Εχοντας περάσει άπειρες φορές απ την περιοχή, δεν είχα κάνει ποτέ την παράκαμψη-στάση για να την γνωρίσω, σχετικά κοντά ήταν, βρήκαμε και ξενοδοχείο σε λογική τιμή οποτε Πέμπτη μεσημέρι άδεια απ τη σημαία και αναχώρηση με την Εύα, μιας και ο μοτοσυκλετιστικός εξοπλισμός της είναι ακόμα στις κούτες στην Ισπανία. Αρκετή κίνηση στο δρόμο, ένα μεγάλο μποτιλιάρισμα λίγο έξω απ το Koblenz λογω ανατροπής μιας νταλικας με σκουπίδια και 6 ώρες μετά βρεθήκαμε στο ξενοδοχείο στο Boppard. Συμπαθητικό χωριουδάκι γυρω στα 20 χλμ απ το Koblenz σε στρατηγικό σημείο στη μέση της κοιλάδας.
Πρωινό ξύπνημα την επόμενη μέρα, αυτοκίνητο και βόλτες στην κοιλάδα απ την δυτική όχθη. Στάσεις και περπάτημα σε διάφορα χωριουδάκια τα οποία είναι κουκλίστικα, μεσημεριανό και καφέ στο Schonburg (καταπληκτική θέα απ το εστιατόριο, στο οποιο θελήσαμε να γυρίσουμε για δείπνο αλλά ήταν κλεισμένο)
http://www.hotel-schoenburg.com/en/
(εχει φοβερή διακόσμηση, δωμάτια και θέα, συστήνεται για γαμήλιες προτάσεις )
γυρισμός για καφεδάκι και ανασύνταξη και νυχτερινή έξοδος στην Koblenz η οποια μας εξέπληξε ευχάριστα με το ωραίο παραποτάμιο μέτωπο.
Η βραδιά τελείωσε με δείπνο στο
https://www.altesbrauhaus-koblenz.de/startseite/ (συμπαθητικό παραδοσιακό γερμανικό, αλλά όχι κάτι τρελό) και με
uber παγωτάρα ακριβώς δίπλα στο https://www.egelosia.de/ (ακόμα και στο google maps έχει ουρά )
Η επόμενη μέρα είχε πρωινό εγερτήριο, παραλαβή ποδηλάτων, τρενακι μέσα απο μια πανέμορφη διαδρομή μέχρι το Εmmelhausen και στη συνέχεια ποδηλατάδα σε μια διάσημη διαδρομή που στο παρελθόν την λιμαίνονταν ο τοπικός ρομπεν των δασών
https://www.routeyou.com/de-de/route/vi ... nes-radweg
Στο Pfalzfeld το άλλο ζευγάρι σήμαινε υποχώρηση, οποτε αποφασίσαμε να το κόψουμε προς το ποτάμι. Αφού μας βγήκανε τα πνευμόνια στον ανήφορο με τα νοικιάρικα ποδήλατα, μέσα απο δάση και λαγκάδια, πήραμε την κατηφόρα με 10% κλίση, προσπερνάγαμε αμάξια και μηχανές και σκάσαμε στο Oberwesel. Απο κει, παραποτάμια, κάνοντας μια στάση στη γοργόνα Loreley (trivia, το όνομα του καραβιού που ασχολούμαι τώρα και μου χάλασε τις διακοπές λέγεται Lorelay ) μετά απο περίπου 50 χλμ γυρίσαμε στη βάση
Κυριακή επίσκεψη σε ένα απ τα γνωστότερα κάστρα της Γερμανίας
(κορσε δεν είναι για σένα
https://en.wikipedia.org/wiki/Eltz_Castle
Θα επανέλθουμε σίγουρα για περισσότερο ποδήλατο συντόμως.
Ο Scotch που έψαχνε για εναλλακτικά μέρη για να σπάει το ταξίδι να το βάλει στο πρόγραμμα σε κάποια άνοδο κάθοδο