Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By g8777
#504626 Σε αυτου του είδους τα ταξίδια μόνο ένα πράγμα προτείνεις. Ξενοδοχείο με καλά δωμάτια :shifty:

Θες και γυρες. :shifty:

Και ειδικά στους Φαπιστι. Αντιτετανικο έκανες; :x ΠΟΥ ΠΑΣ ΈΤΣΙ;;;;;

Αν θες έχω τα σημεία με τις κάμερες τροχαίας, μιας και μου πέφτεις μακρυά για να σου δώσω το εργαλείο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#504627 Ευχαριστώ, είμαι βέβαιος πως το Fiat 500 που νοίκιασα, θα δυσκολευτεί να περάσει τα όρια ταχύτητας.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#504738 Να μην ξεχάσω, με το αμάξι σε πολλές πόλεις ΔΕΝ μπαίνεις. Αν έχεις κλείσει ξενοδοχείο εντός του ιστορικού κέντρου, πρέπει να πεις στο ξενοδοχείο την πινακίδα σου για να σε κάνουν report ώστε να μην φας κλήση.

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By 224v
#504814
Anonymous Founder έγραψε:Ευχαριστώ, είμαι βέβαιος πως το Fiat 500 που νοίκιασα, θα δυσκολευτεί να περάσει τα όρια ταχύτητας.
:s_bye


Περιμενω νεα πανω σε αυτό.... και ένα μινι ρεπορτάζ.... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#510767 Εμπειρίες από το τελευταίο ταξίδι στην Ιταλία:
-Υπέροχη χώρα, ελάχιστα πράγματα δεν μου άρεσαν. Αν είχε την ακτογραμμή της Ελλάδας και τα νησιά της, θα ήταν η πιο όμορφη χώρα στον κόσμο! :lol:
-Μου άρεσαν τα πάντα, από τις πόλεις, τα αυτοκίνητα, τους οδηγούς, τους ανθρώπους (αν και οι γυναίκες δεν είναι πιο ωραίες από τις ελληνίδες, μάλλον το αντίθετο), γενικώς περάσαμε υπέροχα. Το μόνο που με χάλασε είναι πως το μεσημεριανό έπρεπε να το συντονίσεις γιατί έκλεινε η κουζίνα!
:lol:

Πάμε με λίγες φωτογραφίες, για τα μέρη που είδαμε.
Πρώτη στάση Ρώμη:
Εικόνα
To διαμέρισμα που νοικιάσαμε ήταν δίπλα στο μετρό και μ' αυτό έφτανες εύκολα στο κέντρο. Το μετρό της Ρώμης έχει δύο γραμμές όλες κι όλες, οπότε γενικά δεν καλύπτει τα πάντα, αλλά σίγουρα τα κυριότερα. Είναι πανεύκολο να δεις τα σημαντικά. Το βράδυ όμως σταματάει γύρω στις 12 (ή πιο πριν).
Το Κολοσσαίο το είδαμε απ' έξω, γιατί για να μπεις μέσα είχε τεράστια ουρά. Αυτό που αξίζει πολύ και δεν έχει ουρά, είναι η Ρωμαϊκή Αγορά, που είναι δίπλα:
Εικόνα
Εικόνα
Φυσικά, έχει τα γνωστά συντριβάνια...
Εικόνα
Εικόνα
Απίθανα κτήρια:
Εικόνα

Μετά την φύγαμε προς Τοσκάνη, περνώντας από Σιένα (πολύ όμορφη):
Εικόνα
και το San Cimignano:
Εικόνα
για να φτάσουμε στην Lucca, και την μεσαιωνική της πύλη (τα άλλα είναι αναγεννησιακά... :lol: ):
Εικόνα
Στην μισή ώρα περίπου από Φλωρεντία, και χωρίς τον κακό τουρισμό αυτής. Εκεί μείναμε 5 βράδια, και γυρίσαμε γύρω γύρω...

