Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Serf
#581518 Για φέτος σκεφτόμαστε διακοπές προς Θάσο ή Σαμοθράκη. Θέλουμε να αποφύγουμε τα νησιά που την περίοδο του δεκαπενταύγουστου (δεν μπορώ να πάρω άδεια μεγαλύτερη της εβδομάδας άλλη περίοδο) υπάρχει πολυκοσμία/νταβαντούρι/κτλ. Ιδανικά ψάχνουμε να νοικιάσουμε ένα διαμέρισμα/δωμάτιο/κτλ "πάνω στο κύμα", να ανοίγουμε πόρτα και ο μικρός (σχεδόν 3 ετών εκείνη την περίοδο) να μπορεί να παίξει στην άμμο με εμάς να επιβλέπουμε από τη βεράντα του δωματίου (πολλά θέλω, ε;;; ).

Ποια τα + & - των δύο αυτών νησιών, πέρα από το προφανές ότι η Θάσος είναι πολύ κοντά στην ηπειρωτική Ελλάδα, δεδομένου ότι θα ανέβουμε με αυτοκίνητο από Αθήνα μέχρι Καβάλα (στην περίπτωση της Θάσου) και όπου χρειαστεί (στην περίπτωση της Σαμοθράκης);;; Κάποια συγκεκριμένη πρόταση για ενοικίαση;

Για Θάσο βρήκα κάποια πράγματα στις συζητήσεις που έγιναν σε https://petrolheads.gr/viewtopic.php?f= ... 8&p=263713 και https://petrolheads.gr/viewtopic.php?f= ... 8&p=261644 .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#581526 Ο μικρός ακούει trance?

Δεν θεωρώ την Σαμοθράκη κατάλληλη για "οικογενειακές" διακοπές με τόσο πιτσιρίκι.

Η Θάσος είναι πολύ καλύτερη για τέτοιου είδους διακοπές.

Τα νησιά του Β.Α Αιγαίου έχουν αποκλειστεί;
Έχω κάνει πχ πολύ ωραίες διακοπές στην Χίο περίοδο 25αυγουστου όπου είχε τα πάντα, από πανηγύρι σε κάθε χωριό μέχρι απόλυτη ηρεμία.

Λήμνος και Λέσβος θα ήταν επίσης στις επιλογές μου.

Αποφεύγεις έτσι το roadtrip από Αθήνα και με ένα αεροπλανάκι μπαίνεις κατευθείαν στο νοικιαρικο αυτοκίνητο και πας όπου θες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#581529 Τρομάζω στην ιδέα "πώς θα χωρέσουν όλα" σε 2-3 βαλίτσες για να πάρουμε το αεροπλάνο!!! Κουβαδάκια, σκατουλάκια, κτλ... Χίος ήταν η αρχική πρόταση της :inlove: και αντιπρότεινα Θάσο λόγω εγγύτητας στη στεριά :)
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#581530
Serf έγραψε:Για φέτος σκεφτόμαστε διακοπές προς Θάσο ή Σαμοθράκη. Θέλουμε να αποφύγουμε τα νησιά που την περίοδο του δεκαπενταύγουστου (δεν μπορώ να πάρω άδεια μεγαλύτερη της εβδομάδας άλλη περίοδο) υπάρχει πολυκοσμία/νταβαντούρι/κτλ. Ιδανικά ψάχνουμε να νοικιάσουμε ένα διαμέρισμα/δωμάτιο/κτλ "πάνω στο κύμα", να ανοίγουμε πόρτα και ο μικρός (σχεδόν 3 ετών εκείνη την περίοδο) να μπορεί να παίξει στην άμμο με εμάς να επιβλέπουμε από τη βεράντα του δωματίου (πολλά θέλω, ε;;; ).

Ποια τα + & - των δύο αυτών νησιών, πέρα από το προφανές ότι η Θάσος είναι πολύ κοντά στην ηπειρωτική Ελλάδα, δεδομένου ότι θα ανέβουμε με αυτοκίνητο από Αθήνα μέχρι Καβάλα (στην περίπτωση της Θάσου) και όπου χρειαστεί (στην περίπτωση της Σαμοθράκης);;; Κάποια συγκεκριμένη πρόταση για ενοικίαση;

Για Θάσο βρήκα κάποια πράγματα στις συζητήσεις που έγιναν σε https://petrolheads.gr/viewtopic.php?f= ... 8&p=263713 και https://petrolheads.gr/viewtopic.php?f= ... 8&p=261644 .


Στη Θασο τη 2η φορά που έμεινα, πηγα Χρυσή Αμμο κ ειχα κλείσει στο καινούργιο τότε Iliorama Luxury Apartments. Cocomat στρώματα, όλο καινούργιο, ακτή καλή ακριβώς απέναντι, καλη ηχομόνωση, κουζίνα κλπα.

(αμα θεωρεί το forum οτι κάνω διαφήμιση, δεν κάνω. Απλά έψαξα μετά απο 2 χρόνια το κατάλυμα στο booking, κ δυσκολεύτηκα να το ξαναβρώ, σχεδόν πάντα είναι κλεισμένα ολα).

