Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#716429 Λοιπόν: αυτή τη χρονιά λέμε Πελοπόννησο. Το πρόγραμμα λέει περίπου 12 μέρες, από Τρίτη (όχι αυτή την Τρίτη) έως την επόμενη Παρασκευή. Χωρίς πρόγραμμα ακόμα, υποθέτω ότι η Πελοπόννησος είναι μεγάλη κάτι θα βρούμε όπου και να πάμε τον Ιούλιο.

Αρχικές ερωτήσεις:
1. Πώς σπάνε οι μέρες; Έλεγα για 3 μέρες Μεσσηνία κλπ (πού ακριβώς όμως; :hmmm: ), 3 μέρες στη Μάνη, (Μονεμβασιά κλπ έχουμε πάει διακοπές στο παρελθόν μπορούμε και να τα παραλλείψουμε), 2-3 βουνά (πού; :hmmm: ) και 2-3 μέρες Αργολίδα. Θέλει κάπου λιγότερο; Κάπου περισσότερο; Γενικά κάνουμε αρκετό τουρισμό, λίγο διακοπές άρα συμβουλές του στυλ "πάτε εκεί και αράξτε" δεν μας ενδιαφέρουν τόσο. Θα αράξουμε από μία μέρα σε κάθε μέρoς ΤΟ ΠΟΛΥ.
2. Τί παίζει από καταλύματα; Από τιμές; Να κλείσουμε από νωρίς ή να το παίξουμε push your luck;

Αυτά για αρχή θα επανέλθω.
Τελευταία επεξεργασία από Corto Maltese και 06 Ιούλ 2021, 13:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#716435 Με την σειρα που τα ανεφερες:

Καλαματα
Καρδαμυλη ή Αεροπολη ή και τα δυο.
Τριπολη για βουνο, μια χαρα θα ειναι. Δημητσανα, Στεμνιτσα κλπ day trips
Nαυπλιο

Κλειστε πριν ξεκινησετε και καντε προγραμμα γυρω απο τις διανυκτερευσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#716436 Πυλο, Μεθωνη, Κορωνη, βοιδοκοιλια στην Μεσσηνια. Περαστε για καφε και βολτα απο Καλαματα στον δρομο για Μανη. Οπωσδηποτε στο Πολυλιμνιο στην Καζαρμα

Απο Μανη θα ελεγα Στουπα -Καρδαμηλη, αλλα και πιο κατω μεχρι το Σπηλαιο του Δηρου , που ειναι must, θα δειτε Γερολιμενα, Λιμενι και αλλα

Βουνα, Ταυγετος , Μαιναλο


θα πηγαινα και Λεωνιδιο, Πουλιθρα. Φανταστικα μερη.

Απο καταλυμματα δεν εχω ιδεα. Ξεκιναω απο Καλαματα καθε φορα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#716438 Όχι και διανυκτέρευση στην Τρίπολη, εντάξει :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#716439 Θα προτεινα και πιο νοτια απο το Δηρο, μεχρι το ακρωτηρι τερμα κατω. Θελει και περπατημα, καπου τελειωνει ο δρομος, και μου χει μεινει αχτι απο περισυ που η :inlove: ηταν εγγυος και δεν το τολμησαμε, φαινοταν τελειο παντως

Edit Τα 2 δυτικα ποδια που εχω δει αρκετα ειναι αχαστα, οπου και να πας ειναι υπεροχα, ποτε δε φτανουν οι μερες, κλπ. +1 για Πολυλιμνιο, και το μονο που με ψιλοχαλαει ειναι η στουπα/καλογρια. Χιλιες φορες φονεας και δελφινια
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 06 Ιούλ 2021, 13:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#716443
Corto Maltese έγραψε:Όχι και διανυκτέρευση στην Τρίπολη, εντάξει :lol:

Στεμνιτσα, Ανδριτσαινα να πατε και στον ναο του Επικουριου Απολλωνα, Καρυταινα με τον Αλφειο να περνα απο κατω.

Εχει πολυ πραμα να δεις κα να περπατησεις.

Οπως και Κλειτορια τα σπηλαια λιμων, το πεστροφειο να δεις και να φας ολοφρεσκη πεστροφα.

Ναυπλιο φυσικα. Η πρωτη και καλυτερη πρωτευουσα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#716445 Πρεπει προφανως να σκεφτεις τι διακοπες θελεις να κανεις. Δεν ξερω τι αμαξι εχεις και αν θελεις να οδηγας πολυ ή να μετακινεισαι το ελαχιστο και να καθεσαι περισσοτερη ωρα στα μερη που πας. Σε γενικες γραμμες οι παλιοι δρομοι κρυβουν πολλους κινδυνους ειδικα προς το Λεωνιδιο που αναφερθηκε.

Αναλογα με την ορεξη εγω ερημικα μερη και με δυσκολη προσβαση τα αποφευγω, καποιος αλλος μπορει να του αρεσουν.

ΥΓ Μια χαρα ειναι η Τριπολη συν οτι κανεις το καθηκον σου απεναντι στην τοπικη κοινωνια=ξοδευεις και λιγα εκει περα.
Τελευταία επεξεργασία από GTS και 06 Ιούλ 2021, 14:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#716448 Συνήθως οι διακοπές μου είναι οδικώς στην Ευρώπη και τις περισσότερες φορές στα Βαλκάνια, έχω πάει Κροατίες και Μαυροβούνια με τα σπίτια ακόμα τρύπια, άρα η Πελοπόννησος είναι βόλτα στο πάρκο. Τώρα αν πω ότι με νοιάζει η τοπική κοινωνία της Τρίπολης συγκεκριμένα, ψέμματα θα πω και δεν το θέλω.

Δε με νοιάζουν τα απομονωμένα μέρη αρκεί να έχει να φάω, έχω διανυκτερεύσει εδώ:
Εικόνα
σύνορα Ρουμανίας - Ουκρανίας
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#716542
Corto Maltese έγραψε:Συνήθως οι διακοπές μου είναι οδικώς στην Ευρώπη και τις περισσότερες φορές στα Βαλκάνια, έχω πάει Κροατίες και Μαυροβούνια με τα σπίτια ακόμα τρύπια, άρα η Πελοπόννησος είναι βόλτα στο πάρκο. Τώρα αν πω ότι με νοιάζει η τοπική κοινωνία της Τρίπολης συγκεκριμένα, ψέμματα θα πω και δεν το θέλω.

Δε με νοιάζουν τα απομονωμένα μέρη αρκεί να έχει να φάω, έχω διανυκτερεύσει εδώ:
Εικόνα
σύνορα Ρουμανίας - Ουκρανίας
Προχτές ήμουνα στον Ταΰγετο, σε έναν οικισμό στα 800 μ. ύψος ονόματι Τόριζα. Φανταστικό μέρος, αξίζει τον κόπο να κάνεις μια διανυκτέρευση αν περάσεις από Σπάρτη προς Γύθειο
(βέβαια ίσως είναι κάπως κυριλέ το μοναδικό ξενοδοχείο για τα γούστα σου)

Τώρα, Τρίπολη που γράφτηκε για διακοπές είναι για πολλά βίτσια :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#730726 Ερώτηση προς Καλαματιανούς: Πόσο safe είναι να αφήσω overnight το αυτοκίνητο για φόρτιση εδώ (έχει φορτιστή εκεί που είναι το μπλε peugeot); Είναι "ήσυχη" γειτονιά;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#730728
Scotch έγραψε:Ερώτηση προς Καλαματιανούς: Πόσο safe είναι να αφήσω overnight το αυτοκίνητο για φόρτιση εδώ (έχει φορτιστή εκεί που είναι το μπλε peugeot); Είναι "ήσυχη" γειτονιά;

Φορτιστη δεν ξερω αν εχει, το καλοκαιρι νομιζω δεν ειχε, αλλα ειναι ο "πανω" δρομος της παραλιας, πισω απο το λιμεναρχειο και διπλα σε σουπερμαρκετ. Θεωρειται κεντρο δηλαδη, εχει κοσμο, αυτοκινητα και κινηση. Η Φαρων διπλα ειναι επισης κεντρικη λεωφορος της πολης
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#730734 Απ' ό,τι βλέπω στα σχόλια στο google, πριν ένα μήνα δεν λειτουργούσε ο φορτιστής, οπότε μάλλον θα κοιτάξω για άλλον.

Ποιον θα επέλεγες από τους φορτιστές που φαίνονται εδώ στον χάρτη; Ιδανικά να είναι κοντά σε καμία πλατεία ή στη θάλασσα, να πίνουμε τον καφέ μας και να φορτίζουμε ταυτόχρονα. Σκεφτόμουν και αυτόν στο filoxenia, αν δεν είναι μόνο για πελάτες του ξενοδοχείου.