Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#564673
edmond έγραψε:
Chris έγραψε:Edmond ποια εχετε; Το μινι μαρκετ στο Πετροχωρι ή μια απο τις καντινες παρακατω στο δρομο προς βοιδοκοιλια; Συνεχεια εκει ημουν πριν 2 βδομαδες :lol:

Όχι το μίνι μάρκετ(το σπίτι μου είναι 50 μέτρα απο εκεί). Η αμέσως επόμενη προς την παραλία.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#624563 Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε...
Αποφύγαμε το Πήλιο και τις στροφές του , η :inlove: δεν θέλει πάλι Πελοπόννησο ( :rant: ) , δικαιωματικά καταλήξαμε στα Σύβοτα και πέριξ...
η sister μου πρότεινε να μην μείνω προς Πάργα αλλά προς Σύβοτα , ενώ αν βρω και στην αγία Παρασκευή θα είναι και πιο φτηνά.
γνώμες;
έχει κανείς να προτείνει κανα δωμάτιο; (θα χρειαστούμε 2χωρο σπίτι) κ κατα προτιμηση ανεξαρτητο σπιτι οχι ξενοδοχειο.
μπάτζετ μέχρι 100-110/μέρα για 10 μέρες (εαν σε αυτά περιλαμβάνεται και πρωινό ακόμα καλύτερα..) .

πχ βρήκα εδώ : http://aelia-sivota.gr/el/ , το 2χωρο δωμάτιο (με πρωινό) για Αυγουστο το έχει 130€..
Καλό φαίνεται , καινούριο , αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο κοντά στη θάλασσα... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#624752 2 μέρες τώρα εκανα νομιζω μια πολυ καλη ερευνα αγοράς.
Διαβασα σχόλια στα booking , tripadvisor κλπ ,πηρα τηλεφωνα μιλησα με ιδιοκτητες κλπ..,
Συμπερασματα :
1) Όλοι μα ολοι ζητουν τ αντερα τους..
2) Δεν χαμπαριαζουν κ πολυ ακομα κ να τους λες ξερω γω διαμονη 10~12 μερες , με την λογικη οτι ετσι κ αλλιως θα το νοικιασουν..
3) Για 2χωρο σπιτι ο μεσος ορος τιμης ειναι 130~150/μερα ,χωρις πρωινο , εαν πας σε καινουρια σπιτια φτανεις το 200αρι για πλακα...
4) ο κάθε μπαρμπας που ειχε ενα σπιτι το εχει κανει villa apostolis ,villa mariori κλπ


Αποφασισαμε να μεινουμε λιγο παραεξω απο τα Συβοτα ,καθως ετσι κ αλλιως απο τις 10 μερες ,μια μερα θα παμε Αχερωντα , μια Παξους με το καραβακι ,καμμια μερα θα νοικιασουμε φουσκωτο σκαφακι για βολτα στα νησακια ,γενικα εχουμε σκοπο να γυρισουμε την περιοχη κ τις παραλιες της κλπ.
Οι γνωριζοντες την περιοχη τι λενε γι'αυτό ;;
Ειναι ανετο , με χώρο να ασχοληθουν τα μικρα τις λιγες ωρες που θα μαστε εκει..
Γνωμες; (δεν το εχω κλεισει ακομα)...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#624767 Πρακτικά ισχύουν αυτά που είχα αναφέρει πέρσι και υπάρχουν στην προηγούμενη σελίδα :lol:
Κατά την άποψη μου δεν αξίζει να μείνεις Σύβοτα. Τα θεωρούσα και εξακολουθώ να τα θεωρώ υπερτιμημένα. Χίλιες φορές να βρείτε ένα δωμάτιο στο κομμάτι από Σύβοτα μέχρι Πάργα, υπάρχουν αρκετές επιλογές και σχετικά οικονομικές.
Κατά την άποψη μου αξίζει να βρεις ένα δωμάτιο κάπου παραλιακά (π.χ. Καραβοστάσι), απλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι πιθανότατα θα πηγαίνεις παντού με το αυτοκίνητο (ταβέρνα, σούπερ, κλπ). Η άλλη επιλογή είναι να μείνεις σε κάποιο χωριό (π.χ. Πέρδικα, όπου οι τιμές είναι ακόμη φτηνότερες), αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει πάλι να πάρεις αυτοκίνητο για να πηγαίνεις στην θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#656308 το βάζω εδώ και στο περί φουσκώτων σκαφών κλπ.

Για Πάργα , Σύβοτα κλπ είναι κανείς που να έχει νοικιάσει σκαφάκι , βαρκούλα , οτιδήποτε; :hmmm:
Να μας προτείνει κάποιον επαγγελματία , διαδρομή , μέρη που πρέπει να δούμε κλπ.
πήρα εχθές ένα τηλ , ντάξει οι τιμές τους ειναι λίγο στο Θεό , με έναν που μίλησα '' εμάς δεν μας έχει πιάσει ο covid ''κλπ κλπ.. :dizzy:
Ημερήσια ενοικίαση ή μισή μέρα (4ώρες);; :hmmm:
Αυτά τα σκαφάκια τύπου open που συνήθως έχουν (4.60-4.90μ) είναι οκ ή να πάμε στην λύση του rib?
πιάνει καθόλου καιρός στο σύμπλεγμα των νησιών;
thanks !!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#656311 Το Ιόνιο είναι ήρεμο. Δυστυχώς δεν έχω μείνει εκεί και δεν ξέρω άτομα για να εξυπηρετήσουν και Ιθάκη πάντως ζητάνε πολλά...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#656315 Μπορεί να πιάσει λίγη μπουκαδούρα το απόγευμα αλλά και πάλι δύσκολα. Καιρό στο Ιόνιο πιάνει στην εξωτερική πλευρά των νησιών άρα προσοχή μόνο στους Παξούς αν θες να πας στις σπηλιές
Άβαταρ μέλους
By gianik
#656316 επειδή θα έχω και τα μικρά μαζί , μάλλον δεν θα πάμε Παξούς.. :hmmm:
Λέμε μονο για τα νησάκια γύρω γυρω... :hmmm:
εχεις κάνει το tour αυτό Corto? :hmmm:
πήρα κανά 2-3 τηλέφωνα , για σκαφάκια τύπου open μήκους 4.60-4.90μ η τιμή για ημερήσια ενοικίαση ειναι 90 με 100 ευρώ /μέρα + τα καύσιμα...
Νομίζω δεν αξίζει να το κλείσεις για μισή μέρα , κλάιν μάιν...





υ.γ
Προς το τέλος πριν φύγουμε , Κάποια στιγμή θα συμπέσουν οι μέρες με τον γαμπρό μου και την αδερφή μου που έχουν και αυτοί ένα παιδάκι , οπότε εκεί ίσως νοικιασουμε ένα φουσκωτό να μοιράσουμε και τα έξοδα και να πάμε προς Παξούς (εγώ , ο γαμπρός και ο gianik jr... :s_wink )..
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#656321 Ναι, αλλά με ιστιοφόρο. Δηλαδή πιο δυσκίνητο (σε μερικά μέρη ηταν πολύ στενό για να μπω) και χωρίς δυνατότητα να βγω στις παραλίες. Με μία λέξη πάντως: Κωλολέει. Αξίζει με τα 1000.

Οι Παξοί είναι πανεμορφοι να πάτε όλοι μαζί αν είναι να πάτε στο Γάη. Αν πάτε απλά φουσκωτάδα χωρίς γυναίκες πάτε Αντίπαξο.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#656325 Πριν 6-7 χρόνια το έκανα από Συβωτα., με παιδιά πρώτη - Δευτέρα δημοτικού κ νήπια μεγαλα. Ας σημειωθεί εγώ μηδέν εμπειρία, απλά συν καπετάνιος σε άλλες ανάλογες καταστάσεις. Η σύζυγος στην τσίτα φυσικά. Τα γυρίσαμε όλα όλη τη μέρα κ. Αξίζει. Προσοχή στους άσχετους. Αν τα παιδιά ξέρουν καλό κολύμπι κ ειναι εμπιστοσύνης θα το χαρούν βουτιές κλπ. Θα πας σε απίθανα μέρη. Είχα το GPS στο κινητό, κ ένα δικό τους διαφημιστικό της όλης περιοχής που είχες όλες τις καλες κ όμορφες παραλίες. Πήγαμε σε όλες,. Καταλήξαμε σε μια ερημιά έκανα κ ψαροντουφεκο. Ο μικρός ακόμα το θυμάται που τον άφησα να οδηγήσει, δεν είχε τιμόνι το σκάφος. Πάρτε ψυγείο κ προμήθειες κ χαρείτε το!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#660570 Οταν βρω λιγο χρονο θα γραψω γι αυτο το μαγευτικο μερος...
Τα Συβοτα... :inlove:
Πριν το κανω ομως ,θελω δημοσια να ευχαριστησω τον φιλο Βαγγελη (citty)απο το φορουμ ο οποιος μας βοηθησε στην διαμονη μας,στα φαγητο κλπ κλπ.. :inlove: ...
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By gianik
#661507 με μια λέξη : ΜΑΓΕΙΑ....

Ίσως ειναι η πιο κατάλληλη να περιγράψει αυτό το καταπληκτικό μέρος ....


Μείναμε στην Πέρδικα...στην μέση ας το πούμε μεταξύ Πάργας και Συβότων...
Ενα ''ορεινό'' χωριό , 5 χλμ από την θάλασσα που είχε τα πάντα ...όταν λέμε τα πάντα , τα πάντα...
φαγητό πολύ καλό και φθηνό , μερίδες που τις μοιραζόσουν διότι δεν γινόταν αλλιώς.
Πλατεία να παίξουν τα μικρά , ποδήλατο κλπ...


Για όσους αποφασίσουν στο μέλλον να επισκεφτούν την Θεσπρωτία , προτείνεται με τα 1.000 η Πέρδικα , ειδικά για όσους έχουν παιδιά...
απο φαγητό : Karvounis family , Τα καβουράκια , Μαχαίρι κ Πηρούνι και η Αυλή....
φάγαμε καταπληκτικά φαγητά , μαγειρευτα , ψητά , ψάρι κλπ ..
Τα μεσημέρια επειδή γυρνάγαμε στο δωμάτιο , παίρναμε ή μας τα έφερναν delivery , τιμές ξέρω γω για 1 μουσακά , 1 παστίτσιο και 1 μακαρόνια με κιμά : 18-19 ευρώ (σύνολο) ...

Παραλίες .....
Τι να πω...
Ότι πιο όμορφο έχω δει στη ζωή μου...
Σταυρολιμένας , Αγ. Παρασκευή (μια κρυφή παραλία πριν) , Μέγκα Ντράφι κλπ ....
Σκαφάκι νοικιάσαμε ένα 5μετρο με 30άρα Mercury , για μισή μέρα , τιμή 40€ συν τις βενζίνες... :inlove: ήταν απίστευτη εμπειρία κυρίως για τον gianik jr ο οποίος πρωτογνωρίστηκε με τον κόσμο των ταχυπλόων...
Αχαιρωντας : πανέμορφο μέρος..
Πάργα πήγαμε όλο κ όλο ένα απογευματόβραδο , οκ γραφικό μέρος , αλλά από την μία είχε τόσο κόσμο που σου προκαλουσε ένα αγχος λόγω της κατάστασης από την άλλη το πάρκιν ήταν απάλευτο (το βάλαμε σε ένα πληρωμένο πάρκιν που βρήκαμε τελευταία στιγμή)...


Ετσι και αλλιώς λόγω covid η ψυχολογία δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή , όμως οι ομορφιές του τόπου αλλά και ο κόσμος αυτός καθ αυτός μας έκανε να περάσουμε πολύ ομορφα...
Οι επαγγελματίες της περιοχής μου φάνηκαν πολύ εξυπηρετικοί ....και γενικά ο ντόπιος κόσμος...

Αν ξαναπάω;;;;
:inlove: :inlove:
Έφευγα σήμερα κιόλας με μετάθεση...


ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 02 Σεπ 2020, 13:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά