Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#624989 Είναι ένα νησί μεγάλο άρα θέλει αυτοκίνητο και διαδρομές και είναι θέμα που να μείνει κανείς. Αλλά έχει ομορφιές και ωραίες θάλασσες. Και δεν έχω πάει ποτέ. Ξέρω ότι έχει μια σεισμική ευαισθησία.
Θέλω να πάω και αναζητώ ομορφιά, θάλασσα, ησυχία και χωρίς κόσμο και καλό φαΐ. Καλύτερα δίπλα σε καλή θάλασσα.
Πότε είναι καλύτερα, πότε να αποφύγω.
Πως πάνε; Αυτοκίνητα, αεροπλάνα, καράβια. Βολεύει με δικό μου αυτοκίνητο από Αθήνα ή απευθείας πτήση από ξενητιά (αν υπάρχει) και νοικιάρικο.
Πως είναι το οδικό δίκτυο, το παρκάρισμα, η πρόσβαση σε παραλίες;
Διαθέτω 5-10 μέρες. Πόσο να μείνω;
Να μείνω σε ένα μέρος ή να αλλάξω; Και σε ποια μέρη;
Όποια γνώση διατίθεται ας μαζευτεί εδώ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#624991 Ωραίο μέρος και νερά , περάσαμε καλά
Θυμαμαι οτι εχει πολυ οδήγηση και οι δρόμοι λόγο πιο χάλια απο συνήθως, ειδικά κάτι διαδρομές Αγία ευφημια- Φισκάρδο...άμα εχεις μεγάλο αμάξι παίζει να ειναι ταλαιπωρία.
Είχαμε μείνει νότια με τη λογική οτι πάμε και Αργοστόλι για βόλτες , τελικά οταν φύγαμε ειπαμε την άλλη φορά θα μένουμε κοντά στη Σαμη ως μέρος με καλύτερη πρόσβαση γενικά.
Απο κόσμο ηταν οκ αλλά αρχές Ιούλη , ειναι και 3-4 χρόνια τώρα...
Θυμούνται ακόμα τα παιδιά τη βαρκάδα στα δυτικά , τη μεγάλη σπηλιά με τις βάρκες, τα νερά (εκείνη την παραλία που γυρίστηκε το μαντολίνο με τον Κέιτζ , ο μικρός μου την εχει για πετσμαρκ κρυστάλλινα νερά )
Το καράβι απο κυλληνη δεν εχει το άγχος του Πειραιά στο φόρτωμα αμαξιού
Γενικά ξανά πήγαινα άνετα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#624998 Η Κεφαλονιά έχει πολλές ωραίες παραλίες οπότε είναι κρίμα να μείνεις σ ένα μόνο μέρος. Κάνα δυο είναι δύσβατες, δεν θυμάμαι ονομασίες, αλλά αξίζουν.

Θα πρότεινα και μονοήμερη Ιθάκη αν βγαίνει ο χρόνος.

Αν έχεις τη δυνατότητα πέτα κατευθείαν και νοίκιασε αμάξι.

Θες ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 5 ημέρες. Είναι μεγάλο νησί
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#625000 Είναι απ' εκεί η σύζυγος, ενώ εκεί έκανα και το "αγροτικό" μου ως δάσκαλος. Περνάω πάρα πολύ χρόνο στο νησί, θα σου γράψω αναλυτικά αργότερα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#626630 Εγω πηγα και εμεινα Σαμη με το σκεπτικο οτι ειναι στην μεση περιπου του νησιου οποτε ολα ειναι κοντα και τελικα νομιζω οτι δικαιωθηκα... Εχει πολυ οδηγηση το νησι, ολα ηταν καμια ωρα πανε και αλλα τοσο γυρνα! Εποχη διαλεξα Σεπτεμβριο και νομιζω ηταν εξαιρετικη για τα γουστα μου μιας και ειχε τοσο οσο απο κοσμο ενω η μεταβαση ακριβως επειδη εμεινα στη Σαμη ηταν λιγο πολυ προδιαγεγραμμενη. Αυτοκινητο, Ιονια οδος, σταση στον Αστακο για καφε οσο περιμεναμε το φερρυ και μας αφησε το καραβι 5 λεπτα απο το δωματιο.

Καταπρασινο νησι με πολυ φυσικη ομορφια! Και πολλα μερη να δεις, οι πρηροφοριες για τα οποια ειναι ευκολα προσβασιμες ονλαιν... Ενδεικτικα αναφερω Φιρκαρδο (φοβερο κολπακι για μπανιο το Φωκι), Αργοστολι, Ληξουρι, Ασσος, Σπηλαιο Μελισσανης, Μυρτος, Ξι, Εμπλυση! Ορεξη να ειχεις να οδηγεις...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#626639 Περάστε και από Ιθάκη!!! Από Σάμη είναι 20 λεπτά με το ίδιο καράβι, και φευγετε για αστακό μετά η το καλοκαίρι πάτε στο Νυδρι Λευκάδος μια ώρα δρόμος. Έχει όμορφο στροφηλικι αλλά και θέα από ψηλά σαν να είσαι σε αεροπλάνο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By teddx
#627031 Η Σάμη δεν ειναι στη μέση του νησιού. Στη μέση είναι είναι το Αργοστόλι. Αν θες να γυρίσεις το νησί η καλύτερη λύση είναι το Αργοστόλι και σαν πρωτευουσα είναι πιο κοσμοπολίτικο με περισσότερες επιλογές σε οτιδηποτε. Από Αργοστόλι προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και να πας είσαι το πολύ σε μια ώρα. Το καλοκαίρι είχα πάει. Μια ώρα για ληξουρι και παραλία Ξι ( οπωσδήποτε κάνεις και άργιλοθεραπεία για το χαβαλε) στα δυτικά. 45' για Μύρτο και 1,15 για Φισκάρδο στα βόρεια, 45-1 ώρα για Σάμη Πορο στα ανατολικα . Επειδή κάθε 15' έχει πλοίο ξηλουρι-αργοστολι πεταγεσε το βράδυ και για μια βόλτα απέναντι στο Ληξούρι έτσι για να αλλάξεις κλίμα.
Το αυτοκίνητο είναι αναγκαίο όχι μονο αν θέλεις να γυρίσεις αλλα ακόμη και για μπάνιο. 5-6 μέρες θες μόνο να γυρίσεις στα βασικά μέρη αν θες να πας και Ιθάκη πρέπει να προσθέσεις και άλλη μέρα.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#702094
224v έγραψε:Περάστε και από Ιθάκη!!! Από Σάμη είναι 20 λεπτά με το ίδιο καράβι, και φευγετε για αστακό μετά η το καλοκαίρι πάτε στο Νυδρι Λευκάδος μια ώρα δρόμος. Έχει όμορφο στροφηλικι αλλά και θέα από ψηλά σαν να είσαι σε αεροπλάνο.

< Note >


Ειδα εχθες το βραδυ στην TV ενα "οδοιπορικο" απο το νησι και ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ που το εκθειαζεις.
Ειναι πανεμορφη και με πολλα "τουριστικα" ενδιαφεροντα....... Αν το επιτερεψουν οι καταστασεις θα επιχειρησω ενα ταξειδι..........
Άβαταρ μέλους
By 224v
#702100 Να ειδοποιήσεις εάν το αποφασίσεις θα χαρώ να βρεθούμε ειδικά εκτός εποχής!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#702128
Dimsabas έγραψε:Είναι απ' εκεί η σύζυγος, ενώ εκεί έκανα και το "αγροτικό" μου ως δάσκαλος. Περνάω πάρα πολύ χρόνο στο νησί, θα σου γράψω αναλυτικά αργότερα.

Τελικά δεν έγραψες αναλυτικά αργότερα όμως. Για πες που άξιζει να μείνεις Αργοστόλι, Σάμη ή άλλου;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#716644 ναι το είδα σήμερα , ήταν αναγκαίο να γίνει, αλλά με χρέωση στην εταιρία που φαληρισε!!. ίσως θα έπρεπε να έχει κατάθεση εγγυητικής όταν ξεκίνησε τη δραστηριότητα που να καλύπτει το κόστος απεγκαταστασης.
σιγά μη προβλέπεται κάτι τέτοιο!!!!.
πηγαίνω με το φουσκωτό στη μια από αυτές. μπορείς καί με αυτοκινητο με πολύ προσοχή. τουλάχιστον με το Juke. πιο δύσκολα να καθαρίσουν τη ξηρά που είχαν τις εγκαταστάσεις....για τον γόνο.

< Note >