Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#564649 Ανοίγω ξεχωριστό θέμα για κάτι διευκρινήσεις που θέλω για τη Ράιαν και επειδή βλέπω σκόρπια τα σχόλια ας υπάρχουν κάπως μαζεμένα να τα βρίσκουμε πιο εύκολα στο μέλλον.

Οπότε μερικές διευκρινήσεις.
- Αυτό με τα 6 ευρώ: Είναι μία τσάντα και μία cabin βαλίτσα; Πόσο αυτηροί είναι στις εξωτερικές διαστάσεις; Όλα τα backpack περνάνε για χειραποσκευές ή υπάρχει κάποιο κριτήριο συγκεκριμένο; To λέω γιατί ενδέχεται ένα backpack να έχει κάπως ακανόνιστο σχήμα. Βάρος στη χειραποσκευή μετράει ή μπορεί να είναι και τούβλο; Δε βλέπω κάτι σχετικό στο site.
- H βαλίτσα κάνει 35 ευρώ τα 20 κιλά. Με 10 ευρώ έχεις και παραδοτέα βαλίτσα 10 κιλών. Κάπου στο site λέει ότι παραδοτέες βαλίτσες ομαδικής κράτησης συνδυάζονται. Τι γίνεται με τα τεμάχια όμως; Αν πάρω μία 10κιλη και μία 20κιλη πρέπει οπωσδήποτε να παραδώσω 2 τεμάχια ή μπορώ να δώσω ένα έως 30; Δε βρήκα κάτι στους κανονισμούς και τα FAQ από ένα σημείο και μετά ζαλίστηκα να πω την αλήθεια.
- Γενικά τι λέει η εμπειρία; Είναι σημαντική η προτεραιότητα; Αν όχι ποιο είναι το περιθώριο ασφαλείας;
- Η κράτηση μου είναι ανοιχτή σε αλλαγές είδα κάπου, ενώ κάπου αλλού είδα ότι υπάρχει περιθώριο μικροαλλαγών τις πρώτες 24 ώρες. Τι ισχύει από τα 2;

Αυτά προς το παρόν.

Α και κάτι ακόμα. Ξέρουμε άλλη μπάτζετ εταιρία από Θεσσαλονίκη προς ΒΔ Ευρώπη (κατά προτίμηση Βέλγιο - Ολλανδία);
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#564650 Transavia για Ολλανδία που είναι πολύ πιο πολιτισμένη από τη Ryanair, Brussels Airlines για Βέλγιο αλλά είναι Μάιο μέχρι Οκτώβριο. TUI επίσης με τιμή περί τα 130 ευρώ πήγαινε έλα για Βρυξέλλες αλλά 1 φορά την εβδομάδα πρακτικά.

Μπορείς να ταξιδέψεις μέχρι και με 40 ευρώ για Άμστερνταμ, οι πτήσεις στενεύουν ΚΑΘΕ Φεβρουάριο για κάποιο λόγο, τους υπόλοιπους μήνες έχουν 5-8 πτήσεις ανά εβδομάδα. Είχαν πει ότι θα έβαζαν Eindhoven από Οκτώβριο αλλά δεν ευοδώθηκε το σχέδιο, μάλλον γιατί το έφαγε η Ryanair.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#564659 @Μαλτεζος
Η Aegean προσγειωνεται στο μεγάλο αεροδρόμιο των Βρυξελλών.. Έχει καλύτερες ώρες πτήσης κ συνήθως η τιμη κυμαίνεται 100 με 130. Τσέκαρε κ cosmote deals for you έχει - 30€ εκπτωση

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#564667 Να διευκρινήσω: Το ταξίδι θα γίνει από το ΣΚ 29-30/6 και για περίπου 10-12 βράδια (εξαρτάται από τα αεροπλανικά εισητήρια)
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#564672
gianik έγραψε:@Μαλτεζος
Η Aegean προσγειωνεται στο μεγάλο αεροδρόμιο των Βρυξελλών.. Έχει καλύτερες ώρες πτήσης κ συνήθως η τιμη κυμαίνεται 100 με 130. Τσέκαρε κ cosmote deals for you έχει - 30€ εκπτωση

.
Αυτό. Zaventem vs Charleroi. Απο το charleroi που προσγειωνει η Ryan θέλεις Flibco (λεωφορείο) για Βρυξέλες που σημαίνει 15ευρω/διαδρομή/άτομο.

Μπορώ να απαντήσω και όλα τα υπόλοιπα γιατί έχω πετάξει άπειρες φορές με Ryanair , μόλις ξεμπερδεψω με διάβασμα σήμερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#564677 Το μεγάλο backpack της Herschel πάντως, αν και τέρμα γεμάτο, πέρασε κανονικά. Και την βαλίτσα καμπίνας δεν μου την ζύγισαν.

Θεωρώ πως δεν είναι αυστηροί. Βέβαια υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι γεμάτο το ντουλάπι πάνω και να μην έχεις χώρο να τα βάλεις. Εκεί πρέπει να τα πας πιο μπροστά/πίσω ή να κρατάς το backpack αγκαλιά.

Από Λιέγη για Σερλερουά πας με τρένο και από τον σταθμό στο αεροδρόμιο με αστικό. Για Βρυξέλλες ελπίζω πως ισχύει το ίδιο, αντίστροφα. Παίζει και το Flibco όπως είπαν κ πριν.

Η προτεραιότητα είναι καλή, πρώτη φορά την πάτησα και έφαγα μια ώρα στην ουρά μη ξέροντας τι παίζει με Ryanair.
Την επόμενη χώθηκα κατατεθείαν και ξεμπέρδεψα πολύ γρήγορα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#564679 Δε θέλω να κολλήσουμε στην περιπτωσιολογία, αλλά ας πω 2 πράματα παραπάνω. Έκατσα και είδα και τις 3 παραπάνω εναλλακτικές. Αυτή τη στιγμή αν συγκρίνω τιμές χωρίς αποσκευές η Ryan για τις μέρες που θέλω είναι περίπου 150-200 κάτω το λιγότερο. Η τοποθεσία δε με νοιάζει γιατί βρίσκω νοικιάρικο με 25 τελική (μαζί με την ασφάλεια) οπότε όπου στο διάλο και να είναι θα μπω στο αμάξι και θα φύγω.

Αυτή τη στιγμή σκεφτόμουν για τη Ράιαν για έναν απλό και ποταπό λόγο. Επειδή δεν είμαι ευρωπαίος αισθάνομαι άβολα να πάρω εισητήρια για 5 μήνες μετά και θέλω για πρώτη φορά να πάω με τη φτηνότερη επιλογή (να μειώσω το ρίσκο). Τα νοικιάρικα αυτή την εποχή για τότε είναι ζάμφθηνα. Οπότε και αν καταλάηξω στη Ράιαν οι σκέψεις είναι οι εξής: Πάμε για την επιλογή των 6 ευρώ και χωράμε τα πράματά μας στις 3 δεκάκιλες; Ή να πάρω 2 απλά εισητήρια, ένα με 10ευρη επιβάρυνση (10 κιλά παραδοτέα) και μία 20κιλη εξτρά; Αν μπορώ να κάνω τα 30 αυτά κιλά ένα τεμάχιο δεν το συζητάω καν, έτσι θα πάμε.

Και μένει μόνο το βάρος των backpack.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#564685
gianik έγραψε:@Μαλτεζος
Η Aegean προσγειωνεται στο μεγάλο αεροδρόμιο των Βρυξελλών.. Έχει καλύτερες ώρες πτήσης κ συνήθως η τιμη κυμαίνεται 100 με 130. Τσέκαρε κ cosmote deals for you έχει - 30€ εκπτωση

.


Νομίζω ότι η Aegean δεν πετάει από Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες εδώ και πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#564690
funkyreverend έγραψε:
gianik έγραψε:@Μαλτεζος
Η Aegean προσγειωνεται στο μεγάλο αεροδρόμιο των Βρυξελλών.. Έχει καλύτερες ώρες πτήσης κ συνήθως η τιμη κυμαίνεται 100 με 130. Τσέκαρε κ cosmote deals for you έχει - 30€ εκπτωση

.


Νομίζω ότι η Aegean δεν πετάει από Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες εδώ και πολλά χρόνια.


True. SKG-ATH-BRU δινει μονο. Σε καλές τιμές.

Corto Maltese έγραψε:Αυτό με τα 6 ευρώ: Είναι μία τσάντα και μία cabin βαλίτσα; Πόσο αυτηροί είναι στις εξωτερικές διαστάσεις; Όλα τα backpack περνάνε για χειραποσκευές ή υπάρχει κάποιο κριτήριο συγκεκριμένο; To λέω γιατί ενδέχεται ένα backpack να έχει κάπως ακανόνιστο σχήμα. Βάρος στη χειραποσκευή μετράει ή μπορεί να είναι και τούβλο; Δε βλέπω κάτι σχετικό στο site.


Κώδικας: Επιλογή όλωνOnly priority boarding passengers will be permitted to take one small bag (40cm x 20cm x 25cm), plus a larger cabin bag (55 x 40 x 20cm) with a maximum weight allowance of 10kg into the cabin free of charge.

Από εδώ. Γενικά, σε κάποια αεροδρόμια σπανε μπαλες με βάρος και διαστάσεις ενώ σε άλλα καθόλου. Εχω πετάξει με τελικιασμένο 40λιτρο backpack και δεν λένε τίποτα.

Corto Maltese έγραψε:- Γενικά τι λέει η εμπειρία; Είναι σημαντική η προτεραιότητα; Αν όχι ποιο είναι το περιθώριο ασφαλείας;

Το priority boarding στην Ryan ειναι απλά μια ανακοίνωση 2 λεπτά πριν τους υπόλοιπους. Μέχρι τώρα ελάχιστοι είχαν priority. Εγω συνήθως αράζω στην πύλη μεχρι να μκρύνει η ουρά και μπαίνω απο τους τελευταίους. Κανένα άγχος καμία διαφορά :P

Corto Maltese έγραψε:- Η κράτηση μου είναι ανοιχτή σε αλλαγές είδα κάπου, ενώ κάπου αλλού είδα ότι υπάρχει περιθώριο μικροαλλαγών τις πρώτες 24 ώρες. Τι ισχύει από τα 2;

Αναλογα τον ναύλο που επέλεξες. Η λογική τους ειναι να σου πουλήσουν πράγματα μεχρι και την τελευταια στιγμή :P

gianik έγραψε:Τσέκαρε κ cosmote deals for you έχει - 30€ εκπτωση

Ισχύει για περιορισμένο αριθμο πτήσεων μεν αλλά ειναι καλή εκπτωσουλα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#564715 Εννοειται μπαινουμε τελευταιοι. Και περιμενουμε και πισω πισω στη φυσουνα μεχρι να μπουν ολοι μεσα στο αεροπλανο αντι να πηγαινουμε σημειωτον σαν χαζοι.

Προσωπικα, για να μην παλευω να βρω χωρο για τη χειραποσκευη τελευταια στιγμη, στο πρωτο κενο που βλεπω σε ντουλαπι, τσεκαρω απο κατω αν εχουν κατσει και οι τρεις (=τα δικα τους εχουν ταχτοποιηθει ηδη), και αν ναι, χωνω και τη δικια μου. Βολευει κιολας οτι κλεινω τελευταια σειρα και διασχιζω ολο το αεροπλανο, οποτε ολο και κατι βρισκεται.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#564724
funkyreverend έγραψε:
gianik έγραψε:@Μαλτεζος
Η Aegean προσγειωνεται στο μεγάλο αεροδρόμιο των Βρυξελλών.. Έχει καλύτερες ώρες πτήσης κ συνήθως η τιμη κυμαίνεται 100 με 130. Τσέκαρε κ cosmote deals for you έχει - 30€ εκπτωση

.


Νομίζω ότι η Aegean δεν πετάει από Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες εδώ και πολλά χρόνια.



