Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#569840 Ποιά είναι η κατάσταση των δρόμων καθημερινές; Σκέφτομαι μη φάω καμιά πίκρα στην επιστροφή Στουτ->Φρανκ τη Δευτέρα που έχω την πτήση επιστροφής και μήπως είναι καλύτερα να πάω Σάββατο Στουτ. με επιστροφή Κυριακή και Κυριακή - Δευ Φρανκ
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#569886
Dimitris_P έγραψε:Ποιά είναι η κατάσταση των δρόμων καθημερινές; Σκέφτομαι μη φάω καμιά πίκρα στην επιστροφή Στουτ->Φρανκ τη Δευτέρα που έχω την πτήση επιστροφής και μήπως είναι καλύτερα να πάω Σάββατο Στουτ. με επιστροφή Κυριακή και Κυριακή - Δευ Φρανκ

A5 που την θες για αεροδρομιο μποτιλιαρει τις ωρες αιχμης 7-9 το πρωι και μετα 15:00-19:00 και οταν λεμε μποτιλιαρισμα γαμιεται σε συνδυασμο με καναν ηλιθιο που θα τρακαρει και οι απο τις 4 λωριδες θα καθονται οι γερμανοι απο τις 3 ελευθερες να χαζευουν.... σε συνδυασμό και με τα εργα πριν το αεροδρομιο καλα κρασια :inlove:
Εχει και κομματια χωρις οριο :shifty: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#569947 Οπότε να φύγω κατά τις 10 από Στουτ ε;
unlimited όριο ε; Λες να πάρω κανα μεγαλύτερο αμάξι; :innocent:
Βενζίνη λέει βάζεις μόνος σου. Ελπίζω να παίρνουν και cash. Προτιμάμε κάποια εταιρεία εκεί;
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#570115
Dimitris_P έγραψε:Οπότε να φύγω κατά τις 10 από Στουτ ε;
unlimited όριο ε; Λες να πάρω κανα μεγαλύτερο αμάξι; :innocent:
Βενζίνη λέει βάζεις μόνος σου. Ελπίζω να παίρνουν και cash. Προτιμάμε κάποια εταιρεία εκεί;

Σε όλα τα βενζινάδικα βάζεις μόνος σου και πάς στο ταμείο και λές το νουμερο της αντλίας.
Όλα καλά είναι δεν είμαστε Ελλάδα :shifty: , εγώ προσωπικά βάζω σε Shell και Aral γιατί έχω τις αντίστοιχες κάρτες πόντων :lol: , προτιμώ όμως και Esso, Total. Στην κατάταξη τελευταία έχω την Jet και φουλάρω πάντα όταν έχω νοικιάρικο αμάξι και πάντα Ε10 που είναι και ποιό φθηνή :lol: :lol: .
Τηρείς τα όρια προσεκτικά αν θές να παραβιάσεις ντε και καλά κάντω με μαξ τα 10χλμ για μικρό πρόστιμο.
Η τιμή βενζίνης είναι χρηματιστήριο προτιμάς πάντα ή παρα πολυ νωρίς το πρωί μέχρι τις 10 αλλιώς απόγευμα μετά τις 19:00, στο ενδιάμεσο πληρώνεις και έχει και καπέλο μέχρι και +20 λεπτά/λτ.
Ότι μπουκάλι χρησιμοποιήσεις (νερά, αναψυκτικά) προπληρώνεις 0,25€ έξτρα για την ανακυκλωση και τα παίρνεις πίσω οταν τα επιστρέψεις στα μηχανήματα στις εισόδους των sm.
Στα νερά να λές σε μαγαζιά να είναι χωρίς φουσκάλες γιατι έχουν μια λατρεία στο νερό με ανθρακικό :thumbsdown:. Βασικά δεν συμφέρει να παραγγέλνεις νερό να πιείς...., πιές μπύρα. Α πρόσεξε μια μπύρα το όριο σε περίπτωση αλκοτέστ, μην κοιτάς εμένα :lol:
Κράτα το μικρό αμάξι για να βρίσκεις να παρκάρεις :rtfm:
Σάββατο θα είμαι πίσω αν θες συναντιόμαστε Φρανκφούρτη
Καλό ταξίδι και με το καλό να μας έρθεις στο Ντόιτσλαντ.
Από μένα σιγή ασυρμάτου λόγω εξόρμησης :oops:
Εντιτ 1: Μην χρησιμοποιείς κινητό όσο είσαι στο αμάξι έχει 100€ πρόστιμο και 1 πόντο, το ακουμπας μονο οταν εισαι παρκαρισμενος με σβηστό κινητήρα, εχουν περιεργα μπλόκα.
Εντιτ 2: Το Google Maps θα σε σώσει σε περιπτωσεις κίνησης
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#570130 Φαντάζομαι Bluetooth hands free μπορώ να χρησιμοποιώ

Επειδή δεν εχω ξαναοδηγησει με χειμερινά ελαστικά, πρέπει να προσέχω κάτι; Ποια είναι πάνω κάτω τα όρια τους;

Επίσης μπαίνουν παντού; Αν δω χιόνια μπαίνω άφοβα;

Μποτάκια θα χρειαστούν μάλλον
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#571249 Άφιξη FRA Σάββατο πρωί. Ο καιρός νεφελώδης.

Οδηγικό κομμάτι
Αρκετό περπάτημα (τεράστιο το αεροδρόμιο) μέχρι την Hertz για παραλαβή του οχήματος.
Ήταν ένα Opel Corsa ολοκαίνουριο με μόνο 10Κ χλμ :metalo: Είχε bluetooth και cruise control, οπότε κότσαρα στη βάση (είχα πάρει μαζί μου) το κινητό σε google maps και ξεκινήσαμε κατευθείαν.

Οι δρόμοι μεγάλοι και άνετοι, το αμάξι όμως δεν το ένιωθα να πηγαίνει άνετα πάνω από 120 οπότε κράτησα εκεί τη μέγιστη ταχύτητα ακόμα και στις χωρίς όριο περιοχές. Μέχρι 130 σε καμιά προσπέραση. Οπότε επόμενη φορά ίσως πάω σε μεγαλύτερο όχημα να φχαριστηθώ το no limit

Δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερη δυσκολία, σήματα υπήρχαν παντού, πήγαινα πάντα εντός ορίων χάρη στο cruise control. Δεν έπεσα σε μποτιλιάρισμα, λίγο στην επιστροφή από Στουτγάρδη προς Φρανκφούρτη σε έργα αλλά τπτ ιδιαίτερο. Με στάσεις το έκανα σχεδόν 3 ώρες. Σε αυτή τη διαδρομή μάλιστα επειδή έριχνε χιονόνερο ένα όχημα έριχνε αλάτι και έτυχε και βρέθηκα στο πέρασμά του, μνί έγινε τ'αμάξι και πήρα μετά πανιά και άζαξ από το Lidl να μαζέψω τ'ασυμμάζευτα :lol: (ευτυχώς δεν μου είπαν τίποτα)

Α, και ξέχασα τη βάση του κινητού στ'αμάξι :x

Μέρη
Η πρώτη στάση από FRA ήταν καρφί Χαϊδελβέργη. Ωραία πόλη, γραφική, ανεβήκαμε μέχρι το κάστρο χωρίς να μπούμε όμως.
Επόμενη στάση Στουτγκάρδη στο Milaneo. ΤΕΡΑΣΤΙΟ εμπορικό κέντρο. Υπόψιν ότι τα μαγαζιά είναι κλειστά την Κυριακή
Τελικός προορισμός Pliezhausen στους φίλους που μας φιλοξένησαν, γι'αυτό και το περιορισμένο χρονικό ωράριο παραπάνω για να μην τους "ξημερώσουμε"

Κυριακή με βροχερό πρωινό βόλτα στο κοντινό Tubingen και περπάτημα, ανέβασμα εώς ένα κάστρο που έχει. Ωραία ήταν, αλλά χωρίς βροχή θα ήταν καλύτερα. Επιστροφή για ανασυγκρότηση και μετά Στουτγκάρδη στο μουσείο Mercedes και ύστερα βόλτα κέντρο που είχε φτιάξει ο καιρός.
Επιστροφή για μεσημεριανό.
Βραδυνή βόλτα για μπύρα έπαιξε σ'ένα διπλανό χωριό

Δευτέρα με ψοφόκρυο ξεκινήσαμε 11:30 και 2κάτι ήμασταν Φρανκφούρτη. Κάναμε κάτι βόλτες μέσα από το αμάξι αλλά λόγω πίεσης χρόνου και επειγόντων πραγμάτων (βλ. αλάτι) δεν κάτσαμε κάπου να βολτάρουμε.

Επιστροφή FRA και :superman:

Καλά ήταν σε γενικές γραμμές, το πρόγραμμα ψιλοήταν σφιχτό, αλλά δεν πειράζει, ωραία περάσαμε :iconcool:

Μπορεί να προστεθεί και η Στουτγκάρδη στο θέμα μιας κι έπαιξε σημαντικό ρόλο; :oops:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#571277 Δεν το λες απλα σφιχτό πρόγραμμα αλλα θεόσφιχτο... Τρεχάτε παντού ειδικα το Tübingen, μουσείο Mercedes κλπ με έστειλε.
Επίσης θες να μας πεις πως κάθισες και καθάρισες νοικιαρικο αμάξι που λερωθηκε εξωτερικα απο τα αλατια; :dizzy:
Και δεν είδατε πράγματα για να το καθαρίσετε με Azax και πανιά; : dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#571285 Τα νοικιάρικα είναι για να τα λερώνουμε :rtfm: :rtfm: :rtfm: , καμία ντροπή στα € που δίνεις.
Την επόμενη φορά να έρθεις με ποιό άνετο πρόγραμμα να σε αρπάξω για ξενάγηση :rtfm: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#571388 Ξέχασα ν'αναφέρω ότι μπορεί να είναι αρκετά τυπικοί και ευγενικοί σαν οδηγοί, πχ με άφησαν ενώ ήμουν στη μεσαία να βγω αριστερά και να προσπεράσω ένα φορτηγό ενώ ο πίσω αριστερά ήταν σε κοντινή απόσταση, εδώ δεν θα σε άφηναν ποτέ μέχρι ν'αδειάσει, όμως δεν τους λες και οδηγάρες, οι περισσότεροι που έμπαιναν από εισόδους έβγαιναν κατευθείαν στα δεξιά αντί να μπουν σταδιακά από την λωρίδα επιτάχυνσης, οπότε στα αντίστοιχα σημεία έπρεπε να πας στη μεσαία λωρίδα.