Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#601183
gianik έγραψε:Ε πες μας ρε κ εμας να μάθουμε, τι εννοείς;;
Ειμαι στο τσακ να κλείσω εισιτήρια..

Κλείσε άνετα διάβασε και τον από πάνω. Αν έχεις από πριν στο μυαλό σου να έχεις κατανόηση και υπομονή στο σέρβις όλα καλά.

Περιστατικά σε Βουκουρέστι, Μπρασόφ, Κλούζ, Τιμισοάρα (δεν έχει νόημα να πω τι έγινε και που)
  • Καθόμαστε για παραγγελία: Γκαρσόνι μας βλέπει και γυρίζει την πλάτη πιάνοντας κουβέντα με τον μπάρμαν. Γυρνάει πλάτη και έρχεται σε 10' (με το ρολόι)
  • Παραγγέλνουμε (άλλο καφέ). Πηγαίνει η γκαρσόνα και δίνει την παραγγελία στον μπουφετζή. Πάει απέναντι πεζοδρόμιο! :s_whiteflag :dizzy: :help: ανοίγει κινητό και ανάβει τσιγάρο. Με το πάσο της. Σε ένα τέταρτο και αφού η παραγγελία αναπαυόταν στον μπουφέ έρχεται και μας τη φέρνει.
  • Στο εν λόγω εστιατόριο: Βγαίνει ο σερβιτόρος με το δίσκο στο χέρι. Πιάνει κουβέντα με το δίσκο τον ώμο ψηλά 5 λεπτά και μετά αποφασίσει να μας τον ξεφορτώσει :lol:
  • (το κορυφαίο όλων) Καθόμαστε σε καφέ παγωτό με αυλή. Βγαίνει υπάλληλος με βετέξ και τηλέφωνο μαγκωμένο στον ώμο με το πηγούνι. Καθαρίζει σχεδόν όλα τα τραπέζια (και το δικό μας) και εξαφανίζεται. Δίπλα μας μία οικογένεια με γυναίκα πολύ έγγυο. Λέμε θα βγει να μας πάρει παραγγελία. Μετά από 20 λεπτά, λέω θα πάω να δω τι γίνεται. Μου λέει η μπουφετζού (είχε μία μικρή ταμπέλα στον τοίχο πίσω της) ότι η σερβιτόρα μόνο φέρνει τις παραγγελίες, αλλά τις δίνουμε μόνοι μας σ'εκείνη. Πολύ καλά της λέω τι θέλουμε και πηγαίνω στο τραπέζι. Στο μεταξύ άρχισαν να μαζεύονται σύννεφα. Από πάνω μας κλειστή τέντα. Έρχονται οι παραγγελίες και αρχίζει να ψιχαλίζει. Καμία αντίδραση λέμε εντάξει δε βρέχει και πολύ. Σε λίγο αφού ήπιαμε σχετικά βιαστικά τους καφέδες και έφαγε ο μικρός το παγωτό του αρχίζει να βρέχει κανονικά. Η έγγυος πήγε κάτω από την τέντα όσο κάλυπτε η μαζεμένη και περίμενε να γίνει κάτι. Βγαίνει τρέχοντας η γκαρσόνα, μαζεύει τα γλαστράκια με τα πλαστικά λουλούδια, κοιτάει την τέντα την αφήνει κλειστή και πάει και κλειδώνεται στο μαγαζί :dizzy: :s_rofl Σοκ!
  • Εστιατόριο. Έχετε κατάλογο; Γκρρρμμμ και έρχεται πλαφ ένας κατάλογος ιπτάμενος μπροστά μου. Κανονικά θα έφευγα αλλά ήταν το μοναδικό τραπέζι που βρήκα στην περιοχή. Με τα πολλά έρχεται ο 60αρης σερβιτόρος. Στο τέλος της παραγγελίας (είχαμε ήδη πει 2 κυρίως): Θέλουμε να μας φέρεις ένα τέτοιο (δε θυμάμαι): ΝΟ!!! Ένα από το άλλο; Μ! και έφυγε. :help: Τώρα τι έγινε; Θα φέρει; Δε θα φέρει;. Τελικά έφερε.

