Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#766141
Dimitris_P έγραψε:Κάποιες συσκευές που έχω, πχ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα, δεν υποστηρίζουν από 100-230 ως αλλά μόνο 220.

Φόρτισε την πριν την πάρεις στο ταξίδι ή μην την πάρεις καθόλου. Πιστολάκι για τα μαλλιά θα έχει στο ξενοδοχείο. Γενικά όλα αυτά τα χρόνια που ταξιδεύω δε μου χρειάστηκε ποτέ κάτι τέτοιο και αμφιβάλλω αν θα έχει το ξενοδοχείο κάτι τέτοιο.
Αν το θέλεις τόσο πολύ κοίτα και στο amazon και στείλτο στο ξενοδοχείο κανα 2 μέρες πριν φτάσεις. Παρομοίως και για την άλλη OK boomer american tourist φάση που θέλεις να αγοράσεις.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#766163
Dimitris_P έγραψε:Κάποιες συσκευές που έχω, πχ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα, δεν υποστηρίζουν από 100-230 ως αλλά μόνο 220.


Δε σε περναει απο το μυαλο να παρεις μια χειροκινητη οδοντοβουρτσα? Μηπως δεν ειναι του στατους σου? (εχουμε και αυτά τωρα)

Στην τελικη, αστα απλυτα. Θα κάνεις καλυτερα blend in με τους Muricans.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#766502 Επειδή η gifgaff που έχω λέει ότι έχει ενεργοποιήσει χρέωση roaming επειδή έχω καιρό να φανώ UK, μου έδωσαν μια three που απ'ότι βλέπω είναι σε πρόγραμμα prepay mobile broadband. Δεν είναι ευδιάκριτο όμως στην 3 τι χρεώσεις roaming υπάρχουν για us. Όπως και να'ναι θα έχω απενεργοποιήσει την cosmote μην φάω καμια ήττα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#766521
Dimitris_P έγραψε:Επειδή η gifgaff που έχω λέει ότι έχει ενεργοποιήσει χρέωση roaming επειδή έχω καιρό να φανώ UK, μου έδωσαν μια three που απ'ότι βλέπω είναι σε πρόγραμμα prepay mobile broadband. Δεν είναι ευδιάκριτο όμως στην 3 τι χρεώσεις roaming υπάρχουν για us. Όπως και να'ναι θα έχω απενεργοποιήσει την cosmote μην φάω καμια ήττα.

https://www.three.co.uk/support/roaming ... tates#payg

United States is a Go Roam Around the World destination, so you won't be charged for using up to 12GB of data – it'll simply come out of your credit or Add-on allowance. Data use above this may be blocked for roaming until the next month.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768410 Μερικές σκόρπιες εντυπώσεις
- Τεράστια κι επιβλητική (με τους ουρανοξύστες) πόλη
- Ωραία να βολτάρεις μια φορά downtown αλλά δεν ένιωθα καθόλου ασφαλής ακόμα και με τόσο κόσμο. Δεν θα έμενα κέντρο.
- Ωραία γειτονιά το Village στο Manhattan, εκεί πιο πιθανό να έμενα. Harlem ούτε καν, Brooklyn ίσως.
- Μ'άρεσε ο σταθμός Grand Central, o άλλος του Καλατράβα ούτε καν.
- Από τους ουρανοξύστες δεν μπορώ να πω ότι εκστασιάστηκα, γιατί έχω πάρει και προηγούμενη ιδέα από Λονδίνο, άσε που στους ψηλούς πρέπει να πληρώσεις αδρά για ν'ανέβεις πάνω. Το δωμάτιό μας ήταν ήδη ψηλά κι έβλεπε Times Square
- Κάναμε και μονοήμερη Washinghton DC, ακόμα και βλέποντάς την από το βανάκι (δεν μπήκαμε Λευκό Οικο + Καπιτώλιο, μόνο απ'έξω) φάνηκε μια πολύ πιο φιλική πόλη, πιο ακριβή βέβαια, και όλα κινούνταν σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Εκεί είναι για βολεμένα κομματόσκυλα, θα έμενα άνετα εκεί (όχι δεν είμαι κομματόσκυλο :lol: )

- Από θέμα φαγητού το πρωινό του ξενοδοχείου δεν τρωγόταν, άσε που ήταν πανάκριβο (~40$/άτομο με tip) ενώ είχε απέναντι το Juniors που έτρωγες πρωινό που έσκαγες με 20/25$
- Τρομερό φιλέτο NY Sirloin φάγαμε στο Ghalagher ένα από τα καλύτερα της ζωής μου
- Ωραία πίτσα στο Johns
- Wendy's που φάγαμε ήταν σάπιο και η συμπεριφορά προσωπικού απαράδεκτη
- Dunkin Donuts δεν ήταν σαν τα παλιά καλά εδώ στη Γλυφάδα
- Street food hot dog ξεκινούσαν από $4
- To φαγητό πανάκριβο γενικά, εμείς τρώγαμε ένα "καλό" και ένα πρόχειρο γεύμα.

