Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rafi
#522407
babakos έγραψε:
diplomat έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πρώτη φορά για μένα Κρήτη, θα πάμε Λασίθι, Γαύδο, λίγο Ρέθυμνο, καθόλου Ηράκλειο (ίσως ένα πέρασμα από Κνωσσό), και Χανιά. 14 βράδια σύνολο.

Στα των χανίων να προσθέσω οπωσδήποτε το ελαφονήσι. :inlove:

Λογικά κι εγώ θα βρεθώ τσι κρήτη στις αρχές αυγούστου. Για να δούμε.


+ 1 για Ελαφονήσι και Φαλάσαρνα.. (αν δεν φυσάει)
Στα των Χανίων να προσθέσω μια βόλτα στον Μπάλο.. :inlove:
Εγω παλι θα ελεγα, λογω αυγουστου να πατε μια βολτα στο ελαφονησσι να δειτε πως ειναι, αλλα για μπανιο να κανετε εναν κοπο και να επισκευτειτε το πρωην κρυφο διαμαντι των Χανιων που λεγεται Κεδροδασσος. Πλεον εχει γινει και αυτο αρκετα γνωστο αλλα σιγουρα δε θα εχει την κοσμοσυρροη που εχει στο Ελαφονησσι. Φαλασσαρνα οπωσδηποτε..

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#522458 Πρέβελη, Κομμος, Ματαλα ίσως και σίγουρα Σουγια.
Λεντας οπωσδήποτε.
Α, είπαμε παραλία κάτω Ζακρου;
Φανταστική!
Από Ιεράπετρα μέχρι Γουδουρα έχει σειρά με ορμισκους με ωραίες ερημικές παραλίες.



Τώρα θα πεις δεν φτάνουν οι μέρες και θα έχεις δίκιο.
Τρία εικοσαημερα πέρασα και πάλι ένα κάρο μέρη δεν είδα.
Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#522459 Τηνος φετος λοιπον και σε ευρωπαικες ημερομηνιες. Πολυ ομορφος προορισμος με πολλα ενδιαφεροντα σημεια. Καθησαμε 4 βραδια και προσπαθησαμε να επισκεφτουμε οσο πιο πολλα μπορεσαμε με μπουσουλα το review του babakos και κατι αλλες συμβουλες που συνεκλιναν μεταξυ τους.

Με καποιον τροπο συνδυαζει ομορφιες βουνου (καφε κατω απο πλατανο πχ) και ομορφες κλασσικες παραλιες Αιγαιου. Εξτρα μπονους υπεροχη θεα απο τα χωρια και απο τους δρομους.

Πρωτη μερα λοιπον πηγαμε κοντα στην χωρα για μπανιο, στην παραλια του Αγιου Φωκα μετα το ελικοδρομιο και καθησαμε στην Ελια.

Εικόνα

Ηρεμια, γαληνη και ομορφα νερα. Θα τα ηθελα λιγο πιο βαθια. Το βρηκαμε στην επομενη σταση αυτο. Στην παχια αμμο. Πηγαμε τυχαια εκει περα. Καθως περασαμε το μαγαζι που ειναι στο υψωμα βγηκαμε στο μονοπατι και λες ουαω.

Εικόνα

H παραλια εντυπωσιακη και τα νερα ακομα καλυτερα. Αξιζει να πας οργανωμενα με την ομπρελα σου και τα συνεργα και ν αραξεις οσο περισσοτερο γινεται.

Φυγαμε απο παραλια και ακολουθησαμε τον δρομο προς το βουνο. Περασαμε Τριανταρους που ειναι ενα ομορφο χωριο και καθησαμε στα Δυο Χωρια. Στην ομωνυμη ταβερνα φαγαμε και στην πλατεια κατω απο τον πλατανο ηπιαμε καφεδακι και φαγαμε πολυ ωραια πορτοκαλοπιτα.

Εικόνα

Εικόνα

Βραδυ περπατημα στην χωρα και ηρεμο ποτο στο Μυρτιλο. Η χωρα που φανηκε αρκετα πιο συμπαθητικη απ οτι την περιμενα.

Επομενη μερα ξεκινησε με πολυ ωραιο πρωινο στον Μαραθια (να το εχετε στο προγραμμα) στην παραλια του Αγιου Φωκα.

Εικόνα

Aφου πηραμε δυναμεις ξεκινησαμε για την Κολυμπηθρα. Δυο τμηματα. Ενα μεγαλο τμημα που ειναι εκτεθειμενο στο βορια με πολυ ωραιο και εως χιπστεραδικο μπητσομπαρο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

To μικρο τμημα ειναι πιο απανεμο αλλα πολυ πιο αδιαφορο. Αν βαλεις και τον θορυβο απο τους λιλιπουτειους κολυμβητες και ολους οσους τους προσεχουν ευκολα θυσιαζεις τα ομορφα νερα με την χιπστεραδικη ηρεμια.

Στην συνεχεια ειπαμε να δουμε και αλλη παραλια και καταληξαμε σε Αγιο Σωστη και Αγιο Ιωαννη Πορτο. Ο Αγιος Σωστης αδιαφορος τελειως παρα τα καλα σχολια ενω ο Πορτο λιγο καλυτερος απο αδιαφορος (φωτο). Δεν θα τις προτεινα αυτες τις παραλιες.

Εικόνα

Μετα απ ολα αυτα ακολουθησε κερατοφαγια στον Πλατανο (Ντουαρ) στην Στενη. Αψογος. Απο την σαλατα μεχρι τα κρεατα.

Εικόνα

Βολτα στα στενα του Φαλαταδου μετα για χωνεψη.

Επομενη μερα πρωινο στην χωρα στο Μυρτιλο (οχι κατι σπουδαιο) και φυγαμε για Καλυβια.

Ωραιος κολπος προστατευμενος απο τον βορια.

Εικόνα

Εικόνα

Μετα φυγαμε απο εκει και πηγαμε μια βολτα στην Καρδιανη. ΜΑζι με Υστερνια, Πυργο ειναι το βαρυ πυροβολικο των χωριων τους.

Φαγαμε στο ξακουστο θαλασσακι. Οντως υπερτιμημενο αλλα ωστοσο πολυ καλο ποιοτικο.

Εικόνα

Βολτα για καφε και γαλακτομπουρεκο στον Πυργο στο Κεντρικον κατω απο τον πλατανο της πλατειας

Εικόνα

Περπατημα στα σοκακια του Πυργου και της Υστερνιας χαλαρωμα με ποταρα στο μπαλκονι του Μαγιου

Εικόνα

Επομενη μερα παλι για μπανιο στα Καλυβια. Θελαμε να παμε προς Λειβαδα αλλα μας ειπαν οτι θα την επιανε ο αερας για τα καλα οποτε δεν το επιχειρησαμε.

Μιας και πηγαμε στα Καλυβια παλι πηγαμε για φαγητο παραδιπλα στον Ορμο Γιαννακη στον Ντινο.

Εικόνα

πιο προσιτος απο Θαλασσακι σε τιμες, πιο ευγενικο προσωπικο χωρις να υστερει σε ποιοτητα.

Επισκεψη μετα στα χωρια Σμαρδακιτο και Κτικαδο. Για καποιον λογο το δευτερο μου αρεσε πολυ. Μπαλκονι με θεα τα Κιονια.

Γενικα ειναι μερος που εχεις να κανεις πολλα. Εχει αρκετες μεριες που θα φας καλα και εχει και τα μερη του για ενα χαλαρο ποτακι. Επισης με τα ομορφα χωρια και το περπατημα που μπορεις να κανεις θαρρω ειναι ενας ομορφος προορισμος για καποιο ανοιξιατικο 3ημερακι.

Παρ οτι ηταν νωρις ειχε αρκετο κοσμο. Βασικα ειχε πολυ περισσοτερο απ οτι περιμενα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#522490 Εξαιρετικός, bookmarkάρεται κ του babakos το ποστ, οχι οτι θα πάω ποτέ.... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#522505 Ωραίο ρεπορτάζ :iconcool:

Εμείς ένα Σ/Κ Αίγινα για τα μπάνια του λαού.

Θάλασσες όπου πήγαμε ρηχά τα νερά, ήθελε αρκετό περπάτημα. Αγ. Μαρίνα, Βαγία, Πέρδικα. Το ποιο ωραίο ήταν ένα beach bar στην Αγ. Μαρίνα, το Sotos, που έχει βράχια και εξέδρα (και σκαλάκια) και βουτάς κατευθείαν στα βαθιά.

tip: online τα εισιτήρια αυτοκινήτου είναι ακριβά. Στην πύλη όμως στα εκδοτήρια βγάζουν προσφορές τελευταίας στιγμής. Κρίμα γιατί δεν το ξέραμε, next time.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#522506 Εγω θα ξανακανβ μια εκκληση στους μοντς.

Ολες αυτες οι πληροφοριες ΧΑΝΟΝΤΑΙ μεσα σε γενικα τοπικα.

Ειναι τοσο δυσκολο λιγο να ανοιξουν καινουργοες ενοτητες (Ελλαδα - Ευρωπη - Rest ) και υποενοτητες και να μεταφερθουν τα ποστ εκει :roll:

Καθε χρονο κουβεντιαζουνε τα ιδια, ειναι μια απ τις ενότητες διαμαντακια του φορουμ και ειναι ενα χυμαδιο :roll:

Προσωπικα μπορω να βοηθησω κανοντας μια λιστα με ποστ που θα επρεπε να μεταφερθουν και να κλειδωσουμε τα τοπικα που δεν εχουν νοημα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522534 Να γίνουν δηλαδή θεματικά τόπικ ως προς τι; Γιατί οι υποφάκελοι δεν είναι καλή ιδέα. :hmmm:
Θα κάνει δυσανάγνωστη την ενότητα, είναι πρόβλημα νομίζω. Δεν είναι και τόσο μεγάλη εξάλλου.
Αυτό είναι η γνώμη μου, από εκεί και μετά, ανοιχτός είμαι σε προτάσεις. Ειδικά οι υποφάκελοι είναι και εύκολο για τους mods, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως θα το κάνει καλύτερο το πράγμα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#522538 Αν ανοίξουν τόπικ (όχι ενότητες) π.χ. Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Βόρεια Ιταλία κλπ; Νομίζω καλύπτει και μερικές εκδρομές παραπάνω από το να είχαμε μόνο Μιλάνο ή μόνο Νάξο. Δεν θα είναι νεκρά τόπικ λογικά με ένα ποστ και τέλος. Αν το "Κυκλάδες" είναι πολύ γενικό, ίσως "Πάρος/Νάξος" π.χ.

Οι υποενότητες και μένα με κουράζουν αρκετά, νομίζω είναι αντι-παραγωγικές. :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#522540 Προς το παρον δεν γινεται τιποτα και αυτο ειναι προβλημα.

Το θεμα ειναι ειναι οτι οι πληροφοριες για το καθε τοπο να ειναι ευκολα προσβασιμες ωστενα μπορει ο καθενας ευκολα ν ανατρεχει.

Εγραψε ο babakos ενα κατεβατο για την Τηνο. Πες μου ποσοι θα θυμηθουν του χρονου/παραχρονου να μπουν στο καλοκαιρι 2018 να το διαβασουν και ποσοι απο αυτους που θα μπουν θα καταφερουν να το βρουν.

Καντε οτι λεει ο rx8
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522546 Υπαρχει και ενα ακομα θεμα μικρο αλλα υπαρκτο.Να μπαγιατεψουν ορισμενες πληροφοριες π.χ που εχει καλο φαι (τι αλλο θα σκεφτομουνα :innocent: ) και το μαγαζι να εχει αλλαξει διευθυνση,κουζινα και ποιοτητα.......
Η να πας σε μια ερημικη κατα τις οδηγιες παραλια και να νομιζεις οτι ηρθε ολη η Ελλαδα να κολυμπησει μαζι σου.....
Δεν ξερω ποια λυση ειναι εφικτη και το μονο που βλεπω ειναι καποιος να φιλοτιμηθει να μιμηθει τον babakos.....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#522551 Προβληματα παντα θα υπαρχουν οπως και η υποκειμενικοτητα. Εκει που μου αρεσει εμενα δεν σημαινει οτι θ αρεσει και σε εσενα. Το θεμα ειναι να υπαρχει η πληροφορια και να ειναι ευκολα προσβασιμη. Αν το κανουμε ετσι θα μπορουμε να βαζουμε και ετοιμα reviews απο αλλου που μπορει ν ακολουθησαμε η εμπιστευομαστε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#522583
Anonymous Founder έγραψε:Να γίνουν δηλαδή θεματικά τόπικ ως προς τι; Γιατί οι υποφάκελοι δεν είναι καλή ιδέα. :hmmm:
Θα κάνει δυσανάγνωστη την ενότητα, είναι πρόβλημα νομίζω. Δεν είναι και τόσο μεγάλη εξάλλου.
Αυτό είναι η γνώμη μου, από εκεί και μετά, ανοιχτός είμαι σε προτάσεις. Ειδικά οι υποφάκελοι είναι και εύκολο για τους mods, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως θα το κάνει καλύτερο το πράγμα.


Aυτή τη στιγμή έχεις μια θεματική ΤΑΞΙΔΙΑ.

Με΄σα σ αυτό έχεις δεκάδες τοπικά με αλληλοεπικαλυπτόμενα θέματα, τίτλους που δε βοηθούν στην αναζήτηση και γενικότερα ένα χαμό.

Αυτό που λέω είναι πολύ απλό. Μέσα στη θεματική ΤΑΞΙΔΙΑ ανοίγεις 3 ενοτητες. Ελλάδα Ευρώπη Κόσμος. Μέσα σ αυτές τις ενότητες έχουμε τοπικά με σωστούς τίτλους.
Και μετά αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε γενικόλογα τόπικ για να μαζέψουμε πληροφορία. Τοπικ τύπου διακοπές 2018 είναι για γενικό τσατάρισμα. :s_howdy

Κάντε κάτι όμως, γιατί όσο το αφήνουμε τόσο δε θα μαζεύεται
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#522584 Δριφτορα όσο ο καθένας από εμάς βαριέται ή ντρέπεται να ανοίξει τόπικ για ένα μέρος που θέλει να πάρει ή να δώσει πληροφορίες, δε γίνεται τίποτα. Ή πρέπει να υπάρχει επιφορτισμένος mod που να αφαιρεί τα ποστ για την Τήνο και να ανοίξει τοπικό με τίτλο Τήνος (τακτική που οδηγεί στην οκνηρία) ή πρέπει ο καθένας μας να κάνει το ένα κλικ παραπάνω και να βάλει την ερώτησή του για την Λετονία σε καινούργιο τόπικ εφόσον δεν υπάρχει παλιό.