:oops: :oops:
Όντως ειχα ξεχασει οτι μιλαμε για αναχωρηση απο Σαλονικη...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#564736
JasonLouk έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Αυτό με τα 6 ευρώ: Είναι μία τσάντα και μία cabin βαλίτσα; Πόσο αυτηροί είναι στις εξωτερικές διαστάσεις; Όλα τα backpack περνάνε για χειραποσκευές ή υπάρχει κάποιο κριτήριο συγκεκριμένο; To λέω γιατί ενδέχεται ένα backpack να έχει κάπως ακανόνιστο σχήμα. Βάρος στη χειραποσκευή μετράει ή μπορεί να είναι και τούβλο; Δε βλέπω κάτι σχετικό στο site.

Κώδικας: Επιλογή όλωνOnly priority boarding passengers will be permitted to take one small bag (40cm x 20cm x 25cm), plus a larger cabin bag (55 x 40 x 20cm) with a maximum weight allowance of 10kg into the cabin free of charge.

Από εδώ. Γενικά, σε κάποια αεροδρόμια σπανε μπαλες με βάρος και διαστάσεις ενώ σε άλλα καθόλου. Εχω πετάξει με τελικιασμένο 40λιτρο backpack και δεν λένε τίποτα.

Aυτό που γράφεις διάβασα, αλλά πρόσεχε. Το κόμμα είναι πριν το plus. Δηλαδή με όσα αγγλικά ξέρω, το "with a maximum weight allowance of 10kg" αναφέρεται στο larger cabin bag και όχι στο one small bag. Αυτή ήταν η απορία μου.

Το άλλο είναι αυτό:
Κώδικας: Επιλογή όλωνΠελάτες που συμπεριλαμβάνονται στην ίδια κράτηση πτήσης δικαιούνται να ομαδοποιήσουν ή διαμοιράσουν τα δικαιώματα αποσκευών όταν γίνεται ομαδικός έλεγχος εισιτηρίου.

Για παράδειγμα: 2 φίλοι που ταξιδεύουν κάτω από την ίδια κράτηση αγόρασαν δικαιώματα μεταφοράς 2 αποσκευών βάρους 20 κιλών η κάθε μία, ο ένας πελάτης μπορεί να παραδώσει μία αποσκευή βάρους 19 κιλών και ο άλλος μία 21 κιλών, δεδομένου ότι δεν θα σημειωθεί υπέρβαση βάρους του συνολικού δικαιώματος αποσκευών.

Το παράδειγμα περιγράφει διαμοιρασμό. Ομαδοποίηση όμως; Πουλάνε 10 ευρώ αποσκευή παραδοτέα 10κιλη και 35 ευρώ παραδοτέα 20κιλη. Αν γίνεται ομαδοποίηση με 30 ευρώ βάζω 30 κιλά σε μία ή δύο βαλίτσες. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#564744 Το pool αυτό είναι, με άνω όριο τα 32 κιλά για λόγους H&S. Μπορείς να το σιγουρέψεις στο τσατ.

Το Google-fu δίνει αυτό:
https://twitter.com/ryanair/status/994192124211023873
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#564788 Δεν το έπιασα αυτό. 32kg ανά άτομο; Δεν μπορείς δλδ να πάρεις 3 γεμάτες βαλίτσες των 20kg ; :hmmm:

Priority πέρα από την αποσκευή, δεν ξέρω αν συμφέρει. Μία φορά είχα πάρει και απλώς μπήκα πρώτος στο λεωφορείο. Στο αεροσκάφος μπήκαμε όλοι μαζί :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#564793 Στην Κατανια που πηγαμε την περασμενη εβδομαδα είχαμε αγορασει priority, και ειχε ο καθενας μια δεκακιλη στο χερι και μια ακομα τσαντα… δεν ζυγισαν τιποτα και όλα καλα στο πηγαινε ελα
Το αυτοκινητο 10 ευρω … Και ΔΕΝ κανουμε ασφαλισει που προτεινει το site.... κανουμε εκει όταν μας παραδιδουν το οχημα.