Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#478954 Κύριοι το λέει ο τίτλος. Nordkapp και τα σχετικά. Πόσες μέρες υπολογίζεται? Τι χρειάζεται? (Καλά τα τυπικά πράσινη κάρτα, διαβατήριο, βίζα :shifty: που βγαίνει)
Θα το κάνατε οδικώς?
Άβαταρ μέλους
By fot
#478959
Thomas_C200K έγραψε:Κύριοι το λέει ο τίτλος. Nordkapp και τα σχετικά. Πόσες μέρες υπολογίζεται? Τι χρειάζεται? (Καλά τα τυπικά πράσινη κάρτα, διαβατήριο, βίζα :shifty: που βγαίνει)
Θα το κάνατε οδικώς?

Χρειάζεται πάνω από όλα μεράκι και όρεξη. Θελει να οργανώσεις καλα ένα τέτοιο ταξίδι. Διαμονή, αυτοκίνητο, αξιοθέατα, εποχή, παρεα.

Θα το έκανα εύκολα οδικώς.

Οι μέρες που λες, εξαρτώνται από εσένα.
Δεν θα πας να δεις μόνο το Nordkapp όμως, όποτε υπολόγισε 2 εβδομάδες.

Σε φόρουμ μοτοσυκλετιστών υπάρχουν αρκετές πληροφορίες Ελλήνων που το επιχείρησαν. Θα βάλω λινκ αν τα βρω.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#478961 Fot μιας και με ξεκλείδωσες (είναι από τα θεματα που δε ξέρω πως να κάνω την εισαγωγή και ζητάω συγγνώμη από όλους). Σκεφτομαι να παρω 9 μερες άδεια (εργάσιμες) άρα με κάτι 3μερες αργίες κάθεται κουτί στα τέλη Μαϊου (ελπιζω φέτος γιατί πέρσυ το ακύρωσα για προσωπικούς λόγους).
Έχω ξεσκονίσει advride.gr, moto.gr,
http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=14295&start=0&hilit=Nordkapp
του greo, που ειναι το έκανε και κόπυ πάστε εδώ ο άνθρωπος, το ταξιδιωτικό μέχρι Τρόμσο του rx8-drifter με την Έυα.
Σκέφτομαι διαμονή στα κάμπινγκ σε σπιτάκια και στην χειρότερη να αγοράσω σκηνή και να την δώ ποιό hardcore :lol: :ninja: (θα γελάνε και οι τάρανδοι :tomato: )
Aυτό είναι η ποιό Hardcore έκδοση https://www.google.de/maps/dir/Bornheim ... !3e0?hl=en
Εντιτ: Αν δεν κάτσει αυτό, βολεύομαι και με το μισό :lol: .
Το επόμενο θέλω μια Σιβηρία-Μογγολία κάποια στιγμη. (έχουν και πάμφθηνη βενζίνη και εμείς στην ΕΕ τον παίζουμε για να σώσουμε τον πλανήτη :thumbsdown: )
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#478967 Σιβηρία, Μογγολία κλπ μόνο με 4χ4.

Κατά τα άλλα με αυτοκίνητο είναι άλλη εμπειρία αφού έχεις χώρο για σκηνή κλπ.

Η καλύτερη ιδέα είναι τα σπιτάκια στα κάμπινγκ και αν ο καιρός το επιτρέπει στήνεις σκηνή.

Ελπίζω να διάβασες το ταξιδιωτικό του ΝΙΚΑΝΤΗΙ αυτού που έπινε συνέχεια καφέδες και δεν κοιμόταν.

Επίσης ζηλεύω! Με την καλή έννοια

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By fot
#478968
Thomas_C200K έγραψε:Fot μιας και με ξεκλείδωσες (είναι από τα θεματα που δε ξέρω πως να κάνω την εισαγωγή και ζητάω συγγνώμη από όλους). Σκεφτομαι να παρω 9 μερες άδεια (εργάσιμες) άρα με κάτι 3μερες αργίες κάθεται κουτί στα τέλη Μαϊου (ελπιζω φέτος γιατί πέρσυ το ακύρωσα για προσωπικούς λόγους).
Έχω ξεσκονίσει advride.gr, moto.gr,
http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=14295&start=0&hilit=Nordkapp
του greo, που ειναι το έκανε και κόπυ πάστε εδώ ο άνθρωπος, το ταξιδιωτικό μέχρι Τρόμσο του rx8-drifter με την Έυα.
Σκέφτομαι διαμονή στα κάμπινγκ σε σπιτάκια και στην χειρότερη να αγοράσω σκηνή και να την δώ ποιό hardcore :lol: :ninja: (θα γελάνε και οι τάρανδοι :tomato: )
Aυτό είναι η ποιό Hardcore έκδοση https://www.google.de/maps/dir/Bornheim ... !3e0?hl=en
Εντιτ: Αν δεν κάτσει αυτό, βολεύομαι και με το μισό :lol: .
Το επόμενο θέλω μια Σιβηρία-Μογγολία κάποια στιγμη. (έχουν και πάμφθηνη βενζίνη και εμείς στην ΕΕ τον παίζουμε για να σώσουμε τον πλανήτη :thumbsdown: )

Τα σπιτάκια αυτά είναι πάμφθηνα. Αξίζουν με τα 1000.

Το ταξιδιωτικό που λεει παραπάνω Π Νίκος είναι αυτό που εννοώ. Με τους άπειρους καφέδες. Απίστευτος!

Επίσης αν πας Σιβηρία - Μογγολία θα ερθω κ εγω! Εκεί πας μόνο με υπερσιβηρικό. Τρομερή εμπειρία!


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#478969
Νίκος Παππάς έγραψε:Σιβηρία, Μογγολία κλπ μόνο με 4χ4.

Κατά τα άλλα με αυτοκίνητο είναι άλλη εμπειρία αφού έχεις χώρο για σκηνή κλπ.

Η καλύτερη ιδέα είναι τα σπιτάκια στα κάμπινγκ και αν ο καιρός το επιτρέπει στήνεις σκηνή.

Ελπίζω να διάβασες το ταξιδιωτικό του ΝΙΚΑΝΤΗΙ αυτού που έπινε συνέχεια καφέδες και δεν κοιμόταν.

Επίσης ζηλεύω! Με την καλή έννοια

Από το Redmi Note 4

Καλά ο τύπος τον διάβαζα και ανέβαζα πίεση από τα νεύρα μου, ο ορισμός της γκάφας προσωποποιημένος σε έναν ανθρωπο :lol: , αλλά ένας μικρός θεούλης. Το μόνο που μου έχει μείνει μετά τους καφέδες είναι οι κάλτσες και τα σώβρακα που πέταγε :s_sarcastic ή το λάδι για να συμπληρώνει στην κάλτσα.
Σιβηρία-Μογγολία θα ήθελα ένα Unimog expedition mobil όχημα αλλά δεν έχω τα €€€. Πάντως και με W124 γίνεται. Εδώ την W203 την έχω ξεπατώσει στα εκτός δρόμου :iconcool:
Να έχουμε την υγειά μας και όλα γινονται. Να μαζέψω και κανά 3μηνο άδεια να είμαι άνετος. Πολλά θα ήθελα να κάνω από όλα αυτά δε ξέρω τι θα πραγαμτοποιηθεί όμως....
Πάντως τα ταξίδια είτε με αυτοκίνητο είτε με μηχανή σε πολλούς φαίνονται ταλαιπωρία σε μένα προσωπικά είναι η μεγαλύτερη ευχαρίστηση.
Πείτε με ψώνιο αλλά αυτό πιστεύω :oops: .
Εντιτ: Το θέμα της παρέας είναι το θέμα, βλέπω για μοχανικό ταξίδι. Τέτοιες εκδρομές θέλουν ανθρώπους που να συμπέφτουν πολλά κοινά..., έχω μια φίλη η οποία θέλει να έρθει αλλά αυτή είναι της κουλτούρας. Εγώ πάλι δεν είμαι :hmmm: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#478977 Όταν μεγαλώσει λίγο ο μικρός ακόμα θα πάρω την κυρά και ένα ktm adventure και θα πάμε και εμείς.
Ποιά ταλαιπωρία;

Απλά θα τσακωθούμε αν πάμε Σκανδιναβία η Σκωτία- Ιρλανδία

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#478991
Νίκος Παππάς έγραψε:Όταν μεγαλώσει λίγο ο μικρός ακόμα θα πάρω την κυρά και ένα ktm adventure και θα πάμε και εμείς.
Ποιά ταλαιπωρία;

Απλά θα τσακωθούμε αν πάμε Σκανδιναβία η Σκωτία- Ιρλανδία

Από το Redmi Note 4

Σκωτία θα ήθελα να πάω για να πιώ λύτρα ουίσκι σε κανά ουίσκι τούρ :lol: