Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#803735 Το αγαπημένο μου τοπικό :inlove: ....

Φέτος παίχτηκε το σενάριο εξωτερικό για καλοκαίρι..
Ευτυχώς μπήκα λίγο να δω τιμές εισιτηρίων κλπ , οπότε γρήγορα γρήγορα έφαγε άκυρο... :lol:

Από νησιά έπαιξαν τα εξής 3 : Κρήτη (έχουμε ξαναπάει) , Μυτιλήνη και Κέρκυρα...Για διάφορους λόγους αποκλείσθηκαν τα 2 πρώτα (πολλές ώρες στο καράβι , γύρω στα 500€ τα ακτοπλοϊκά , κλπ )

Λοιπόν , να είμαστε καλά , είπαμε φέτος να πάμε ξανά προς τα Επτάνησα.... :inlove:


Προορισμός ---------> Κέρκυρα :s_yes
διαμονή γύρω στις 6 νύχτες .

Ρώτησα κανά 2 φίλους κ γνωστούς , μου πρότειναν να μείνω κάπου στην μέση του νησιού και ανατολικά ( Δασιά , Γουβιά , Κοντόκαλι , Ύψος κλπ) ώστε να είμαι κοντά και στην πόλη της Κέρκυρας αλλά και στον Βορρά και στις ωραίες παραλίες και στην Παλαιοκαστρίτσα κλπ...
Ως προς την τοποθεσία διαμονής συμφωνείτε;
Οι 6 μέρες δεν ειναι σχετικά οκ; δεν θέλω να σηκώσω και την τελευταία πέτρα του νησιού , να δούμε 4-5 όμορφες παραλίες , κανά 2 όμορφα χωριά κλπ...Μετά εξάλλου θα πάμε για 4η χρονιά Πέρδικα-Σύβοτα... :inlove:
Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#803738 Έλα μωρή παικτούρα Γιάνη :metalo:
Ας βγει στο τηλέφωνο γνωστός τεζλοκτόνος να σου πει τα κρυφά μυστικά και πως να τα ανακαλύψεις(sic) :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#803742 Φίλος που πηγαίνει στου χουργιό του στην Κέρκυρα κάθε καλοκαίρι, γυρνάει πίσω με άπειρα καντήλια λόγω υγρασίας πάντως. :shifty:
Γυρνάει περισσότερο κουρασμένος αντί για ξεκούραστος λέει. :shifty: :shifty:

Κι εγώ θα πάω, καλώς εχόντων των πραγμάτων επτάνησα φέτο, Κεφαλονιά (Μαρκόπουλο) στον κολλητό. :inlove:

ΥΓ. #1 Κρήτη δεν πας μια και δυο φορές. Έχω πάει από πιτσιρικάc τουλάχιστον 7 και λέω ότι είναι λίγες (και είναι).
ΥΓ. #2 Φρόντισε να φτυαρίζω κανένα γκαράζ αύριο μεθαύριο πότε θα χιονίσει ξερωγώ και να μου ανοίγεις καλοκαιροτοπικά.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#803743 Πέταξε το πρωτάθλημα οπότε αρχίσαμε να σκεφτόμαστε το καλοκαίρι από τώρα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803744
diplomat έγραψε:
ΥΓ. #1 Κρήτη δεν πας μια και δυο φορές. Έχω πάει από πιτσιρικάc τουλάχιστον 7 και λέω ότι είναι λίγες (και είναι).
.


Η Κρήτη είναι τόπος που σε βάζει στην διαδικασία να τον γνωρίσεις, όχι να τον δεις.
Έχω πάει 5 φορές και έχω αφήσει μέρη που δεν έχω δει καν στις 68 μέρες που έχω περάσει εκεί.
Αλλά σε μαγεύουν τα μέρη, οι άνθρωποι, το φαΐ!! και χαλάς παραπάνω μέρες για να τα γευτείς περισσότερο.



.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#803745 Ε, ναι. Προσωπικά εάν είχα την ευκαιρία να στήσω τη ζωή μου εκτός Αττικής, η 3η επιλογή (2η Καταυλάκι για ευνόητους λόγοι), θα ήταν η Κρήτη. Για ιδανικό καλοκαιρινό εξοχικό δε, 2η επιλογή η Κρήτη, χάνοντας από τη μπατρίδα, αυτή τη φορά όχι για ευνόητους λόγοι, μα μόνο και μόνο λόγω απόστασης από την Αττική.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#803746 Καλώς τον Γιαννίκ! Αν μπορείς να αποφύγεις τον Αύγουστο ή να πας μετά τις 20/08 θα είναι καλύτερα. Θα προσπαθήσω να γράψω σχετικά, αλλά η διαμονή που σου πρότειναν είναι πολύ καλή αρχή
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#812111 Κλείσαμε και μεις για μέσα Ιουλίου 6 βράδια στη Σύρο (513€, δύο υπνοδωμάτια - 1 διπλό κρεβάτι και 2 μονά). Κλείσαμε ακτοπλοϊκά με αυτοκίνητο (477€ αμάξι με ζευγάρι και δύο παιδιά), βρήκαμε ενοικιαζόμενο στη Ποσειδωνία (Ντελαγκράτσια). Και μετά μια βδομάδα στο εξοχικό και μπάνιο στην εξωτική Ψάθα και στο Πόρτο Γερμενό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#812115 1 χιλιάρικο για διακοπές; Θα προτιμούσα να πάω κάπου εξωτερικό με τόσα και ίσως έμεναν και ρέστα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#812117
Dimitris_P έγραψε:1 χιλιάρικο για διακοπές; Θα προτιμούσα να πάω κάπου εξωτερικό με τόσα και ίσως έμεναν και ρέστα


Λάθος οπτική γωνία. Στο εξωτερικό πας για "κούραση". Στην Ελλάδα για ξεκούραση και φαγητό. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#812123
Dimitris_P έγραψε:1 χιλιάρικο για διακοπές; Θα προτιμούσα να πάω κάπου εξωτερικό με τόσα και ίσως έμεναν και ρέστα



Που θα πήγαινες για 6 βραδιά 4 άτομα μαζί με αμάξι με λιγότερο από 1000€?
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#812125
Dodger έγραψε: ζευγάρι και δύο παιδιά

πότε πρόλαβες; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#812137
NickTG έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:1 χιλιάρικο για διακοπές; Θα προτιμούσα να πάω κάπου εξωτερικό με τόσα και ίσως έμεναν και ρέστα



Που θα πήγαινες για 6 βραδιά 4 άτομα μαζί με αμάξι με λιγότερο από 1000€?

Βασικά αυτό.
Όποιος έχει οικοκομική εικόνα για λιγότερα, ας μου το πει.


Το εξωτερικό, μιας και είχα κάνει το άθλημα αυτό για κάποια σερί καλοκαίρια, πρέπει να γίνεται με πλήρη συνείδηση.
Giuseppe Busso έγραψε:..Στο εξωτερικό πας για "κούραση".

Πρακτικά πρέπει να τρέχεις από τις 06:00 μέχρι τις 24:00 ξέρωγω ειδικά αν είσαι με γκρούπ. Ξεπατώνεσαι δλδ αλλά το αντίτιμο είναι το...προφανές.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#812156 Γιατί; Και στο εξωτερικό μπορείς να επιλέξεις χαλαρές διακοπές, και στο εσωτερικό δραστήριες.

Τα 1000€ για μεταφορικά διαμονή εξωτερικό για 4 άτομα 7 μέρες ακόμα και χωρις αυτοκίνητο, μιλάμε για 50€ εισιτήριο και 80€ δωμάτιο για 4; Θέλει πολύ καλή αναζητηση για να βρεις κάτι τέτοιο....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#812160 1000€ είναι χωρίς όλα τα υπόλοιπα, φαγητό, ποτά κλπ. Ακόμη κι έτσι, σαφώς φθηνότερα θα βγει από το εξωτερικό, εκτός αν μιλάμε για καμιά Αλβανία ή Μαυροβούνιο.