Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#580621 Ανοίγω τοπικό συζήτησης για τις επικείμενες (γεροί να είμαστε) διακοπές στη ΒΔ Ευρώπη.

Θα πάμε τέλη Ιουνίου, θα κάτσουμε 11 βράδια. Οι πρώτες μου σκέψεις είναι: 7 βράδια σε κάποιο χωριό στη Βαλωνία. Θέλω μικρό μέρος ώστε οι εξορμήσεις μας να μην έχουν μπες/βγες σε πόλη, θέλω να μπορώ να παρκάρω (έχω κλείσει ΙΧ για όλες τις μέρες) άνετα. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε της νυχτερινής ζωής ιδιαίτερα. Γιατί Βαλωνία; Ώστε να μπορώ να συνενοηθώ με τον τοπικό μπακάλη ή φούρναρη και γιατί είναι σε καλύτερο σημείο από τη Φλάνδρα. Κοντά σε Γαλλία, Λουξεμβούργο, Γερμανία και όχι ιδιαίτερα μακριά από τα δυτικά και ενδεχομένως την Ολανδία. Τα 7 βράδια έχουν το πλεονέκτημα της έκπτωσης που δίνουν τα περισσότερα Airbnb και μπορώ να βρω στο 50αρικο το βράδυ αξιοπρεπέστατα (τουλάχιστον από μακριά) καταλύματα.

Στη συνέχεια το πρόγραμμα λέει Πάρκο Αστερίξ. Μαζί με διανυκτέρευση και πάρκινγκ μας βγαίνει περίπου 220. Ακούγονται πολλά, αλλά νομίζω ότι είναι λογική τιμή. Μέσα στην εκδρομή θα είναι και τα γενέθλια του μικρού και αυτό είναι το δώρο γενεθλίων του. Δεν μπαίνω σε λογική σύγκρισης με Eurodisney έτσι κι αλλιώς η εμπειρία μας από theme parks είναι μηδενική άρα πάμε και βλέπουμε. Άλλο ένα ή δύο βράδια μετά στο Παρίσι έτσι για να λέει ο μικρός ότι πήγε (οι γονείς έχουμε ξαναπάει) και περισσεύει ένα βράδυ που θα το περάσουμε (είτε το πρώτο είτε το τελευταίο) κοντά στο Αϊντχόφεν που θα είναι και η πτήση.

Θέματα για συζήτηση:
- 7 μέρες στο Βέλγιο: που πάμε; μερικά που σκέφτηκα:
1 μέρα Μπρυζ και παράλια. Αν βγει και Δουνκέρκη καλώς. Φαντάζομαι θα έχει και κάτι πολεμικό μνημείο για τον μπαμπά.
1 μέρα Pairi Daiza. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο, οι πρώτες πληροφορίες λένε πως αξίζει με το παραπάνω
1 μέρα Λιέγη, Αρδένες (Σπα, Μπαστόν Nuts!)
1 μέρα Λουξεμβούργο, Τρίερ
1 μέρα (κατά προτίμηση Κυριακή) Βρυξέλες
1 μέρα χαρακώματα (Σομ, Βερντέν, Υπρ όπου βολέψει)
Τίποτα άλλο για να δω στο Βέλγιο; Αμβέρσα; εκβολές Ρήνου; κάτι άλλο; κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη

- 1 μόνο μέρα στην Ολλανδία: που πάμε; Το Αϊντχόφεν αξίζει; Αλλιώς; Ρότερνταμ; Χάγη; που; Κάτι άλλο λιγότερο αστικό;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#581515 Τον περασμένο Δεκέμβριο (του '18) μείναμε σε χωριό της Φλάνδρας (Leffinge) και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα να συνεννοηθούμε τόσο με τον μπακάλη όσο και με τον φαρμακοποιό του χωριού στα αγγλικά :) Το αναφέρω σε περίπτωση που το γλωσσικό έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο στην επιλογή της Βαλονίας.

Αυτά που μπορώ να σου προτείνω από τη στιγμή που μπορείτε να κινηθείτε εκτός πόλεων και θα ευχαριστηθούν μικροί (κυρίως) και μεγάλοι:
- Plopsaland De Panne (https://www.plopsalanddepanne.be/en): μια light Eurodisney
- Antwerp Zoo (https://www.zooantwerpen.be/en/): πολύ μεγάλος ζωολογικός κήπος με ανοιχτό και κλειστό (σκεπαστό) χώρο
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#581528 Corto, Eindhoven ουτε για αστείο. Τσέκαρε λίγο αυτά που έχω γράψει στο τόπικ της Ολλανδίας για εναλλακτικε΄ς επιλογές και τα λέμε.