- Από θέμα data, επειδή η 3 έκανε βλακείες, πήρα και μια T-mobile με 40$ / 10GB για σίγουρα. Σπατάλη βέβαια γιατί ούτε 4 δεν χρησιμοποίησα.

- Πτήση με emirates, κυρίλα, B3777 με entertainment system, μαξιλαράκια, κουβερτούλα κλπ. Προσπάθησα στο πήγαινε να κοιμηθώ όσο πιο λίγο γινόταν για να την παλέψω με το jet lag και νομίζω ότι προσαρμόστηκα μια χαρά. Φύγαμε απόγευμα ώρα Ελλάδος και φτάσαμε βράδυ ώρα NY. Στην επιστροφή όμως ενώ ήθελα να κοιμηθώ (φύγαμε μεσάνυχτα από ΝΥ και φτάσαμε απόγευμα ώρα Ελλάδος) δεν μπορούσα. Επίσης στην επιστροφή κατά την κάθοδο ο πιλότος κατέβαινε τόσο γρήγορα που δεν θυμάμαι να έχουν ξαναπονέσει τόσο πολύ τ'αυτιά μου. Είχαν και 2 γεύματα ανά πτήση

Αυτά μέσες άκρες, ωραία εμπειρία αλλά για μια φορά νομίζω. Αν ξαναπήγαινα δεν θα ήταν οργανωμένα ούτε ΝΥ, ίσως κάπου αλλού.

Α, και παρόλο που προσέχαμε και 2 χρόνια δεν είχαμε πάθει τίποτα, τσιμπήσαμε και οι δύο κορόνα :(
Άβαταρ μέλους
By Chris
#768412 Νομιζω το τζετ λαγκ σε πιανει κυριως στην διαδρομη δυση->ανατολη. Ποσες ωρες ηταν συνολο?

Τα dunkin εχουν χαλασει εδω και πολλα χρονια, κανουν μονο για likes στο instagram, κι απο μεσα πριονιδι
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768418 10 ώρες στο πήγαινε και 9 στο έλα. Απευθείας πτήση.

Επίσης δεν έπαιξε έλεγχος αποσκευών στο αεροδρόμιο, έβγαινες κι από το εντός εε αν ήθελες :lol: Όχι ότι ψωνίσαμε τίποτα, μικροπράγματα

Α ξέχασα να σημειώσω ότι παρακολουθήσαμε και το Phantom of the Opera, θεατρική παράσταση Broadway, ήταν πίσω από το ξενοδοχείο μας. Μοναδική εμπειρία :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#768447 Aν θελεις μας λες αναλυτικα τα κοστολογια του ταξιδιου. Και σε ποιο ξενοδοχειο μεινατε, αν πηγατε με γκρουπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768451 Με γκρουπ πήγαμε αλλά δεν ξέρω να σου πω κόστος γιατί δεν το έκλεισα εγώ.
Η διαμονή ήταν στο New York Marriott Marquis στην times Square

Χαλάσαμε σε μια εβδομάδα για προσωπικά έξοδα κλπ περίπου 1600$ προσπαθώντας να μην είμαστε αρκετά σπάταλοι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#768453 Περαστικά και σύντομα γέροι και δυνατοί. Μια εβδομάδα δεν φτάνει για Ν.Υορκη. μονο τα βασικα μουσεια θέλουν 4+ μέρες. Και μετά ποοολυ περπάτημα

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768459 Ποιά μουσεία μωρέ; Τι να μας πει από την ιστορία της; Αν αναφέρεσαι σε Φυσικής Ιστορίας και MoMa έχω δει τα αντίστοιχα στο Λονδίνο. Και στο Met πήγαμε αλλά τα 'χω δει κι αλλού αυτά.

Η πιο ενδιαφέρουσα ιστορία που άκουσα ήταν αυτή του πύργου Chrysler

Μόνο στα συντριβάνια που έχουν στήσει στα θεμέλια των δίδυμων πύργων ένιωσα ένα δέος.

Περπάτημα ναι, έπαιξε μπόλικο γι'αυτό και γυρίσαμε με τα ίδια κιλά :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#768466 Intrepid δεν έπαιξε; Κριμα!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768467 Απ'έξω μόνο μας το έδειξαν. Εκεί θα ήθελα να πάω για εμπεριστατωμένη επίσκεψη τώρα που το λες.
Τα tour των ξεναγήσεων τελείωναν τα απογεύματα και μια ελεύθερη μέρα που είχαμε κάναμε άλλα πράγματα.