Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#624139 Από τα 3 που αναφέρθηκαν, μόνον Σύβοτα και πέριξ θα πρότεινα κι εγώ. Η απόσταση είναι λίγο μεγάλη βέβαια όταν υπάρχει μικρό παιδί και θα χρειαστούν στάσεις, αλλά ο δρόμος είναι πολύ καλός μέχρι την Ηγουμενίτσα. Και πάλι, με μικρά στο αμάξι, θέλεις 5+ ώρες, μην πω 6+.
Είναι πολύ όμορφα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#624171 Σύβοτα από εμένα, έχει και την Πάργα κοντά, την είσοδο στον Άδη αν ενδιαφέρεστε.... Σε 3 ώρες είσαι Άρτα...μετά διαλέγεις..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#624412 Είχα πάει Πήλιο πριν μερικά χρόνια με το παιδί μικρό, νομίζω 3,5 ήταν και αυτό που θυμάμαι ήταν το ξερνοβολητό λόγω στροφών.
Αλλά και ωραία φάγαμε και ωραία τα ξενοδοχεία που μείναμε και ωραίες οι διαδρομές και οι θάλασσες. Απλά όχι με μικρά παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#624435 Εντάξει μωρέ δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Εγώ τα τριγυρνάω στο Πήλιο κάθε Καλοκαίρι από δύο χρόνων. Με λίγο προσοχή στις στροφές, ανοικτά παράθυρα, συχνές στάσεις, να κάθονται ψηλά, να κοιτάνε έξω και μακριά, είναι οκ.
Από την άλλη δεν είναι και όλα τα παιδιά το ίδιο. Αλλά ζαλιζονται πιο εύκολα, αλλά λιγότερο εύκολα και άλλα καθόλου.
Εμένα ο γιος μου δε ζαλίζεται και δεν ζαλιζοταν καθόλου. Περισσότερο ζαλίζεται η κυρα ή εγώ άμα δεν οδηγαω από τον μικρο. Η κόρη μου αντίθετα ζαλίζεται όχι υπερβολικά εύκολα αλλά ζαλίζεται. Σαν παιδί. Με μια σωστή διαχείριση όμως είναι οκ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#624447 Η μόνη θετική ανάμνηση που μου έχει μείνει από το Πήλιο είναι το εστιατόριο Ανατολή στην μία από τις τρεις πλατείες της Τσαγκαράδας (εκεί που ήταν η Αστυνομία). Κάθε μέρα περίμενα πότε θα ανοίξει (άνοιγε προς βραδάκι) για να πάμε για φαγητό! Όσα χρόνια και να περάσουν δε θα το ξεχάσω!!! :yahoo:

Κατά τα άλλα, Πήλιο δεν ξαναπήγαινα ούτε μόνος είτε με παιδί! :s_hang
Από θάλασσες μόνο το Χορευτό μας είχε αρέσει και ήμασταν και τυχεροί γιατί πέσαμε σε μέρες που δεν είχε καιρό και κύματα.

Από τις άλλες δύο επιλογές που αναφέρει ο giannik ασυζητητί Θεσπρωτία. Δεν υπάρχει σύγκριση με Πλαταμώνα. Περισσότερους Θεσσαλονικείς θα βρεις να κάνουν διακοπές το καλοκαίρι στα Σύβοτα και την Πάργα παρά στον Παντελεήμονα, που είναι και δίπλα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#624461 Πήλιο και εγω συμφωνω στα κλασικά μέρη με πολύ μικρά παιδιά ίσως δεν πολύ λέει εκτός αν κινηθείτε πιο νότια προς Αιγαίο πάντα. Εμένα πχ πιο πολύ ακόμα και από τις κλασικές παραλίες στα βόρεια ας πούμε μου άρεσαν τα Ποτιστικά εκεί νομίζω είναι οκ και για μικρά παιδιά. Αλλιως ανάμεσα στα άλλα δύο Σύβοτα μόνο και για τις θάλασσες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#624686 Εδω να πω οτι αν κολυμπας Αη Γιαννη, Χορευτο, κλπ, ανοιχτεις στα βαθια και γυρισεις, σε πιανει δεος βλεποντας τον πρασινο ογκο του βουνου. Μαγεια :inlove: