Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#566728 Τα μεταφέρω εδώ.
Θωμά σβήσε και μετέφερε σε παρακαλώ το post από το άλλο θέμα για να σβήσω κι εγώ το προηγούμενο

Dimitris_P έγραψε:Σε ποια συνοικία προτείνεται ολιγοήμερη διαμονή; Παρατηρώ τρελά σκαμπανεβάσματα στις τιμές των ξενοδοχείων, οπότε προτιμάται κάτι v4m με καλή συγκοινωνία.


Τελικά θα πάμε και στη Στουτγκάρδη, έχουμε και φίλους εκεί να μας φιλοξενήσουν, οπότε η ερώτηση διαμορφώνεται ως εξής: Μιας και θα είναι 3 ημέρες, ΣΚΔ, αξίζει το ένα βράδυ διαμονή στη Φρανκφούρτη, πχ Κυριακή βράδυ και εξερεύνηση της Φρανφούρτης λίγο Κυριακή και λίγο Δευτέρα (η πτήση επιστροφής είναι το απόγευμα) ή δεν έχει τπτ αξιόλογο η Φρανκφούρτη και να μείνουμε Σ και Κ Στουτγκάρδη και απλώς λίγη Φρανκφούρτη τη Δ μέχρι να φύγουμε ; Μου'χουν πει ότι και Χαϊδελβέργη είναι πολύ ωραία :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566730
Dimitris_P έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ακουμπάω εδώ ερώτηση για Φρανκφούρτη:

Σε ποια συνοικία προτείνεται ολιγοήμερη διαμονή; Παρατηρώ τρελά σκαμπανεβάσματα στις τιμές των ξενοδοχείων, οπότε προτιμάται κάτι v4m με καλή συγκοινωνία.


Τελικά θα πάμε και στη Στουτγκάρδη, έχουμε και φίλους εκεί να μας φιλοξενήσουν, οπότε η ερώτηση διαμορφώνεται ως εξής: Μιας και θα είναι 3 ημέρες, ΣΚΔ, αξίζει το ένα βράδυ διαμονή στη Φρανκφούρτη, πχ Κυριακή βράδυ και εξερεύνηση της Φρανφούρτης λίγο Κυριακή και λίγο Δευτέρα (η πτήση επιστροφής είναι το απόγευμα) ή δεν έχει τπτ αξιόλογο η Φρανκφούρτη και να μείνουμε Σ και Κ Στουτγκάρδη και απλώς λίγη Φρανκφούρτη τη Δ μέχρι να φύγουμε ; Μου'χουν πει ότι και Χαϊδελβέργη είναι πολύ ωραία :hmmm:

Το ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο θέμα, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάτι γενικότερο για Γερμανία, όλα είναι "νόθα" :lol:

Gude
Τι να μας πεί η βιομηχανική Στουτγκάρδη, πλέμπα μάνα μου. Εδω είναι πόλη των τραπεζών :iconcool:
Μοίρασε το. Στουτγκάρδη μουσεία Μέρκ και Πόρσε σα βασικά, η πολη σε μια μερα ξεπετιεται όπως και η Φρανκφουρτη, αν εισαι με αμαξι σταματάς και Χαιδελβέργη :inlove: :inlove: αν θές γκούγκλαρε για τον δρόμο του κρασιού (Weinstraße) ή βάλτω στα αγγλικά μου εχουν πει ωραια πραγματα δεν τ έχω κάνει λόγω βαρεμάρας. Φρανκφούρτη έχουμε την πλατεία Willy Brandt Platz που ηταν η παλιά ΕΚΤ, έχει το΄συμβολο του €, να ανέβεις στον Main Tower (ουρανοξυστης να δεις την πολη απο ψηλα), η παλιά πόλη, η παλιά νέα πόλη :lol: (die neue Altstadt :lol: ), να δεις μουσεία, είναι ολα στον ιδιο δρομο πανω στο ποτάμι, περπατάς στο ποτάμι, τι άλλο έχουμε? :hmmm: , την νεα ΕΚΤ θα την δείς μια |λογοκρισία| κτίριο είναι τζάμπα τα 1,2 δις €, έχουμε ακτίνα για να σε έβαζα στο GSI να σε ξεναγήσω σε επιταχυντές :iconcool: έλα από Μάιο που θα έχουμε Shutdown. Χονδρικά αυτά
Εντιτ: Να συμπληρωσω τεχνικα μουσεια Speyer kai Sinsheim
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#566733 Έριξα μια ματιά στα εισιτήρια τραίνου Φρανκφούρτη-Στουτγκάρδη, Φρανκφούρτη Αεροδρόμιο-Φραν ξενοδοχείο, Φραν - Χαιδελβέργη και δεν συμφέρουν. Με 54€ κλείνω για 3 μέρες αμάξι στη Hertz. Μήπως να το κάνω έτσι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566804
Dimitris_P έγραψε:Έριξα μια ματιά στα εισιτήρια τραίνου Φρανκφούρτη-Στουτγκάρδη, Φρανκφούρτη Αεροδρόμιο-Φραν ξενοδοχείο, Φραν - Χαιδελβέργη και δεν συμφέρουν. Με 54€ κλείνω για 3 μέρες αμάξι στη Hertz. Μήπως να το κάνω έτσι; :hmmm:

Εννοείται αμάξι, το τρένο είναι φωτιά αλλιώς μετακινείσαι με Flixbus κάτι σα ΚΤΕΛ.
Τσέκαρε και Europcar που συνήθως βγαίνει λίγο ποιό φθηνή από την Hertz, σα φθηνότερη λύση η Enterprise.
Για μετακίνηση στην Φρανκφούρτη και γενικά στο κρατίδιο της Έσσης https://www.rmv.de/c/de/start/ (εννοωντας με τα ΜΜΜ)
Για να μετακινηθείς με τα μέσα στην Στουτγκάρδη https://www.ssb-ag.de/
Για τα ΜΜΜ του κρατιδίου της Βάδης Βυρτεμβέργης, πχ Χαιδελβέργη http://www.rnv-online.de/startseite.html
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#566879 Πρέπει να 'χω υπόψιν τους ρύπους ; Υπάρχουν απαγορεύσεις, διόδια κλπ;
Επίσης αν επιλέξω χωρίς χειμερινά ελαστικά, μιας και δεν γνωρίζω από τώρα τον καιρό, και όταν έρθει η ώρα χρειαστούν, θα είναι ήδη πάνω και αυτόματα θα με χρεώσουν εξτρά ή τα προεπιλέγω; Έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτική η χρήση τους :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#567012 Θα έχουν χειμερινά πανω. Οι ρυποι λογικα δε θα σε απασχολήσουν. Να ξέρεις πως ενοικίαση σημαίνει και πάρκινγκ επί πληρωμή παντού. Αυτά.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#567038 Aν τελικά βρεθείς Στουτγάρδη, εκτός απ τα μουσεία πορσε και μερτσεντε, κανε και μια βόλτα στο Εsslingen και στα πέριξ του Β-500. Εχει πολύ ωραίες διαδρομές στον μέλανα δρυμό
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#567402 Με τους ρυπους δεν θα εχεις θεμα, νοικιαρικο αμαξι θα εχεις αρα ολοκαινουργιο συνηθως.
Πάρκινγκ φθηνο ειναι. Υπάρχουν και οι καβάντζες :shifty:
Χειμερινά λάστιχα φοράμε μέχρι το Πάσχα, φέτος 21η Απριλίου (το καθολικό) μην πάει ο νους στο πονηρό... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#568004 Μετέφερα τα περί ενοικίασης στο αρμόδιο τοπικό
viewtopic.php?f=8&t=305&p=568002#p568002
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#568009
Thomas_C200K έγραψε:Πάρκινγκ φθηνο ειναι. Υπάρχουν και οι καβάντζες :shifty:


Τις οποίες ξέρει ο κάθε τουρίστας που νοικιάζει αμάξι για 3 μέρες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#568781 Υπάρχουν παρκόμετρα δηλαδή; Δουλεύουν με κέρματα ή ειδική κάρτα; Αν δεν δω παρκόμετρα υπάρχει κάποια σήμανση που πρέπει να έχω υπόψιν; Εντάξει δεν λέω για downtown, εκεί καλύτερα μετρό φαντάζομαι.
Επίσης υπάρχουν διόδια ή τπτ κρυφές χρεώσεις που πρέπει να γνωρίζω;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#569409 Διόδια όχι ,άλλα πρόσεχε τα όρια ταχύτητας .Έχει πολλές κάμερες.Για τους ρύπους ,το αμάξι θα έχει αυτοκόλλητο στο παρμπρίζ λογικά πράσινο ,οπότε πας παντού.
Εικόνα
Για Στουτγκάρδη.Μουσεία MB & Porsche οπωσδήποτε.Το κέντρο είναι πολύ ωραίο για περπάτημα ,έχει γενικά κίνηση ωραία εστιατόρια ,καφέ...Επίσης μπορείς να πας και στο πύργο της τηλεόρασης (Fernsehturm) κάνεις και βόλτα στο δάσος που έχει γύρω γύρω.Eμένα μου αρέσει πολύ και ο σιδηροδρομικός σταθμός .
Parking έχει πάρα πολλά στο κέντρο με τιμές φθηνότερες από Ελλάδα.Γενικά είναι πολύ χαλαρή και ευκολή πόλη και σχετικά μικρή.
Ωραία εκδρομή είναι και στο Tubingen.Αν κατεβαίνεις από βόρεια ίσως να κάνεις και μια στάση στη Χαϊδελβέργη,ενώ έχει και ένα ωραίο τεχνικό μουσείο στο Sinsheim. https://sinsheim.technik-museum.de/en/
Esslingen η πόλη δεν είναι κάτι τρελό για να πας...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#569491 Μιας και διαμονή στη Φρανκφούρτη θα παίξει μόνο το Σάββατο και θα έχουμε και το αμάξι, δεν μ'ενδιαφέρει τόσο η τοποθεσία όσο να έχει πάρκιν και να είναι κοντά σε μετρό για το κέντρο. Έχω δει μερικά ξενοδοχεία που λένε ότι έχουν ιδιωτικό πάρκιν, αλλά δεν ξέρω αν έχουν έξτρα χρεώσεις (έχω ακούσει ότι μερικά μπορεί να έχουν). Υπάρχει κάποια πρόταση λοιπόν;

Επίσης υπάρχει κάποιο αξιοθέατο εντός Φρανκφούρτης όπου καλύτερα να πας με αμάξι αντί ΜΜΜ; (θα βρέχει λέει εκείνες τις ημέρες)