Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762218 Έχω προγραμματισμένο ταξίδι για Οκτώβρη στο Εδιμβούργο.
Προς το παρόν ψάχνω να κλείσω ένα κατάλυμα να υπάρχει, σε κεντρικό σημείο (ή να εξυπηρετείται εύκολα από τα ΜΜΜ) και εννοείται vfm. Μου πρότειναν την περιοχή Haymarket
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#762357
Dimitris_P έγραψε:Έχω προγραμματισμένο ταξίδι για Οκτώβρη στο Εδιμβούργο.
Προς το παρόν ψάχνω να κλείσω ένα κατάλυμα να υπάρχει, σε κεντρικό σημείο (ή να εξυπηρετείται εύκολα από τα ΜΜΜ) και εννοείται vfm. Μου πρότειναν την περιοχή Haymarket


Εκλεισα εκεί Airbnb για Ιούλιο. Μια χαρά φαίνεται σαν περιοχή και πολύ κοντά σε κάστρο / κέντρο.

Την προηγούμενη φορά που είχαμε παει Εδιμβούργο (2014), μέναμε σε ένα premier inn κοντά στο αεροδρόμιο και πηγαίναμε κάθε μέρα με συγκοινωνία στο κέντρο. Ήταν κανα 40λεπτο (νομίζω) πήγαινε / έλα αλλά η διαμονή μας βγήκε σχεδόν τσάμπα (25 λίρες το βράδυ αν θυμάμαι καλά).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#762472 Πήγα Εδιμβούργο πολύ πρόσφατα, δυστυχώς είχε πολύ κόσμο (ήταν και διακοπές Πάσχα τους βέβαια) αλλά περάσαμε ωραία.
Σε τέτοια μέρη που όλα όσα θα κάνεις είναι σε περιπατητική απόσταση θεωρώ λάθος το να πας μακριά και να πρέπει να έχεις επιπλέον μεταφορά. Αλλά όντως τα ξενοδοχεία εκτός είναι πολύ πιο οικονομικά.
Επίσης πρέπει να λάβετε υπόψη σας και τις ανηφόρες, μερικές βαρβάτες (ειδικά αν είσαι φορτωμένος ή με βαλίτσες). Από το Haymarket μάλλον θα έχεις αρκετή ανηφόρα για το κέντρο.
Αν ξαναπάω θα ήθελα να μείνω στο Radisson Blu, ωραίο κτίριο, καλές κριτικές, διαθέτει και πισίνα και είναι πάνω στον βασικό τουριστικό δρόμο στο Royal Mile και κοντά στο σταθμό. Δυστυχώς δεν πρόλαβα κάτι καλές προσφορές. Για κανονικές τιμές δεν το συζήταγα.

Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε το μουσείο τους (νομίζω το Scottish national museum, δωρεάν), μπορείς εύκολα να περάσεις όλη μέρα (έχει λίγο απ΄όλα με καλή παρουσίαση) και πολύ βολικό και κατάλληλο και για παιδιά. Με εστιατοριάκι, χώρο να φας τα δικά σου και οροφή με θέα.

Πάρα πολύ καλά όλα όσα φάγαμε (σαλάτα, κυρίως και γλυκά) στο εστιατόριο Le petit Paris στο Grassmarket. Αν δεν σας πειράζει η γαλλική προφορά του προσωπικού (εμένα μου αρέσει όπως και η ιταλική) σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αν θα έχει κίνηση πρέπει να κλείσετε, αυτό ισχύει για τα περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762636 Στην παλιά πόλη είναι καλά να κλείσεις ή έχει κι εκεί ανεβοκατέβα; Δεν είμαστε και για πολλά τέτοια συνεχώς.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#762638 Κι εγώ royal mile θα επέλεγα, αν πήγαινα ως τουρίστας για λίγες μέρες, χωρίς αυτοκίνητο. Αλλιώς δες και στο Dean Village (δεν είναι μακριά από την παλιά πόλη).

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762707 Ωραία έκλεισα ένα εκεί στο Royal Mile

Για highlands tour τι προτιμάμε;
https://www.getyourguide.com/s?q=Scotti ... C1%7C2%7C3
Θα προτιμούσα κάτι με Highlands + Whisky :s_drinks

Γυρνάς το κέντρο σε 1 μέρα; Γιατί φτάνουμε Πέμπτη βράδυ και φεύγουμε Κυριακή πρωί, οπότε αν μια μέρα φύγει Highlands, απομένει άλλη μία.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#762719 Πιστεύω μία μέρα φτάνει για να δεις τα βασικά στο Εδιμβούργο. Για highlands είναι λίγο πιεσμένα. Θα πάρεις μία μυρωδιά.
Άβαταρ μέλους
By skous
#762756 Higlands προτιμησε κανα loch lochmond και stirling castle. Έτσι θα εχεις και λίγο χρόνο (2-3 ωρες) εκτός minibus…. Ξεπάτωμα είναι και αυτό

