Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#565303 Απ την εικόνα που μου έχουν μεταφέρει από Μαγιόρκα-Μινορκα, πολύ καλυτε ρ α από Κανάρια.

Πάντως αυτοί οι προορισμοί έχουν μόνο νόημα για βορειοευρωπαιους που θέλουν ήλιο το καταχείμωνο. Για έναν που ζει στην Ελλάδα είναι άκυροι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#583434 Λοιπόν πλησιάζει η ώρα, Παρασκευή πάμε Μινόρκα. Αν τυχόν έχετε ακούσει κάτι μην ντρέπεστε, καλό ή κακό καλύτερα να το ξέρω από πριν.

mousatos έγραψε:πάντως βλέπω να έχουν πολλές extra χρεώσεις για πισίνα, ομπρέλες και φαγητό.αρμέγουν από παντού ό,τι μπορούν.
Εγώ δεν τις βλέπω όλες αυτές τις extra χρεώσεις, πού τις είδες.
Για ομπρέλες δεν λέει κάτι κι αν έχει δεν με νοιάζει μια και δεν παίρνω ομπρέλα.
Πισίνα το θεωρώ απίθανο, που τις είδες χρέωση για χρήση πισίνας; Απλά κάποιο σημείο με πισίνα είναι μόνο για ενήλικες.
Φαγητό ό,τι περιλαμβάνεται είναι πληρωμένο (στην περίπτωσή μας το πρωινό) ό,τι δεν περιλαμβάνεται το πληρώνεις, δεν βλέπω κάτι περίεργο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#583441
sknipper έγραψε:Εγώ δεν τις βλέπω όλες αυτές τις extra χρεώσεις, πού τις είδες.

Στα σχόλια των πελατών στο tripadvisor πρέπει να ήτανε , έχει περάσει καιρός και δε θυμάμαι ακριβώς. αν δεις γράφουν για πολλές κρυφές χρεώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#585972 Μινόρκα (Μενόρκα κατά τα Ισπανικά), νησί των Βαλεαρίδων (στη Μεσόγειο μαζί με Μαγιόρκα, Ίμπιζα και Φορμεντέρα).
Πήγα με γυναίκα και παιδί 8 ετών για 7 μέρες. Μόλις γύρισα.

Πρώτη φορά Ισπανία αν και δεν ξέρω αν μετράει σαν Ισπανία επειδή είναι νησί και καταλωνικό, χωρίς να ξέρω αν κι αυτό σημαίνει κάτι πέραν του ότι οι ταμπέλες στο αεροδρόμιο και αλλού είχαν καταλανικά, αγγλικά, ισπανικά.
Οι Ισπανοί (της Μενόρκας, δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτικοί) μου άρεσαν, πρόσχαροι, ευχάριστοι, χαμογελαστοί και εξυπηρετικοί αλλά δεν έχουν την σπιρτάδα-ευστροφία, το μπρίο και την τσαχπινιά των Ιταλών.
Γενικά καθαριότητα, πολιτισμένη συμπεριφορά και νομιμότητα. Χωρίς να αισθανθώ αστυνόμευση, έλεγχο. Δεν ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω αλλά μου άρεσε που αισθανόμουνα αρκετά ασφαλής και χαλαρός αλλά και χύμα. Ζήλεψα, έτσι έπρεπε να ήταν η Ελλάδα. Μεσογειακή αλλά καθαρή και πολιτισμένη.
Τα αγγλικά τους απλά επαρκή αλλά πρόβλημα δεν είχαμε.

