Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimik
#505863
KiloMeater έγραψε:
dimik έγραψε:Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ από χθες, ότι είναι κλασική μοτοπεριοχη on και off road.

< >
Off road, αν είναι όπως οι "δικοί" μας εδώ ξέχασε το με μηχανοκίνητο, δια ροπάλου απαγόρευση να μπεις στο δάσος.
Με ποδήλατο μόνο
Δεν γίνεται, κάποια μονοπάτια θα υπάρχουν για εντουρο.
Το YouTube γεμάτο με βίντεο είναι από τις γερμανικές εξοχές με μόνη παραφωνία τους αγρότες.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#505869 Υπαρχουν μονοπατια για Enduro σε αρκετα μερη. Φιλος εχει μια Zero και οργώνει τις εξοχές!

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#505875
mirage έγραψε:Υπαρχουν μονοπατια για Enduro σε αρκετα μερη. Φιλος εχει μια Zero και οργώνει τις εξοχές!

< >
Zero εννοείς ηλεκτρική μοτοσικλέτα;

Πάνε καλά και είναι αθορυβες αλλά το ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΠ έχει άλλη χάρη

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By drdino
#505876
mirage έγραψε:Υπαρχουν μονοπατια για Enduro σε αρκετα μερη. Φιλος εχει μια Zero και οργώνει τις εξοχές!

< >


Αν δεν είναι πλήρης η coca cola δεν μας νοιάζει, χαχα!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#505879 Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#815380 Κλείσαμε κ εμείς ένα ταξιδακι για Αλσατία κ πέριξ....
Άφιξη αεροδρόμιο FRA , ενοικίαση Ι.Χ ,διαμονή 6 νύχτες...
Σιγά σιγά σχεδιάζουμε το που θα μοιρασουμε τις μέρες...
Λέω για 4 μέρες κάπου μεταξύ Colmar και Στρασβούργου (απ' την Γερμανική πλευρά βρίσκεις πιο φτηνή διαμονή) και μετά να ανέβουμε λίγο πιο Βόρεια προς Γερμανία κ να μείνουμε 2 νύχτες κάπου κοντά προς Χαιλδεβεργη, ώστε να είμαστε όσο πιο κοντά στην Φραγκφούρτη την ημέρα της επιστροφής ..


Υ.γ1
Πτήσεις 08.00 από Αθήνα , 18:30 από FRA.
Τιμή 140€ Aegean (flex)

Υ.γ2
Έχω κάνει μια κράτηση (Εnterprise) χωρίς προπληρωμή για ένα Seat Arona απ' το αεροδρόμιο με 280€ για 6 μέρες (επιτόπου θα προσθέσω την full ασφάλεια, διέλευση σύνορα, κλπ).Μου είπαν κ για την O.K Mobility ότι έχει πιο φτηνές τιμές κ δεν χρεώνουν υψηλή εγγύηση κλπ...


Γνώμες για διαμονή κλπ;
Any tips καλοδεχούμενα.




.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#815388 Σιγουρα να πας Koblenz, και σιγουρα απο αυτην εδω τη διαδρομη, πανω στο ποταμι, και οχι απο την εθνικη παραδιπλα, και θα με θυμηθεις. Deutsches Eck κλπ. Κατα τα αλλα, οπου και να πας σε εκεινα τα μερη ειναι αχαστο. Ωραια και η Χαϊδελβεργη. Λουξεμβουργο σε παιρνει?

Εικόνα

Ωραια τιμη. Ποτε πας, αμεσα ή πιο χειμωνα?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#815389 Νομίζω μπλέκει πολύ μετά το πράγμα..Βασικά δεν θέλω κάθε μέρα να αλλάζω κ κατάλυμα..έλεγα να μοιραστώ τις μέρες σε 2 καταλύματα κ με βάση αυτά να γυρίζουμε...πιστεύεις μας παίρνει κ για Λουξεμβούργο;

Υ.γ
Φτιάξε μου ένα πρόγραμμα πως θα το έκανες εσύ (εχε υπ όψιν με 2 πιτσιρίκια μαζί).

.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#815391 Ειναι κοντα τα περισσοτερα απο αυτα, δηλαδη μπορεις μενοντας γυρω απο το Στρασβουργο, εστω στη γερμανικη πλευρα, να πεταγεσαι και σε μια αλλη πολη καθε μερα, Κολμαρ, Χαιδελβεργη, Λουξεμβουργο, Κομπλενζ, κλπ. Δεν ξερω αν θα εμπλεκα με 2 καταλυματα, θα εκλεινα ενα σπιτακι στη μεση του πουθενα στα λειβαδια και τελος

Edit μαλλον δε θα εψαχνα για καταλυμα ανατολικα του Στρασβουργου, αλλα βορεια πισω απο τα συνορα, νοτια απο το Καιζερσλαουτεν, μεσα στο δρυμο, καπου εδω δλδ, Στρασβ 1 ωρα, Κολμαρ 2, Λουξ 1.5, Χαιδελβ διπλα, κλπ

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 30 Απρ 2023, 09:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#815392

Thanks Χρήστο, τώρα είμαι σε φάση που κοιτάω για σπίτι ,έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου...θα δω τι παίζει κ θα σου γράψω να μου πεις γνώμη.

.
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 30 Απρ 2023, 09:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#815399
Εγώ ο Μπέρτολτ Μπρεχτ
είμαι από τα μαύρα δάση
,
η μάνα μου στις πολιτείες
με κουβάλησε,
σαν ήμουνα ακόμα στην κοιλιά της,
και των δασών η παγωνιά
μέσα μου θα 'ναι ως το θάνατό μου
Έχω, έχω το σπίτι μου
στην πολιτεία της ασφάλτου,
φορτωμένος από την αρχή
με όλα τα μυστήρια του θανάτου
με εφημερίδες, με καπνό και με ρακή,
καχύποπτος και τεμπέλης
κι ευχαριστημένος στα στερνά
Φέρομαι φιλικά στους ανθρώπους
φορώ καθώς το συνηθίζουν
ένα σκληρό καπέλο,
λέω, είναι ζώα που μυρίζουν τελείως ιδιότροπα
και λέω πάλι,
δε βαριέσαι έχω κι εγώ την ίδια μυρουδιά
Το πρωί στο γκρίζο χάραμα
τα έλατα κατουράνε,
και τα ζωύφιά τους τα πουλιά
αρχίζουν να φωνάζουν
Κείνη την ώρα αδειάζω το ποτήρι μου στην πόλη
πετάω τ' αποτσίγαρό μου και ανήσυχος κοιμάμαι
Απ' αυτές τις πολιτείες
θα απομείνει εκείνος που διάβηκε από μέσα τους
ο άνεμος, δίνει χαρά το σπίτι σ'αυτόν που τρώει,
τ' αδειάζει
Ξέρουμε ότι είμαστε περαστικοί
κι ότι ύστερα από μας
τίποτα τ' αξιόλογο δε θα ρθει.
Ελπίζω στους σεισμούς
που μέλλονται για να 'ρθουν,
να μην αφήσω τη Βιρτζίνιά μου
απ' την πίκρα να μου σβήσει
Εγώ ο Μπέρτολτ Μπρεχτ
από τα μαύρα δάση,
ξερασμένος στις πολιτείες της ασφάλτου
μέσα στη μάνα μου σε πρώιμη εποχή

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#815528 Επίσκεψη προς τα εκεί Γερμανία ειδικά πρέπει να έχει Τρίερ. Η μόνη πόλη της Γερμανίας με τόσο πλούσια ιστορία που τη βλέπεις συνέχεια μπροστά σου, εξαιρετικά όμορφη και ξεφεύγει από το κλασικό, παλιά πόλη και ποτάμι που έχουν όλες μα όλες.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#815538 Giannik τωρα το ειδα. Ποτε προσγειωνεσαι? Αν ψηνεις καφε ριξε συρμα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#815542 Εχω κανει εναν παρόμοιο σχεδιασμό για το καλοκαίρι.
Βέβαια, εγω ξεκιναω απο νότια γιατι σκέφτομαι να παω οδικώς.
Θα ειμαι εκει 7- 16 Αυγούστου και ειδα οτι τα μονα φτηνα καταλύματα που βρήκα ειναι στη Γαλλία (Στρασβούργο-Κολμαρ)
Με δυσκολια βρήκα κάτι σε Μέλανα Δρυμο και Μανχάιμ.
Τα χωρια που ειχα υπόψη στον Μέλανα Δρυμο, καθώς και η Χαιδελβέργη είναι απλησίαστα εκεινες τις μερες για 5 ατομα που είμαστε.
Ευτυχώς οι αποστάσεις ειναι μικρες, αν και φοβάμαι οτι τον 15Αυγουστο θα εχει πολύ κίνηση εκει.

Δεν ειπες ημερομηνίες, αν αποφασίσεις να κατέβεις νότια, για Μέλανα Δρυμο θα πρέπει να αφιερώσεις μια δυο μερες και αν φτασεις μεχρι εκει, μπορείς να πας και στους καταρράκτες του Ρήνου στα σύνορα με Ελβετία