Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#816157 @bebes θα έχουμε αδειάσει λόγω σχολικών διακοπών

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#816176
Thomas_C200K έγραψε:@bebes θα έχουμε αδειάσει λόγω σχολικών διακοπών

.

Tι εννοείς;
Θα ειναι καλύτερα ή χειρότερα για μενα;
Πολύς κόσμος, ή λιγοτερος στα βουνά;
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#816316
bebes έγραψε:Εχω κανει εναν παρόμοιο σχεδιασμό για το καλοκαίρι.
Βέβαια, εγω ξεκιναω απο νότια γιατι σκέφτομαι να παω οδικώς.
Θα ειμαι εκει 7- 16 Αυγούστου και ειδα οτι τα μονα φτηνα καταλύματα που βρήκα ειναι στη Γαλλία (Στρασβούργο-Κολμαρ)
Με δυσκολια βρήκα κάτι σε Μέλανα Δρυμο και Μανχάιμ.
Τα χωρια που ειχα υπόψη στον Μέλανα Δρυμο, καθώς και η Χαιδελβέργη είναι απλησίαστα εκεινες τις μερες για 5 ατομα που είμαστε.
Ευτυχώς οι αποστάσεις ειναι μικρες, αν και φοβάμαι οτι τον 15Αυγουστο θα εχει πολύ κίνηση εκει.

Δεν ειπες ημερομηνίες, αν αποφασίσεις να κατέβεις νότια, για Μέλανα Δρυμο θα πρέπει να αφιερώσεις μια δυο μερες και αν φτασεις μεχρι εκει, μπορείς να πας και στους καταρράκτες του Ρήνου στα σύνορα με Ελβετία
Λοιπόν Μάνχαϊμ δεν αξίζει.
Πλην του παλατιού αν θυμάμαι καλά που έχει.
Κατά τα άλλα δεν μένουν Γερμανοί εκεί .
Για ένα πέρασμα καλό είναι, δεν ξέρω αλλά προσωπικά μια φορά πήγα λέω καλό είναι αλλά αυτό, λίγη ώρα και επόμενη στάση.
Το μόνο που αξίζει είναι το εργοστάσιο της Μερκ όπου παράγει τα αστικά της.

Χαϊδελβέργη must to see,
Rüdesheim am Rhein
Mainz, Wiesbaden όλα είναι σε σχετικά μικρή απόσταση.
Φρανκφούρτη καλή είναι, έτσι όπως την έχουν κάνει δεν είναι για ΔΝ. Γεμάτο τανεσπου και πρεζακια είναι η πόλη λες και είσαι στην Αθήνα.
Μέλανας Δρυμός όπου και να πάτε είναι ωραία.
Εγώ θα οδηγούσα τον περίφημο δρόμο B500 αλλά αν είναι ΣΚ αφήστε το καλύτερα.
Πέρασμα δίπλα στην Αλσατία που κάνετε βόλτα τα χωριουδάκια στον δρόμο του κρασιού. Βάλε wine route πιάνει μέσα Κολμάρ και άλλα όμορφα μέρη.
Να έχετε υπόψη τις καθυστερήσεις στους δρόμους γιατί έχει ξεκινήσει η περίοδος εργασιών.
Καύσιμα η τιμή στην Γερμανία πάει με τις ώρες. Φουλαρισμα μόνο το απόγευμα από τις 18:00-21:00 Χονδρικά.
Αν θυμηθώ τίποτα άλλο επιστρέφω
Εντιτ: Αν θυμάμαι καλά εκείνες τις ημέρες είναι σε σχολικές διακοπές το κρατίδιο της Βαδης Βυρτεμβέργης οπότε γενικά θα είναι σχετικά καλα, βέβαια είναι καλοκαίρι οπότε έχει τους τουρίστες, αλλά δε θυμάμαι να είναι σε σημείο που ενοχλεί από την πολυκοσμία.
Αν θέλετε τιπ για να ψωνίσετε απορρυπαντικά,σαμπουάν και τέτοια είναι παμφθηνα εγώ τα κατεβάζω με το στανιό Ελλάδα.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#816332
Thomas_C200K έγραψε:Καύσιμα η τιμή στην Γερμανία πάει με τις ώρες. Φουλαρισμα μόνο το απόγευμα από τις 18:00-21:00 Χονδρικά.
.


τι ειναι αυτο? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#816333
dimviii έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Καύσιμα η τιμή στην Γερμανία πάει με τις ώρες. Φουλαρισμα μόνο το απόγευμα από τις 18:00-21:00 Χονδρικά.
.


τι ειναι αυτο? :dizzy:
Νομίζω στο είχα πει πέρσι που ήρθες να πάρεις το Κλιο
Τα καύσιμα στην Γερμανία είναι χρηματιστήριο. Η διαφορά μέσα στην ημέρα αγγίζει και τα 30λεπτα του €

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#816335 οχι δεν το ειχες αναφερει.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#816380
dimviii έγραψε:οχι δεν το ειχες αναφερει.
Θυμάμαι ότι το είχα γράψει σε εκείνο το τοπικό
Δεν γίνεται να πέφτω τόσο έξω
Τέσπα.

Ότι θέλετε εδώ ειμαι

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#816412
Thomas_C200K έγραψε:
bebes έγραψε:Εχω κανει εναν παρόμοιο σχεδιασμό για το καλοκαίρι.
Βέβαια, εγω ξεκιναω απο νότια γιατι σκέφτομαι να παω οδικώς.
Θα ειμαι εκει 7- 16 Αυγούστου και ειδα οτι τα μονα φτηνα καταλύματα που βρήκα ειναι στη Γαλλία (Στρασβούργο-Κολμαρ)
Με δυσκολια βρήκα κάτι σε Μέλανα Δρυμο και Μανχάιμ.
Τα χωρια που ειχα υπόψη στον Μέλανα Δρυμο, καθώς και η Χαιδελβέργη είναι απλησίαστα εκεινες τις μερες για 5 ατομα που είμαστε.
Ευτυχώς οι αποστάσεις ειναι μικρες, αν και φοβάμαι οτι τον 15Αυγουστο θα εχει πολύ κίνηση εκει.

Δεν ειπες ημερομηνίες, αν αποφασίσεις να κατέβεις νότια, για Μέλανα Δρυμο θα πρέπει να αφιερώσεις μια δυο μερες και αν φτασεις μεχρι εκει, μπορείς να πας και στους καταρράκτες του Ρήνου στα σύνορα με Ελβετία
Λοιπόν Μάνχαϊμ δεν αξίζει.
Πλην του παλατιού αν θυμάμαι καλά που έχει.
Κατά τα άλλα δεν μένουν Γερμανοί εκεί .
Για ένα πέρασμα καλό είναι, δεν ξέρω αλλά προσωπικά μια φορά πήγα λέω καλό είναι αλλά αυτό, λίγη ώρα και επόμενη στάση.
Το μόνο που αξίζει είναι το εργοστάσιο της Μερκ όπου παράγει τα αστικά της.

Χαϊδελβέργη must to see,
Rüdesheim am Rhein
Mainz, Wiesbaden όλα είναι σε σχετικά μικρή απόσταση.
Φρανκφούρτη καλή είναι, έτσι όπως την έχουν κάνει δεν είναι για ΔΝ. Γεμάτο τανεσπου και πρεζακια είναι η πόλη λες και είσαι στην Αθήνα.
Μέλανας Δρυμός όπου και να πάτε είναι ωραία.
Εγώ θα οδηγούσα τον περίφημο δρόμο B500 αλλά αν είναι ΣΚ αφήστε το καλύτερα.
Πέρασμα δίπλα στην Αλσατία που κάνετε βόλτα τα χωριουδάκια στον δρόμο του κρασιού. Βάλε wine route πιάνει μέσα Κολμάρ και άλλα όμορφα μέρη.
Να έχετε υπόψη τις καθυστερήσεις στους δρόμους γιατί έχει ξεκινήσει η περίοδος εργασιών.
Καύσιμα η τιμή στην Γερμανία πάει με τις ώρες. Φουλαρισμα μόνο το απόγευμα από τις 18:00-21:00 Χονδρικά.
Αν θυμηθώ τίποτα άλλο επιστρέφω
Εντιτ: Αν θυμάμαι καλά εκείνες τις ημέρες είναι σε σχολικές διακοπές το κρατίδιο της Βαδης Βυρτεμβέργης οπότε γενικά θα είναι σχετικά καλα, βέβαια είναι καλοκαίρι οπότε έχει τους τουρίστες, αλλά δε θυμάμαι να είναι σε σημείο που ενοχλεί από την πολυκοσμία.
Αν θέλετε τιπ για να ψωνίσετε απορρυπαντικά,σαμπουάν και τέτοια είναι παμφθηνα εγώ τα κατεβάζω με το στανιό Ελλάδα.

.

Eυχαριστώ :s_howdy
Χαιδελδέργη θα αφιερώσω μια ολοκληρη μέρα, εχει παρα πολλά να δω και στην γύρω περιοχή.
Εχω φτιαξει ενα πλάνο, κανονισα τις διανυκτερεύσεις, οταν πλησιαουν οι μερες και ασχοληθω με το επιμέρους πρόγραμμα θα σε ξαναχρειαστώ :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#816414 Κοστολογια με βινιετες διόδια αν έρθετε από Βαλκάνια υπάρχουν στο βίντεο.

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#816416
Thomas_C200K έγραψε:Κοστολογια με βινιετες διόδια αν έρθετε από Βαλκάνια υπάρχουν στο βίντεο.

.

Περυσι πήγα Μέσω Ουγγαρίας και τα ειχα γράψει αναλυτικά.
Φέτος θα παω απο Κροατία (1η διανυκτ Γκράτς) δεν την παλεύω στα σύνορα του Ορμπαν
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#816418
bebes έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Κοστολογια με βινιετες διόδια αν έρθετε από Βαλκάνια υπάρχουν στο βίντεο.

.

Περυσι πήγα Μέσω Ουγγαρίας και τα ειχα γράψει αναλυτικά.
Φέτος θα παω απο Κροατία (1η διανυκτ Γκράτς) δεν την παλεύω στα σύνορα του Ορμπαν
Ωραίο το Γκρατζ, βόλτα στο Wassermühle και θέα όλη την πόλη.

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#816421
Thomas_C200K έγραψε:
bebes έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Κοστολογια με βινιετες διόδια αν έρθετε από Βαλκάνια υπάρχουν στο βίντεο.

.

Περυσι πήγα Μέσω Ουγγαρίας και τα ειχα γράψει αναλυτικά.
Φέτος θα παω απο Κροατία (1η διανυκτ Γκράτς) δεν την παλεύω στα σύνορα του Ορμπαν
Ωραίο το Γκρατζ, βόλτα στο Wassermühle και θέα όλη την πόλη.

.

Σπόυδαζε ο πατέρας μου στο Γκράτς.
Τη μια και μοναδική φορά που πηγα, ήταν μαζι του το μακρινό 1989.
Εχω γυρίσει την Αυστρία οριζόντια και κάθετα, αλλά στο Γκράτς δεν ετυχε να ξαναπάω, ευκαιρία είναι τωρα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#828845
bebes έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
bebes έγραψε:Εχω κανει εναν παρόμοιο σχεδιασμό για το καλοκαίρι.
Βέβαια, εγω ξεκιναω απο νότια γιατι σκέφτομαι να παω οδικώς.
Θα ειμαι εκει 7- 16 Αυγούστου και ειδα οτι τα μονα φτηνα καταλύματα που βρήκα ειναι στη Γαλλία (Στρασβούργο-Κολμαρ)
Με δυσκολια βρήκα κάτι σε Μέλανα Δρυμο και Μανχάιμ.
Τα χωρια που ειχα υπόψη στον Μέλανα Δρυμο, καθώς και η Χαιδελβέργη είναι απλησίαστα εκεινες τις μερες για 5 ατομα που είμαστε.
Ευτυχώς οι αποστάσεις ειναι μικρες, αν και φοβάμαι οτι τον 15Αυγουστο θα εχει πολύ κίνηση εκει.

Δεν ειπες ημερομηνίες, αν αποφασίσεις να κατέβεις νότια, για Μέλανα Δρυμο θα πρέπει να αφιερώσεις μια δυο μερες και αν φτασεις μεχρι εκει, μπορείς να πας και στους καταρράκτες του Ρήνου στα σύνορα με Ελβετία
Λοιπόν Μάνχαϊμ δεν αξίζει.
Πλην του παλατιού αν θυμάμαι καλά που έχει.
Κατά τα άλλα δεν μένουν Γερμανοί εκεί .
Για ένα πέρασμα καλό είναι, δεν ξέρω αλλά προσωπικά μια φορά πήγα λέω καλό είναι αλλά αυτό, λίγη ώρα και επόμενη στάση.
Το μόνο που αξίζει είναι το εργοστάσιο της Μερκ όπου παράγει τα αστικά της.

Χαϊδελβέργη must to see,
Rüdesheim am Rhein
Mainz, Wiesbaden όλα είναι σε σχετικά μικρή απόσταση.
Φρανκφούρτη καλή είναι, έτσι όπως την έχουν κάνει δεν είναι για ΔΝ. Γεμάτο τανεσπου και πρεζακια είναι η πόλη λες και είσαι στην Αθήνα.
Μέλανας Δρυμός όπου και να πάτε είναι ωραία.
Εγώ θα οδηγούσα τον περίφημο δρόμο B500 αλλά αν είναι ΣΚ αφήστε το καλύτερα.
Πέρασμα δίπλα στην Αλσατία που κάνετε βόλτα τα χωριουδάκια στον δρόμο του κρασιού. Βάλε wine route πιάνει μέσα Κολμάρ και άλλα όμορφα μέρη.
Να έχετε υπόψη τις καθυστερήσεις στους δρόμους γιατί έχει ξεκινήσει η περίοδος εργασιών.
Καύσιμα η τιμή στην Γερμανία πάει με τις ώρες. Φουλαρισμα μόνο το απόγευμα από τις 18:00-21:00 Χονδρικά.
Αν θυμηθώ τίποτα άλλο επιστρέφω
Εντιτ: Αν θυμάμαι καλά εκείνες τις ημέρες είναι σε σχολικές διακοπές το κρατίδιο της Βαδης Βυρτεμβέργης οπότε γενικά θα είναι σχετικά καλα, βέβαια είναι καλοκαίρι οπότε έχει τους τουρίστες, αλλά δε θυμάμαι να είναι σε σημείο που ενοχλεί από την πολυκοσμία.
Αν θέλετε τιπ για να ψωνίσετε απορρυπαντικά,σαμπουάν και τέτοια είναι παμφθηνα εγώ τα κατεβάζω με το στανιό Ελλάδα.

