Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#477089 Τελικά κλεισαμε Στοκχόλμη 6 μέρες τέλη Μάη.
Αεροπορικά με aegean και ξενοδοχείο εδώ
https://www.booking.com/hotel/se/stallm ... cb;swres=1

Φαίνεται πολύ καλό.

Οποτε ακούμε προτάσεις, έχουμε καιρό βέβαια!

Φχαριστω για τις προτάσεις. Θα τιμηθούν σε μελλοντική ημερομηνία.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#477403 Στοκχόλμη
Να κοιτάξεις πολιτιστικά προγράμματα, όλο και κάτι γίνεται κεντρικά, ίσως και δωρεάν ψάξε. Θυμάμαι κάτι ωραίες συναυλίες με εκκλησιαστικό όργανο που μου αρέσει σε εκκλησίες αλλά και χορωδίες κλπ.
Προς τα δυτικά πας με βαρκάκι σε κάτι νησάκια με παλάτια κλπ Drottningholm κλπ.
Κεντρικά χαζεύεις στους εμπορικούς δρόμους. Πιθανόν πας να φας εκεί k25.nu που είναι πολύ βολικό ή σε άλλα αντίστοιχα (πολλά μικρομάγαζα με κοινά τραπέζια οπότε ο ένας τρώει ιταλικό, ο άλλος κινέζικο κι άλλος σουβλάκια).
Πας βόλτα γενικά, λιγάκι δημαρχείο (stadtshus) στον κήπο μπροστά στη θάλασσα, στην παλιά πόλη (νησάκι Gamla stan) και τα κολλητά του νησάκια.
Αν γουστάρεις πας και στο παραπέρα ανατολικό νησάκι με το μουσείο μοντέρνας τέχνης και περπατάς και στο παρανησάκι του που είναι νότια.
Πιο ανατολικά πας Vasa, (μουσείο Abba δεν έχω ιδέαν τι είναι και δεν υπήρχε τότε αλλά τώρα είναι εκεί) και καταλήγεις GronaLund (theme park, λέει να κάθεσαι στο καρεκλάκι και να είσαι σε ύψος πάνω από το νερό). Όπου και θα ξαναπάς οπότε δες μήπως πάρεις κανένα εισιτήριο ημερών online πριν πας.
Από το ξενοδοχείο βγες και περπάτα. Πρόσεχε μη χαθείς να βρεις το δρόμο για πίσω. Γενικά εκτός του καρακέντρου όλοι οι άλλοι απέχουν μέτρα από δάσος και λίμνη. Αν χειμώνας πρόσεχε κυκλοφορούν ελεύθερα μεγάλα ζώα (ελάφια, τάρανδοι) και αποφεύγεις τον πάγο αφού δεν έχεις ούτε τη γνώση ούτε τα κατάλληλα αξεσουάρ (υπάρχει ειδικό πακέτο για όσουν πάνε βόλτα σε παγωμένες λίμνες-θάλασσα ώστε να σωθούν αν πέσουν μέσα). Γενικά οι ντόπιοι αγαπάνε τη φύση και την ζούνε.
Σε κανένα νησί πιο έξω, προς τα ανατολικά (για τη βόλτα, πας περπατάς, κάθεσαι στην ταβέρνα τρως, περπατάς γυρνάς).
Στην Uppsala που είναι το high πανεπιστήμιό τους (οι εν Ουψάλας σπουδαγμένοι το έχουν και το λένε, κάτι σαν την Οξφόρδη-Καίμπριτζ). Νομίζω γράφει ελληνικά πάνω από την κυρίως πύλη.
Αλλού... δεν έχω ιδέαν, υπήρχαν αλλά δεν τα θυμάμαι πια. Αλλά αν πας εκεί www.visitstockholm.com σίγουρα θα έχουν πολλά ωραία να σου πούνε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#477858 Επειδή τέλη Μαΐου θα έχει πολύ φως σου λέω σοβαρά να πάρεις από αυτά που δίνουν στα αεροπλάνα, τις μάσκες που σου κρύβουν τα μάτια για να κοιμάσαι. Πρακτικά τότε δεν νυχτώνει τελείως, κατά τις 1-2 γίνεται σκούρο μπλε και μετά ξαναφωτίζει. Στις 4 το πρωί έχει πλήρως ξημερώσει και αν δεν έχεις πατζούρια-συσκότιση ξυπνάς από τα (όχι μαύρα) χαράματα.
Είχα κάνει πατέντα και είχα ανοίξει το διπλό τζάμι και είχα βάλει κουβέρτα ανάμεσα για να κοιμάμαι.