Δύο βασικές πόλεις στα άκρα του νησιού, η Ciutadella στα δυτικά (με λιμανάκι και παλιά πόλη) και στα ανατολικά η Mahon ή Mao με τόνο στο ο για τους καταλανούς (με αεροδρόμιο και μεγάλο λιμάνι με νησάκια, κάστρα). Και μερικά χωριά και οικισμοί.
Δρόμοι: Ο βασικός οδικός άξονας ανάμεσα στις δύο πόλεις περί τα 45-50 χιλιόμετρα. Ομαλό ανάγλυφο με μικρές υψομετρικές διαφορές, δεν είδα βουνά, ούτε καν λόφους, μόνο υψώματα. Δρόμοι με πολύ καλή και ομαλή άσφαλτο και καλή σήμανση. Μέγιστο όριο ταχύτητας 90 στον βασικό άξονα, 1 λωρίδα και μισή βοηθητική ανά κατεύθυνση χωρίς διάζωμα. Σε ανηφόρες 2 οι λωρίδες. Στους άλλους δρόμους όριο 60-70-80. Ήσυχη οδήγηση και σχετικά νόμιμη, όλοι με το όριο ή πέριξ αυτού, προσπεράσεις λίγες, αφού όλοι πάνε το ίδιο δεν χρειάζονται.

Φαγητό μου είχανε πει διάφορα καλά. Γενικά μια χαρά φάγαμε και όχι ακριβά αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Τα αλλαντικά τους είναι πολλά και πολύ λιπαρά, ψάρια-καλαμάρια-αστακούς έχουμε και στην Ελλάδα και τα κάνουμε καλύτερα αλλά εκεί είναι φτηνότερα. Και καλές οι σανγκρίες και τα κρασάκια τους αλλά σαν το ασύρτικο δεν βάζω άλλο.
Το νερό τους είναι πολύ σκληρό αλλά πίνεται κανονικά. Για λόγους βολής πήραμε εμφιαλωμένο. Διαθέτουν και εμφιαλωμένα 5 και 8 λίτρων πολύ οικονομικά....

Θάλασσες. Είχα δει φωτογραφίες και αυτές της παραλίας Macarella με την αδελφούλα της τη Macarelleta ήταν και από τους κύριους λόγους της επιλογής του νησιού. Και λες εντάξει, είναι με πολωτικά φίλτρα κάποιες ώρες τις ημέρας και εποχή του χρόνου, με drone από άλλη γωνία κλπ, να δούμε πως θα είναι κι από κοντά. Και ναι είναι ακριβώς όπως στις φωτογραφίες και τους τουριστικούς οδηγούς, ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΕΣ, ΤΕΛΟΣ. Πάθαμε πλάκα, ξέρω ακούγομαι υπερβολικός αλλά έχουμε δει αρκετές και επιτέλους βρίκαμε τις θάλασσες που πάντα αναζητούσαμε/ονειρευόμασταν. Πολλές παραλίες όλες να τις πιείς στο ποτήρι. Κρυστάλλινες, διαυγείς, σε φανταστικό τυρκουάζ, με μικρούς ως μεσαίους κόλπους με αμμουδιά στη μέση για εύκολη είσοδο έξοδο και βράχια στα πλάγια για εξερεύνηση. Και ανοργάνωτες και άδειες (αν πας αργά ή στη φούλ σαιζόν δεν είναι άδειες). Τέλεια. Βέβαια ήταν ακόμα κάπως κρύα αλλά δεν αυτό δεν μας πτόησε.

Και είχαμε την τύχη το ξενοδοχείο μας (link) να έχει ακριβώς μπροστά του μια τέτοια που βλέπαμε και από το μπαλκόνι μας και από το χώρο πρωινού (το πρωινό πλούσιο και καλό).
Minibar δεν πήρα και πουθενά αλλού δεν προβλεπόταν πληρωμή. Πισίνα με ομπρέλες ξαπλώστρες και τζακούζια και πετσέτες καθώς και γυμναστήριο με διαδρόμους, ελλειπτικό, ποδήλατα, βάρη και από τα άλλα με τα βάρη με τροχαλίες, με ψύκτη και πετσέτες όλα ελεύθερης χρήσης. Η μόνη χρέωση είναι ο υποχρεωτικός τουριστικός φόρος λίγα ευρώ ανά μέρα. Και δεν διέθετε ομπρέλες/ξαπλώστρες στην παραλία μπροστά του, αυτές ανήκαν στον δήμο οπότε εκεί πλήρωνες.

