Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523057 Ωραία άμα είναι δικοί μας τότε πες τους να πάνε και στο Barbarossa (για να λένε ότι πήγαν, δεν είναι τίποτα φοβερό) και στο Yemeni για φαγητό. A και στο Bluefish να πάνε να αράξουν μαζί με Χοψωνίδη and family.

Υπόψιν πες τους ότι αυτα όλα θέλουν κράτηση αλλιώς παίρνεις τα παπάκια μου. Ειδικά ΣΚ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#523062 Στην Πάρο υπάρχουν πολύ ωραία ταβερνάκια, εκτός Νάουσας και Παροικιάς με πολύ ωραίο φαγητό που δεν θα το πληρώσει ο άλλος χρυσό.
Δεν βρίσκω τον λόγο να φάω το ίδιο φαγητό που θα φάω στην Αθήνα στο Barbarossa σε τιμέ 30-50% πιο πάνω (εύκολα).

Πάνε χρόνια που δεν έχω πάει Πάρο, αλλά είμαι βέβαιος πως αυτό ισχύει και σήμερα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523063 Κάποιοι πάμε για "καλό" φαγητό μόνο στις διακοπές μας επομένως δεν τρέχει τίποτα να πληρώσεις και κάτι παραπάνω για να δοκιμάσεις τα, ας τα πούμε, ξακουστά μαγαζιά μιάς περιοχής. Ειδικά αν πας πρώτη φορά στο μέρος. Όταν τα εξαντλήσεις πας και στα λιγοτερο επώνυμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#523064
Deleted User 1 έγραψε:Κάποιοι πάμε για "καλό" φαγητό μόνο στις διακοπές μας επομένως δεν τρέχει τίποτα να πληρώσεις και κάτι παραπάνω για να δοκιμάσεις τα, ας τα πούμε, ξακουστά μαγαζιά μιάς περιοχής. Ειδικά αν πας πρώτη φορά στο μέρος. Όταν τα εξαντλήσεις πας και στα λιγοτερο επώνυμα.

Μα, για καλό φαγητό λέω κι εγώ.
Απλώς διαχωρίζω το γνωστό μαγαζί με το καλό φαγητό.
Η δική μου εμπειρία από δεκάδες νησιά πλέον, είναι πως το καλύτερο φαγητό το φάγαμε στα λιγότερο γνωστά μαγαζιά. Πχ θυμάμαι στην Αστυπάλαια ένα ταβερνάκι που το είχε ένας παππούς, που έκανε το καλύτερο παϊδάκι, τόσο καλό, που έφαγα για πρώτη φορά στην ζωή μου. Ε, αυτό έπρεπε να στο πει ντόπιος.
Προφανώς και δεν είχε το service του Barbarossa, ούτε τον κόσμο υψηλών προδιαγραφών. Το φαγητό του ήταν επικό όμως.
Και αντίστοιχα θυμάμαι σε κάθε νησί.
Επίσης, αυτό που πολλοί αγνοούν (κι εγώ κάποτε σ' αυτούς ήμουν) πως το καλύτερο έδεσμα σε ελληνικό νησί το καλοκαίρι είναι το κατσικάκι (πουθενά αλλού τόσο νόστιμο κρέας) και όχι τα ψάρια. Αυτά, συνήθως είναι κατεψυγμένα λόγω τεράστιας κατανάλωσης ή στην καλύτερη έρχονται από μακριά. Μην περιμένεις δηλαδή να φας ψάρι Παριανό στο Barbarossa, απλά τα μαθηματικά δεν βγαίνουν...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523065 Άσε τι γίνεται στους alternative προορισμούς ή σε καμιά Κρήτη πχ. Εκεί θα φας καλύτερα σε μέρη που δεν πιάνει το μάτι σου. Δεδομένο αυτό. Μπορώ να σου πω καφενεία στα Χανιά που κατουράνε ότι σεφ θες. Δε ζητάνε καν λεφτά, αφήνεις ότι έχεις ευχαρίστηση.

Στους mainstream προορισμούς καλύτερα συνήθως θα φας στα επώνυμα μαγαζιά και η Πάρος είναι τέτοιος προορισμός. Αρκεί να δεις τι κάνουν οι ντόπιοι. Οι ντόπιοι, λοιπόν, επειδή πλέον έχω παρέα εκεί, τρώνε στα προαναφερθέντα μαγαζιά τα οποία μάλιστα τα έχουν ψαράδες (πχ Ballo). Προφανώς θα φας και χειμωνιάτικο χταποδάκι που ήταν 5 μήνες κατάψυξη αλλά δεν είναι καθόλου δύσκολο να φας σφυρίδα ημέρας από ψαροτουφεκά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#523066
Deleted User 1 έγραψε:Άσε τι γίνεται στους alternative προορισμούς ή σε καμιά Κρήτη πχ. Εκεί θα φας καλύτερα σε μέρη που δεν πιάνει το μάτι σου. Δεδομένο αυτό. Μπορώ να σου πω καφενεία στα Χανιά που κατουράνε ότι σεφ θες. Δε ζητάνε καν λεφτά, αφήνεις ότι έχεις ευχαρίστηση.

Στους mainstream προορισμούς καλύτερα συνήθως θα φας στα επώνυμα μαγαζιά και η Πάρος είναι τέτοιος προορισμός. Αρκεί να δεις τι κάνουν οι ντόπιοι. Οι ντόπιοι, λοιπόν, επειδή πλέον έχω παρέα εκεί, τρώνε στα προαναφερθέντα μαγαζιά τα οποία μάλιστα τα έχουν ψαράδες (πχ Ballo). Προφανώς θα φας και χειμωνιάτικο χταποδάκι που ήταν 5 μήνες κατάψυξη αλλά δεν είναι καθόλου δύσκολο να φας σφυρίδα ημέρας από ψαροτουφεκά.

Στην Πάρο το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο το τελευταίο, για τον απλό λόγο πως γύρω από τουριστικά νησιά δεν υπάρχουν ψάρια πλέον λόγω υπεραλιείας και επίσης είναι και παράνομο να σου πουλήσει ο ψαροντουφεκάς τέτοιο ψάρι, αν είσαι το Barbarossa. Ξέρω βέβαια πως το τελευταίο δεν εμπόδισε κανένα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#523068 Ας πατε μια βολτα το πρωι να δειτε τι ψαριες εχουν τα καικια στα νησια και μετα θα αποφασισετε τι τρωτε. Τις μερες που δεν εχουν αερα. Γιατι με 6-7-8 μποφορ δεν ξερω τι καικια βγαινουν.

@Stefan το μπαρμπουνι ποσο το ειχε το κιλο η ταβερνα; 60?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523070 Μια χαρά έχει ψάρια απλά πλέον είναι σε μεγαλύτερα βάθη και επομένως είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να τα αλιεύσουν. Παλιά έβγαζες πχ 20αρη ροφό στα 12-15μ βάθος. Τώρα το ίδιο ψάρι έχει πάει στα 40μ και εκεί κατεβαίνουν ελάχιστοι. Φίλος πρωταθλητής στο άθλημα (δυστυχώς πλέον με προβλήματα υγείας λόγω των συνθηκών που ψάρευε) για πολλά καλοκαίρια έπαιρνε το φουσκωτό του και άραζε Μύκονο. Τα ψάρια πήγαιναν Nammos κτλ σε κάτι τρελές τιμές και παίζει να ήταν ψαρεμένα στα 800μ από τον κώλο της Ρατακόφσκι.

bibendum έγραψε:Ας πατε μια βολτα το πρωι να δειτε τι ψαριες εχουν τα καικια στα νησια και μετα θα αποφασισετε τι τρωτε. Τις μερες που δεν εχουν αερα. Γιατι με 6-7-8 μποφορ δεν ξερω τι καικια βγαινουν.

@Stefan το μπαρμπουνι ποσο το ειχε το κιλο η ταβερνα; 60?


Αν μιλάς για το Θαλάμι που αναφέρω, δεν ξέρω, δεν κοίταξα. Στο Ballo το σασίμι έκανε 19€ και ήταν 2 ψαράκια ούτε 300γρ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#523072 Για εκει που ειπες οτι εφαγες μισο κιλο μπαρμπουνι λεω. Μπαρμπουνι πρεπει να φευγει απο το καικι με 20-25 ευρω το κιλο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523074 Δε θυμάμαι καθόλου. Νομίζω στο 50αρικο έχω δει να παίζει το κιλό το μπαρμπούνι. Το κανονικό, όχι κουτσομούρα.

Βtw της πλάκας ψάρι είναι. Πατόψαρο αλλά πληρώνεις τη σπανιότητά του.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#523077 Αν μιλάμε και για σούσι, αμφιβάλλω αν υπάρχει περίπτωση να ήταν το ψάρι ντόπιο... Ειδικά αν μιλάμε για σολωμο, τονο, τσιπούρα, μιλάμε σίγουρα για ιχθυοτροφείο και σίγουρα όχι ντόπιο.
Επίσης, δεν βρίσκω τον λόγο να φάω σούσι σε ελληνικό νησί. Καλό σούσι θα βρεις στην Αθήνα, όχι στην Πάρο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523079 Τώρα μην είσαι κολληματίας. Πάνε κι έλα πες μας. Έχω φάει και στο Nobu και στο Sushimou και σε διάφορα άλλα. Ε παίζει το Παριανό να ήταν το κορυφαίο όλων.

Το σασίμι ήταν μπαρμπούνι και ήταν ντόπιο. Δε μου έδειξε ταυτότητα το ψαρι αλλά εμπιστεύομαι αυτούς που μας πρωτοέστειλαν το πάσχα εκεί. Αντίστοιχα τότε είχε φτιάξει σασίμι από χριστόψαρο και γενικά το παίζει με ότι ψάρι ημέρας έχει. Άσε στα μάκι και στα κλασικά rolls τι παίζει. Εκεί προφανώς θα βάλει τόνο ή σολωμό κατεψυγμένα γι' αυτό και δεν τα προτιμώ. Καλύτερα να πάρω rolls με γαρίδα ή λαχανικά.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#523080 Τσιπούρα σούσι; :hmmm:
Οι τσιπούρες είναι στανταρ ιχθυοτροφείου, και αν σας πουν "ελευθέρας βοσκής", το πιο πιθανό είναι να είναι ψάρια που ξέφυγαν από το ιχθυοτροφείο, τριγυρίζουν εκεί γύρω και τρώνε από τις τροφές που ρίχνουν μέσα στα δίχτυα και διαχέονται και στην ανοιχτή θάλασσα οπότε λίγη διαφορά έχουν από του "ορφανοτροφείου" (όπως τις έλεγε ο αιγύπτιος ψαράς που γυρνούσε εδώ και τα πουλούσε :lol: )

Η κουτσομούρα με έναν τρόπο τρώγεται: τηγανητή :eat:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523081 Καλά είναι πολύ εύκολο να ξεχωρίσεις την πελαγίσια από την ορφανοτροφείου. Άλλο σχήμα τελείως. Αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες. Πχ αν ψαρεύεις στο νότιο ευβοϊκό που σε κάθε κολπίσκο έχει κλουβιά, κατά 99% η τσιπούρα που θα πιάσεις θα είναι σκαστή από εκεί. Πιτσιρικάδες που δεν είχαμε πνευμόνια να κατέβουμε πάνω από 7-8μ πηγαίναμε γύρω γύρω απ' τα κλουβιά για εύκολα θηράματα.