Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#504362 Υποκινείται σχέδιο εκστρατείας εκτεταμένου ΠΣΚΔΤ προς την περιοχή. Δεν έχω πάει ποτέ. Θέλω να πάω με γυναίκα και κόρη 7 ετών, σκεφτόμαστε πιθανόν τέλη Μαΐου. Όχι δεν θέλω να πάω για να δω Φόρμουλα 1 αλλά επειδή είναι το ίδιο ΠΣΚ μάλλον θα υπάρχουν περιορισμοί.
Βασικά ονειρεύομαι βόλτα με ανοιχτό αυτοκίνητο με μουσική υπόκρουση Chris Rea - Girl in a sports car.
https://www.youtube.com/watch?v=1PCnoIYbkzQ (δέχομαι και χωρίς Ferrari αλλά δείτε το video)
Δεν ξέρω που να μείνω, που να πάω, που να νοικιάσω και που να το παρκάρω, που να κολυμπήσω, που να φάω κλπ. Κάθε ιδέα, διαδρομή, συνολική πρόταση κλπ καλοδεχούμενη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#504371
sknipper έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=1PCnoIYbkzQ (δέχομαι και χωρίς Ferrari αλλά δείτε το video)


Αυτό το αυτοκίνητο θα μπορούσε να είναι ο Giuseppe του Clerfayt .
https://books.google.gr/books?id=6bA9AQ ... yt&f=false
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#504491 Μου πρότειναν να μείνω στις Antibes που είναι στη μέση με βόλτες προς τις δύο κατευθύνσεις.
Επίσης μου είπαν να ξεκινάω νωρίς το πρωί, να έχω φύγει πριν τις 9, γιατί έχει πολλή κίνηση, ειδικά αν πάω τότε που λέω (που μου είπαν να αποφύγω). Μερικές φορές λέει καλύτερα να πάς γύρω γύρω από τον αυτοκινητόδρομο.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#504614 Αυτη η διαδρομη παραλιακα ειναι μαγευτικη, Νικαια, Καννες, Αντιβες, Μονακο. Γνωμη μου αξιζει να κινεισαι πανω της ακομα και αν εχει κινηση. Οταν ειχα παει κοιμομουνα στο πισω μερος του scenic 2. Αυτο ομως που μου εκανε εντυπωση ηταν στις 10 το πρωι σε παραλιακη καφετερια αδεια τελειως απο κοσμο, με τον ηλιο να βραζει η χαζογαλλιδα μας εβαλε να κατσουμε εξω στον ηλιο επειδη δε θα τρωγαμε. Εμεις συνυπολογιζοντας το οτι δεν ειχε κρυο καφε και αναγκαστηκαμε να πιουμε καυτο γαλλικο μεσα στον καυσωνα, μολις τελειωσε και αφου τα δυο ατομα του μαγαζιου κοιμοντουσαν ορθιοι, ριξαμε μια μεγαλοπρεπεστατη πιστολα.

.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#506645 Μεταξύ Nice και Antibes υπάρχουν ορισμένα ψιλοαχαρα παραλιακά μέρη που θα μπορούσες και να αποφύγεις. Κατά τα αλλά όλη η ακτογραμμή είναι υπέροχη, και πιθανώς θα θελεις να πηγαίνεις ξανά και ξανά. Για το ΣΚ που σκέφτεσαι δε θα έχεις και πολλές επιλογές έτσι κι αλλιώς για το πού να μείνεις. Θα έχει πολλή κίνηση, και με αυτό το δεδομένο, αν και είναι ιεροσυλία, θα μπορούσες να μετακινηθείς και με τρένο κατά μήκος της παραλίας. Τα παραλιακά μέρη συνδέονται πολύ καλά μεταξύ τους με τρένο. Το οποίο φτάνει μέχρι τη Ventimiglia στην Ιταλία, που αν δεν είσαι φαν της γαλλικής κουζίνας είναι η καλύτερη επιλογή σου για φαγητό. Αν κινηθείς με αυτοκίνητο,
οι κλασικές οδηγικές διαδρομές είναι οι 3 corniches μεταξύ Nice και Monaco.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#506697 Τελικά αν παίξει θα είναι κάπου μέσα στις 4-12/8 που βγήκαν μερικές μέρες άδειας.
Μίλαγα σήμερα με κάποιον που είχε εξοχικό στην περιοχή και μου είπε πολλά και διάφορα.
Μου είπε ότι το τραίνο είναι αρκετά βολικό αλλά ότι η διαδρομή αξίζει και να έχω αυτοκίνητο. Οι θάλασσες μέτριες.
Πού θα πάω για Φεράρι ή Λάμπο ή ελικόπτερο για να σε πάνε βόλτα στο Μονακό.
Ότι θέλεις αρκετά λεφτά για να κινηθείς και να περάσεις καλά και να μην είσαι σαν βρωμο τουρίστας. Γενικά οι συμπεριφορά τους σε φτωχοτουρίστες δεν είναι καλή. Παίζει πολύ το σύστημα του concierge (δηλαδή τα σκας για να σου κανονίσουν άμεση είσοδο σε μέρη που σου κλείνουν για μήνες μετά).
Επειδή δεν είναι οι διακοπές που θέλω να κάνω θα κοιτάξω να το αποφύγω σε αυτή τη φάση. Θα δούμε αν βρεθούν εναλλακτικές...
Αλλά καλό είναι το θέμα να εμπλουτιστεί με γνώσεις και πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#506713 Χτυπα μια Κορσικη καλυτερα. Υπερτιμημένη Κυανη Ακτη ειδικα μεσα στην μουρλα του Αυγούστου.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#506895 Antibes ειναι πολυ ωραια και γραφικα παντως.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#506899 Εχω περασει αρκετες βδομαδες εκει και ναι ειναι ωραια. Αλλα μεσα στον Αυγουστο θα ειναι και πηγμενα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#506926 Τελικά Κυανή ακτή αφέθηκε για άλλη εποχή πιο ήρεμη. Ο φίλος που μιλάγαμε φτιάχτηκε τόσο που θυμήθηκε τα παλιά που σήμερα το πρωί πήγε για τρέξιμο καφέ και μετά ξύπνησε γυναίκα παιδί τους πήρε στο αυτοκίνητο και πήγανε επί τόπου, δεν ξέρω πόσες ώρες, θα γυρίσουν αύριο. Μου έστειλε και φωτογραφίες από ένα κάστρο και χλιδάτο ξενοδοχείο....σαλάκια...

Εμείς τελικά για τότε (αρχές Αυγούστου) κλείσαμε χαλαρωτική εβδομάδα all inclusive στο Capo Verde (νησιά Πράσινου ακρωτηρίου) ηφαιστειογενή νησάκια στον Ατλαντικό στα πλάγια της Αφρικής.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#507099 είχα πάει 2 εβδομάδες τουρ στην περιοχή πριν 4 χρόνια. Η περιοχή θέλει πολλές μέρες. Είναι τεράστια. Έμενα στην Aix en Provence και μετά στη Νίκαια κ έκανα εκδρομές.
πολύ δυνατή εκδρομή. έχει ωραία χωριουδάκια με καλύτερο για μένα το Saint-Paul-de-Vence. Εκεί θα ξαναπάω κάποια στιγμή για να πάρω έναν πίνακα από τον φιλαράκο μου Degav, δεν κάνω πλάκα.

Επίσης αν πάτε με αμόρε, αλλά κ με παιδιά, πάτε για ένα δείπνο ή έστω ένα-δυό ποτά στο διάσημο hotel-du-cap-eden-roc. Απίστευτο :metalo: Τις τουαλέτες λυπάσαι να τις ... :lol: