αν είχες 2, αντε 3, αντι για 4 χειραποσκευες θα είχες περάσει αέρα χωρίς κανένα θέμα. Φυσικα αυτο ειναι απλα εικασία αλλα πιστευω πως ο αριθμός κέντρισε το ενδιαφέρον των gate agents. Σε κάθε περίπτωση στείλε ένα email στην Aegean εφόσον είσαι σίγουρος πως οι βαλίτσες ειχαν την σωστή διάσταση.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#722983 Ήταν πολιτική προς όλους τους επιβάτες, δλδ έλεγχαν στον καθένα. Αυτό το έχω συναντήσει, επαναλαμβάνω, μόνο στο Gate Aegean στο Μακεδονία εδώ κι 2 χρόνια, και πριν την πανδημία δλδ.

Εμείς είχαμε και 4 εισιτήρια πληρωμένα, φαντάσου πως τα παιδιά από 2 ετών και πάνω πληρώνουν κανονικά εισιτήριο και δικαιούμασταν όλοι χειραποσκευή.

Και μια που το αναφέραμε, όλως τυχαίως ένας φίλος έκανε σημερα την εξής ανάρτηση στο fb:

«Μερικές σκέψεις περιμένοντας για την αναχώρηση της πτήσης μου.

Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο η Aegean Airlines έχει κάνει όμορφα πραγματάκια όσον αφορά στην εικόνα της και όλο το επικοινωνιακό της προφίλ. Όμορφα λογότυπα, πρωτότυπα βίντεο με τον πρωταθλητή του ΝΒΑ.

Πάμε λίγο όμως στο τι ΑΛΛΟ έχει κάνει η Aegean αυτό το διάστημα.

- Αύξηση τιμών σε επίπεδα που είτε αναγκάζεσαι να εξαργυρώσεις μίλια, είτε περιμένεις κάποια προσφορά. Ενδεικτικά, κόστος ταξιδιού εντός Ελλάδας κλεισμένο τρεις μήνες πριν, σχεδόν 300(!) ευρώ.

- Κατηγορία Light ή όποια όμως αντιστοιχεί στο προηγούμενο κανονικό οικονομικό ναύλο με αποτέλεσμα να πρέπει να δίνεις +30 ευρώ ανά ταξίδι για αυτά που έπαιρνες ως δεδομένα.

- Αγενέστατο προσωπικό που με τσαμπουκά κάνει τ@ ξερολ@ ακόμα και όταν τους εξηγείς τι δικαιούσαι.

- Συμπεριφορά μαφίας που σου χρεώνει +30-40 ευρώ στο counter για ένα ή δύο κιλά παραπάνω.

- Καθυστερήσεις για τις οποίες ΠΟΤΕ δεν φταίει. Όλο το αεροδρόμιο φταίει.

- Αλλαγές πτήσεων συστηματικά ελέω πανδημίας.

- Μηδέν ανοχή στις αγορές από τα Duty Free και σημερα άκουσα κυριολεκτικά να λέει "εμένα δεν με νοιάζει που αγοράσατε από τα αφορολόγητα". Αναρωτιέμαι αν γνωρίζουν τα Duty Free τα μαχαιρώματα της Aegean.

Αυτό λοιπόν είναι το πρόσωπο της Aegean κυρίες και κύριοι. Της εταιρείας που κυριολεκτικά επιβίωσε από τον κάθε έναν από εμάς χωρίς καν να ερωτηθούμε.»


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#723172 Από τις ελάχιστες φορές που έχω πάρει απόδειξη εστιατόριου μαζί και την κοίταξα, έστω και δυο ημέρες μετά , όπως πήγαινε για πέταμα

Το φαγητό γενικά είναι καλό πάω συχνά , μαγαζάκι της γειτονιά είναι όχι κάτι ιδιαίτερο , αλλά μου έφερε κόλα σε ποτήρι μεγάλη πρώτη φορά και δεν μου άρεσε ήταν λίγο ξεθύμαμενη , δεν είπα όμως κάτι λέω άστο.
Αλλά μόλις είδα την τιμή πριν λίγο του έστειλα ένα χεστηρι … με αυτή την τιμή έπρεπε να αφρίζει αέναα , όχι πεθαμένη . Που την είδε 6€ κόλα ποτήρι
Περιμένω να δω αν θα απαντήσει … Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#723205 Κακως ασχολεισαι με το λαμογιο.

ΙΝΚΑ, ΣΕΠΕ, Αγορανομια υπαρχουν εκει ή ειναι ξεφραγο αμπελι; :s_wink

Αν ναι, ακολουθησε τις προβλεπομενες διαδικασιες και μην περιμενεις κοκα κολα με ανθρακικο (τι να την κανεις αλλωστε; Η μαγεια της στιγμης εχει χαθει :( )
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#723237 1st world problems (ή μάλλον σίγουρα κάπου θα έχει και "χειρότερα". Ακόμα θυμάμαι τις μέρες που με 33 ευρώ βγάζαμε εβδομάδα...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#723291 Με aegean, αν εχω αγορασει 2 βαλιτσες των 23ων κιλων, και παω στο τσεκ ιν με μια των 30 και μια των 15, προβλεπεται?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#723294 Κανονικά όχι. Τα 30 ειναι πολλά παραπάνω από τα 23. Οποτε εξαρτάται από τον/την υπάλληλο.
Μεχρι 25 κιλά, εμπειρικά, μπορώ να πω πως είσαι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#723296 Σκεφτηκα μηπως τους νοιαζει το αθροισμα, αφου θα ειναι κατω απο τα 23+23 που θα εχω αγορασει

edit μπααα, πηρα και ρωτησα, δεν συμψηφιζονται
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#723621
dimviii έγραψε:Τωρα εχω παρει μπακ πακ για 17'' λαπτοπ,χωραει ολους τους καταλογους της δουλειας+λαπτοπ =10-12 κιλα
Η τρολευ της δουλειας εχει το ξυραφακι ,τον φορτιστη κινητου,μια αλλαξια ρουχα και μια κουτα τσιγαρα=5-6 κιλα.
Περναω αεροπορια τωρα.
Οποτε μπακ πακ μεγαλο,βαζεις ολα τα βαρια εκει μεσα,και βαλιτσα ευκαμπτη και αδειασμα.Μολς τσεκαρεις τα ξανααλλαζεις.Δλδ για 5 λεπτα θα τα εχεις ολα στο μπακπακ.
Κάτι δεν μας λές καλά. Προτείνεις σακίδιο 10-12 κιλών με όριο τα 8; Και επιπλέον τρόλευ; Μάλλον ταξιδεύεις business και το προτείνεις με χαρά.

Chris έγραψε:Σκεφτηκα μηπως τους νοιαζει το αθροισμα, αφου θα ειναι κατω απο τα 23+23 που θα εχω αγορασει
Αν είναι πάνω από 23 και μέχρι το ανώτατο των 32 που επιτρέπεται αποκτά ένδειξη heavy. Είναι άλλο είδος αποσκευής.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#723624 oxi δεν ταξιδευω μπιζνες,εκονομυ ταξιδευω παντα.Δεν μου εχουν ζυγισει ποτε το μπακ πακ.