Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#832054 Το θέμα είναι όμως οι "κσενοι" δεν τα πολυθέλουν όλα αυτά. Οι ντόπιοι όμως ελπίζουν πως έτσι θα βγάλουν λεφτά με ουρά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#832056
Giuseppe Busso έγραψε:Μια ενδιαφέρουσα άποψη

https://www.reporter.gr/Apopseis/Apo-th ... kt5MrtbPpU


Υπερβαίνει τον χαρακτηρισμό "άποψη" , για μένα αποτελεί αποτύπωση του ελληνικου καλοκαιρινου μεγαλειώδους.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#832057 Τα ίδια ακριβώς στα μέρη μου, απαντώντας έμμεσα σε ερώτηση που μου είχε θέσει ο ντίμβης όταν έγραφα ότι το Costa Navarino έχει συμπαρασύρει ολόκληρη την Μεσσηνία σε ένα ατελέσφορο ράλι οικοδομοποιήσεων "ότι να' ναι" προκειμένω να ικανοποιήσουν την ολοένα αυξανόμενη ζήτηση για "τοπικιστικό" τουρισμό. Απλά στην...ξηρά είναι πιο απλωτά τα πράγματα και δεν φαίνεται τόσο το χάλι το μαύρο, σε ένα κυκλαδονήσι είναι σαφώς πιο χτυπητό.
Για να προσεγγίσεις παραλίες πλέον, πρέπει να παρκάρεις εως και 100άδες μέτρα μακριά, σε διάφορες περιπτώσεις πληρώνεις κιόλας το παρκάρισμα. Το ξεφύτρωμα λογιών μπιτσόμπαρων δεν το καταπιάνω καν...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#832058 Βγάλε μια φωτογραφία από τυχαία παραλία, ταβέρνα , μενού, οτιδήποτε. Όλα υπακούουν στο ίδιο πράγμα, ένα βλαχοκιτς συνονθύλευμα, ασχέτως πορτοφολικης δύναμης.
Ειδικά όμως οι ιθαγενείς βρίσκονται ολο και περισσότερο συμπιεσμένοι, στο περιθώριο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#832065 Κυκλάδες, της πλάκας ιστορία από τα mid 90s και μετά και για κάποιον άγνωστο λόγο η τουριστική εικόνα της Ελλάδας προς τα έξω.


Πέρασε ανεπιστρεπτί η εποχή του σετ βρακι-φανελάκι Μινέρβα σκαρπινι και βουρ στην ταβέρνα για κεφτέδες και πατάτες με παγωμένη αμστελ και μόλις 2-3 τραπέζια με Σουηδούς back packers.

Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα διαμάντια σε Λέσβο-Χίο-Λήμνο-Σαμο κοκ

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#832104 E, όχι βέβαια. Ακόμη και σήμερα το χάλι αφορά συγκεκριμένα νησιά, υπάρχουν ακόμη αρκετά που δεν έχουν υποκύψει.
Για πόσο ακόμη άγνωστο βέβαια...
Προφανώς και το Β. Αιγαίο δεν γίνεται να αντικαταστήσει τις Κυκλάδες. Μόνον και μόνον η εγγύτητα στην Αθήνα φτάνει.

Για τα υπόλοιπα, μόλις επιστρέψω, θα έχω κι εγώ ράματα για την γούνα του ελληνικού τουρισμού, τώρα προσπαθώ να απολαύσω όσο γίνεται αυτό που μου προσφέρεται, αν και δεν είναι πάντα εύκολο!
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#832136
g8777 έγραψε:Βγάλε μια φωτογραφία από τυχαία παραλία, ταβέρνα , μενού, οτιδήποτε. Όλα υπακούουν στο ίδιο πράγμα, ένα βλαχοκιτς συνονθύλευμα, ασχέτως πορτοφολικης δύναμης.
Ειδικά όμως οι ιθαγενείς βρίσκονται ολο και περισσότερο συμπιεσμένοι, στο περιθώριο.

Όταν κάποιος βάζει ν στο συνονθύλευμα καταλαβαίνεις ότι λέει μεγάλες αλήθειες :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Serf
#832261 Εγώ θα προσγειώσω τη συζήτηση σε κάτι πιο πεζό... Επιστροφή από Ανκόνα προς Πάτρα με τον κλιματισμό να ΥΠΟλειτουργεί... Σε εμάς, π.χ., έδωσαν ανεμιστήρα για την καμπίνα μετά τα έντονα παράπονα της συζύγου... ζούμε μεγάλες στιγμές μπολιτισμού!!!

Ολύμπιος πρωταθλητής κατά τα άλλα το πλοίο της ΑΝΕΚ!
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#832266 Όλο το καλοκαίρι έτσι είναι η ΑΝΕΚ.Μαζι με καθυστερήσεις ακόμα και αλλαγή λιμανιού.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#832268 Εν τω μεταξύ δεν υπάρχει καμπίνα για δείγμα σε ΑΝΕΚ, ΜΙΝΟΑΝ, ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ για τέλη Σεπτέμβρη από Πάτρα/Ηγουμενίτσα για Ιταλία. Θα κάνουμε όλη τη διαδρομή της επιστροφής οδικώς. Μαμώ τους Ούγγρους προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#832276 Τουλάχιστον το Ίντερνετ δουλεύει. Τι ακριβως παίχτηκε με την αλλαγή λιμανιου;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#832279
mirage έγραψε:Τουλάχιστον το Ίντερνετ δουλεύει. Τι ακριβως παίχτηκε με την αλλαγή λιμανιου;
Πέντε μέρες πριν την επιστροφή από Ιταλία ενημέρωσαν γνωστούς μέσω SMS ότι το πλοίο θα πάει μέχρι Ηγουμενίτσα. Τι Πάτρα τι Ηγουμενίτσα...

Ας μας πει και ο kostis20 τι έχει ακούσει.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#832280 Ναι το ίδιο άκουσα και εγώ.Οτι πολλές φορές δεν ολοκληρωσε το δρομολόγιο μέχρι Πάτρα και σταματάγε Ηγουμενίτσα.Οποτε αναγκαστικά κατέβαιναν όλοι εκεί και οι νέοι επιβάτες για Ιταλια έπρεπε να πάνε Ηγουμενίτσα για να επιβιβαστούν.
Επίσης πολλά παράπονα για το κλιματισμό και τις καθυστερήσεις που έφταναν ακόμα και τις 6 ώρες!
Καλά για τον ανεμιστήρα στη καμπίνα τι να πω ....Ούτε επί εποχες Καμιρός ,Ιαλυσός και μετέπειτα Ροδανθης δεν συνέβαιναν αυτά....
Εγώ γενικά και μετά τα γεγονότα του Norman Atlantic αποφεύγω συστηματικά την ΑΝΕΚ αλλά μου την έφεραν πάλι φέτος με το χρέπι το Πρεβελης...
Ελπίζω τώρα που εξαγοράστηκε /σώθηκε όπως θέλετε το λέτε, να αλλάξουν τα πράγματα.