Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By glf
#585450 Ναι κάτι τέτοιες ιδέες μου ρίχνει :)
Άβαταρ μέλους
By bebes
#587970 Καλημερα,
να ρωτήσω κάτι ακόμα.
Αγία Νάπα, Παραλίμνι κλπ μπορώ να πάω, ή πρέπει να περάσω τα "σύνορα";
Εχω μπερδευτεί με τις μαύρες γραμμές (συνεχόμενες και διακεκομμένες) στο google maps :(

Απ'οσο καταλαβα απο άλλους χαρτες, πρέπει να περασω απο μια "γκρίζα" περιοχή;
Περνάει το νοικιάρικο ή θα εχω θεμα;
Άβαταρ μέλους
By skous
#587984 Πάς κανονικά (απο Πάφο).
Πιο πέρα (Αμμόχωστό) δεν πάς.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#589386 Επιστρέψαμε απο Κύπρο, ολα καλά.
Ταλαιπωρηθήκαμε λίγο απο τη ζέστη, ειδικά στα παραθαλάσσια λόγω υγρασίας.
Δεν ανέβαινε υπερβολικά το θερμόμετρο, αλλά η υγρασία μας πέθανε.

Μου εκανε εντύπωση η τάξη (όλα στη σειρά) και η ανάπτυξη.
Η Λεμεσός αλλού θύμιζε Νίκαια και αλλού Ντουμπάι.
Πολλά έργα, τεράστια συγκροτήματα με ευρηματικά σχέδια.

Η Λάρνακα καλή κι αυτή, μου φάνηκε οτι εχει καλύτερες παραλίες απο η Λεμεσό.
Μπάνιο καναμε τελικα στην Αγία Νάπα, στο νησί.
Η υπόλοιπη δεν μου αρεσε πολύ, ενα τεράστιο τουριστικό χωριο, αν και στα ψηλότερα εχει κάποιες πολυ ωραίες γειτονιές.

Η Λευκωσία εχει μια άλλη αρχοντιά.
Ειναι κάποιες λεπτομέρειες που δείχνουν οτι είναι πρωτεύουσα.
Βρήκαμε αναν παλίο φιλο εκει, μας γυρισε, μας πηγε για ψάρι και καρπάτσιο :inlove: , μας ξεναγησε και γυρω γυρω, μια χαρα.
Απλά οι Τουρκαλάδες δεν με αφησαν να περασω στα κατεχόμενα γιατι ειχα παλία ταυτότητα (με την οποία βέβαια ειχα πάει Κωνσταντινούπολη πριν λίγα χρόνια).
Περάσαμε και τα χωρια του Τρόοδος, μας επιασε και μια μπορα στις ανηφόρες... :(
Καλό το βουνό, αλλά δεν θα ξαναπάω οταν ερθω ξανα στην Κύπρο (γιατι θα ξαναέρθω). Αλλου θυμίζει Πήλιο, αλλού Μέτσοβο, δεν ειναι άσχημο αλλά δεν είναι και κατι που μου λείπει. Εχω μπουχτίσει στα βουνά εδω :lol:

Γενικά η εντύπωση που αποκομίσαμε ήταν πολύ καλή, δεν πίστευα οτι θα μου άρεσε τόσο πρίν ξεκινήσω.
Υπάρχει τρομερή ανοικοδόμηση παντού, κάνουν τα άσχημα μέρη να φαίνονται όμορφα.

Το ιδιο και το παραλιακό μέτωπο στις πόλεις. Ακόμα κι εκει που ειναι όλο βράχια εχουν διαμορφώσει πεζοδρόμια, διαδρομές και δραστηριότητες κάνοντας τη βόλτα στην παραλία απολαυστική.

Ενα μεγάλο Μπράβο στου Κύπριους λοιπόν απο μένα.
Οι άνθρωποι είναι επιστήμονες στον τουρισμό.
Δεν επικροτουν τον πρωτογενή τομέα, φαίνεται να μην τους ενδιαφέρει.
Ολο το κράτος είναι προσηλωμένο στις υπηρεσίες τουρισμού.

Βρήκαμε ανθρώπους (που δούλευαν στο νησί) απο ολα τα μερη του πλανητη.