Απ το Βέλγιο σου λείπει η Brugge, Gent (δεν είναι δυνατόν να μη δε τις δείς :dizzy: ), Αμβερσα επίσης πολύ καλή, επίσης αν έχεις χρονο Leuven ενα πέρασμα (μικρή φοιτητούπολη με γαμάτο κέντρο). Λιέγη δεν έχει τπτ, εκτός αν έχεις κάποιο βίτσιο με ανθρακωρυχεία. Λίγο παραπέρα απ την Λιέγη βέβαια ειναι το Eiffel Parc που έχει ωραία μέρη, αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
Τώρα Namour και περιξ ειναι ομορφα, αλλά Trier Πολύ καλύτερο. Απο εκείνη την μεριά είσαι πολύ κοντα στο Maastricht που είναι το μόνο που αξίζει να δεις (και όντως αξίζει).

Για να ανακεφαλαιώσω, θεωρώ άκυρο να πας Βέλγιο και να αφήσεις εκτος Brugge Gent, οποτε ίσως σκέψου και το ενδεχόμενο να μοιράσεις τις διανυκτερεύσεις
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#581957 Ρε συ! Δε διαβάζεις τι γράφω; Εννοείται πως θα πάω τουλάχιστον Μπρυζ, για Γάνδη να πω τη μαύρη αλήθεια δεν έχω ακούσει εξίσου καλά λόγια, αλλά θα σε εμπιστευτώ. Ο λόγος που θα πάρω όλες τις μέρες στο ίδιο κατάλυμα είναι η έκπτωση που δίνει η πλατφόρμα στις 7 μέρες και πάνω και το ότι δε θέλω να μετακινούμαι συνέχεια. Βέβαια αν κάνω πάνω από 2 μέρες αυτά τα εξτρά χιλιόμετρα ίσως να εξανεμίζω το κέρδος της έκπτωσης και δεν ξέρω.

Λιέγη και περιοχή των Αρδενών τη σκέφτομαι για να πάω Μπαστόν και Σπα κυρίως. Και λόγω επαγγέλματος αν έχει όμορφα επισκέψιμα ανθρακωρυχεία θα ήθελα να τα δω. Μααστρίχτ έχω πάει 2 φορές δεν ξέρω αν θέλω να ξαναπάω
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#581963 Τη Γάνδη δεν την έχω γυρίσει ιδιαίτερα, μιας και τις δύο φορές που πήγα είχα 2-3 ώρες διαθέσιμο χρόνο, αλλά ομολογώ πως μπροστά σ' αυτήν την εικόνα που αντίκρισα μπαίνοντας ... λύγισα :lol:
Εντύπωση επίσης μου είχε κάνει η ποιότητα του γυναικείου πληθυσμού. Θαρρούσες πως μόλις σχόλασε κάποια εκδήλωση της Victoria Secret. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#582032 Έφαγα σκάλωμα με το Μπρυζ, δε το δα απ το κινητό:tomato:

Eπειδή είναι επαγγελματικό βίτσιο δε μπορώ να προσδιορίσω το τί θεωρείται όμορφο σε ένα ανθρακωρυχείο, σίγουρα εχει ενδιαφέρον, απλά είναι μόνο αυτό στην Liege, η πόλη δε λέει τπτ.
Η Γάνδη είναι πολύ καλή, οποιος έχει πει το αντίθετο δεν νοίωθει. Εχουν γραφτει κι εδω μέσα εστιατόριο και μπαρ (ειναι και το κλασσικό που δίνεις το παπούτσι σου για να πάρεις το ειδικό ποτήρι :lol: ). Θα ξαναπώ για Antwerpen και Leuven, στα πλαίσια του city trip. Ωραίες πόλεις με ζωή, και καλά μπαρ-εστιατόρια. Ειδικά η Antwerpen είναι μεγάλη πόλη, αρκεί να μην έχει κανα βίτσιο η γυναίκα με διαμάντια :s_biggrin