Έβαλα τα highlight, συμπεριφορές του στυλ ψάνχεις να πληρώσεις και μιλάνε στο κινητό ή καπνίζουν στο απέναντι πεζοδρόμιο δεν τις έβαλα κάν. Τις είχαμε τρις ημερησίως.


@bebes αυτό με τα μποτιλιαρίσματα στο πουθενά, πόσο σε καταλαβαίνω! Ειδικά στην περιοχή της Σινάια...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#601243 Ναι ρε συ , εγω κολλησα σε αυτο που εγραψες οτι ξερεις να αποφευγεις τις κακοτοπιες του καταλογου...
Αυτο θελω να μου εξηγησεις... :oops:
Με ενδιαφερει..
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#601296 Τιμές καυσίμων που κυμαίνονται?
Εγω θα είμαι από Βορρά προς Νότο στο Τρανσφαγκαρασαν.
Εκλεισα μια βραδυα Σίμπιου, 2 Μπράσοβ, άφησα απέξω την Σιγκισοάρα γιατί βαριέμαι να κάνω κύκλο (και για μια επόμενη φορά), Βουκουρέστι και μετά Βουλγαρία την οποία θα ξεπετάξω
Άβαταρ μέλους
By bebes
#601309
Thomas_C200K έγραψε:Τιμές καυσίμων που κυμαίνονται?
Εγω θα είμαι από Βορρά προς Νότο στο Τρανσφαγκαρασαν.
Εκλεισα μια βραδυα Σίμπιου, 2 Μπράσοβ, άφησα απέξω την Σιγκισοάρα γιατί βαριέμαι να κάνω κύκλο (και για μια επόμενη φορά), Βουκουρέστι και μετά Βουλγαρία την οποία θα ξεπετάξω

Τα καύσιμα είναι πιο φτηνα απο Σερβία, αλλά πιο ακριβά απο Βουλγαρία.
Αν θυμαμαι καλά η βενζίνη πρέπει να ειχε 5,5 ή 5,6 lei (1€ = 4,7 lei).
To πετρελαιο ηταν λιγο πιο ακριβό, εγω έβαζα το ενισχυμένο στα 6-6,1 lei

Αν ξεκινήσεις απο Σιμπιου για Μπρασόβ μέσω Τρανσφαγκαρασαν να ξέρεις οτι ο χειρότερος δρόμος είναι απο Curtea de Arges προς Βran.
Για κάποια χιλιόμετρα θα διασχίσεις βoυνό με μεγάλες κλίσεις και απότομες στροφές, αρκετα πιο δύσκολο οδηγικα απο το Τρανφαγκαρασαν. Φρόντισε να εχει φως οταν το διασχίσεις, εχει υπέροχα τοπία (Άλπεις).
Το τρανφαγκαρασαν επειδη σχεδιάστηκε για να περνανε βαρια στρατιωτικα οχήματα δεν εχει μεγάλες κλίσεις, οσο κι αν φαίνεται διαφορετικά, είναι ενας σχετικά εύκολος δρόμος.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#601312
gianik έγραψε:Ναι ρε συ , εγω κολλησα σε αυτο που εγραψες οτι ξερεις να αποφευγεις τις κακοτοπιες του καταλογου...
Αυτο θελω να μου εξηγησεις... :oops:
Με ενδιαφερει..

Δεν μπορώ να το εξηγήσω με λέξεις, είναι εμπειρία. Πάω σε μαγαζιά με περίεργες φάτσες και όχι με 20αρηδες ή φλωρόφατσες. Βλέπω τι παίρνουν τα μπαρμπάδια, τι φεύγει πολύ, τι έρχεται. Και παραφράζοντας τη φράση του Κλιντ στο Unforgiven "i've been always lucky when it comes to eatin"
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#601842
bebes έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Τιμές καυσίμων που κυμαίνονται?
Εγω θα είμαι από Βορρά προς Νότο στο Τρανσφαγκαρασαν.
Εκλεισα μια βραδυα Σίμπιου, 2 Μπράσοβ, άφησα απέξω την Σιγκισοάρα γιατί βαριέμαι να κάνω κύκλο (και για μια επόμενη φορά), Βουκουρέστι και μετά Βουλγαρία την οποία θα ξεπετάξω

Τα καύσιμα είναι πιο φτηνα απο Σερβία, αλλά πιο ακριβά απο Βουλγαρία.
Αν θυμαμαι καλά η βενζίνη πρέπει να ειχε 5,5 ή 5,6 lei (1€ = 4,7 lei).
To πετρελαιο ηταν λιγο πιο ακριβό, εγω έβαζα το ενισχυμένο στα 6-6,1 lei

Αν ξεκινήσεις απο Σιμπιου για Μπρασόβ μέσω Τρανσφαγκαρασαν να ξέρεις οτι ο χειρότερος δρόμος είναι απο Curtea de Arges προς Βran.
Για κάποια χιλιόμετρα θα διασχίσεις βoυνό με μεγάλες κλίσεις και απότομες στροφές, αρκετα πιο δύσκολο οδηγικα απο το Τρανφαγκαρασαν. Φρόντισε να εχει φως οταν το διασχίσεις, εχει υπέροχα τοπία (Άλπεις).
Το τρανφαγκαρασαν επειδη σχεδιάστηκε για να περνανε βαρια στρατιωτικα οχήματα δεν εχει μεγάλες κλίσεις, οσο κι αν φαίνεται διαφορετικά, είναι ενας σχετικά εύκολος δρόμος.

Ευχαριστώ, θα επανέλθω δριμύτερος
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#602028 Καλημέρα από Σίμπιου.
Τι γαμηστερή χώρα είναι, την είχα αδικημένη, τι νιμού κυκλοφορεί :shifty: (βαζω και ενα στοιχημα συγκεκριμμενο)
Περαν της πλακας Σίμπιου πανεμορφη πόλη, πάμθηνα, στην είσοδο χθες πληρωσα βινιετα 3€ για μια εβδομάδα (καλα παπαρια ενας αυτοκινητοδρομος σε κομματια ειναι),ο επαρχιακος θυμιζει Ελλαδα, παλι καλα δεν υπαρχει αστυνομια και παω σαν παλαβος (Βαλκανια ανωτερα, σε σχεση με την αποστειρωμενη κεντρικη Ευρωπη)
Βενζίνη φθηνή, μπορώ να κατσω να την πιώ [HEAVY BLACK HEART]️[HEAVY BLACK HEART]️


< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#602111 Μου είπαν ότι έχει κάμερες. Δεν πήγαινα και με τα όρια (ειδικά μετά την 3η μέρα) αλλά δεν πήγαινα και μαλλιοκούβαρος και δε μου ήρθε κανένα μπιλιετάκι. Γενικά when in Rome που λένε; Όσο πάνε οι ντόπιοι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#602120 Μην ξανοίγεσαι, εχει και περιπολικά, αλλά εχει αρκετες κάμερες.
Στα σύνορα βγαίνοντας με είχαν κανα τέταρτο, ζήτησαν ολα τα χαρτιά του αυτοκινήτου, "θα έχω καμιά κλήση" σκέφτηκα. Ευτυχώς δεν ειχα τίποτα.
Γενικά παίζουν τα φώτα στα μπλόκα, αλλά καλού κακου άφηνε κάποιον γρηγορο ντόπιο να προπορεύεται σε απόσταση ασφαλείας
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#602162 Παντα ντοπιοι μπροστα μου. Στον Α1 πηγαινα με μαξ 150χλμ στους επαρχιακους με λες συντηρητικο. Οριο 70 παω 140
Χθες ειδα 5,8λτ/100χλμ ενω πηγαινα με καμια 100χλμ και επαθα σοκ. Ανεβηκα Τρανσφαγκαρασαν. Σημερα και αυριο Μπρασοβ. Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#602564 Ερωτηση
Απο Ρουμανια για Βουλγαρια το περασμα ειναι με φερρυ;


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#602570
Thomas_C200K έγραψε:Ερωτηση
Απο Ρουμανια για Βουλγαρια το περασμα ειναι με φερρυ;


< >

στο Ρούσσε είναι η μεγάλη γέφυρα του Δούναδη (2€ διοδιο), δυτικότερα περνάς με καραβάκι
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#602600 Για κάποιον περίεργο λόγο το Google σε πάει από το φέρι. Αγνόησέ το, πήγαινε από τη γέφυρα στο Ρούσε
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#602605 Οπως εγραψε κι ο bill,
Ruse λεγεται η πλευρα της Βουλγαριας. Η πλευρα της Ρουμανιας λεγεται Giurgiu.