Οι Τουρκοκύπριοι (που έχουν και τις καλύτερες παραλίες) εχουν μείνει 100 χρόνια πίσω.
Λογικά θα μετανιώνουν κάθε μέρα που κάλεσαν τους Τούρκους και εγινε η εισβολή.
Τωρα είναι πίσω απο τον ήλιο, ενώ η Εληνοκυπριακή κοινότητα ευημερεί...

Πιστεύω το γυρίσαμε καλά το νησι, κάναμε 650 χιλιόμετρα (φτηνα καύσιμα :) )
Οταν ξαναέφθω θα πάω πιο στοχευμένα.
Άβαταρ μέλους
By skous
#589391 Τα παραλές..

Πίσω απο την τουριστική βιτρίνα της παραλιακής θα βρείς περιοχές που θυμίζουν και Σεπόκια και Αγ. Βαρβάαρα και στάνες κλπ.

Επίσης υπάρχει τεράστια ανοικοδόμιση, αλλα άναρχη (θα έλεγα και με προχειροκατασκευές) και με 0 πολεοδομεία οπότε όλα γίνονται μπουρδελο (παίζει να αγοράσεις σε σούπερ ομορφη πολυκατοικία και σε 1-2 χρονια να είναι τσαντίρι με τις προσθήκες που θα κάνουν οι γειτονές σου...)
Και όπως μου έχουν μεταφέρει ντόπιοι, χάνεται η όποια γραφικότητα που ειχαν οι πόλεις/χωρία λόγω της τρελής ανοικοδόμησης (πχ η Λεμεσός ήταν σαν ψαροχώρι με ψαροταβέρνες στην παραλία κλπ). Τώρα αν θυμαμαι καλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ (εκτος απο 2 new age)

Επίσης οδική συμπεριφορά είναι γενικά ΓΤΠ και θυμίζει περισσότερο Ασία παρά Ευρώπη - οτι να ναι προσπεράσεις, προτεραιότητες, παρκαρισματα 100% πανω σε πεζοδρόμια (άντε στην καλύτερη το 50%) και φυσικά σε όλες τις γωνίες υπάρχει χόρος για πάρκινγκ. Γενικά στα @@ τους ο πεζός, και εαν κάτι είναι >20μ απο το σπίτι τους, θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο και εννοείται ότι θα παρκάρουν μπροστά (και ας μην έχει χώρο)

Γενικά σε συμπεριφορά ατόμων πολλές φορές θυμίζει μάλλον κωλοχώρια της Ελλάδας.
Βέβαια υπάρχουν και νορμάλ ανθρωποι, οπότε να μην τους αδικώ, δεν είναι όλοι το ίδιο.

Αλλά όπως μου είπε κάποιος εύστοχα, έχουν πάρει όλα τα ελλατώματα των Ελλήνων, και όλα τα ελλατώματα των Άγγλων :)



< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#589399 Για την οδήγηση τους θα διαφωνήσω.
"Εγγλέζοι" ήταν.
Το παρκάρισμα όντως ειναι πονεμένη υπόθεση, ειδικα στις γειτονιές.
Στο δρόμο όμως ήταν κύριοι. Δεν ειδα πουθενα καφριλίκια και γενικά αισθανόμουν άνετα οτι δεν θα γινει κάτι απρόοπτο μπροστα μου.

Η πλάκα ηταν που σταματήσαμε καπου για δευτερόλεπτα, μας κόρναραν και πεταχτήκαμε να μπουμε αμέσως στο αυτοκινητο να φύγουμε.
Μόνο που μπήκαμε ανάποδα, εγω απο αριστερα και η γυναίκα απο δεξια.
Οταν βγηκαμε να αλλάξουμε γελούσαν και οι πισω :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589410 Ένα δίκιο το έχει ο skous.
Χρειάζεται αρκετή δουλίτσα ακόμα.... αλλά σε σύγκριση με πριν 20-30-40 χρόνια υπάρχει σαφής πρόοδος, μάλιστα ήταν τόσο ραγδαία λόγω και μετάκινησης του πληθυσμού που δημιούργησε διαφορά κακά και δεν πρόλαβε να βελτιωθεί η συμπεριφορά.

< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#589438 Ακριβώς

@bebes Δεν έχεις ζήσει καθημερινότητα γιαυτο δεν είδες αουγκανισμό στον δρόμο :)

Εδω γνωρίζω περιπτώσεις που «μπατζετάρουν» τον μήνα το πρόστιμο που αφορά σε οδήγηση και κινητό, τι να λέμε τώρα....


< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#589457 Καφριλικια δε κάνουν, αλλά απλά δεν το έχουν, ειδικά για νησί που είχε και έχει άπειρα αμάξια. Μεγάλο ρόλο και τα τραγικά λάστιχα που χρησιμοποιούνται και στη συντήρηση δε σπάνε και ρεκόρ. Αφηρημενοι, μιλάνε στα τηλέφωνα, η φάση παρκάρισμα όπως Ελλάδα δεν υπάρχει γιατί γενικά υπάρχει χώρος να παρκάρεις με τη μούρη. Πολύ επικίνδυνες οι γιαγιάδες που οδηγούν και που δεν έχουμε Ελλάδα.

Σε ότι αφορά τη συμπεριφορά προς πεζούς είναι μπροστά από την Ελλάδα αρκετά.

don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589467 Πριν καμιά ωρίτσα 100 μέτρα από το σπίτι, E class μπροστά σταματάει και βάζει όπισθεν για να μπει σε πάρκινγκ σπιτιού, δεν έχει παρει χαμπάρι ότι είμαι από πίσω, κορναρω επί 5 sec συνεχόμενα μέχρι που πετάχτηκε γείτονας από την αυλή και είπε στον οδηγό να σταματήσει 10 πόντους πριν μου την ρίξει.

Με κοιτούσε μετά και χαμογελούσε ο μπάρμπας.
Στο χωριό μου είμαι ότι θέλω κάνω...

Στα τουριστικά τώρα, γύρισα από κρασοχωρια και εντυπωσιάστηκα με την πρόοδο στον τουρισμό στο Ομοδος, ωραίο χωριό με τον πεζόδρομο του, το δωρεάν δημοτικό πάρκινγκ, ευγενεστατοι ντόπιοι σερβιτόροι και πολύ σωστές τιμές σε καφέδες και φαγητά. Επιτέλους κάποιοι κατάλαβαν τι έχουν και το δουλεύουν κατάλληλα.

Επίσης ταβέρνα Πυρκος στην Βάσα Κοιλανιου, μακράν η καλύτερη τοπική ταβέρνα που έχω φάει σε γεύσεις αλλά και τιμες. Το κουνελάκι στιφάδο ήταν άπαιχτο.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#589494 dimik πώς είναι το κλίμα τις τελευταίες μέρες με τα γεωτρύπανα παρα πόδας? Γενικά στην καθημερινότητα κουβεντιάζεται η φαση?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589519 Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά :lol:
Διαβάζω κανένα ελληνικό μέσο ή μου λέει κανένας φίλος από Ελλάδα ότι είμαστε στα πρόθυρα πολέμου :hmmm:

Εδώ είναι καλοκαιράκι, έχει τουρισμό, ο κόσμος επέδραμε στις παραλίες το 3ήμερο, bussines as usual. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#589521
dimik έγραψε:Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά :lol:
Διαβάζω κανένα ελληνικό μέσο ή μου λέει κανένας φίλος από Ελλάδα ότι είμαστε στα πρόθυρα πολέμου :hmmm:

Εδώ είναι καλοκαιράκι, έχει τουρισμό, ο κόσμος επέδραμε στις παραλίες το 3ήμερο, bussines as usual. :rtfm:

Το ραδιόφωνο (μάλλον επιασα το κρατικό) συνέχεια για τον Αναστασιαδη και τα ψηφισματα της ΕΕ έλεγε.

Απο τους ανθρώπους (με οσους ετυχε να μιλήσω) δεν ασχολιόταν κανένας, εμείς ενδιαφερόμασταν περισσότερο.

Αν και απ'οσο κατάλαβα, οι μισοί κάτοικοι του νησιού δεν είναι Κύπριοι, είναι ξένοι, οπότε ενας λόγος παραπάνω να μην ασχολούνται
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#589547 Κανείς δεν ασχολείται, τα ενοίκια είναι πάντα μεγάλο θέμα.
Γενικά το ηθικό σε ότι αφορά τους Τούρκους είναι χαμηλό, αρκετά φυσιολογικό βέβαια.

don't blame the marketing