Πίζα:
Εικόνα
Η καταπληκτική φύση της Τοσκάνης:
Εικόνα
Στο Λιβόρνο δεν είδαμε κάτι ιδιαίτερο, αλλά φάγαμε πάλι καλά:
Εικόνα
Στην Βολτέρα, λίγο παρακάτω βρήκαμε ομίχλη και κρύο:
Εικόνα
αλλά και μια μίνι έκθεση κλασσικών:
Εικόνα
ένα 500 Abarth όπως βλέπετε... (όλα αυτά σε ένα μικρό χωριουδάκι υπόψιν...).
και μηχανές είχαμε (Ducati Desmo, αλλά όχι V90):
Εικόνα

Επόμενη μέρα Φλωρεντία (που μετά τους διθυράμβους, μας φάνηκε λίγο μιεχ και πάρα πάρα πολύ τουριστική, και ειλικρινά γιατί; Όλη η Ιταλία έχει πράγματα να δεις, γιατί να συνωστισθείς στην Φλωρεντία; )
Εικόνα
Εικόνα
έβρεχε όταν πήγαμε, φάγαμε και μια ταλαιπωρία στην επιστροφή, γιατί είχε τρελή κίνηση, μας βγήκε ξινό... :s_cry
Πίσω στην Lucca για φαγητό σε μία από τις τουριστικές πλατείες. Θέλει προσοχή στην επιλογή του εστιατορίου, ακόμη και στην Ιταλία για ν' αποφύγεις τουριστικές αηδίες:
Εικόνα
Η Lucca έχει γύρω γύρω τείχη που τα έχουν δεντροφυτεύσει και τα έχουν κάνει πεζόδρομο/ποδηλατόδρομο. Μπορείς να κάνεις έτσι τον γύρω της πόλης:
Εικόνα

Φεύγουμε προς La Spezia, Cinque Terre
Η La Spezia πολύ όμορφη, κι ας είναι επί της ουσίας κι αυτή ένα μεγάλο λιμάνι όπως το Λιβόρνο. Αλλά πιο όμορφη η περιοχή συνολικά και πιο όμορφη η πόλη.
Cinque Terre:
Εικόνα
Εικόνα
Αφήσαμε το αμάξι στην La Spezia (πάντα σε ελεγχόμενη στάθμευση, αφού είναι δύσκολο να βρεις ελεύθερο πάρκιγκ...) και πήραμε το τρένο που σε πάει στα Cinque Terre. Η ίδια γραμμή πάει και Γαλλία. Όλη η γραμμή είναι υπόγεια με τουνελ και βγαίνει εκτός μόνον στα χωριουδάκια. Απίθανοι Ιταλοί!
Εικόνα
Το βραδάκι, καταλήξαμε για ποτάκι στο Portovenere, που είναι στο άκρο της La Spezia, 15 λεπτά από τον σταθμό του τρένου με το αμάξι:
Εικόνα
Υπέροχο λιμανάκι και όχι τόσο τουριστικό όσο τα Cinque Terre. Στα οποία, πήγαμε σε όλα, αλλά στο ένα Corneglia δεν κάναμε τον κόπο. Για την ακρίβεια, νομίζω πως τα δύο ακρινά είναι που αξίζουν...
:s_dunno
Στο Portovenere είδαμε και ετούτο:
Εικόνα
που λέει πως είναι... υποβρύχιο! :vava: :s_wacko

Την επόμενη μέρα, είπαμε να δούμε και κάνα κόκκινο, γιατί είχαμε πήξει στο πράσινο και το μπλε...
Δυστυχώς, στην Bologna, το Borgo Panigale και η Ducati ήταν κλειστά (κάθε Τετάρτη δυστυχώς...). Οπότε, αναγκαστικά πήγαμε Maranelo για την Ferrari.
Εικόνα
Δώρο από την :inlove: και η βόλτα στον "εξομοιωτή" (που δεν αξίζει τα λεφτά του, αλλά σε κοπανάει για τα καλά!):
Εικόνα
Την Bologna δεν την είδαμε, σταματήσαμε μόνον για φαγητό. Και στην Modena δεν πήγαμε, μόνον στο Maranelo.

Επόμενη μέρα αναχώρηση προς Como. Περιττό να πω πως οι Ιταλοί έχουν δρόμους που σε πάνε παντού. Τα διόδιά τους είναι ακριβά, αλλά δεν σταματάς συνέχεια όπως εδώ. Πληρώνεις μόνον στην έξοδο (αφού πάρεις καρτελάκι στην είσοδο). Επίσης κοντά στο Como έχουν αυτοκινητόδρομο που δεν σταματάς (free flow) και θέλει προσοχή, αφού πρέπει να πληρώσεις μέσω Internet μέσα σε 48 ώρες, αλλιώς τρως πρόστιμο.
Σταματήσαμε στην Πάρμα για φαγητό (τι άλλο...). Φοβερά τα τυριά, τ' αλλαντικά και γενικώς το κρέας τους.
Εικόνα
Το μαγαζί λεγόταν "Τα δύο πλατάνια" αλλά εγώ βρήκα ένα και το άλλο μου έμοιαζε με μουριά, αλλά δεν είμαι και ειδικός...
Το Como όμορφο, η λίμνη επίσης, αλλά δεν νομίζω πως αξίζει όλο τον χαμό που γίνεται. Αξίζει η επίσκεψη, αλλά όχι για πολλές μέρες.
Εικόνα
Και καλό είναι να μείνετε στο Como και όχι σε μικρότερα μέρη όπως το Bellagio που είναι απλώς τουριστικά και δεν έχουν κάτι να κάνεις. Το Como έχει τα πάντα.
Εικόνα
(Αριστερά jazz bar με live μουσική -έλεγε- που δεν την πετύχαμε, δεξιά πολύ όμορφο εστιατόριο με κήπο, αλλά το φαγητό του μέτριο, ειδικά για τα λεφτά του...).

Και λίγα ακόμη για επίλογο:
-Οι Ιταλοί οδηγούν εξαιρετικά. Τα φορτηγά στην δεξιά, με 90. Στην μεσαία, συνήθως όλοι με 130 ή και πιο πάνω, στην αριστερή προσπερνούσαν μόνον και μετά έμπαιναν στην μεσαία.
Διέσχιζες αποστάσεις ξεκούραστα και χωρίς άγχος πηγαίνοντας ουσιαστικά με το όριο ή λίγο πιο πάνω από αυτό. Τεράστια διαφορά με την Ελλάδα. Πετύχαινες το ίδιο πράγμα πάνω κάτω, με λιγότερο κόπο, λιγότερο καύσιμο, λιγότερο άγχος. Απλώς χρειάζεσαι και λιγότερους ηλίθιους...
-Τα παλιά τους τουνελ είναι στο όριο του επικίνδυνου και θέλουν προσοχή. Τα καινούρια είναι καταπληκτικά. Περάσαμε ένα σχεδόν 9 χιλιόμετρα, υποδειγματικό στα πάντα και με φωτισμό LED επίσης.
-Παντού οι Ιταλοί έχουν ελεγχόμενη στάθμευση. Δεν είμαι σίγουρος πως την σέβονται όλοι βέβαια.
-Το diesel ήταν πιο ακριβό εκεί. Κι εμείς είχαμε την τιμή να μας δώσουν... diesel FIAT 500. Ομολογώ πως όσο κι αν μου την έσπαγε στην πόλη, στο ταξίδι ήταν πολύ καλό. Ο παραπάνω θόρυβος δεν ήταν πρόβλημα, και έμενε η ησυχία να ταξιδεύεις με χαμηλές στροφές και οικονομία. Και φυσικά, δεν χρειαζόταν ν' αλλάζεις ταχύτητες. Μέσα στην πόλη, έσπαγε @@ βέβαια, αργούσε να ξεκινήσει και έκανε θόρυβο, ενώ έπρεπε να είσαι με το χέρι στον λεβιέ.
Γενικώς, diesel σε μικρό αμαξάκι, είναι λίγο overkill και καλώς φαίνεται σιγά σιγά όλοι το γυρνάνε στην βενζίνη. Ναι, θα κάψεις 1 λίτρο παραπάνω, αλλά θα πηγαίνει καλύτερα, δεν θα έχει κραδασμούς, δεν θα βαριέται να ξεκινήσει από στάση, κλπ κλπ.
Οι Ιταλοί αγαπάνε πολύ diesel βέβαια, αλλά αυτό έχει και το τίμημά του: η βρώμα του γίνεται αισθητή σε όλες τις πόλεις.
-Στις πόλεις αυτό που δεν γίνεται αντιληπτό είναι τα καλώδια. ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι θαμμένα. Απίστευτα πιο ωραίο το αποτέλεσμα.
-Το φαγητό είναι εξαιρετικό. Δεν είναι φθηνό, τα δύο άτομα για να φάνε καλά και να πιουν και ένα ποτήρι κρασί, θα πληρώσουν από 60 € και πάνω, συνήθως πιο κοντά στα 80 ή ακόμη και στα 100€. Αλλά θέλει προσπάθεια να φας άσχημα.
-Επιλέξαμε να μείνουμε όχι σε ξενοδοχεία, αλλά σε μικρά διαμερίσματα. Όλα ήταν συμπαθητικά, με καλύτερο της Ρώμης που ήταν κουκλίστικο. Το κόστος έπαιζε λίγο κάτω από τα 80€ το βράδυ (χωρίς πρωινό). Υπάρχουν και φθηνότερα, αλλά θέλαμε να είμαστε και λίγο άνετα.
-Το αμάξι το παραλάβαμε από Ρώμη και το αφήσαμε Μπέργκαμο. Αυτό έχει μια επιβάρυνση.
-Πετάξαμε με Ryanair αλλά όχι με το βασικό εισιτήριο αλλά με αυτό που συμπεριλαμβάνει και αποσκευή αλλά και priority. Ήταν αρκετά φθηνότερο από Aegean με τις ίδιες παροχές. Δεν μας ενόχλησε.
-Μέσω Ryanair κλείσαμε και το αμάξι μαζί με έξτρα ασφάλεια και το single trip. Η τιμή ήταν πολύ καλή, χωρίς να είναι και η καλύτερη, αλλά δεν θέλαμε να μπλέξουμε.

Συμπέρασμα: ίσως η πιο όμορφη χώρα που μπορεί να πάει κάποιος Έλληνας εύκολα και φθηνά. Πιο όμορφη από την Γαλλία κατ' εμέ, δεν κουβεντιάζω για Ολλανδία ή Γερμανία (τις έχω δει λίγο, αλλά δεν συγκρινονται), ίσως μόνον η Ισπανία να μπορεί να την κοντράρει εδώ γύρω.
Α, οι Ιταλοί γενικώς μιλάνε λίγα αγγλικά και με δυσκολία. Εγώ δεν είχα πρόβλημα, μιας μιλάω και καταλαβαίνω και λίγα ιταλικά. Η :inlove: τους μιλούσε ισπανικά και τα καταλαβαίναν καλύτερα από τα αγγλικά. Ακόμη και τα γαλλικά μερικές φορές βοηθούσαν!
:lol:
Το πιο αστείο είναι τα ψώνια στο mall στο Bergamo την τελευταία μέρα, όπου η κυρία που μας εξυπηρέτησε, δεν καταλάβαινε λέξη αγγλικά! Παρόλα αυτά εξυπηρετηθήκαμε περίφημα.
Οι Ιταλοί μας μοιάζουν, αλλά είναι καλύτεροι μας στην πρόοδό τους. Νομίζω πως το όποιο χάλι έχει η Ιταλία είναι εξαιτίας των πολιτικών τους που παίζει να είναι και χειρότεροι από τους δικούς μας. Είναι κολοσσός βιομηχανικά, σε τρόφιμα, σε μόδα, σε ένα σωρό πράγματα. Είναι τραγικό να τους κουνάνε (και αυτών...) οι Γερμανοί το δάχτυλο και να έχουν προβλήματα.
:s_wacko
Γενικά, από τις ελάχιστες χώρες που θα έλεγα πως θα μετακόμιζα άνετα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#510769 Λιγο εξω απο την Βολτέρα σε ενα agroturismο περασαμε ενα καταπληκτικο τριημερο περσι τον Σεπτεμβριο. Ανετα ξαναπηγαινα στην περιοχη για μια ολόκληρη εβδομαδα. Ισως του χρονου.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#510776 ετσι όπως τα εγραψες ισχυουν και για άλλες περιοχες της Ιταλιας π.χ Απουλια που πηγα περυσι, Σαρδηνια κ.λ.π. Στο , εκει που θα διαφωνουσα σε αυτά που εγραψες είναι για το 500ακι.. εχουμε το ιδιο 1248κε, με τα 95 αλογα, αλλα δεν σερνεται μεσα στη πολη, εχει κοντες ταχύτητες και πεταγετα όχι αυτοματο ομως… Στους αυτοκινητοδρομους όπως εγραψες ξεκουραστο, τα φαγητα τσιμπιμενα αλλα πολύ καλα για τα γουστα μου.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#510841 @Anonymous Founder
Το απίθανο κτήριο στη φωτο ¨απίθανα κτήρια¨ το έχω και εγώ. Αν δεν κάνω λάθος είναι κάπου κοντά στη Τρέβη. Πριν 4 χρόνια τυχαία είχαμε περάσει από εκεί μέσα μου έκανε εντύπωση και το είχα τραβήξει. Η λήψη είναι εσωτερική εννοείται :iconcool:
Τώρα για τους Ιταλούς που οδηγούν καθώς πρέπει στις 3 λωρίδες, μάλλον έπεσες σε καλή περίοδο. Όταν έχω πετύχει μια στοιχειώδη κίνηση ,ναι όντως η δεξιά ανήκει στα φορτηγά (μόνο) και η μεσσαία έχει καταληφθεί από όλους, αργούς (90) και γρήγορους (130+). Πράμα επικίνδυνο μερικές φορές.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#510876
Anonymous Founder έγραψε:Εμπειρίες από το τελευταίο ταξίδι στην Ιταλία:

Πήγα και εγω Ρώμη τη περασμένη βδομάδα .. :lol:
Τέλεια πόλη είχα χρόνια να πάω και είχα ξεχάσει πόσο όμορφη είναι. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#510881
224v έγραψε:ετσι όπως τα εγραψες ισχυουν και για άλλες περιοχες της Ιταλιας π.χ Απουλια που πηγα περυσι, Σαρδηνια κ.λ.π. Στο , εκει που θα διαφωνουσα σε αυτά που εγραψες είναι για το 500ακι.. εχουμε το ιδιο 1248κε, με τα 95 αλογα, αλλα δεν σερνεται μεσα στη πολη, εχει κοντες ταχύτητες και πεταγετα όχι αυτοματο ομως… Στους αυτοκινητοδρομους όπως εγραψες ξεκουραστο, τα φαγητα τσιμπιμενα αλλα πολύ καλα για τα γουστα μου.
Ούτε το δικό μας ήταν αυτόματο (δυστυχώς) και δεν είπα πως σερνόταν, απλώς για να ξεκινήσει από το φανάρι αργούσε, μετά δεν είχε πρόβλημα.
Επίσης, είχε έντονους κραδασμούς λόγω του μοτέρ σχεδόν σε όλες τις στροφές.
Άπαξ και ξεκινούσε, τραβούσε μια χαρά, και επιτάχυνε γρήγορα, αρκεί να άλλαζες ταχύτητες.
Επίσης, μετά από πολλά χρόνια αναγκάστηκα ν'αλλάζω ταχύτητα πάνω σε προσπέραση, αφού οι ωφέλιμες στροφές ήταν περίπου 2000 (από τις 1500 μέχρι τις 3500 χοντρικά). Το σασμάν 5άρι.
Όσο ήσουν μέσα στην ροπή, τράβαγε δυνατά, αλλά για να μένεις εντός, ήθελε πολλές αλλαγές. Γι'αυτό και θέλει ένα αυτόματο, για να μην είσαι με το λεβιέ αγκαλιά...
Εντυπωσιακή η ποιότητα κύλισης για τέτοιο μικρό αυτοκίνητο, που έχει παρουσιαστεί και πριν 11 χρόνια κιόλας... Αν είχε ένα καλό μοτέρ βενζίνης θα ήταν άλλο αμάξι!
Με χάλασε αρκετά βέβαια η όρθια θέση οδήγησης και το γεγονός πως το τιμόνι ρυθμίζεται μόνον πάνω-κάτω και όχι μέσα-έξω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#510882
kostis20 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εμπειρίες από το τελευταίο ταξίδι στην Ιταλία:

Πήγα και εγω Ρώμη τη περασμένη βδομάδα ..
Τέλεια πόλη είχα χρόνια να πάω και είχα ξεχάσει πόσο όμορφη είναι. :yahoo:
Παραλίγο να πίναμε καφέ δηλαδή παρέα!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#510948 Α, επίσης τα αυτοκίνητα που οδηγούν οι Ιταλοί είναι αρκετά διαφορετικά από τα δικά μας.
Άπειρα 500 σε όλες τις εκδόσεις, ακόμη και τα 500L τα βλέπεις παντού.
Επίσης και εκεί τα SUV έχουν πάρει κεφάλι.
Όλα του FIAT group τα βλέπεις σε ποσότητες.
Γερμανικά, κυρίως τα ακριβά, Mercedes, BMW, Audi, αλλά και VW, Opel.
Ελάχιστα, πραγματικά τα Seat, Skoda. Είδα πιο πολλά σε περιπολικά, παρά στο δρόμο ΙΧ.
Η Toyota δυνατή και πολλά τα υβριδικά, ενώ και οι Κορεάτες πάνε καλά.
Μου έκανε εντύπωση πάντως η φάση με το VAG, οι Ιταλοί μάλλον δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο σηματάκι από εμάς.