Αμα βρεις κ αντέχεις οικονομικά, αξίζει.

Ε, απο κει κ περα, Λιμεναρια, Marble Beach, Θεολογο για κρεατα κ φυση/βουνό.
Η Χρυσή Αμμος σαν περιοχή εχει πολύ κόσμο απο Βαλκάνια, δεν ασχολήθηκα κ πολύ το βράδυ, απλα εκει κοντά έχει κ μια γκαλερί / μουσείο σε ενα διατηρηθεν σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#581537 Από Θάσο δεν ξέρω, δεν έχω πάει, καλά λόγια ακούω αλλά είναι νησί τουριστικό και με αρκετή κίνηση. Και η ιδέα να βλέπω τις πλωτές αντλίες πετρελαίου δεν με ενθουσιάζει.
Αν έχεις φτάσει Καβάλα για να πας Θάσο τότε κυριολεκτικά μια ευθεία Εγνατία σου μένει για να πας Αλεξανδρούπολη και να πάρεις το καράβι για Σαμοθράκη (που δε θυμάμαι πόσο θέλει). Εκεί έχω πάει και είχα μαγευτεί. Ήταν βέβαια νωρίς, νομίζω Μάιος οπότε εκτός σαιζόν και πολύ ήσυχα αλλά ήταν από τα ειδικά, κάπως περίεργα και ιδιαίτερα νησιά (όπως πχ και η Σκύρος που επίσης μου άρεσε). Ευχαριστήθηκα ησυχία, διαφορετικά τοπία αλλά και ποικιλία, φτηνό και πολύ καλό φαγητό και μια χαρά θάλασσες (μόνος μου που το εκτιμώ). Δεν ξέρω αν σε άλλες εποχές γίνεται πανικός αλλά αν γίνεται θα είναι σε λίγα μέρη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#581554
Serf έγραψε:Τρομάζω στην ιδέα "πώς θα χωρέσουν όλα" σε 2-3 βαλίτσες για να πάρουμε το αεροπλάνο!!! Κουβαδάκια, σκατουλάκια, κτλ... Χίος ήταν η αρχική πρόταση της :inlove: και αντιπρότεινα Θάσο λόγω εγγύτητας στη στεριά :)


Τα κουβαδάκια αγόρασε τα από εκεί μόνο για τις διακοπές. 2-3 ώρες υπόθεση θα είναι το αεροπλάνο συνολικά. Το ταξίδι με το αυτοκίνητο πολύ μεγαλύτερο όμως.

Η σύζυγος θαρρώ είχε δίκιο... όπως πάντα.

Για Θάσο υπολόγισε και τον βαλκανιο τουρισμό που έχει αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια.




< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#581953 Και εγώ έχω την εντύπωση πως η Θάσος θεωρείται πολύ περισσότερο προορισμός για οικογενειακές διακοπές από την Σαμοθράκη. Επίσης, πιθανότατα έχουν και "καλύτερες"/ πιο κατάλληλες παραλίες για παιδιά.

Τα τελευταία χρόνια πολλοί επιλέγουν και την Λήμνο για διακοπές. Καλό φαγητό, αξιοπρεπείς παραλίες και χαμηλές σχετικά τιμές. Βέβαια θέλει αρκετές ώρες με το καράβι, καμιά σχέση με Θάσο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#581954
kubiak έγραψε:
dimik έγραψε:Ο μικρός ακούει trance?
Κάνουν πολλά πάρτι εκεί;


όχι , κάτι ναρκωτικά περνούσαν στα φανάρια αυτοκινήτων κ στα λάστιχα μόνο

κάποτε βέβαια, που η trance σκηνή ήταν στα πάνω της, cosmosis, hallucinogen ,transwave, ololinquini , yahel , parasense , ωραία χρόνια :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#581969 Στη Σαμοθράκη δεν έχει παραλίες για οικογένεια πλην μίας. Αν δεν είσαι εναλλακτικός ή του βουνού δεν πας Σαμοθράκη.

Στη Θάσο πλέον έχει άπειρους Ρουμάνους και Βούλγαρους, αλλά όχι τόσο τη βδομάδα του 15αυγουστου. Θέλει όμως λίγο ψάξιμο γιατί πλέον οι πληρότητες έχουν ξεφύγει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#643462 Στο βόρειο Αιγαίο πέλαγος ανήκει και η Χίος. Που η καλή μου σκέφτεται αν η κατάσταση με τον ιό το επιτρέπει να επισκεφτούμε κυρίως επειδή ο πατέρας της κατάγεται από εκεί (αλλά δεν έχει πάει από παιδάκι). Η ίδια μπορεί να είχε πάει εκεί 1-2 φορές σαν φοιτήτρια και έχει καλές αναμνήσεις. Οπότε δεν υπάρχουν οικογενειακοί δεσμοί ή διασυνδέσεις.
- αυτοκίνητο με καράβι ή αεροπλάνο+ενοίκιο
- που να μείνω, που να πάω, τι να φάω
Εγώ έχω μόνο περάσει 1-2 μέρες με ιστιοπλοϊκό πριν από χρόνια και με βάση αυτό δεν είναι από τα μέρη που θα επέλεγα, για αυτό και ρωτάω.
Μιλάμε για τέλη Αυγούστου, αξίζει να πάμε και γιατί;
Βασικά ζητούμενα, ωραία θάλασσα κοντά στη διαμονή, ησυχία-ανοργάνωτες παραλίες και όχι μπιτσόμπαρα, καλό φαγητό, ξεκούραστο (όχι σκαρφαλώματα για παραλίες ούτε τεράστιες διαδρομές σε βουνά ή κωλόδρομους). Καλές τιμές και καλοί άνθρωποι στα συν (οι τρελλοί/ιδιαίτεροι άνθρωποι δεν μας ενοχλούν, προσθέτουν χρώμα).

Ή τι άλλο έχετε να προτείνετε για οπουδήποτε στην Ελλάδα που να καλύπτει τα παραπάνω. Νομίζω ότι θα ήθελα να αποφύγω τη Χίο.
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#643467 Απ'οτι ακουω στη δουλεια, οταν "ομαλοποιηθει" η κατασταση, Χαλκιδικη-Αμμουλιανη-Θασο, θα παιξει πανικουλης απο βορειους γειτονες.
Με βαρια καρδια, θα ελεγα να την αποφυγεις για φετος, εκτος αν δεν εχεις σκοπο να μετακινεισαι και βρεις κατι οπως το περιγραφεις.
Γενικα παντως τη θεωρω απο τα πολυ ομορφα και υποτιμημενα νησια.
Απλα θελει λιγο ψαξιμο, δεν ειναι αναγκη να πας οπου παει το μπουγιο...(γενικοτερο σχολιο αυτο!)

Imho δες για Λημνο, Χιο, Σαμο, με αυτη τη σειρα, γι'αυτο που ψαχνεις!
Καλες διακοπες!
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#643519 Χωριό Καμάρες στη Σίφνο. Απαγορεύονται τα αυτοκίνητα, θα βγαίνεις στην παραλία για άραγμα, ταβερνάκι τσίλικο πάνω στο κύμα, μπαράκι το αυτό. Το νησί δεν είναι μεγάλο για να σε φάνε οι αποστάσεις.
Είχα πάει πριν 18 χρόνια, ιδανικά για μουχλοδιακοπές.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#643549
sknipper έγραψε:Στο βόρειο Αιγαίο πέλαγος ανήκει και η Χίος. Που η καλή μου σκέφτεται αν η κατάσταση με τον ιό το επιτρέπει να επισκεφτούμε κυρίως επειδή ο πατέρας της κατάγεται από εκεί (αλλά δεν έχει πάει από παιδάκι). Η ίδια μπορεί να είχε πάει εκεί 1-2 φορές σαν φοιτήτρια και έχει καλές αναμνήσεις. Οπότε δεν υπάρχουν οικογενειακοί δεσμοί ή διασυνδέσεις.
- αυτοκίνητο με καράβι ή αεροπλάνο+ενοίκιο
- που να μείνω, που να πάω, τι να φάω
Εγώ έχω μόνο περάσει 1-2 μέρες με ιστιοπλοϊκό πριν από χρόνια και με βάση αυτό δεν είναι από τα μέρη που θα επέλεγα, για αυτό και ρωτάω.
Μιλάμε για τέλη Αυγούστου, αξίζει να πάμε και γιατί;
Βασικά ζητούμενα, ωραία θάλασσα κοντά στη διαμονή, ησυχία-ανοργάνωτες παραλίες και όχι μπιτσόμπαρα, καλό φαγητό, ξεκούραστο (όχι σκαρφαλώματα για παραλίες ούτε τεράστιες διαδρομές σε βουνά ή κωλόδρομους). Καλές τιμές και καλοί άνθρωποι στα συν (οι τρελλοί/ιδιαίτεροι άνθρωποι δεν μας ενοχλούν, προσθέτουν χρώμα).

Ή τι άλλο έχετε να προτείνετε για οπουδήποτε στην Ελλάδα που να καλύπτει τα παραπάνω. Νομίζω ότι θα ήθελα να αποφύγω τη Χίο.


Μην την αποφύγεις, είναι πανέμορφη ειδικά αν θέλεις ησυχία και ανοργάνωτες παραλίες.
Πλην του χωριού Καρφάς, που γίνεται της τρελής, όλα είναι ήρεμα.
Προτίμησε να μείνεις δυτικά (Βολισσός, Μεστά) ή νότια (Κώμη, Εμποριό).

Έχει όμως μεγάλες αποστάσεις αν θέλεις να την γυρίσεις και πολλά μέρη να δεις, ακόμα και ορεινά. Και καλό φαγητό.
Τα καμποχώρια και τα μαστιχοχώρια είναι ονειρικά!
Και η πόλη είναι ωραία, και για περπάτημα!

Προτείνω καράβι με το αυτοκίνητο σου, με μια καμπίνα κοιμάσαι το βράδυ και φτάνεις ξημερώματα φρέσκος.