.

Eυχαριστώ :s_howdy
Χαιδελδέργη θα αφιερώσω μια ολοκληρη μέρα, εχει παρα πολλά να δω και στην γύρω περιοχή.
Εχω φτιαξει ενα πλάνο, κανονισα τις διανυκτερεύσεις, οταν πλησιαουν οι μερες και ασχοληθω με το επιμέρους πρόγραμμα θα σε ξαναχρειαστώ :thumbsup:

Οι ημέρες πλησιάζουν, οπότε το πρόγραμμα οριστικοποιείται.
Αρχικά εγινε μια σημαντική αλλαγή, θα παω αεροπορικώς μεχρι Μέμμινγκεν και απο εκει θα γυρίσω. Γλυτωνω πολλά αχρηστα χιλιόμετρα, αλλά κυρίως το έκανα για τα κ@λοσύνορα των Βαλκανίων.

Το καλό είναι οτι θα είμαι πολύ κοντα στην περιοχή ενδιαφέροντος, ήδη στις 8 το πρωι (αν ολα πανε καλά) :)
1η μερα λοιπόν, σκέφτομαι για Λινταου, Κωνσταντζα, Stein am Rhein και καταρράκτες Ρήνου (διανυκτερευση σε χωριο διπλα στο Τενγκεν.
2η μερα Τίτιζε, Τριμπεργκ (μεσω του Β500 :inlove: μιας και ειναι μεσοβδόμαδα ) και διανυκτέρευση Κολμάρ (αν εχω χρονο θα περασω απο Φράιμπουργκ αλλά δεν ψήνομαι, προτιμω να χαλάσω χρόνο στο Κολμαρ)
3η μερα Εγκισάμι, Ρικβιρ και γενικα θα χαζευουμε μεταξυ Κολμαρ και Στρασβουργου στν δρομο του κρασιού, διανυκτερευση Στρασβουργο (2 Δ οπότε την αλλη μερα κινουμαστε με τα ποδια Στρασβουργο)
5η μερα εχω να παω απο Στρασβουργο προς Μανχάιμ που εχω άλλες δυο Δ.
Η μια επιλογη ειναι να παμε μεσω Λουξεμβούργου, και η άλλη ειναι μεσω Βισενμπουργκ και Μπαντεν Μπάντεν (ίσως και Χόκενχάιμ αν υπάρχει κάτι να δουμε :shifty: ). Λουξεμβουργο δεν εχω ξαναπαει, αν ξυπνησουμε νωρις μπορει να το επιχειρήσω (το αυτοκίνητο μου δινει 1400 χιλιομετρα χωριος επιπλεον χρεωση και θα ειμαι οριακά)
Μια ολοκληρη μερα θα την αφιερώσουμε στη Χαϊδελβέργη και την τελευταια μερα την εχω ολόκληρη μεχρι βραδυ να παω απο Μανχάιμ προς Μέμμινγκεν. Ή θα παω Στουτγκάρδη, ή θα κανω μια βολτα μερικών ωρών στην κοιλάδα του Νέκαρ.

Το πρόγραμμα μεσες άκρες ειναι αυτό, εκτός απο τις διανυκτερεύσεις ολα τα άλλα ειναι ρευστα και ανάλογα με τις ορέξεις μας.
Οποιαδήποτε πρόταση ειναι δεκτη.

H ενοικιαση μου δινει 1400 χιλιομετρα, ο γυρος υπολογιζω να ειναι περιπου 1150 χωρις το Λουξεμβούργο και 1400 με.
Οότε μαλλον θα το αφησω για άλλη φορα, οταν παω Φρανκφούρτη
Άβαταρ μέλους
By mirage
#828850 Την 1η μέρα την έχεις τιγκαρει όσο δεν πάει άλλο νομίζω. Βεβαια γούστα είναι αυτά. Σε ποιο χωριό θα μείνετε στο Tiengen;