Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#507449 Η Πράγα τι λέει αυτή την εποχή? Αξίζει για 3ημερο βαριά 4ημερο?
Ότι πληροφορίες έχετε παρακαλώ να τις ξεδιπλώσετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
By gianik
#507495
Thomas_C200K έγραψε:Η Πράγα τι λέει αυτή την εποχή? Αξίζει για 3ημερο βαριά 4ημερο?
Ότι πληροφορίες έχετε παρακαλώ να τις ξεδιπλώσετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Ονειρικη πολη..... :inlove:
Παραμυθενια..
Αν αποφασισεις πες να σου προτεινω ξενοδοχειο ,μερη για φαγητο κλπ.,
Επισης προτεινεται κ ημερησια εκδρομη για λουτρα.. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#507496
gianik έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Η Πράγα τι λέει αυτή την εποχή? Αξίζει για 3ημερο βαριά 4ημερο?
Ότι πληροφορίες έχετε παρακαλώ να τις ξεδιπλώσετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Ονειρικη πολη..... :inlove:
Παραμυθενια..
Αν αποφασισεις πες να σου προτεινω ξενοδοχειο ,μερη για φαγητο κλπ.,
Επισης προτεινεται κ ημερησια εκδρομη για λουτρα.. :iconcool:

Σκέφτομαι να κλείσω το τελευταίο 4ημερο του Μάη οπότε δώσε γνώσεις :inlove:
Θα σου στείλω μια Τσέχα για το ευχαριστώ :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#507497 Ξενοδοχειο : at the green grape (στην περιοχη του Καστρου)

Για απιστευτο κοτσι : εστιατοριο U Mlynare..

Οπωσδηποτε την βαρκαδα με την εταιρεια Venice Boat Trip... :inlove: θα σε ερωτευτει ξανα η κυρα σου..,,

Οταν βρω χρονο θα γραψω κ αλλα...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#507500
gianik έγραψε:Ξενοδοχειο : at the green grape (στην περιοχη του Καστρου)

Για απιστευτο κοτσι : εστιατοριο U Mlynare..

Οπωσδηποτε την βαρκαδα με την εταιρεια Venice Boat Trip... :inlove: θα σε ερωτευτει ξανα η κυρα σου..,,

Οταν βρω χρονο θα γραψω κ αλλα...

Είμαι μπακούρι μάνα μου :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#507502 :s_dunno
Τοτε ξεχνα κ τη βαρκαδα κ το ξενοδοχείο.. :s_biggrin



Υ.γ
Για κοτσι ομως ντουγρου... :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#513655 Καλημέρα κύριοι, αφιχθείς από την Τσεχία χθές βράδυ.
Έχουμε και λέμε, Πράγα μια πόλη όνειρο (από εδώ και πέρα θα εξερευνήσω την ανατολική Ευρώπη, η δυτική καλή είναι αλλά οι χάρες είναι αλλού :shifty: :shifty: .
Παλιά πόλη, όλα τα αξιοθέατα ότι λέει το Tripadvisor ακολούθησα άρα συμβουλεύεστε εκείνο :lol: :lol: , πολύ περπάτημα, πάρα πολύ περπάτημα βασικά. Στο κινητό στο πίκ είδα 16,5 χλμ διανυθέντα αν και θαρρώ πως ήταν παραπάνω :lol: . Μείον οι ζεστές ημέρες, αν ξαναπάω από Σεπτέμβρη και μετά που δροσίζει το πράγμα και περπατάς άνετα χωρίς να ταλαιπωριέσαι στον ήλιο και την ζέστη. Τιμές σε μαγαζιά ίδιες με κεντρικη Ευρώπη :thumbsdown: τους έφαγε η ανάπτυξη και αυτούς.
Στα σημαντικά τίπ για μετακίνηση όσοι είστε για 3ημερο βγάζετε 3ημερο εισιτήριο που κοστίζει 310 κορώνες, μην ξεχάσετε την επικύρωση του εισιτηρίου την πρώτη φορά αλλιώς αν πέσετε σε έλεγχο σας πάνε χεράκι χεράκι στο κοντινότερο ΑΤΜ για ανάληψη συναλλάγματος.
Τιπ 2ο και σημαντικό. Δεν βγάζετε λεφτά από διάσπαρτα ΑΤΜ, που είναι μιλιούνια στην Πράγα ειδικά, κάθε μαγαζί στην πρόσοψη του έχει ΑΤΜ. Κλέβουν στην χειρότερη τον κωδικό σας, στην καλύτερη σε ισοτιμία συναλλάγματος, προτιμήστε καλύτερα τις κανονικές τράπεζες που φαίνονται και σοβαρές (δεν θα γράψω μερικές που είδα για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση, αλλά βλέπετε γνωστή τράπεζα και μπαίνετε).
Όσοι πάλι έρθετε με τα €υρώπουλα στο χέρι όπως μου πρότειναν φίλοι συνφορουμίτες σε άλλο φόρουμ θα πάτε σε αυτούς http://www.alfaprague.cz/web2/ γενικά προσοχή στα ανταλλακτήρια χρημάτων, γράφουν Zero Comission και τελικά σας γδύνουν. Όπως μου τα μετέφεραν σας τα μεταφέρω για να είστε καλλυμένοι
Όσοι πάτε οδικώς η 10ημερη βινιέτα κοστίζει 13€ και την κολλάτε στην κάτω δεξιά πλευρά του παρμπρίζ. Βενζίνη ακριβή στα 1,33€/λτ φούλαρα χθες :thumbsdown: (έχω μισό ντεπόζιτο ακόμα :lol: :inlove: )
Αυτά τα ολίγα από μένα. Τώρα το παλάτι, γέφυρα Καρόλου, παλιά Όπερα που έκανε ο Μοτσαρτ την παρουσίαση του Don Giovanni, δεν θυμάμαι τι άλλο είναι όλα :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: , με αγγλικά δεν αντιμετωπίζεται κανένα πρόβλημα μιλάνε όλοι στα μαγαζιά όπως και ο κόσμος έξω αν θές να ρωτήσεις καμιά πληροφορία, γίνονται διάφορα τουρ από φοιτητές οποτε τσεκάρετε στο διαδίκτυο. Το μόνο που άφησα ανοικτό είναι η ξενάγηση στο Πίλσνερ την πόλη που βγαίνουν οι ομόνυμες μπύρες. Δεν είχε χθές ξενάγηση στα αγγλικά, είχε στα γερμανικά, αλλά η κοπέλα της παρέας δεν τα μιλάει οπότε δεν πήγαμε να γινουμε κουνουπίδια :lol: . Η μπύρα σε αυτή την πόλη στα μαγαζιά είναι ποιό φθηνή και από την κόκα κόλα :inlove: :inlove: :inlove: (το νερό σε όλο τον κόσμο είναι ποιό ακριβό σε σχέση με Ελλάδα, οπότε προσωπικά δεν μπαίνω καν στον κόπο να πιώ νερό σε μαγαζιά )
Αυτα τα ολίγα από μένα καλό μεσημέρι
Άβαταρ μέλους
By dimik
#535671 Αναζητείται ξενοδοχείο στην Πράγα, περιοχή παλαιάς πόλης-Prague 1, έχουμε καμια πρόταση ή να πάμε στο Josef που το έχει δοκιμάσει κάποιος από την παρέα;
Φυσικά προτάσεις για φαγητό-ποτό κλπ ευπρόσδεκτες.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#535674
dimik έγραψε:Αναζητείται ξενοδοχείο στην Πράγα, περιοχή παλαιάς πόλης-Prague 1, έχουμε καμια πρόταση ή να πάμε στο Josef που το έχει δοκιμάσει κάποιος από την παρέα;
Φυσικά προτάσεις για φαγητό-ποτό κλπ ευπρόσδεκτες.
Hotel at the green grape...
Και για φαγητό εχω επισης να σε στείλω... (μονο αν τρως πολυ ομως, μην γινω ρεζίλι στον άνθρωπο... :))

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#535681 Ναι έπεσες σε λιτοδιαιτο πανάθεμα με...
Θα μελετηθεί η πρόταση του ξενοδοχείου, ευχαριστώ.

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#536418
dimik έγραψε:Αναζητείται ξενοδοχείο στην Πράγα, περιοχή παλαιάς πόλης-Prague 1, έχουμε καμια πρόταση ή να πάμε στο Josef που το έχει δοκιμάσει κάποιος από την παρέα;
Φυσικά προτάσεις για φαγητό-ποτό κλπ ευπρόσδεκτες.

Το Josef πολύ καλό είναι.Εμένα μου αρέσει και αυτο: https://www.hotel-imperial.cz/en/
Δυστυχώς δε μένω ποτέ σε ξενοδοχείο στη Πραγα.
Πότε θα πας?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#536533
kostis20 έγραψε:
dimik έγραψε:Αναζητείται ξενοδοχείο στην Πράγα, περιοχή παλαιάς πόλης-Prague 1, έχουμε καμια πρόταση ή να πάμε στο Josef που το έχει δοκιμάσει κάποιος από την παρέα;
Φυσικά προτάσεις για φαγητό-ποτό κλπ ευπρόσδεκτες.

Το Josef πολύ καλό είναι.Εμένα μου αρέσει και αυτο: https://www.hotel-imperial.cz/en/
Δυστυχώς δε μένω ποτέ σε ξενοδοχείο στη Πραγα.
Πότε θα πας?
Εντός Νοέμβρη, 2ο η 4ο ΣΚ.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#548962 Τι και που τρώμε στην Πράγα;
Φτάσαμε σήμερα το πρωί, καήκαμε από το πολύ περπάτημα, τσιμπησαμε μπέργκερ άνω του ΜΟ στο The Street και γενικά ψάχνουμε μέρη της προκοπής για φαΐ.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές σε ότι αφορά την ατμόσφαιρα και το τοπίο, όμως σχετικά βρώμικη πόλη και πολύ τουριστιλα.

Αύριο έχει Karlovy Vary αν δεν βαρεθούμε τελευταία στιγμή.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#548963 U mlynare , κατω από το Κάστρο..
Πάρε κότσι κ σούπα..

.