Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#523091 Σας το έχω ξαναπεί. Είναι όντως πολύ εύκολο να ξεχωρίσεις το ψάρι ιχθυοτροφείου, αλλά όχι από το σχήμα. Το ξεχωρίζεις από τα σχεδόν πάντα χτυπημένα του λέπια λόγω του συνωστισμού μέσα στα κλουβιά. Όλα τα άλλα διαγνωστικά είναι επισφαλή. Γι αυτό θα τα διαλέγετε τα ψάρια ακαθάριστα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523101 Το ίδιο ισχύει και για τη μούρη. Γίνεται πιο στρογγυλεμένη επειδή τα ψάρια χτυπάνε στα δίχτυα των κλουβιών.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#523138
Anonymous Founder έγραψε:. Πχ θυμάμαι στην Αστυπάλαια ένα ταβερνάκι που το είχε ένας παππούς, που έκανε το καλύτερο παϊδάκι, τόσο καλό, που έφαγα για πρώτη φορά στην ζωή μου. Ε, αυτό έπρεπε να στο πει ντόπιος.


Τάσος; :inlove:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#523170 @Deleted User 1
Ηταν ωραία η περιγραφή σου για την Πάρο.
Ήμασταν περίπου τις ίδιες μέρες και εμείς εκεί οικογενειακά και διαβάζοντας τα όσα έγραψες αναρωτήθηκα αν ήμασταν στο ίδιο μέρος

Παραλίες
Φάραγγας, εξαιρετική θάλασσα
Στο μπιτσομπαρο ούτε που πάτησα , εχει ενα shortcut απο την Ανατολική μερια που σε πάει κάτω απο τα αλμυρίκια , στο μισο της παραλίας που δεν ειναι οργανωμένη, και ειναι και σχετικά κντα στο αμάξι. Σημαντικό το τελευταία καθώς κουβαλάμε καρέκλακια πτυσσομενα (μεγάλα και πολυ άνετα) βατραχοπέδιλα μάσκες και αραζουμε στην αρχοντική σκιά
Μπορεί να ειδες τίποτα πιτσιρίκια στα ανατολικά που εχει τα βράχια με τις μάσκες να πλατσουρίζει με τις ώρες
Μοναστήρι , οτι ήτανε ρηχή ηταν στα συν καθώς παίξαμε πολυ ωρα, ωραία και τα βράχια πίσω αριστερά για snorkeling .
Μπάνιο στον Αι Γιώργη στην Αντίπαρο...σκιά ούτε για δείγμα, έστησα ομπρέλα καρεκλάκι (αμάξι στα δέκα μέτρα).... Ψυχή τριγύρω νερα φανταστικά

Φαγητό... δεν πήγα σε κανένα απο αυτα που είπες αν και πέρασα περπατώντας δίπλα απο μερικά
Πήγα όμως πολλάκις στο Μανώλη στο τέρμα πάνω στο κύμα στο Δρυο όπως όλα τα χρονιά να ξαναζήσω την ανάμνηση που με συνοδευει τους χειμώνες ... φανταστικό φαγητό μαγειρευτό (κάτι γεμιστά...) σαλάτα ελληνική της γιαγιάς , ψαρικά ωραία
Εφαγα στην Αλυκή σε μια ταβερνιτσα που πηγαινουμε χρόνια που εχει φόβερο κλασικο φαγητό και παγωμένη μπυρα κόκκαλο. Φάγαμε κλασσικά στον λόφο με τον ανεμόμυλο στο ηλιοβασίλεμα με όλη τη Αγκαιρια θέα απο κάτω και το αρχιπέλαγος απο πίσω. Φάγαμε γουνα και καλαμαράκια και πολύ μπύρα στην αντιπαρο στον Πιπινο.
Φάγαμε στο cavodoro στην παροικία πάνω στην άμμο με το καλύτερο ιταλικό πάντα.
Περάσαμε μια μέρα βουτώντας απο το καΐκι του καπετάν Ηλία στο blue lagoon που δεν ήξερα καν οτι υπάρχει κοντά στο νησάκι τηγάνι, απίστευτο κολυμπι με μάσκα στη σπηλιά του πειρατή (οταν γυρίσω και βγάλω καμία με τη GoPro θα ανεβάσω... φάση σπήλαια της Ταϊλανδης ) και τρώγαμε κρύο καρπούζι που έβγαζε ο καπετάνιος οταν ανέβαιναμε.


Εμεις περάσαμε πολύ ωραία , αλλά άμα έστελνες την περιγραφή στους φίλους σου μάλλον δε θα παταγανε :-)
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#523171 H Πάρος παλεύεται χωρίς αμάξι;
Kilo, η 4η φωτογραφία σου από ποια παραλία είναι;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#523173
rocsta έγραψε:H Πάρος παλεύεται χωρίς αμάξι;
Kilo, η 4η φωτογραφία σου από ποια παραλία είναι;


Εξαρταται , άμα εισαι φοιτητής με μια τσάντα πράγματα ναι
Άμα εχεις οικογένεια η βαριέσαι την ταλαιπωρία, όχι
Για λίγες μέρες καλύτερα να ενοικιάσεις . Εγώ κουβαλάω πολλα πραγματάκια και ηταν must

Αν λες εκεί που εχω σκεπάσει τα παιδιά ειναι στο φαράγγα
Στην Ανατολική μερια , όχι στο μπάτσομπαρο εχει άφθονη άμμο , την καλύτερη και πιο χορταστική και κατάλληλη για παιχνίδι άμμο που εχω βρει σε θάλασσα, ever
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#523175 Χμ οκ. Ευχαριστώ! Έλεγα να την παλεύαμε χωρίς αμάξι γμτ. Θα δούμε...
2 ερωτήσεις ακόμα:

KiloMeater έγραψε:Φάγαμε κλασσικά στον λόφο με τον ανεμόμυλο στο ηλιοβασίλεμα με όλη τη Αγκαιρια θέα απο κάτω και το αρχιπέλαγος απο πίσω.

Σε ποιό χωριό είναι αυτό;


KiloMeater έγραψε:Περάσαμε μια μέρα βουτώντας απο το καΐκι του καπετάν Ηλία στο blue lagoon που δεν ήξερα καν οτι υπάρχει κοντά στο νησάκι τηγάνι, απίστευτο κολυμπι με μάσκα στη σπηλιά του πειρατή (οταν γυρίσω και βγάλω καμία με τη GoPro θα ανεβάσω... φάση σπήλαια της Ταϊλανδης ) και τρώγαμε κρύο καρπούζι που έβγαζε ο καπετάνιος οταν ανέβαιναμε.

Πού τον βρίσκουμε τον καπτεν αυτόν;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#523179 Ωραίες φωτό kM, μαγευτικές παραλίες.
Είχα πάει μικρός στην Πάρο με γονείς, τότε ήταν αλλού τα μυαλά μου. Δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση, θυμάμαι μόνο δρόμους-σκοτώστρες με το ΚΤΕΛ που πηγαινοερχόμουν. Γι'αυτό και δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, ίσως της δώσω κάποια ευκαιρία στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#523184 το Καλοκαιρι 2019 θα ξεκινησουμε με το να ψαχνουμε να βρουμε που ειναι στον χαρτη η Παρος :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#523185
rocsta έγραψε:Χμ οκ. Ευχαριστώ! Έλεγα να την παλεύαμε χωρίς αμάξι γμτ. Θα δούμε...
2 ερωτήσεις ακόμα:

KiloMeater έγραψε:Φάγαμε κλασσικά στον λόφο με τον ανεμόμυλο στο ηλιοβασίλεμα με όλη τη Αγκαιρια θέα απο κάτω και το αρχιπέλαγος απο πίσω.

Σε ποιό χωριό είναι αυτό;


KiloMeater έγραψε:Περάσαμε μια μέρα βουτώντας απο το καΐκι του καπετάν Ηλία στο blue lagoon που δεν ήξερα καν οτι υπάρχει κοντά στο νησάκι τηγάνι, απίστευτο κολυμπι με μάσκα στη σπηλιά του πειρατή (οταν γυρίσω και βγάλω καμία με τη GoPro θα ανεβάσω... φάση σπήλαια της Ταϊλανδης ) και τρώγαμε κρύο καρπούζι που έβγαζε ο καπετάνιος οταν ανέβαιναμε.

Πού τον βρίσκουμε τον καπτεν αυτόν;

ANEMOMILOS
Agkeria 844 00, Greece
+30 2284 091089
https://goo.gl/maps/3MVQZPKPj2x

Καραβακι
http://rofos-paros.gr/en/home/
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523187
KiloMeater έγραψε:@Deleted User 1
Ηταν ωραία η περιγραφή σου για την Πάρο.
Ήμασταν περίπου τις ίδιες μέρες και εμείς εκεί οικογενειακά και διαβάζοντας τα όσα έγραψες αναρωτήθηκα αν ήμασταν στο ίδιο μέρος


Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του νησιού. Νομίζω ότι μπορεί να καλύψει κάθε ανάγκη και γούστο.
rocsta έγραψε:H Πάρος παλεύεται χωρίς αμάξι;
Kilo, η 4η φωτογραφία σου από ποια παραλία είναι;

Με τίποτα. Μην πας καθόλου αν είναι. Ο γύρος του νησιού είναι 40 λεπτά οδήγηση μεν αλλά αν πεις ότι θες να πας από Νάουσα προς Αλυκή ή Φάραγκα πως θα πας? Ταξί ζητάει 30€. ΚΤΕΛ με 40 βαθμούς ούτε στα 17 μας. Οπότε τι μένει?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#523194 Συνεχίζω εδώ, μιας και νομίζω αν υπάρχει ροή, θα γίνει πολύ πιο εύκολα η μεταφορά των τελευταίων 25 posts στο topic "Κυκλάδες".

Ευχαριστώ και kilo και stefan και επαυξάνω:
Κατ' αρχάς είμαστε 6, άρα χρειαζόμαστε 7θέσιο. ΑΝ βρούμε τώρα που πολύ αμφιβάλλω, μιλάμε για περίπου 100 ευρώ την ημέρα. Και λέγαμε εφ' όσον οι μέρες μας είναι μόνο 3 στο νησί, και έχω επιλεγμένα μέρη και όχι γενικό τουρ του νησιού, να πηγαίναμε με ΚΤΕΛ. Το έχω ξανακάνει και στη Σαντορίνη και στην Φολέγανδρο (οκ άλλες οι αποστάσεις) και πέρασα πολύ καλά. Παρκάρισμα στη Νάουσα παίζει εύκολο; Γιατί αν όχι, είναι από μόνο του αποτρεπτικό.

Επίσης @kilo
Στην Αντίπαρο, προτιμούμε Αη Γιώργη από Φανερωμένη;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523196 Εγώ δε δυσκολεύτηκα ποτέ να παρκάρω στη Νάουσα. Το πρωί μπορείς να κατεβαίνεις στο λιμάνι και να παρκάρεις ενώ όλη μέρα έχει κι ένα μεγάλο δωρεάν δημοτικό. Για βράδυ εγώ το άφηνα έξω απ' το χειμωνιάτικο Τσαχπίνη (αν ρωτήσεις θα το βρεις).