Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#431577 Επειδή λίγο πολύ όλοι έχετε πάει, ανοίγω το τόπικ αυτό κ όσοι έχετε χρόνο πείτε κάποια πληροφορία ή προτείνετε κάποιο καλό εστιατόριο κτλ.

Θα πάμε 5 μέρες.

Στα σχέδιά μας είναι το Βατικανό κ η Βίλλα Μποργκέζε. Μου συνέστησαν το Τραστέβερε επίσης...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#431586 Πότε θα πας? Προετοιμάσου για μεγάλες ουρές πάντως και τσιμπημένα εισητήρια, στη γενική περίπτωση.
Κατ' εμέ τα τοπ αξιοθέατα (ανάκατα) :

Μusei Vaticani
Castel Sant' Angelo (συνδυάζεται με το προηγούμενο)
Fontana di Trevi (πολύ οχλαγωγία, αν μπορείς πήγαινε νωρίς το πρωί)
Pantheon (συνδύασέ το με το προηγούμενο που είναι πολύ κοντά, και κατέβα στη στάση του μετρό Piazza Barberini)
San Luigi de Francesi (Caravaggio at his best, συνδυάζεται με τα δύο προηγούμενα)
Kολοσσαίο (απ' έξω, μην μπεις μέσα) + Forum
Piazza Navona, ένα πέρασμα αρκεί
Villa Borgese (και ο κήπος και το μουσείο αξίζουν)
Προάστειο EUR, το όραμα του Μουσολίνι :shifty:

Το Trastevere να το φανταστείς κάτι σαν του Ψυρρή στην Αθήνα. Μαγαζάκια, νυχτερινή ζωή, τζέρτζελο, καλλιτέχνες του δρόμου κ.ο.κ. Πρακτικά μόνο για το βραδάκι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#431590 ευχαριστώ :)

και το Piazza Navona μου το είπανε, ναι...

πάω την Κυριακή
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#432693 Γενικά τα πράγματα είναι πολύ αστυνομοκρατούμενα και στρατοκρατούμενα. Σε κάθε σταθμό του μετρό σε αποβάθρα κ είσοδο υπάρχουν στρατιώτες με αυτόματα, στην Piazza del popolo (για τον ποπολάρο ρε γμτ!) αστυνομία κ στρατός...
Εικόνα
Εικόνα

Μένουμε κεντρικά, στη via del babuino, μεταξύ Piazza Del Popolaros (!) και Spagna. Οποίος ενδιαφέρεται, ας κοιτάξει στο Booking comfort rooms Piazza di spagna(δωμάτιο Paulina), το συνιστώ.

Φαγητό σήμερα στο il Grillo parlante ( μας το συνέστησαν κ είναι μια χαρά για local ), αν βρεθεί κανείς στην περιοχή μπορεί να το τιμήσει


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#432716 Εικόνα

Ισπανική πρεσβεία στην spagna


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#432990 1η μέρα ουσιαστικά κ Μουσείο Βατικανού, Άγιος Πέτρος κτλ...
Γενικά δεν ενθουσιάστηκα, έχω δει αρκετούς καθεδρικους κ γι' αυτό μάλλον. Αξίζει να πάει κανείς αν πάει ως τη Ρώμη, αλλά μην περιμένει παπάδες...

Φαγητό στο trastevere, δοκιμάσαμε το tonnarello. Αξίζει να δοκιμάσει κανείς τις τοπικές σπεσιαλιτέ. Βάζω μια φώτο για την τιμή των όπλων πριν πάρουν φωτιά τα μαχαιροπήρουνα ! (Κρίμα το γυμναστήριο γμτ!)

Εικόνα

Πέρα από αυτά δοκιμάσαμε τηγανιτές αγγινάρες (δεν τρελάθηκα), σαλτιμπόκα (κ γ@μώ το όνομα) κ μερικές άλλες σπεσιαλιτέ... το εστιατόριο επιβάλλεται να επισκεφτεί...

Η περιοχή trastevere είναι Must για φαγητό-ποτό όπως ειπώθηκε... οπωσδήποτε. Όπου κ να φάει κανείς, θα φάει σχετικά καλά κ σχετικά φθηνά. Το εστιατόριο αυτό έχει πολύ καλές κριτικές στο Trip advisor.

ΥΓ: σόρρυ που τα γράφω μεμονωμένα, αλλά αν περιμένω να τα γράψω μετά τος διακοπές, δε θα βρω χρόνο...

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#433003
PeterPan έγραψε:. Αξίζει να πάει κανείς αν πάει ως τη Ρώμη, αλλά μην περιμένει παπάδες...


Δεν εχει παπαδες το βατικανο; :s_omg :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#433007
Y.V έγραψε:
PeterPan έγραψε:. Αξίζει να πάει κανείς αν πάει ως τη Ρώμη, αλλά μην περιμένει παπάδες...


Δεν εχει παπαδες το βατικανο; :s_omg :lol:

Χαχα! Επίτηδες το έγραψα. Δεν είδα ούτε παπά, ούτε καρδινάλιο!

Μόνο Ελβετούς φρουρούς!


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#501722 Έχουμε κλείσει για ταξίδι Ιταλία το πρώτο δεκαπενθήμερο του Μαϊου. Ξεκινάμε από Ρώμη για τρία βράδια, οπότε γράφω εδώ. Δεν έχουμε ψάξει τίποτε επί της ουσίας, απλώς κλείσαμε χθες τα εισιτήρια, το αυτοκίνητο και το δωμάτιο (ολόκληρο σπιτάκι ουσιαστικά για 200€ για τρία βράδια) και έχουμε το εξής πλάνο:
-3 βράδια Ρώμη
-Κατόπιν, ξεκινάμε για Τοσκάνη. Εκεί λέμε να μείνουμε 5 βράδια.
-Μετά (αλλά κι αυτό υπό συζήτηση ακόμη) 2 βράδια στα Cinque Terre που είναι όνειρο από πολλά χρόνια για εμένα, χωρίς να ξέρω αν αξίζει βέβαια. Σκέφτομαι πως ίσως να μην πρέπει να μείνουμε εκεί, αλλά να πάμε απλώς επίσκεψη.
-Τέλος, η επιστροφή θα γίνει από Bergamo, όπου θ' αφήσουμε και το αυτοκίνητο.

Αρχικά έλεγα να πάμε νότια, αλλά είδα πως τελικά η Νάπολη έχει κυρίως Πομπηία και Βεζούβιο και δεν είμαι σε mood για τέτοια. Θέλω κυρίως φύση, ομορφιές και άραγμα, αλλά φυσικά θέλω να δω και την Ρώμη που δεν έχω πάει.

Για πείτε λίγο πώς σας φαίνεται το σχέδιο και είμαι όλος αυτιά (και μάτια) σε προτάσεις και εναλλακτικές. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#501732 ενας φιλος το εκανε ταξιδι του μελιου αυτο :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#501786 Που κλείσατε στη Ρώμη; Εμείς πέρυσι μείναμε σε ένα πολύ βολικό δίπλα στο Βατικανό (ήταν λίγο πιο ακριβό)
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάτε για ποτάκι κλπ Trastevere, εμείς εκεί περάσαμε εξαιρετικά 2 βράδια.
Α είχαμε φάει ένα βράδυ σε αυτή την τρύπα: https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... Lazio.html
Πολύ καλό φαγητό, φέρνουν ό,τι γουστάρουν αυτοί βασικά :lol: , γελάσαμε πολύ εκείνο το βράδυ.

Σε γενικές γραμμές η Ρώμη είναι :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#501789 Κλείσαμε σε ένα κοντά σχετικά στο κέντρο και δίπλα σε μετρό, για να μετακινούμαστε εύκολα. Παίζει επίσης και αμάξι όπως έγραψα. Βαριέμαι να ψάξω τώρα πού ακριβώς είναι!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#501797 Στην Ρωμη δεν χρειαζεσαι ουτε μετρο ουτε αυτοκινητο κατα την αποψη μου.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#501807 Αυτοκίνητο σίγουρα δεν χρειάζεσαι.
Μετρό ανάλογα που μένεις, δεν έχει και κάνα τρομερό δίκτυο έτσι κι αλλιώς.
Αλλά ναι, περπατιέται (που είναι και ο στόχος)