Τώρα τα πάρκα, για μένα είναι άξια λόγου αν κάνεις κανα ποδήλατο ή περπάτημα, με το αυτοκίνητο δεν λέει κάτι ιδιαίτερο
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#583615 Ερώτηξη: Με το πάρκινγκ τι παίζει στις μεγάλες ή στις όχι και τόσο μεγάλες πόλεις; Αξίζει να πάρεις αμάξι ή πας με συγκοινωνία; Σε κοντινές μικρές πόλεις (κοντά σε μεγαλύτερες) μήπως συμβαίνει το ίδιο κοντά στους σταθμούς; Βάλτε και το Παρίσι στην απάντηση αν ξέρει κανείς, μία ημερήσια εκεί θα την κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#583673 Πληρώνεις ένα πάρκινγκ, δεν έχει να κάνεις και κάτι άλλο από κει που θα είσαι (Θα φας πολυ χρόνο με τα τραινα).
Ημερήσια Παρίσι να φανταστώ απ το πάρκο του Αστερίξ?
Απο κει λογικά θα έχει τραίνο που θα βολεύει :hmmm:
Εκλεισα κι εγώ ένα τριήμερο Βέλγιο αρχές Ιούνη για οδηγημα με τη μηχανή. Πρώτο βράδυ θα σκάσω Antwerpen και μετά θα πα προς Λουξεμβουργο :superman:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#583735 Θα μένω (πλέον είναι οριστικό) λίγο έξω από το Ναμύρ. Οπότε σκέφτομαι αν αξίζει να κατέβω με αμάξι στη Βρυξέλλα. Δεν ξέρω τι θα έχει να κάνω εκεί, αλλά θα πάμε. Αμαρτία να μην πάμε. To τραίνο είναι μία ώρα και 10 ευρώ ο κάθε ενήλιξ και το παιδί τζαμπαντάν. Σε βενζίνες και πάρκιν πιο λίγα θα φάω ή πιο λίγο θα ταλαιπωρηθώ;

Για το Παρίσι τώρα. Η μία διανυκτέρευση θα γίνει μέσα στο πάρκο. Είναι τα γενέθλια του μικρού. Μετά έχω 2 επιλογές για μία μέρα στο Παρίσι. Η μία είναι κανένα μέρος κοντά σε RER να κατέβω με συγκοινωνία ή κανένα φτηνό Ibis budget (θα είναι χάλια αλλά θα το ανεχθούμε - 150αρικα δε δίνω).

Στις άλλες πόλεις που θα πάω (σίγουρα Μπρυζ, Τρίερ, Λουξεμβούργο για να μπει η πινέζα, πιθανότατα Γάνδη και Αμβέρσα) θα πάω με αμάξι και ότι βγει. Στα κοντινά Ναμύρ, Ντινάν λέω να πάω βραδάκι να μην έχω θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#583742 Γάνδη είχαμε παρκάρει εδώ --> Parking Sint-Michiels (P7)
Sint-Michielsplein 8, 9000 Gent, Belgium
+32 9 266 29 20
https://maps.app.goo.gl/cVeivEivJNT6JJJ3A
Brugges εδώ --> Parking Biekorf
Naaldenstraat 8, 8000 Brugge, Belgium
+32 50 33 90 30
https://maps.app.goo.gl/ykRWyTeUirTmrkQc6
Άνετα και στις δύο περιπτώσεις, κεντρικά και όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (όπως κάτι εξωφρενικά 10ευρα που πληρώνεις για μια ώρα κοντά στο Σύνταγμα π.χ.).
Θυμάμαι ότι υπήρχαν πολλές επιλογές στάθμευσης, δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#583763 Βρυξέλλες καλύτερα με τραίνο, γινεται της ποτάνας με το αμάξι. Σε ολες τις υπόλοιπες πιο ευκολα θα κινηθεις με το αμάξι, θα έχεις και μεγαλύτερη ευελιξία και γενικά σαν κόστος πάνω κάτω το ίδιο θα σου ρθει.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#583766 Βρες τι θέλεις να δείτε στις Βρυξέλλες. Ανάλογα τι θέλετε κρίνεις για το αμάξι. Πχ Atomium είναι αρκετά εκτός

rx8_drifter έγραψε:Εκλεισα κι εγώ ένα τριήμερο Βέλγιο αρχές Ιούνη για οδηγημα με τη μηχανή. Πρώτο βράδυ θα σκάσω Antwerpen και μετά θα πα προς Λουξεμβουργο :superman:


Ελα για καφε ρε


< >
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#583831
gianik έγραψε:
JasonLouk έγραψε:.......

Ελα για καφε ρε


< >



:hmmm:
έχω χάσει επεισόδια;;
Oui.
rx8_drifter έγραψε:Ποτάρες το βράδυ αντβερπίν? :metalo:
Φορτίζω πατινι ήδη.

< >