Αν πας loch ness, τοτε προετοιμασου σε κατι του στυλ τουρ 10ωρο και ουσιαστικα 9 ωρες στο mini bus και να τα βλέπετε όλα απο τον δρόμο…


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#762761 Αν έχεις όρεξη για οδήγηση, νοίκιασε κάτι καλό και κάνε αυτή τη διαδρομή --> https://goo.gl/maps/C1yfwsNEW3mJ27BK6
Και κάστρα θα δεις και όμορφα τοπία και αποστακτήρια (και θα ευχαριστηθείς οδήγηση :s_gamer ).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#762868
Dimitris_P έγραψε:Ωραία έκλεισα ένα εκεί στο Royal Mile

Για highlands tour τι προτιμάμε;
https://www.getyourguide.com/s?q=Scotti ... C1%7C2%7C3
Θα προτιμούσα κάτι με Highlands + Whisky :s_drinks

Γυρνάς το κέντρο σε 1 μέρα; Γιατί φτάνουμε Πέμπτη βράδυ και φεύγουμε Κυριακή πρωί, οπότε αν μια μέρα φύγει Highlands, απομένει άλλη μία.
Ποιο έκλεισες;
Σε πολλά ξενοδοχεία (Σκωτσέζοι τσιγκούνηδες) το πρωινό είναι έξτρα, συμφέρει να το έχεις κλείσει στο πακέτο. Δεν ξέρω αν σου αρέσει το χάγκις αλλά το έχουν και στο πρωινό, δοκίμασέ το.
To χειρότερο είναι η ανηφόρα από το σταθμό που κουβαλάς και βαλίτσες (αν έρχεσαι με τραίνο). Αν είσαι πάνω στο Royal Mile οι αποστάσεις είναι μικρές και οι ανηφορίτσες λογικές. Ναι πας πέρα/πάνω πας δώθε/κάτω πας και μια λοξά για το μουσείο τα βασικά τα είδες. Όπου βλέπεις κάτι τρομακτικές σκάλες να ξέρεις ότι μπορείς να τις αποφύγεις κάνοντας μεγαλύτερη απόσταση.
Αυτήν την εκδρομή έκανα, την 12,5ωρη μια χαρά ήταν για ξένοιαστα, σε πάνε σου λένε, χαζεύεις τα μέρη, δεν είναι σαν να πας μόνος σου αλλά σε μια μέρα βλέπεις πολλά και καταλαβαίνεις πολλά, ξαποσταίνεις που και που. Για να αλλάξουμε και λίγο παραστάσεις από το πούλμαν πήγαμε και μια μικρή βόλτα με καραβάκι στη λίμνη, το τέρας δεν το είδαμε αλλά πήραμε τον αέρα μας (πιθανότατα εκεί άρπαξα και τον COVID). :lol:
Έχει διάφορες εκδρομές, και με ουίσκυ. Επίσης κάναμε και 1-2 περιπατητικές, περπατάτε και σου λένε ιστορίες κλπ.
Εκτός κι αν έχεις άλλο προεγκεκριμένο σχέδιο συνιστώ εστιατόριο Le petit Paris στο Grassmarket (καλύτερα κάνε κράτηση).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762882 Σε μια σαπίλα έκλεισα που μετά είδα ότι είναι χοστελ.
Θα το ακυρώσω και λέω να πάω σε αυτό
https://www.booking.com/hotel/gb/cairnedinburgh.el.html
Τίμιο φαίνεται από τις κριτικές. Μετά ανεβαίνουν πολύ οι τιμές και δεν είμαστε για τόσα πολλά, έχουμε και ΝΥ τώρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#762904
Dimitris_P έγραψε:Σε μια σαπίλα έκλεισα που μετά είδα ότι είναι χοστελ.
Θα το ακυρώσω και λέω να πάω σε αυτό
https://www.booking.com/hotel/gb/cairnedinburgh.el.html
Τίμιο φαίνεται από τις κριτικές. Μετά ανεβαίνουν πολύ οι τιμές και δεν είμαστε για τόσα πολλά, έχουμε και ΝΥ τώρα.
Και μακριά είσαι και θα τρως τις ανηφόρες κάθε φορά. Άσε που για να είσαι στις 7:45 εκεί που σε θέλει το πούλμαν θα ξυπνήσεις άγρια χαράματα.
Βρες πιο κοντά. Το Ibis είναι πολύ καλό τριάστερο σε πολύ καλό σημείο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762914 ibis Edinburgh Centre South Bridge – Royal Mile
3 βράδια - 602€
Ευκαιρία :lol:
Way overpriced, εκτός αν αυτές είναι στάνταρ τιμές για εκεί.
Καλύτερα να πάω αν είναι στο hub by Premier Inn Edinburgh Haymarket hub που μου πρότειναν αρχικά.