Από μέρη τουριστικού ενδιαφέροντος έχουν: παραλίες, αναφέρθηκα σε αυτές, μερικούς φάρους (ένας με εστιατοριάκι στη βάση του αλλά ήταν κλειστός, καλός για ηλιοβασιλέματα), πολλές περιπατητικές διαδρομές αρκετά καλά σημαδεμένες και χαρτογραφημένες, κάτι αρχαία με μεγάλους λίθους και κάτι άλλα πέτρινα κτίσματα σαν πυραμίδες. Υπάρχει και ζωολογικός κήπος που προωθούν αλλά δεν με απασχόλησε. Επίσης σε πάνε βόλτα με διάφορα είδη σκαφών σε παραλίες ή σε μέρη με υποβρύχιο ενδιαφέρον με καταμαράν με υποβρύχια παράθυρα. Έχουν κι άλογα, ποδήλατα βουνού και κανώ.
Αλλά ξεχωρίζω σαν πιο ιδιαίτερα και μοναδικά:
- το πολύ λίγο γνωστό Lithica (πρώην λατομείο που έχει γίνει κήπος και λαβύρινθος και χώρος εκδηλώσεων. Τα λόγια δεν μπορούν να το περιγράψουν, ούτε συλλαμβάνεις τις διαστάσεις, πρέπει να το δεις από κοντά και να το εξερευνήσεις.
- το club Sa Cova D' En Xoroi που είναι στην άκρη ενός βράχου ψηλά πάνω από τη θάλασσα. Κατεβαίνεις κάμποσα σκαλιά (καλά και ασφαλή) στην άκρη του βράχου και συναντά να "κρέμονται" στον βράχο 2-3 μπαλκόνια και μέσα στο βράχο μερικές σπηλιές. Τέλειο για θέα την ημέρα, φοβερά ηλιοβασιλέματα το βράδυ και χορό μέχρι τα ξημερώματα.

Το στύλ του τουρισμού είναι όχι φτωχοτουρίστες, κυρίως οικογένειες, μερικά ζευγάρια, πολλοί περιπατητές-φυσιολάτρες (με καλά παπούτσια ορειβασίας και μπαστούνια). Ευτυχώς ή δυστυχώς πολλές καλές παραλίες θέλουν λίγο ως αρκετό περπάτημα.

Γενικά πάρα πολλές βίλες, υπάρχουν οικισμοί-χωριά ολόκληρα με βιλίτσες όλες με πισίνα. Δεν ξέρω αν είναι οικονομημένων Ισπανών ή ξένων αλλά είναι προ airbnb εποχής. Υποθέτω πια θα παίζει πολύ airbnb. Γενικά είμαι εναντίον των εξοχικών, σε απασχολούν πολύ σε χρόνο και χρήμα και σε δεσμεύουν, πρέπει να πας εκεί και όχι αλλού αλλά μας πέρασε από το μυαλό πως θα ήταν ωραία να είχαμε ένα εξοχικό στη Μενόρκα και σαν συνταξιούχοι να περνάμε εκεί μερικούς μήνες το χρόνο. Και αν ξεμείνουμε στην ξενιτιά και δεν επιστρέψουμε Ελλάδα είναι μόνο 2 ώρες η πτήση, και μόνο για να βλέπουμε αυτή τη θάλασσα.
Όπως καταλάβατε ναι, μας άρεσε, πολύ, και θέλουμε να ξαναπάμε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#586828 Αναρωτήθηκα μήπως αξίζει μονοήμερη εκδρομή στη Πάλμα ντε Μαγιόρκα από Μπάρτσα, είναι φθηνά τα αεροπορικά :hmmm: