Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#505887 Το φετινό τριπάκι μας λέμε να το κάνουμε στη Ρουμανία, μιας και είναι η μόνη χώρα της γειτονιάς μας που δεν έχουμε επισκεφτεί. Αρχικά 2 ερωτήματα:

- Πόσες μέρες Βουκουρέστι;
- Ποιες πόλεις να χρησιμοποιήσω για βάσεις για την υπόλοιπη χώρα;

Συνολική διάρκεια ταξιδιού 8-9 μέρες, ημερομηνίες; Παίζουν. Πριν ή μετά το κάμπινγκ. Δηλαδή είτε 10 Ιουλίου είτε 20 Αυγούστου αναχώρηση.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#505892 Στα 2 ερωτηματα σου δεν έχω απάντηση αλλά σου έχω μια πρόταση για επίσκεψη http://omorfataxidia.gr/travel/alatoryc ... ton-kosmo/
Άβαταρ μέλους
By fot
#505898 Πήγα οδικώς βουκουρεστι πρόπερσι. Σε 2 μέρες βλέπεις τα αξιοθέατα του. Δυστυχώς πήγα μόνο εκεί και στο Βελίκο Τάρνοβο(ημερήσια στο γυρισμό).
Την επόμενη φορά στην Ρουμανία θα πήγαινα σίγουρα βόρεια!
Όποτε:

3 μέρες Βουκουρέστι και μετά Τιμισοάρα και Τρανσυλβανία. Θα σκεφτόμουν και λιγότερο βουκουρεστι.

Οδικώς θα πας;
Να πας και στο τρανσαφαγκαρασαν.


< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#505911 To τελευταίο όχι απλά εννοείται, αλλά είναι και από τα κίνητρα του ταξιδιού.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#505962 Οταν κοιταζα για erasmus επαιζε και το Brasov το οποιο μου ειπαν οτι ειναι τιμιο και σε καλό σημειο για εξορμησεις στα Καρπαθια.

Για ψαξτο λιγο
Άβαταρ μέλους
By rafi
#505963 Με το καλο να πατε! Και εμενα το επομενο roadtrip θα ειναι με το καλο αν τα καταφερουμε Ρουμανια η Ν.Ιταλια. Προς το παρον προκρινεται η Ρουμανια σαν πιο πρωτογνωρη και φτηνη επιλογη. Γεμιστε λοιπον το τοπικο με τονους πληροφοριες παρακαλω..

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#506002
rx8_drifter έγραψε:Οταν κοιταζα για erasmus επαιζε και το Brasov το οποιο μου ειπαν οτι ειναι τιμιο και σε καλό σημειο για εξορμησεις στα Καρπαθια.

Για ψαξτο λιγο

Οι κλασικοί προορισμοί είναι Σιγκισοάρα, Σινάια, Μαραμούρες, Βουκοβίνα. Από πρώτη έρευνα είχα καταλήξει φεύγοντας από το Βουκουρέστι να μείνω στο Σίμπιου για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια και είναι κοντά στην έξοδο της Τρανσφαγκαρασάνκαι της Τρανσαλπίνα (αν θελήσω να κάνω τον κύκλο και με βρίζει η οικογένεια), από εκεί έλεγα βόρεια, αλλά η Σιγκισοάρα δεν είναι ούτε αρκετά βόρεια ούτε αρκετά μακριά και δεν ξέρω αν αξίζει να πάω και διανυκτέρευση. Το δε Μπρασόφ που δεν το είχα υπόψη είναι ανάμεσα σε Σινάια και Σιγκισοάρα. Αλλά από την άλλη δεν ξέρω που αξίζει περισσότερο να είμαι βράδυ και που μπορώ να πάρω όλη την εμπειρία ημέρα.

Γενικά όταν ξεκίνησα το σχεδιασμό πριν από 10 μέρες περίπου συνειδητοποίησα ότι είναι πάρα πολύ μεγάλη χώρα, διπλή από εμάς, όσο όλο το UK, κοντά στην έκταση με την Ιταλία. Άρα ότι σκέφτηκα μπορεί και να μη βγαίνει. πχ άφησα το δέλτα του Δούναβη για να το επισκεφτώ σε καμία επίσκεψη Μαύρης Θάλασσας. Έλεγα επίσης στο ανέβασμα να σπάσω τη διαδρομή στο Βέλικο Τάρνοβο ούτε αυτό ξέρω αν βγαίνει, έλεγα και στην επιστροφή να πάω κι από Ουγγαρία ή Σερβία - μία από τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#506006 To Brasov είναι σε στρατηγικό σημείο για να ψάξεις τα Καρπάθια (είναι και δίπλα στο κάστρο του δράκουλα) και σαν πόλη είναι όμορφη.

Γενικά η Ρουμανία ειναι τεράστια χώρα και οι δρόμοι της δεν βοηθούν στο να την γυρίσεις. Νομίζω ότι έχει νόημα να μην απλωθείς πολύ χιλιομετρικά και να επικεντρωθείς σε περιοχές
Άβαταρ μέλους
By 224v
#506175 Το Δελτα του Δουναβη εχει ενδιαφερον, και κατεβαινεις μετα απο Κωνσταντζα και μπαινεις Βαρνα Φιλιππουπολη και μετα Ελλαδα. Το ειχαμε κανει το 1980!!!! με μια 318 τοτε φιλου...
Ομορφα μερη και τωρα θα ειναι πιο ομορφα απο τοτε... ηταν τα θερετρα για τους ανατολικους τοτε και ετσι ειχαν παντα αξιοπρεπη ξενοδοχεια κ.λ.π. Καζινα, και περιποιημενες πολεις... Αξιζει η εμπειρια
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#516289 Bumb για ερώτηση επί του προγραμματισμού. 30 χιλιόμετρα διαφορά και περίπου ίδια χλμ σε αυτοκινητόδρομους εάν πάω μέσω Σόφιας ή μεσω Κομοτηνής στο Βουκουρέστι. Το ότι μέσω Κομοτηνής θα κάνω λιγότερα χιλιόμετρα στη Βουλγαρία μου φαίνεται αξιοπρεπές κίνητρο να πάω από Κομοτηνή. Φοβάμαι μόνο μήπως το φυλάκιο της Νυμφαίας δεν μπορεί να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο και φάω κόλημα. Έχει κανείς εμπειρία; Θυμίζω πιθανές ημερομηνίες είτε περίπου 10/7 ή περίπου 20/8.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529128 Αναχώρηση 22/8. Μία πρώτη ερώτηση επαναφέρω: Ξέρει κανείς αν και πόση κίνηση έχουν τα σύνορα της Κομοτηνής; Δεν ξέρω αλλά μου έχει κολήσει να πάω από κει.

Η δεύτερη ερώτηση είναι πιο σύνθετη: Έχει νόημα 2ο 24ωρο στο Βουκουρέστι; Αν ναι, με τι θέμα και περιεχόμενο;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#529234 Μεσοβδόμαδα μπορεί να τη γλυτώσεις με 20 λεπτο αλλά μπορεί να φας και μια ώρα. Ενδέχεται να πάω βόλτα στα βουνά αυτές τις μέρες , θα σου πω.
Α μην ξεχάσεις να πάρεις βινιέτα στα Βουλγάρικα σύνορα, άρχισαν να κάνουν ελέγχους μέσα στη χώρα και το πρόστιμο πάει στα 300 ευρώ ή Λέβα , δεν είμαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#529253 Λοιπόν , πήγα μια βόλτα σήμερα (και είχα μια ενδιαφέρουσα διαδρομή "παρέα" με έναν γρήγορο οδηγό). Πολύ χαλαρά τα πράγματα στις 19:00 το απόγευμα και από τις δυο μεριές των συνόρων, περνούσες σε 10 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529276
mousatos έγραψε:Μεσοβδόμαδα μπορεί να τη γλυτώσεις με 20 λεπτο αλλά μπορεί να φας και μια ώρα. Ενδέχεται να πάω βόλτα στα βουνά αυτές τις μέρες , θα σου πω.
Α μην ξεχάσεις να πάρεις βινιέτα στα Βουλγάρικα σύνορα, άρχισαν να κάνουν ελέγχους μέσα στη χώρα και το πρόστιμο πάει στα 300 ευρώ ή Λέβα , δεν είμαι σίγουρος.

Έχω 15 λέβα κρατημένα από προηγούμενο ταξίδι, ειδικά για τη βινιέτα. :iconcool:

Βασικά ήθελα να κάνω ένα πέρασμα από Βέλικο Τίρνοβο, στον πηγαιμό και για κει πας από Κομοτηνή. Μάλλον είμαι πλεονέκτης.

Μέχρι στιγμής το πρόγραμμα λέει:
- 3 βράδια Βουκουρέστι. Τουτέστιν 2 24ωρα εκεί γιατί την πρώτη μέρα θα φτάσουμε αργά. Παρακαλώ αν κάποιος έχει ιδέες τι κάνουμε 48 ώρες στο Βουκουρέστι ευχαρίστως να τις ακούσω. Διαμονή 78 ευρώ και τα 3 βράδια από Airbnb με wifi & parking.
- 3 βράδια Μπρασόβ - μετάβαση μέσω Τρανσφαγκαρασάν. Τα 2 εκεί 24ωρα θα αναλωθούν στην πόλη, τη Σινάια και κάποια βόλτα στα βουνά ενδεχομένως και Σιγκισοάρα.
- Μετά το πρόγραμμα προς το παρόν είναι φλου, όποιος έχει ιδέες τις ρίχνει. 3 ίσως 4 διανυκτερεύσεις στη Ρουμανία και πιθανόν μία στη Σερβία στην επιστροφή ή κάπου κοντά στις Σιδηρές Πύλες του Δούναβη. Πιθανοί προορισμοί: Μαραμουρές, Σουτσιάβα, Κλουζ-Ναπόκα, Τιμισοάρα, Οραντέα. Ακόμα όμως είμαστε υπό σκέψη. Απορίψαμε Μολδαβία και Ιάσι, θα φύγουμε πολύ ανατολικά και θέλω να γυρίσω από Ε75.