Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By drdino
#512245 +1, μαζί με ένα σετ μπρατσάκια

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By pik.
#512251
Dimitris_P έγραψε:Πλησιάζουν οι μέρες :superman:

Εν τω μεταξύ έψαχνα να βρω για την κατάσταση του καναλιού, αν είναι πλημμυρισμένο ή όχι και βρήκα μια live cam
https://www.skylinewebcams.com/en/webca ... rande.html
και πέτυχα κάτι φάσεις που τρέχουν με τις πάντες οι γόνδολες :lol:

Παίζει να πλημμυρίσει αυτή την εποχή; (ερχόμενο ΠΣΚ) :hmmm: Να ξέρω και τι παπούτσια να πάρω

πηγαινε και ο,τι τυχει ετυχε.

ετσι παει καποιος στην Βενετια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#514968 Να 'μαι κι εγώ

Η άφιξη δεν σε προϊδεάζει για το τι θα δεις, καθώς προσγειώνεσαι σ'ένα ηπειρωτικό μέρος που μέχρι να πας στη Piazzale Roma δεν έχει τίποτα το ενδιαφέρον.

Το ταξίδι ξεκινάει με το που μπαίνεις στο vaporetto #1. Άλλο να το βλέπεις στις ταινίες κι άλλο να το ζεις :inlove:

Βέβαια οδηγούν σαν τρελοί, απορώ πώς συνεννοούνται. Vaporettos, σκαφάκια, γόνδολες, carabinieri να περνάνε σφήνα (πέτυχα και μια καταδίωξη :metalo: )

Μέναμε πολύ κοντά στη γέφυρα Ριάλτο οπότε την καταφχαριστηθήκαμε όπως και τη γύρω περιοχή, τα σοκάκια, την αγορά (normal τιμές παρεπιμπτόντως) .

Πλατεία Αγ. Μάρκου δεν ξετρελάθηκα, ανεβήκαμε Cabanelli και βλέπεις με 8€ όλη την πόλη. Βασιλική δεν μπήκαμε γιατί γινόταν πανικός, ούτε στα μουσεία καθώς ήταν ακριβά και προτιμήσαμε να εστιάσουμε στα μέρη και την κουλτούρα τους.

Από βόλτες εκτός από Rialto + Αγ. Μάρκου έπαιξε Murano όπου είδαμε παρουσίαση σ'ένα εργαστήριο γυαλιού. Lido επίσης πήγαμε τελευταία μέρα και κάναμε βόλτα με το λεωφορείο :lol:

Από φαϊ τπτ εντυπωσιακό, normal πράγματα
Σ'ένα ψιλοτουριστικό φάγαμε κοντά στο δωμάτιο, στο οποίο έφεραν μπακαλιάρο σε κρέμα (αλεσμένος) :dizzy: Και μακαρόνια με μελάνι σουπιάς (ίου) που έφαγε η :inlove: , ωραία ήταν λέει. Εγώ πίτσα :lol:

Μετά πίτσα στο χέρι ή αυτά τα στρογγυλά ρολό γεμιστά γλυκάκια που ξέχασα πώς τα λένε

Πήγαμε και σ'ένα μπριζολάδικο που εντοπίσαμε αλλά επειδή γινόταν της πόρνης (φοιτηταριό, πολύ ωραία περιοχή να δεις ντόπιους και μη τουριστικά και να περπατήσεις, να πιεις μια μπύρα κλπ) φάγαμε δίπλα σε μια πιτσαρία πίτσα με πατάτες και λουκάνικο στο χέρι :eat: Εκεί μάλιστα δουλεύει μια Ιταλίδα που ξέρει Ελληνικά. Επειδή η πίτσα άνοιξε την όρεξη, συνεχίσαμε στο Orient Experience λίγο πιο πέρα όπου έχει μενού με ποικιλίες φαγητών

Γόνδολα δεν κάναμε, 80€ για μισή ώρα, κοροϊδία. Αντίθετα βγάλαμε από ένα daily pass των 20€ και κόβαμε βόλτες πέρα δώθε, νομίζω ήταν καλύτερα. Με το #1 μπορείς να δεις όλο το Μεγάλο Κανάλι

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ μαγεύτηκα, μου άρεσε πάρα πολύ, πιστεύω ότι όλοι πρέπει να πάνε έστω μια φορά στη ζωή τους. Κόσμος, πάρα πολύ κόσμος! Και ζέστη, πάρα πολλή ζέστη. Μύριζαν τα μικρά καναλάκια. Ίσως είναι καλύτερα λίιιιιγο πιο δροσερά, πχ Σεπτέμβρη ή αρχές Μάη

Τέλος, για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες, το αεροδρόμιο είναι τεράστιο και δεν του φαίνεται, όχι σαν μέγεθος αλλά έχει πάρα πολλά μαγαζιά για να χαζέψεις και να περάσεις την ώρα σου.

:inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#515047 Είναι η πόλις που έχω παει περισότερες φορες και την έχω περπατήσει επίσης πανω κάτω όσο μπορουσα.... Ατμόσφαιρα μαγική....

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#623938 Βενετια για 3.5 μέρες τον Φλεβαρη.

Διαμονή μάλλον στο Locanda Fiorita
https://maps.app.goo.gl/Uwp6iKrq5gLbbZbDA

Από εστιατόρια έχουμε κάτι που να αξίζει;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#813701
Dimitris_P έγραψε:Μετά πίτσα στο χέρι ή αυτά τα στρογγυλά ρολό γεμιστά γλυκάκια που ξέχασα πώς τα λένε


Cannoli.




Για τη Βενέτσια τώρα, μπορώ να πω ότι είναι λίγο υπερτιμημένη. Πάρε το Αιτωλικό, βάλε λίγο από παλιά πόλη Κέρκυρας και παλιά πόλη Χανίων, κάτι από Καλοχώρι και λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου και τους έχουμε άνετα. :s_empathy










Πέρα από την πλάκα ---> :inlove: :inlove: :inlove:



ΥΓ:

Εικόνα

Θa cevecte. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#822114 Θελω να παω Βενετια. ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος? λεω να παρκαρω αμαξι στην πατρα και να παρω το πλοιο κατευθειαν. η να βαλω το αμαξι και να συνεχισω ταξιδι στην ιταλια?

δεν υπαρχει καμπινα επιστροφης

οποτε μονη επιλογη ειναι με αμαξι μεσω βαλκανιων (δεν θελω αεροπλανο)
Τελευταία επεξεργασία από GTS και 17 Ιουν 2023, 16:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#822117 Δεν υπαρχει καμπινα στο ταξιδι επιστροφης.

Ξενοδοχεια με ασφαλες και ανετο παρκινγκ εχουμε τιποτα να προτεινουμε? Επισης ποια ειναι η καλυτερη διαδρομη? Μεσω Βελιγραδιου?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#822177 Oδικη βοηθεια που να ισχυει σε Σκοπια, Σερβια κλπ Ιταλια Γαλλια που αγοραζουμε?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#822178
drdino έγραψε:Βενετια για 3.5 μέρες τον Φλεβαρη.

Διαμονή μάλλον στο Locanda Fiorita
https://maps.app.goo.gl/Uwp6iKrq5gLbbZbDA

Από εστιατόρια έχουμε κάτι που να αξίζει;


πως ηταν αυτο το ξενοδοχειο? κλεινεις μεσω booking?

εχουν παρκινγκ τα ξενοδοχεια στο νησι?