Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#560860 Mεσα  Απριλιου, πεταει ο αδερφος μου από US > Βιεννη για να παμε ένα road trip.
Λεμε για την μεγαλη εβδομαδα την καθολικη (κραταμε μια επιφυλαξη εδώ για το αν εχει πολυ κινηση τουρισμο κτλ ). Εχουμε 4-5 βραδυα εμπρος μας .
2 νοματαίοι, χωρις παιδια γυναικες κτλ, οδηγαμε και οι δυο οποτε safe mode off
Τα ζητουμενα είναι να δουμε κανα μερος, να μεινουμε σε κανα ωραιο ξενοδοχειο με τιποτα spa, να φαμε καλα φαγητα, να οδηγησουμε σε ωραια μερη, να βγάλουμε φωτο.
υπαρχει μια προτεινομενη διαδρομη παρακατω αλλα ειμαι ανοικτος να την αλλαξουμε αν υπαρχει λογος
Για πειτε καμια προταση για στασεις και σημεια ενδιαφεροντος
Προς το παρον μερικα μερη που εχουμε κατά νου
1 βραδυ ειτε βενετια ειτε φλορεντια
Περασμα από La spezia, manarola ktl
Monte Carlo θα βγαλουμε εισιτηρια παιζει ο Τσιτσιπας εκεινες τις μερες
Καννες
Ανεσυ
Ζυριχη
Μοναχο δεν ξερω αν θα κατσει για βραδυ αλλιως δεν παμε καν
Ζεεφελντ, Ινσμπρουκ, σαλτζμπουργκ, κανα hochalpenstrasse στο γυρισμο

 Έχω πάει στα περισσότερα από αυτά αλλά οκ, ξανά πάω ευχάριστα. Ο αδερφός μου πάλι είναι 20 χρόνια US οπότε θέλει να ζήσει λίγο The grand tour φάση.
 οποτε αν υπάρχει καμία πρόταση σε αυτό το στυλ, καλοδεχούμενη.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fot
#560867
KiloMeater έγραψε:Mεσα  Απριλιου, πεταει ο αδερφος μου από US > Βιεννη για να παμε ένα road trip.
Λεμε για την μεγαλη εβδομαδα την καθολικη (κραταμε μια επιφυλαξη εδώ για το αν εχει πολυ κινηση τουρισμο κτλ ). Εχουμε 4-5 βραδυα εμπρος μας .
2 νοματαίοι, χωρις παιδια γυναικες κτλ, οδηγαμε και οι δυο οποτε safe mode off
Τα ζητουμενα είναι να δουμε κανα μερος, να μεινουμε σε κανα ωραιο ξενοδοχειο με τιποτα spa, να φαμε καλα φαγητα, να οδηγησουμε σε ωραια μερη, να βγάλουμε φωτο.
υπαρχει μια προτεινομενη διαδρομη παρακατω αλλα ειμαι ανοικτος να την αλλαξουμε αν υπαρχει λογος
Για πειτε καμια προταση για στασεις και σημεια ενδιαφεροντος
Προς το παρον μερικα μερη που εχουμε κατά νου
1 βραδυ ειτε βενετια ειτε φλορεντια
Περασμα από La spezia, manarola ktl
Monte Carlo θα βγαλουμε εισιτηρια παιζει ο Τσιτσιπας εκεινες τις μερες
Καννες
Ανεσυ
Ζυριχη
Μοναχο δεν ξερω αν θα κατσει για βραδυ αλλιως δεν παμε καν
Ζεεφελντ, Ινσμπρουκ, σαλτζμπουργκ, κανα hochalpenstrasse στο γυρισμο

 Έχω πάει στα περισσότερα από αυτά αλλά οκ, ξανά πάω ευχάριστα. Ο αδερφός μου πάλι είναι 20 χρόνια US οπότε θέλει να ζήσει λίγο The grand tour φάση.
 οποτε αν υπάρχει καμία πρόταση σε αυτό το στυλ, καλοδεχούμενη.


Εικόνα


Για grandtour να πας εσυ στο us. Σωστό γνήσιο και αντρικό grandtour στα ρουτσιξτυσιξ.
Για περασματα, χωρίς να έχω πάει, χαζεύω Route Napoleon, από τις κάννες στη Grenoble. Κανένα Hallstatt θα με έψηνε επίσης.
Δεν ξέρω και ποσό petrolhead τροπή μπορεί να πάρει από πλευρά σας η εκδρομή στην Ιταλία. Πίστες - μουσεία.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#560874 να διευκρινυσω, tips εκτος αυστριας με ενδιαφερουν πιο πολυ
μεσα στην "εδρα" μου το κατεχω :-)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#560882 Μιας και είσαι σε προνομιακή θέση συγκριτικά με εμάς δυτικότερα :( , δεν ανοίγεις λίγο τον κύκλο να προσθέσεις και την Πράγα μέσα? Και από Γερμανία να πάτε στα μουσεια των bmw, Audi, MB στις αντίστοιχες πόλεις. Ελβετία Ζυρίχη Λουκέρνη, Ιντερλάκεν, Τούν, κανένα περασματάκι από εκει πέρα στην κεντρική Ελβετία, λογικά θα ειναι στο όριο να ανοίξουν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#560883 Χλωμό να έχει ανοιξει κάποιο πέρασμα τον Απρίλιο.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#560891
mirage έγραψε:Χλωμό να έχει ανοιξει κάποιο πέρασμα τον Απρίλιο.

Είπα οριακό, αν και με τον φετινό χειμώνα καλό Μάϊο :lol: εκτός και αν πεί οτι ζεστανει ξαφνικά, πράγμα που δεν θέλουμε.
Οφ τοπικ, τι κωλοφαρδοι ειναι αυτοι στην δυτική Αυστρία και στην νοτιοανατολική Βαυαρία. Τους εχει θάψει :inlove:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#560919 KiloMeater βλέπω το πέρασμα σας στην Ελβετία από τον Α1. Δεν έχει τίποτα το ενδιαφέρον ο συγκεκριμένος παρά μόνο κίνηση σε κάθε μεγάλη πόλη τις ώρες αιχμής. Ωραία η ιδέα του Θωμά, βάζω μέσα μετά τη Γενεύη τη Λωζάνη, μετά από ωραίο επαρχιακό για Ιντερλάκεν, μετά Λουκέρνη, μετά Ζυρίχη και μπάσιμο στην Αυστρία από την πολύ ωραία Autobahn A13 για Λιχτενστάιν ( όχι από τη πάλι βαρετή Α1 για Σανκτ Γκάλεν ) .
Η διαδρομή που προτείνω είναι 475km. Aπό τον Α1 που έχεις 420. Όχι ιδιαίτερα μεγαλύτερη και σίγουρα πιο όμορφη.
Τώρα για τα pass θα έμπαινα εδώ https://www.alpen-paesse.ch/ λίγες μέρες πριν ξεκινήσω και θα έπραττα.
Θα το κάνετε με το Peugeot?
Προσοχή στα φλας και αν περάσετε από Ζυρίχη θα χαρώ να τα πούμε :s_drinks


https://www.google.ch/maps/dir/46.2066161,6.1480027/46.5070565,6.6272619/46.3199152,6.9948848/46.6838207,7.8517806/47.0515898,8.3091153/47.366863,8.5431569/47.2241832,9.6469715/@46.751802,8.4314376,8.15z/data=!4m14!4m13!1m0!1m0!1m5!3m4!1m2!1d7.3087521!2d46.5169183!3s0x478ef72a9f6f6a97:0x7ca6f4fddeb9a810!1m0!1m0!1m0!1m0!3e0
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#560929 Πολύ χρήσιμο καθώς απο οδικό δίκτυο Ελβετία δε σκαμπάζω , ευχαριστώ!

Ο αδερφός μου ειναι πορσοφαν , εχει δυο. Αρχικά έλεγε να πάρουμε κανα τέτοιο νοικιαρικο αλλά τελικά για το είδος της διαδρομής δε νομίζω να αξίζει, που να το τρέξουμε; Το budget του νοικιαρικου καλύτερα να το κάνουμε κρασιά :-) Για βουνο στροφο διαδρομές κτλ ελπίζω να βγάλει το γαλλικό DNA ο πεζουλας και να μη σερνόμαστε .

Όποτε για πάσα κοιτάω εκείνες τις μέρες και βλέπουμε... υπάρχει περίπτωση να περνάς μόνο με αλυσίδες (όποτε να εχω μαζί αν και το θεωρούσα άχρηστο απριλιατικα ) ; Η οταν ειναι κλειστά λέμε τέλος , και οταν ειαι ανοικτά περνάς χωρίς.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#560932 To site εξηγεί τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις για να περάσεις.
Συνήθως στο τέλος χειμώνα κλειστό σημαίνει κλειστό αφου υπαρχουν σημεία αποκλεισμένα απο μεγάλες ποσότητες χιονιού στο οδόστρωμα που πρέπει να απομακρυνθούν.
FYI Julier και Μaloja Pass παραμενουν ανοιχτά ολο τον χρόνο. Περνάς απο το St. Moritz και καταλήγεις στη βορειοδυτική πλευρά της λίμνης Como.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#560957 Κι εγώ δε θα το τράβαγα τόσο δυτικα, θα κατέβαινα προς Κόμο. Πολλά τα χλμ για τόσες μέρες.
Το Στελβιο να είναι ανοιχτό τότε?
Αν ναι, θα έπαιζα ένα Borneo με διανυκτέρευση στα ρωμαϊκά λουτρα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#561156 Νοικιάστε Tesla. Ειδικά στο βορινό κομμάτι Ιταλίας κάτι θα'χει από superchargers.