Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#449558 Στο Μακεδονια έχουν. Κατευθειαν απο το lounge.


< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#449565
mirage έγραψε:Στο Μακεδονια έχουν. Κατευθειαν απο το lounge.


< >


Είναι μπροστά οι Μακεδόνες...πάντα το ήξερα...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#450348 Εγώ είμαι Gold στην Aegean.

Μαζεύονται εύκολα αν ταξιδεύεις εξωτερικό και αγοράζεις ενδιάμεσης τιμής ναύλο. Οι φθηνοί παίρνουν από 0%-80% των μιλίων. Ο ι μεσαίοι 100% και οι πιο ακριβοί 120%.
Επειδή θέλω να έχω δικαίωμα ακύρωσης, αγοράζω τον μεσαίο (flex νομίζω λέγεται αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Μόλις την πάρεις, πρέπει σε 12 μήνες να μαζέψεις επιπλέον 12.000 μίλια. Ένα ενδεικτικό ταξίδι Αθήνα Βρυξέλλες Αθήνα, σε flex, είναι 2.600 μίλια. Τα ταξίδια εντός Ελλάδος δίνουν προφανώς πολύ χαμηλότερα μίλια (π.χ. Αθήνα - Ηράκλειο - Αθήνα 800 μίλια). Αν μαζέψεις τα 12 χιλ σε λιγότερο από χρόνο, σταματάει να σου προσθέτει tier miles σε επόμενες πτήσεις, δυστυχώς. Δλδ, εγώ έπιασα τη φετινή χρυσή, 3 μήνες μετά την έναρξη της προηγούμενης περιόδου και έτσι για τις επόμενες πτήσεις μάζευα μόνο award miles.

Για μένα που κάνω πολλά μικρά σε διάρκεια ταξίδια (άρα ταξιδεύω με cabin βαλίτσουλα και δεν χρησιμοποιώ τη δωρεάν βαλίτσα), το μεγάλο ατού της χρυσής, πέραν της δωρεάν αναβάθμισης σε 4 ταξίδια, είναι το fast pass. Περνάς από τους ελέγχους και ουρές σε ελάχιστο χρόνο σε σχέση με τα συμβατικά. Επίσης μπαίνεις νωρίς σχετικά στο αεροπλάνο (ειδικά αν μπαίνεις από φυσσούνα).

Μετά έχεις την πρόσβαση στα lounges. Κάποια είναι καλύτερα από άλλα π.χ. Σόφια ήταν τραγικό σε παροχές αλλά ήταν καθαρό. Στων Βρυξελλών έχει συμπαθητικά σνακς και σούπες και άπειρη βέλγικη μπύρα. Στην Λάρνακα αναβαθμίστηκε πρόσφατα και νομίζω το ίδιο συμβαίνει και στης Αθήνας...Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάτσεις σε ένα σημείο με λίγο κόσμο και συνήθως κάποιο σνακ και ποτό και να δουλέψεις/ξεκουραστείς μέχρι την επόμενη πτήση.

Έχεις επιπλέον κάποια κουπόνια για δωρεάν πάρκινγ στο Βενιζέλο. Όσες φορές έχω δοκιμάσει να κλείσω θέση με το κουπόνι, το τελικό κόστος μετά την έκπτωση είναι υψηλότερο από το να κλείσεις μόνος σου από το site του aia!! Απίστευτο ε;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#451246 Από τη στιγμή που πιάσεις τα tier miles πρέπει ΚΑΘΕ χρόνο να τηρείς τις προϋποθέσεις ή πέφτεις level μετά; πχ αν πιάσω εντός έτους τα μίλια για να γίνω silver, και γίνω silver, μετά πάλι θα πρέπει να κάνω 12000 μίλια ή 2 ταξίδια το έτος ή υποβαθμίζεσαι level αν δεν τα κάνεις;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#451286 Δημήτρη τους ορους τους εχεις διαβάσει ή απλα ρωτας για να ρωτας; Γιατι ολα αυτα ειναι ξεκαθαρα γραμμενα εκει μεσα....

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#451315 Άσε το 'χω κάψει. Ναι το είχα διαβάσει. Έμμενταλ :oops:

Για να διατηρήσετε τη Silver βαθμίδα σας, έχετε στη διάθεσή σας 12 μήνες από την ημερομηνία της αναβάθμισής σας ή της ανανέωσης της βαθμίδας σας προκειμένου να συγκεντρώσετε 8.000 μίλια αναβάθμισης συμπεριλαμβανομένων τουλάχιστον 2 πτήσεων με Aegean ή/και με την Olympic Air είτε να έχετε συγκεντρώσει 16.000 μίλια αναβάθμισης ανεξάρτητα από την εταιρία με την οποία πραγματοποιήσατε τις πτήσεις σας.

Έκλεισα και το πρώτο μου ταξιδάκι σαν blue :)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#451321
Dimitris_P έγραψε:Από τη στιγμή που πιάσεις τα tier miles πρέπει ΚΑΘΕ χρόνο να τηρείς τις προϋποθέσεις ή πέφτεις level μετά; πχ αν πιάσω εντός έτους τα μίλια για να γίνω silver, και γίνω silver, μετά πάλι θα πρέπει να κάνω 12000 μίλια ή 2 ταξίδια το έτος ή υποβαθμίζεσαι level αν δεν τα κάνεις;

Προφανώς ρε συ. Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 18000 νομίζω το χρόνο για να κρατάς το tier.

< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#455347 Δεν ισχύει!
Silver = 8000 miles για να ανανεώσεις για τον επόμενο χρόνο
Gold=12000 miles για να ανανεώσεις για τον επόμενο χρόνο.
Τα παραπάνω με την προυπόθεση ότι πετάς με Aegean και ότι είσαι ήδη χρυσός/ασημένιος.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#458508 Aegean
Cyber Monday: Αγοράστε μίλια και κερδίστε έως και 40% επιπλέον
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#460184 Η blue κάρτα αποστέλλεται ποτέ σε φυσική μορφή ή είναι μόνο ηλεκτρονική; Ένα μήνα και την έχω βγάλει αλλά δεν μου έχει έρθει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#466732
Dimitris_P έγραψε:Η blue κάρτα αποστέλλεται ποτέ σε φυσική μορφή ή είναι μόνο ηλεκτρονική; Ένα μήνα και την έχω βγάλει αλλά δεν μου έχει έρθει κάτι.

--->

mirage έγραψε:Δημήτρη τους ορους τους εχεις διαβάσει ή απλα ρωτας για να ρωτας; Γιατι ολα αυτα ειναι ξεκαθαρα γραμμενα εκει μεσα....


Η κάρτα ως φυσικό αντικείμενο είναι άχρηστη έτσι κι αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#466795 Το μόνο που λέει είναι ότι είναι ψηφιακή κάρτα, αναρωτιόμουν μήπως μπορείς να την έχεις και σαν φυσική. Αυτό που θα βόλευε ήταν αποθήκευση στο PassWallet για να μην αναγκάζεσαι όταν την χρειαστείς να κάνεις login κλπ. Επίσης μπορώ να την εκτυπώσω :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#466980 Το απλικέσιο της Α3 έχει τον κωδικό, νούμερο και qr code. Επίσης μπορείς να το κατεβάσεις ως pkpass. Επίσης πρόσεξα ότι σε ένα από τα πρόσφατα Email τους αναφέρουν ρητά ότι πλέον δεν θα εκδίδουν μπλέ κάρτες.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#491345 Επειδή δεν είμαι σε υπολογιστή, πώς μπορώ να δω τα μίλια μιας πτήσης που έχω κλείσει και δεν τα θυμάμαι; Aegean