Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#624070 Οι γνωρίζοντες ποιο σημειο προτείνετε για καλοκαιρινές διακοπές; μου προτάθηκε ο Άγιος Ιωάννης.
Θα είμαστε με τα παιδιά, θέλω θάλασσα κοντά δλδ όχι ορεινό χωριό. Θα πηγαίνουμε κ με το αμάξι σε άλλες θάλασσες..
Γνώμες όπως κ ονόματα καταλυμάτων ευπρόσδεκτα..

.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#624071 Για οικογενειακά καλά είσαι , όπως και Τσαγκαράδα
Απο την άλλη μεριά , το Τρικέρι.

Παραλίες, που όμως δεν είναι απαραίτητα οι πλέον φιλικές προς οικογένεια, Νταμούχαρη, Φακίστρα.

Έχει μπόλικα καταλύματα στη Τσαγκαράδα και πέριξ.
Καλή κουζίνα επισης (κοντά στο κεντρικό δρόμο, Αλεξάνδρα ή κάτι τέτοιο)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#624074 Λόγω παιδιών θα προτιμηθούν οι πιο ήσυχες παραλίες (όχι σε θέμα κόσμου αλλά σαν νερα/κύματα) κ θέλω κοντά να έχει κάποιο παραλιακό χωριό με ταβέρνες κλπ..

.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#624075 Φακίστρα έχω πάει 4 φορές, ποτέ δεν έχω πετύχει παιδάκι :lol: Λογικό, μιας και θέλει κατάβαση σουρβάιβορ για να φτάσεις στην αμμουδιά. Άσε που 9 στις 10 έχει κύμα.
Καλές ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΕΣ για οικογένεια θάλασσες είναι Λεφόκαστρο-Αφυσσος με καλά παραλιακά ουζερί.
Νομίζω το Πήλιο είναι ψιλοταλαιπωρία αν κουβαλάς παιδιά και μπαγκάζια. Είναι για ζευγάρι και τέρμα γκάζι να ξοδεύεις μία ώρα σε πήγαινε - έλα στις παραλίες μέσα απ' τα βουνά. Αν δεν σου αρέσει αυτό, καλύτερα μην το προτιμήσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#624077
rocsta έγραψε:Νομίζω το Πήλιο είναι ψιλοταλαιπωρία αν κουβαλάς παιδιά και μπαγκάζια. Είναι για ζευγάρι και τέρμα γκάζι να ξοδεύεις μία ώρα σε πήγαινε - έλα στις παραλίες μέσα απ' τα βουνά. Αν δεν σου αρέσει αυτό, καλύτερα μην το προτιμήσεις.

Την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ. Ακόμα κι εγώ που οδηγούσα ζαλιζόμουν στις στροφές :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#624078 Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα scrinshot κ τα
δείχνω στην Gianikαινα..!!!

Φέτος θέλει λέει αυτή να διαλέξει μέρος κ μου είπε να κάνω έρευνα μεταξύ
1) Πήλιο κ περιξ
2) Συβοτα κ περιξ
3) Πλαταμωνα κ πέριξ...


Υ. Γ
Εγω θελω εννοείται Πελοπόννησο. Δεν με χαλάει καθόλου να ξαναπάω Μεσσηνία..



.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#624079 Παραλία Αγ. Σαράντα μακράν καλύτερη από Αγ. Ιωάννη και τις άλλες που είναι extreme sport για παιδακια.

Να πας Πήλιο και να την βγάλεις στον Αγ. Ιωάννη για μια εβδομάδα πχ δεν λέει, είναι για να γυρίζεις καθημερινά.

Έχω φίλο με καταγωγή προς Λαυκο μεριά και λέει ότι είναι ωραία για την φαμίλια αλλά δεν έχω πάει ο ίδιος...ακομα

< >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#624081 gianik, θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους, δεν προτείνεται το Πήλιο για οικογένεια, θα ξερνοβολάνε σε κάθε διαδρομή τα παιδάκια, αν σκοπεύεις να το απολαύσεις όπως πρέπει το Πήλιο. Σύβοτα αρκετά πιο βατή επιλογή και λόγω περισσότερων υποδομών.
Πλαταμώνας και πέριξ ναι μεν έχει μπόλικες ενδιαφέρουσες επιλογές (Όλυμπο και παράλια Λάρισας-Κίσσαβο σε απόσταση μίας ώρας), αλλά παραείναι δομημένος γύρω από τους Ντόπιους τουρίστες και τα Βαλκανικά Γκρουπ, με αποτέλεσμα να στερείται πολλών ποιοτικών επιλογών σε φαγητό - ποτό, το θεωρώ χαμηλής ποιότητας προορισμό σε σχέση ας πούμε με τα Σύβοτα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#624082
gianik έγραψε:Εγω θελω εννοείται Πελοπόννησο. Δεν με χαλάει καθόλου να ξαναπάω Μεσσηνία..

Όποιος γουστάρει Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη, Φοινικούντα δεν είναι για Πήλιο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#624083
socratesn έγραψε: θα ξερνοβολάνε σε κάθε διαδρομή τα παιδάκια, .

Αυτό έτσι κ αλλιώς, από την πχιότητα των φαγητων (έχω 4 στα 4 τσιρλιπιπιά σε τυχαίες επισκέψεις). Μακράν η χειρότερη κουζίνα σε όλη την Ελλάδα για εμένα. :eat:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#624085 Θα πεις ισως ειμαι υπερβολικός, αλλά δυστυχώς για μένα το 4/4 ισχύει. Αν είχα επιλογές θα πήγαινα προς τα κάτω. Άφυσσος (θα πρότεινα για οικογενειακά) Λαύκος - Μηλίνα, Τρικέρι - Αγ. Κυριακή :inlove:
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 23 Ιαν 2020, 20:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#624086 Με πείσατε..
Ελπίζω θα πεισθεί κ το αφεντικό.

Πάω να μελετήσω το τοπικό που άνοιξα περσι για Συβοτα κλπ

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#624125
JimClark έγραψε:
socratesn έγραψε: θα ξερνοβολάνε σε κάθε διαδρομή τα παιδάκια, .

Αυτό έτσι κ αλλιώς, από την πχιότητα των φαγητων (έχω 4 στα 4 τσιρλιπιπιά σε τυχαίες επισκέψεις). Μακράν η χειρότερη κουζίνα σε όλη την Ελλάδα για εμένα. :eat:
Αυτό είμαι πολύ περίεργος πως το κατάφερες, έχω φάει άπειρες φορές σε διαφορετικά μέρη στο Πήλιο και πότε δεν με πείραξε κάτι, ίσα ίσα έχει άνω του μετρίου φαγητό σε πολλά καταστήματα, από σπιτικο-ταβερνα μέχρι πιο γκουρμέ.

Εκτός αν χτύπησες κανένα πεινιρλι με πατάτες + Ουγγαρέζα στον Βόλο πιο πριν οπότε λογικό να πειράξει το αμαθο στομάχι σου

< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#624131 Πηλιο για Καλοκαιρι θα έρθεις Ξινοβρυση σύντροφε. :)